teracopy - en to sv_SE translation catalogue (257 entries)

en: %d item | %d items
sv_SE[0]: %d objekt
sv_SE[1]: %d objekt

en: %s hash file saved
sv_SE: %s hashfil sparad

en: %s hash in Clipboard matches: #10%s
sv_SE: %s hash i urklipp matchar: #10%s

en: %s: completed
sv_SE: %s: slutförd

en: (this requires elevated privileges)
sv_SE: (detta kräver förhöjda privilegier)

en: About
sv_SE: Om

en: Absent
sv_SE: Frånvarande

en: Action to take on filename conflict
sv_SE: Åtgärd för att ta på filnamnskonflikt

en: Add files
sv_SE: Lägg till filer

en: Add files or folders
sv_SE: Lägg till filer eller mappar

en: Add folders
sv_SE: Lägg till mappar

en: Add to Explorer context menu
sv_SE: Lägg till Utforskarens snabbmeny

en: Add to favorites
sv_SE: Lägg till i favoriter

en: Add to: %s
sv_SE: Lägg till i %s

en: Added
sv_SE: Tillagd

en: Adding files...
sv_SE: Lägger till filer...

en: Adds Copy and Move buttons to the Total Commander default buttons bar.
sv_SE: Lägg till Kopierings- och Flyttknappar till Total Commanders standardknappar.

en: All items
sv_SE: Allt innehåll

en: Always On Top
sv_SE: Alltid överst

en: Always test after copy
sv_SE: Verifiera alltid efter kopiering

en: Append path
sv_SE: Lägg till sökväg

en: Applying attributes and removing folders...
sv_SE: Tillämpar attribut och tar bort mappar...

en: Applying folder attributes...
sv_SE: Tillämpar mappattribut...

en: Attributes
sv_SE: Attribut

en: Audit
sv_SE: Granskning

en: Auto-scroll
sv_SE: Automatisk rullning

en: Automatic updates
sv_SE: Automatiska uppdateringar

en: Bigger
sv_SE: Större

en: Browse
sv_SE: Bläddra

en: Buffer size for all operations
sv_SE: Buffertstorlek för alla operationer

en: CSV (to import in Excel, etc)
sv_SE: CSV (för att importera i Excel, m.m.)

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Cancelled
sv_SE: Avbruten

en: Category
sv_SE: Kategori

en: Check for updates
sv_SE: Sök efter uppdateringar

en: Check free space
sv_SE: Kontrollera ledigt utrymme

en: Checksum copied
sv_SE: Kontrollsumma kopierad

en: Clean history now
sv_SE: Rensa historik nu

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Close all panels
sv_SE: Stäng alla paneler

en: Close app
sv_SE: Stäng app

en: Confirm drag and drop
sv_SE: Bekräfta dra och släpp

en: Copy
sv_SE: Kopiera

en: Copy files
sv_SE: Kopiera filer

en: Copying
sv_SE: Kopierar

en: Create a new list
sv_SE: Skapa en ny lista

en: Create folders
sv_SE: Skapa mappar

en: Created
sv_SE: Skapad

en: Delete
sv_SE: Radera

en: Delete %d file from disk? | Delete %d files from disk?
sv_SE[0]: Ta bort %d fil från disk?
sv_SE[1]: Ta bort %d filer från disk?

en: Delete ALL files in the list?
sv_SE: Ta bort ALLA filer i listan?

en: Delete all files in the list
sv_SE: Ta bort alla filer i listan

en: Delete from disk
sv_SE: Ta bort från disk

en: Deleted
sv_SE: Borttagen

en: Deleting
sv_SE: Raderar

en: Deselect all
sv_SE: Avmarkera alla

en: Destination File Already Exists
sv_SE: Destinationsfilen finns redan

en: Disable asynchronous file transfer
sv_SE: Inaktivera asynkron filöverföring

en: Disk is full, please free up %s
sv_SE: Disken är full, frigör %s

en: Done
sv_SE: Färdig

en: Download
sv_SE: Hämta

en: Drag files or folders here
sv_SE: Dra filer eller mappar hit

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit in Notepad
sv_SE: Redigera i Anteckningar

en: Empty
sv_SE: Tom

en: Enter key
sv_SE: Ange licensnyckel

en: Error
sv_SE: Fel

en: Error creating folder.
sv_SE: Fel vid skapande av mapp.

