teracopy - en to tr_TR translation catalogue (264 entries)

note: mode
en: Copying
tr_TR: Kopyalanıyor

en: Moving
tr_TR: Taşınıyor

en: Testing
tr_TR: Test ediliyor

en: Verifying
tr_TR: Doğrulanıyor

en: Deleting
tr_TR: Siliniyor

note: results
en: Added
tr_TR: Eklendi

en: OK
tr_TR: TAMAM

en: Verified
tr_TR: Doğrulandı

en: Error
tr_TR: Hata

note: File list filter
en: Skipped
tr_TR: Atlandı

en: Deleted
tr_TR: Silindi

en: Moved
tr_TR: Taşındı

en: Absent
tr_TR: Yok

note: File list filter
en: Ignored
tr_TR: Yok sayıldı

en: File list
tr_TR: Dosya listesi

note: target mode log second line
en: Target
tr_TR: Hedef

en: Options
tr_TR: Özellikler

en: Status
tr_TR: Durum

en: Log
tr_TR: Günlük

note: File list filter
en: All items
tr_TR: Tüm öğeler

note: File list filter
en: Successful
tr_TR: Başarılı

note: File list filter
en: Failed
tr_TR: Başarısız

en: No files added
tr_TR: Dosya eklenmedi

en: No target
tr_TR: Hedef yok

note: foder
en: Folder
tr_TR: Klasör

en: Category
tr_TR: Kategori

en: Files
tr_TR: Dosyalar

en: Bytes
tr_TR: Byte

en: Time
tr_TR: Süre

en: Total
tr_TR: Toplam

en: days
tr_TR: gün

en: hours
tr_TR: saat

note: minutes
en: min
tr_TR: dk

note: seconds
en: s
tr_TR: sn

note: millions
en: m
tr_TR: dk

en: Prompt on filename collision
tr_TR: Dosya adı çakışması

en: Overwrite
tr_TR: Üzerine Yaz

en: Overwrite all
tr_TR: Tümünün Üzerine Yaz

en: Skip
tr_TR: Atla

en: Skip all
tr_TR: Tümünü Atla

en: Keep both
tr_TR: İki Dosyayı da Tut

note: replace dialog
en: Overwrite all older files
tr_TR: Eski dosyaların üzerine yaz

en: Replace all smaller files
tr_TR: Daha küçük tüm dosyaları değiştirin

en: Replace all files if size different
tr_TR: Farklıysa tüm dosyaları değiştirin

en: Rename all copied files
tr_TR: Kopyalanan tüm dosyaları yeniden adlandırın

en: Rename all target files
tr_TR: Tüm hedef dosyaları yeniden adlandır

en: Rename all older target files
tr_TR: Eski hedef dosyaların tümünü yeniden adlandırın

note: replace dialog
en: More
tr_TR: Daha Fazla

note: tooltips
en: Select target path
tr_TR: Hedef dizini seçin

en: Add files or folders
tr_TR: Dosya ve klasörleri ekleyin

en: Expanded view
tr_TR: Genişletilmiş görünüm

note: delete button
en: Delete all files in the list
tr_TR: Listedeki tüm dosyaları sil

en: Read target files and compare checksums
tr_TR: Hedef dosyalar oku ve sağlamaları karşılaştır

en: Read source files and create checksums
tr_TR: Kaynak dosyaları oku ve sağlamaları oluştur

en: Create a new list
tr_TR: Yeni liste oluştur

en: Transfers history
tr_TR: Transfer geçmişi

en: Running with administrator priviledges
tr_TR: Yönetici ayrıcalıklarıyla çalıştırma

en: Run as administrator
tr_TR: Yönetici olarak çalıştır

note: export dialog
en: Print/export
tr_TR: Dışarıya Aktar / Yazdır

en: Preferences
tr_TR: Tercihler

en: About
tr_TR: Hakkında

en: Order license
tr_TR: Lisans siparişi

en: Enter key
tr_TR: Anahtar girin

note: options
en: (this requires elevated privileges)
tr_TR: (yükseltilmiş ayrıcalıklar gerektirir)

en: Toggle row
tr_TR: Satıra geçiş yap

en: Create folders
tr_TR: Klasörleri oluştur

en: Keep folder attributes (Read only, Archive...)
tr_TR: Klasör niteliklerini koru (Salt okunur, Arşiv...)

en: Keep folder timestamps
tr_TR: Klasör zaman damgalarını koru

en: Keep folder alternate data streams
tr_TR: Klasör alternatif veri akışlarını koru

en: Copy files
tr_TR: Dosyaları kopyala

en: Keep file attributes (Read only, Archive...)
tr_TR: Dosya niteliklerini koru (Salt okunur, Arşiv...)

en: Keep file timestamps
tr_TR: Dosya zaman damgalarını koru

en: Keep file alternate data streams
tr_TR: Dosya alternatif veri akışlarını koru

note: security
en: Keep ACLs for folders
tr_TR: Klasörler için ACL'leri koru

en: Keep owner information for folders
tr_TR: Klasörler için sahip bilgilerini koru

en: Keep audit information for folders
tr_TR: Klasörler için denetim bilgilerini koru

en: Keep ACLs for files
tr_TR: Dosyalar için ACL'leri koru

en: Keep owner information for files
tr_TR: Dosyalar için sahip bilgilerini koru

en: Keep audit information for files
tr_TR: Dosyalar için denetim bilgilerini koru

note: trasfer options
en: Buffer size for all operations
tr_TR: Tüm işlemler için arabellek boyutu

en: Action to take on filename conflict
tr_TR: Dosya adı çakışması için yapılacak eylem

en: Method to calculate checksums while transferring or testing files
tr_TR: Dosyaları aktarırken veya test ederken sağlama hesaplama yöntemi

en: Save the checksum file to the target folder
tr_TR: Sağlama t dosyasını hedef klasöre kaydet

note: testing options
en: Save the checksum file to the source folder
tr_TR: Sağlama dosyasını kaynak klasöre kaydet

en: Store calculated checksum inside the file using Alternate Data Streams
tr_TR: Hesaplanan sağlamayı Alternatif Veri Akışlarını kullanan dosyanın içinde saklayın

note: all idle, closing
en: Stop all operations?
tr_TR: Tüm eylemler durdurulsun mu?

note: text text := _('On finish') + ': ' + _(text).ToLower;
en: Close app
tr_TR: Uygulamayı kapat

en: Keep app open
tr_TR: Uygulamayı açık tut

en: Shutdown
tr_TR: Bilgisayarı Kapat

en: Sleep
tr_TR: Uyku

en: Hibernate
tr_TR: Hazırda bekle

note: Close app / shutdown
en: On finish: %s
tr_TR: Bittiğinde: %s

en: Always On Top
tr_TR: Her Zaman Üstte

en: Shell integration
tr_TR: Kabuk bütünleşmesi

en: Handle drag and drop files using left mouse button as well as copy and paste commands in Explorer.
tr_TR: Windows gezgininde kopyala ve yapıştır komutlarının yanı sıra sürükleyip bırakmayı da yönet

en: Adds Copy and Move buttons to the Total Commander default buttons bar.
tr_TR: Total Commander'ın varsayılan butonlar çubuğuna Kopyala ve Taşı butonlarını ekle.

en: Read how to add Copy and Move buttons to the Directory Opus.
tr_TR: Directory Opus için Kopyala ve Taşı butonları nasıl eklenir okuyun.