en: Error deleting file.
sv_SE: Fel vid borttagning av fil.

en: Error opening file.
sv_SE: Fel vid öppning av fil.

en: Error reading file.
sv_SE: Fel vid läsning av fil.

en: Error writing file.
sv_SE: Fel vid skrivning av fil.

en: Expanded
sv_SE: Utökat

en: Expanded view
sv_SE: Utökad vy

en: Export as
sv_SE: Exportera som

en: Export only
sv_SE: Exportera endast

en: Extension
sv_SE: Filnamnstillägg

en: Failed
sv_SE: Misslyckades

en: Faster, hard to recover.
sv_SE: Snabbare, svårt att återhämta.

en: Favorites & recent
sv_SE: Favoriter & senaste

en: File
sv_SE: Fil

en: File info
sv_SE: Filinfo

en: File is offline, waiting...
sv_SE: Filen är offline, väntar...

en: File is too large for this file system
sv_SE: Filen är för stor för detta filsystem

en: File list
sv_SE: Fillista

en: File list is empty
sv_SE: Fillistan är tom

en: File managers
sv_SE: Filhanterare

en: File skipped
sv_SE: Fil hoppad över

en: Files
sv_SE: Filer

en: Files & folders
sv_SE: Filer och mappar

en: Filter
sv_SE: Filtrera

en: Folder
sv_SE: Mapp

en: Folder not found
sv_SE: Mappen hittades inte

en: Free for Home Users
sv_SE: Gratis för hemanvändare

en: Free space: %s
sv_SE: Ledigt utrymme: %s

en: Get Pro version
sv_SE: Skaffa Pro-versionen

en: HTML (with sortable columns)
sv_SE: HTML (med sorterbara kolumner)

en: Handle drag and drop files using left mouse button as well as copy and paste commands in Explorer.
sv_SE: Hantera dra-och-släpp av filer med vänster musknapp samt kopiera och klistra in i Utforskaren.

en: Hash
sv_SE: Checksumma

en: Hashes mismatch
sv_SE: Hashen matchar inte

en: Hibernate
sv_SE: Viloläge

en: Ignore
sv_SE: Ignorera

en: Ignored
sv_SE: Ignorerad

en: Interface
sv_SE: Gränssnitt

en: Inverse selection
sv_SE: Omvänd markering

en: Keep ACLs for files
sv_SE: Behåll ACL:er för filer

en: Keep ACLs for folders
sv_SE: Behåll ACL:er för mappar

en: Keep app open
sv_SE: Håll appen öppen

en: Keep audit information for files
sv_SE: Behåll granskningsinformation för filer

en: Keep audit information for folders
sv_SE: Behåll granskningsinformation för mappar

en: Keep both
sv_SE: Behåll båda

en: Keep file alternate data streams
sv_SE: Behåll alternativa dataströmmar för fil

en: Keep file attributes (Read only, Archive...)
sv_SE: Behåll filattribut (Läs bara, Arkiv...)

en: Keep file timestamps
sv_SE: Behåll filens tidsstämplar

en: Keep folder alternate data streams
sv_SE: Behåll mappens alternativa dataströmmar

en: Keep folder attributes (Read only, Archive...)
sv_SE: Behåll mappattribut (Läs bara, arkiv...)

en: Keep folder timestamps
sv_SE: Behåll mappens tidsstämplar

en: Keep history for 1 day
sv_SE: Behåll historik i 1 dag

en: Keep history for 1 week
sv_SE: Behåll historik i 1 vecka

en: Keep history permanently
sv_SE: Behåll historik permanent

en: Keep owner information for files
sv_SE: Behåll ägarinformation för filer

en: Keep owner information for folders
sv_SE: Behåll ägarinformation för mappar

en: Log
sv_SE: Loggar

en: Menu
sv_SE: Meny

en: Method to calculate checksums while transferring or testing files
sv_SE: Metod för att beräkna kontrollsummor vid överföring eller testning av filer