en: Misc
tr_TR: Diğer

en: Interface
tr_TR: Arayüz

en: Register Copy Handler
tr_TR: Kopyalama İşleyicisini Kaydet

en: Unregister Copy Handler
tr_TR: Kopyalama İşleyicisi Kaydını Sil

en: Use TeraCopy as default copy handler
tr_TR: TeraCopy'yi varsayılan kopyalama işleyicisi olarak kullan

en: Only when Scroll Lock is OFF
tr_TR: Sadece Scroll Lock kapalı iken

en: Add to Explorer context menu
tr_TR: Windows gezgininde sağ-tık menüsüne ekle

en: Play sound
tr_TR: Ses Çal

en: Check free space
tr_TR: Boş alanı kontrol et

en: Always test after copy
tr_TR: Kopyalama sonrası her zaman test et

en: Disable asynchronous file transfer
tr_TR: Eşzamansız dosya aktarımını devre dışı bırak

en: Use system write cache
tr_TR: Sistem yazma önbelleğini kullan

en: Confirm drag and drop
tr_TR: Sürükleyip bırakmayı onayla

en: Test single files against a checksum in Clipboard
tr_TR: Panoda ki sağlama bilgisine karşı tek dosyaları test et

note: / file managers
en: File managers
tr_TR: Dosya yöneticileri

en: Window
tr_TR: Pencere

en: Show notifications
tr_TR: Bildirimleri göster

en: Automatic updates
tr_TR: Otomatik güncellemeler

en: Cancel
tr_TR: İptal

note: Window mode
en: Expanded
tr_TR: Genişletilmiş

en: Stacks
tr_TR: Yığınlar

en: Auto
tr_TR: Otomatik

en: Not registered for Commercial Use
tr_TR: Ticari Kullanım için kayıt edilmemiş

en: Free for Home Users
tr_TR: Ev Kullanıcıları için ücretsiz

note: cancel timer
en: Close
tr_TR: Kapat

en: Check for updates
tr_TR: Güncellemeleri denetle

note: history options
en: Never keep history
tr_TR: Geçmişi saklama

en: Keep history for 1 day
tr_TR: Geçmişi 1 gün sakla

en: Keep history for 1 week
tr_TR: Geçmişi 1 hafta sakla

en: Keep history permanently
tr_TR: Geçmişi kalıcı olarak tut

en: Clean history now
tr_TR: Geçmişi şimdi temizle

en: Delete
tr_TR: Sil

note: date
en: Created
tr_TR: Oluşturulma

en: Unattended
tr_TR: Katılımsız

note: source mode add busy drives
en: Source
tr_TR: Kaynak

note: file - use target if renamed
en: File
tr_TR: Dosya

en: Not calculated
tr_TR: Hesaplanmadı

en: Modified
tr_TR: Değiştirilme

en: File info
tr_TR: Dosya bilgisi

note: select
en: This item
tr_TR: Bu seçim

note: space bar key
en: Space
tr_TR: Alan

en: Inverse selection
tr_TR: Diğerlerini seç

note: select
en: Same folder
tr_TR: Aynı klasör

note: select
en: Same extension
tr_TR: Aynı uzantı

en: Deselect all
tr_TR: Hiçbirini seçme

en: Select
tr_TR: Seç

note: remove selected items from list
en: Remove selected
tr_TR: Seçili kaldır

note: ignore
en: Ignore
tr_TR: Yoksay

en: Extension
tr_TR: Uzantı

en: Select ignore list
tr_TR: Yoksayma listesini seç

en: Add to: %s
tr_TR: Ekleme yeri: %s

en: New file list
tr_TR: Yeni dosya listesi

en: Close all panels
tr_TR: Tüm panelleri kapat

en: Add files
tr_TR: Dosya Ekle

en: Add folders
tr_TR: Klasörler ekle

en: Save checksums
tr_TR: Sağlamaları kaydet

note: Buy Pro version
en: Get Pro version
tr_TR: Pro sürümünü alın

en: Export as
tr_TR: Dışa aktarma

en: HTML (with sortable columns)
tr_TR: HTML (sıralama sütunlarıyla birlikte)

en: CSV (to import in Excel, etc)
tr_TR: CSV (Excel'de içe aktarma vb.)