en: Misc
sv_SE: Diverse

en: Modified
sv_SE: Ändrad

en: More
sv_SE: Mer

en: More options, applicable to all files
sv_SE: Fler alternativ, som gäller för alla filer

en: More space is required: %s
sv_SE: Mer utrymme krävs: %s

en: Move
sv_SE: Flytta

en: Move to Recycle Bin
sv_SE: Flytta till papperskorgen

en: Moved
sv_SE: Flyttad

en: Moving
sv_SE: Flyttar

en: Never keep history
sv_SE: Behåll aldrig historik

en: New file list
sv_SE: Ny fillista

en: Newer
sv_SE: Nyare

en: Next
sv_SE: Nästa

en: No checksums are available, please copy or test files first.
sv_SE: Inga kontrollsummor är tillgängliga, kopiera eller testa filer först.

en: No files added
sv_SE: Inga filer tillagda

en: No items to show. Remove filters to see all files.
sv_SE: Inga objekt att visa. Ta bort filter för att se alla filer.

en: No open windows
sv_SE: Inga öppna fönster

en: No target
sv_SE: Inget mål

en: No target file
sv_SE: Ingen målfil

en: Not calculated
sv_SE: Inte beräknad

en: Not registered for Commercial Use
sv_SE: Inte registrerad för kommersiell användning

en: Older
sv_SE: Äldre

en: On every operation
sv_SE: Vid varje operation

en: On finish: %s
sv_SE: Vid slut: %s

en: Only when Scroll Lock is OFF
sv_SE: Bara när Scroll-lock är AV

en: Open file
sv_SE: Öppna fil

en: Open folder
sv_SE: Öppna mapp

en: Opening via service:
sv_SE: Öppnar via service:

en: Options
sv_SE: Alternativ

en: Order license
sv_SE: Beställ licens

en: Overwrite
sv_SE: Skriv över

en: Overwrite all
sv_SE: Skriv över allt

en: Overwrite all older files
sv_SE: Skriv över alla äldre filer

en: Owner
sv_SE: Ägare

en: Pause
sv_SE: Pausa

en: Paused
sv_SE: Pausad

en: Play sound
sv_SE: Spela ljud

en: Preferences
sv_SE: Inställningar

en: Print/export
sv_SE: Skriv ut/exportera

en: Process files:
sv_SE: Bearbeta filer:

en: Prompt on filename collision
sv_SE: Fråga vid konflikt med filnamn

en: Querying...
sv_SE: Frågar...

en: Read how to add Copy and Move buttons to the Directory Opus.
sv_SE: Läs hur man lägger till Kopiera och Flytta-knappar till Directory Opus.

en: Read source files and create checksums
sv_SE: Läsa källfiler och skapa kontrollsummor

en: Read target files and compare checksums
sv_SE: Läs målfiler och jämför kontrollsummor

en: Register Copy Handler
sv_SE: Registrera kopieringshantering

en: Remove from favorites
sv_SE: Ta bort från favoriter

en: Remove selected
sv_SE: Ta bort markerade

en: Rename all copied files
sv_SE: Byt namn på alla kopierade filer

en: Rename all older target files
sv_SE: Byt namn på alla äldre målfiler

en: Rename all target files
sv_SE: Byt namn på alla målfiler

en: Replace all files if size different
sv_SE: Ersätt alla filer om storleken är olika

en: Replace all smaller files
sv_SE: Ersätt alla mindre filer

en: Reset completed and process all added files?
sv_SE: Återställ slutförd och bearbeta alla tillagda filer?

en: Reset list
sv_SE: Återställ lista

en: Reset to default
sv_SE: Återställ till standard

en: Result
sv_SE: Resultat

en: Resume
sv_SE: Fortsätt

en: Run as administrator
sv_SE: Kör som administratör

en: Running with administrator priviledges
sv_SE: Körs med administratörsrättigheter

en: Same date
sv_SE: Samma datum

en: Same extension
sv_SE: Samma filnamnstillägg

en: Same folder
sv_SE: Samma mapp

en: Same size
sv_SE: Samma storlek

en: Save Hash
sv_SE: Spara hasch

en: Save as default
sv_SE: Spara som standard

en: Save checksum file on finish
sv_SE: Spara kontrollsummefil vid avslutning

en: Save checksums
sv_SE: Spara kontrollsummor

en: Save the checksum file to the source folder
sv_SE: Spara kontrollsummefilen till källmappen

en: Save the checksum file to the target folder
sv_SE: Spara kontrollsummefilen till målmappen

en: Security
sv_SE: Säkerhet

en: Select
sv_SE: Välj

en: Select ignore list
sv_SE: Välj ignoreringslista

en: Select target path
sv_SE: Välj målsökväg

en: Shared options
sv_SE: Delade alternativ

en: Show notifications
sv_SE: Visa meddelanden

en: Shutdown
sv_SE: Avsluta

en: Sizes mismatch
sv_SE: Storleken matchar inte

en: Skip
sv_SE: Hoppa över

en: Skip all
sv_SE: Hoppa över alla

en: Skip requested by user
sv_SE: Skip begärd av användaren

en: Skipped
sv_SE: Skippad

en: Sleep
sv_SE: Viloläge

en: Slower, easy to recover.
sv_SE: Långsammare, lätt att återhämta.

en: Smaller
sv_SE: Mindre

en: Source
sv_SE: Källa

en: Source is the same as target
sv_SE: Källa är samma som mål

en: Space
sv_SE: Mellanslag

en: Stacks
sv_SE: Staplar

en: Start Now
sv_SE: Starta nu

en: Stop
sv_SE: Stoppa

en: Stop all operations?
sv_SE: Stoppa alla åtgärder?

en: Stop requested by user
sv_SE: Stopp begärd av användare

en: Stopped
sv_SE: Stoppad

en: Store calculated checksum inside the file using Alternate Data Streams
sv_SE: Lagra beräknad kontrollsumma inuti filen med hjälp av alternativa dataströmmar

en: Store/verify checksum in ADS
sv_SE: Lagra/verifiera kontrollsumma i ADS

en: Streams
sv_SE: Strömmar

en: Successful
sv_SE: Slutfört

en: Target
sv_SE: Mål

en: Test
sv_SE: Prova

en: Test options
sv_SE: Testalternativ

en: Test single files against a checksum in Clipboard
sv_SE: Testa enstaka filer mot en kontrollsumma i Urklipp

en: Testing
sv_SE: Testar

en: The destination folder is a subfolder of the source folder!
sv_SE: Målmappen är en undermapp till källmappen!

en: The file is available again, resuming transfer...
sv_SE: Filen är tillgänglig igen, återupptar överföringen...

en: This item
sv_SE: Detta objekt

en: Time
sv_SE: Tid

en: Timestamps
sv_SE: Tidsstämplar

en: Toggle row
sv_SE: Växla rad

en: Total
sv_SE: Totalt

en: Transfer
sv_SE: Överför

en: Transfer options
sv_SE: Överföringsalternativ

en: Transfers history
sv_SE: Överföringshistorik

en: Unattended
sv_SE: Obevakad

en: Unavailable
sv_SE: Otillgänglig

en: Unregister Copy Handler
sv_SE: Avregistrera kopieringshantering

en: Use TeraCopy as default copy handler
sv_SE: Använd TeraCopy som standardhanterare för kopiering

en: Use system write cache
sv_SE: Använd systemets skrivcache

en: Verified
sv_SE: Verifierad

en: Verify
sv_SE: Verifiera

en: Verify files after transfer
sv_SE: Verifiera filer efter överföring

en: Verifying
sv_SE: Verifierar

en: Very slow, one pass with random data, useless for solid state drives.
sv_SE: Mycket långsam, en pass med slumpmässiga data, värdelöst för SDDs.

en: Waiting for other transfers...
sv_SE: Väntar på andra överföringar...

en: Window
sv_SE: Fönster

en: Wipe data
sv_SE: Rensa data

en: buffer size
sv_SE: buffertstorlek

en: days
sv_SE: dagar

en: errors: %d
sv_SE: fel: %d

en: hours
sv_SE: timmar

en: skip all in %d s
sv_SE: hoppa över alla om %d s

en: skipped: %d
sv_SE: hoppad: %d