en: Export only
tr_TR: Sadece dışa aktar

en: Reset list
tr_TR: Listeyi sıfırla

note: ignore always
en: Empty
tr_TR: Boşalt

note: always
en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Download
tr_TR: İndir

en: On every operation
tr_TR: Her çalıştırmada

en: Browse
tr_TR: Gözat

en: Favorites & recent
tr_TR: Favoriler ve geçmiş

en: No open windows
tr_TR: Açık pencere yok

en: Checksum copied
tr_TR: Sağlama kopyalandı

en: Copy
tr_TR: Kopyala

en: Move
tr_TR: Taşı

note: 3rd line
en: Filter
tr_TR: Filtre

en: Process files:
tr_TR: İşlenen dosyalar:

en: Start Now
tr_TR: Şimdi Başla

en: Adding files...
tr_TR: Dosyalar ekleniyor...

en: Stop
tr_TR: Dur

en: Pause
tr_TR: Duraklat

en: Resume
tr_TR: Devam Et

en: Applying attributes and removing folders...
tr_TR: Nitelikler uygulanıyor ve klasörler kaldırılıyor ...

en: Applying folder attributes...
tr_TR: Klasör öznitelikleri uygulanıyor ...

note: result
en: Result
tr_TR: Sonuç

note: e.g. Testing: completed copy: completed
en: %s: completed
tr_TR: %s: tamamlandı

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: Verify
tr_TR: Doğrula

note: save checksums file (e.g. *.md5)
en: Save Hash
tr_TR: Hash Kaydet

en: Opening via service:
tr_TR: Hizmet aracılığıyla açılış:

en: %s hash file saved
tr_TR: %s hash dosyası kaydedildi

en: No checksums are available, please copy or test files first.
tr_TR: Hiçbir sağlama yok, lütfen önce dosyayı kopyala veya test et.

note: check sizes before
en: No target file
tr_TR: Hedef dosya yok

en: Sizes mismatch
tr_TR: Boyutlar eşleşmiyor

en: Hashes mismatch
tr_TR: Hashler eşleşmiyor

en: Waiting for other transfers...
tr_TR: Diğer transferleri bekliyor ...

note: ask to merge
en: Reset completed and process all added files?
tr_TR: Sıfırlama tamamlandı ve eklenen tüm dosyalar işlensin mi?

en: More space is required: %s
tr_TR: Daha fazla alan gereklidir: %s

note: Moving within the same folder
en: Source is the same as target
tr_TR: Kaynak, hedefle aynı

note: Source is inside the target?
en: The destination folder is a subfolder of the source folder!
tr_TR: Hedef klasör, kaynak klasörün bir alt klasörüdür!

en: Destination File Already Exists
tr_TR: Hedef Dosya Zaten Var

en: Open file
tr_TR: Dosya Aç

en: Open folder
tr_TR: Klasör Aç

en: Bigger
tr_TR: Daha büyük

en: Smaller
tr_TR: Daha küçük

en: Same size
tr_TR: Aynı boyutta

note: replace dialog, auto-select Skip all button in N seconds
en: skip all in %d s
tr_TR: Hepsini atla %d s

note: more options in file replace dialog
en: More options, applicable to all files
tr_TR: Tüm dosyalar için geçerli daha fazla seçenek

en: Older
tr_TR: Daha eski

en: Newer
tr_TR: Daha yeni

en: Same date
tr_TR: Aynı tarih

en: File is offline, waiting...
tr_TR: Dosya çevrimdışı, bekliyor ...

en: Cancelled
tr_TR: İptal edildi

en: The file is available again, resuming transfer...
tr_TR: Dosya aktarım işlemine yeniden başlanıyor ...

en: Disk is full, please free up %s
tr_TR: Disk doldu, lütfen boşaltın %s

en: File is too large for this file system
tr_TR: Dosya, bu dosya sistemi için çok büyük

en: Error reading file.
tr_TR: Dosya okuma hatası.

en: Error writing file.
tr_TR: Dosya yazma hatası.

en: File skipped
tr_TR: Atlanan dosya

en: Stopped
tr_TR: Durduruldu

en: Error creating folder.
tr_TR: Klasör oluşturma hatası.

en: Edit in Notepad
tr_TR: Not Defteri ile düzenle

en: Remove from favorites
tr_TR: Favorilerden kaldır

en: Add to favorites
tr_TR: Sık kullanılanlara ekle

en: %d item | %d items
tr_TR[0]: %d öğe
tr_TR[1]: %d öğe

en: Skip requested by user
tr_TR: Kullanıcı tarafından atla

en: Stop requested by user
tr_TR: Kullanıcı tarafından durdur

en: Delete %d file from disk? | Delete %d files from disk?
tr_TR[0]: %d dosyalarını diskten sil?
tr_TR[1]: %d dosya diskten silinsin mi?

en: Move to Recycle Bin
tr_TR: Geri Dönüşüm Kutusu'na Taşı

en: Delete from disk
tr_TR: Diskten sil

en: Wipe data
tr_TR: Verileri silin

note: Move to Recycle Bin
en: Slower, easy to recover.
tr_TR: Daha yavaş, kurtarılması daha kolay.

note: Delete from disk
en: Faster, hard to recover.
tr_TR: Daha hızlı, kurtarılması zor.

note: Wipe data
en: Very slow, one pass with random data, useless for solid state drives.
tr_TR: Çok yavaş, rasgele verilerle tek geçiş, SSD sürücüler için gereksiz.

en: Delete ALL files in the list?
tr_TR: Listedeki TÜM dosyalar silinsin mi?

en: Folder not found
tr_TR: Dosya bulunamadı

note: compare with hash in clipboard
en: %s hash in Clipboard matches: #10%s
tr_TR: Pano eşleşmelerinde %s hash: #10%s

en: Error opening file.
tr_TR: Dosya açma hatası.

en: Error deleting file.
tr_TR: Dosya silme hatası.

en: Paused
tr_TR: Duraklatıldı

note: errors count
en: errors: %d
tr_TR: Hatalar: %d

note: skipped files count
en: skipped: %d
tr_TR: Atlanan: %d

en: Append path
tr_TR: Ekleme dizini

en: File list is empty
tr_TR: Dosya listesi boş

en: Free space: %s
tr_TR: Boş alan: %s

en: Unavailable
tr_TR: Kullanılamıyor

en: Querying...
tr_TR: Sorgulanıyor...

en: Drag files or folders here
tr_TR: Dosyaları veya klasörleri buraya sürükleyin

en: No items to show. Remove filters to see all files.
tr_TR: Gösterilecek öğe yok. Tüm dosyaları görmek için filtreleri kaldırın.

en: Verify files after transfer
tr_TR: Aktarımdan sonra dosyaları doğrula

en: Save checksum file on finish
tr_TR: Bittiğinde sağlama dosyasını kaydet

en: Auto-scroll
tr_TR: Otomatik kaydırma

note: menu
en: Menu
tr_TR: Menü

en: Shared options
tr_TR: Paylaşılan seçenekler

en: buffer size
tr_TR: Arabellek boyutu

note: captions
en: Transfer
tr_TR: Aktarım

en: Transfer options
tr_TR: Aktarım seçenekleri

en: Files & folders
tr_TR: Dosyalar & klasörler

en: Data
tr_TR: Veri

en: Attributes
tr_TR: Nitelikler

en: Timestamps
tr_TR: Zaman damgaları

en: Streams
tr_TR: Akışlar

en: Security
tr_TR: Güvenlik

en: Owner
tr_TR: Sahip

en: Audit
tr_TR: Denetim

en: Test options
tr_TR: Test seçenekleri

en: Store/verify checksum in ADS
tr_TR: Sağlama toplamını ADS'de sakla/doğrula

en: Save as default
tr_TR: Varsayılan olarak kaydet

en: Reset to default
tr_TR: Varsayılana sıfırla

en: Done
tr_TR: Tamamladı
