teracopy - en to ro_RO translation catalogue (256 entries)

note: mode
en: Copying
ro_RO: Copiere

en: Moving
ro_RO: Mutare

en: Testing
ro_RO: Testare

en: Verifying
ro_RO: Verificare

en: Deleting
ro_RO: Ștergere

note: results
en: Added
ro_RO: Adăugat

en: Verified
ro_RO: Verificat

en: Error
ro_RO: Eroare

note: File list filter
en: Skipped
ro_RO: Transferuri omise

en: Deleted
ro_RO: Șters

en: Moved
ro_RO: Mutat

note: File list filter
en: Ignored
ro_RO: Ignorat

en: File list
ro_RO: Lista de fişiere

note: target mode log second line
en: Target
ro_RO: Destinaţie

en: Options
ro_RO: Optiuni

en: Status
ro_RO: Stare

en: Log
ro_RO: Notă

note: File list filter
en: All items
ro_RO: Toate obiectele

note: File list filter
en: Successful
ro_RO: Reuşit

note: File list filter
en: Failed
ro_RO: Transferuri eșuate

en: No files added
ro_RO: Niciun fșier adăugat

en: No target
ro_RO: Nicio destinație

en: Category
ro_RO: Categorie

en: Files
ro_RO: Fișiere

en: Bytes
ro_RO: Octeți

en: Time
ro_RO: Timp

en: days
ro_RO: zile

en: hours
ro_RO: ore

en: Prompt on filename collision
ro_RO: Atenționează dacă există nume de fișiere similare

en: Overwrite
ro_RO: Suprascrie

en: Overwrite all
ro_RO: Suprascrie tot

en: Skip
ro_RO: Omite

en: Skip all
ro_RO: Omite tot

en: Keep both
ro_RO: Păstrează ambele

note: replace dialog
en: Overwrite all older files
ro_RO: Suprascrie toate fișierele vechi

en: Replace all smaller files
ro_RO: Înlocuiește toate fișierele mai mici

en: Replace all files if size different
ro_RO: Înlocuiește toate fișierele dacă mărimea diferă

en: Rename all copied files
ro_RO: Redenumește toate fișierele copiate

en: Rename all target files
ro_RO: Redenumește toate fișierele destinație

en: Rename all older target files
ro_RO: Redenumește toate fișierele țintă mai vechi

note: replace dialog
en: More
ro_RO: Mai multe

note: tooltips
en: Select target path
ro_RO: Selectare cale destinație

en: Add files or folders
ro_RO: Adăugare fișiere sau foldere

en: Expanded view
ro_RO: Vizualizarea extinsă

note: delete button
en: Delete all files in the list
ro_RO: Șterge toate fișierele din listă

en: Read target files and compare checksums
ro_RO: Citește fișierele destinație și verifică suma de control

en: Read source files and create checksums
ro_RO: Citește fișierele destinație și generează suma de control

en: Create a new list
ro_RO: Creare listă nouă

en: Transfers history
ro_RO: Istoric transfer

en: Running with administrator priviledges
ro_RO: Rulare cu privilegii de administrator

en: Run as administrator
ro_RO: Rulare ca administrator

note: export dialog
en: Print/export
ro_RO: Tipărește/exportă

en: Preferences
ro_RO: Preferințe

en: About
ro_RO: Despre

en: Order license
ro_RO: Comandă licență

en: Enter key
ro_RO: Introdu cheia de activare

note: options
en: (this requires elevated privileges)
ro_RO: (necesită privilegii superioare)

en: Toggle row
ro_RO: Inversare rând

en: Create folders
ro_RO: Creare foldere

en: Keep folder attributes (Read only, Archive...)
ro_RO: Păstrează atributele folderului (Doar citire, Arhivă...)

en: Keep folder timestamps
ro_RO: Păstrează data folderului

en: Keep folder alternate data streams
ro_RO: Păstrați fluxurile de date alternative pentru folder

en: Copy files
ro_RO: Copiere fișiere

en: Keep file attributes (Read only, Archive...)
ro_RO: Păstrați atributele fișierelor (Doar citire, Arhivat...)

en: Keep file timestamps
ro_RO: Păstrați marcajele de timp

en: Keep file alternate data streams
ro_RO: Păstrați fluxurile de date alternative pentru fișier

note: security
en: Keep ACLs for folders
ro_RO: Păstrează setările ACL pentru foldere

en: Keep owner information for folders
ro_RO: Păstrați informațiile de proprietar pentru foldere

en: Keep audit information for folders
ro_RO: Păstrați informațiile de audit pentru foldere

en: Keep ACLs for files
ro_RO: Păstrați informațiile ACL pentru fișiere

en: Keep owner information for files
ro_RO: Păstrați informațiile de proprietar pentru fișiere

en: Keep audit information for files
ro_RO: Păstrați informațiile de audit pentru fișiere

note: trasfer options
en: Buffer size for all operations
ro_RO: Dimensiunea bufferului pentru toate operațiunile

en: Action to take on filename conflict
ro_RO: Acțiunea de executat în caz de conflict de nume de fișier

en: Method to calculate checksums while transferring or testing files
ro_RO: Metoda de calcul a sumei de control în timpul transferului sau verificării fișierelor

en: Save the checksum file to the target folder
ro_RO: Salvarea sumei de control în folderul destinație

note: testing options
en: Save the checksum file to the source folder
ro_RO: Salvarea sumei de control în folderul sursă

en: Store calculated checksum inside the file using Alternate Data Streams
ro_RO: Stocarea sumei de control calculate folosind Streamuri de Date Alternative

note: all idle, closing
en: Stop all operations?
ro_RO: Opriți toate operațiunile?

note: text text := _('On finish') + ': ' + _(text).ToLower;
en: Close app
ro_RO: Închide aplicația

en: Keep app open
ro_RO: Păstrează aplicația deschisă

en: Shutdown
ro_RO: Oprire

en: Sleep
ro_RO: În așteptare

en: Hibernate
ro_RO: Hibernare

note: Close app / shutdown
en: On finish: %s
ro_RO: La final: %s

en: Always On Top
ro_RO: Mereu deasupra

en: Shell integration
ro_RO: Integrare în Shell

en: Handle drag and drop files using left mouse button as well as copy and paste commands in Explorer.
ro_RO: Manevrează fișierele cu drag and drop folosind butonul-stânga de la mouse ca și comenzile de copiere/lipire în Explorer.

en: Adds Copy and Move buttons to the Total Commander default buttons bar.
ro_RO: Adaugă butoanele Copiază și Mută la bara de butoane inițiale în Total Commander.

en: Read how to add Copy and Move buttons to the Directory Opus.
ro_RO: Citește cum să adaugi butoanele Copiază și Mută în Directory Opus.

en: Misc
ro_RO: Diverse

en: Interface
ro_RO: Interfață

en: Register Copy Handler
ro_RO: Înregistrare mod de copiere

en: Unregister Copy Handler
ro_RO: Anulare mod de copiere

en: Use TeraCopy as default copy handler
ro_RO: Folosiți TeraCopy ca utilitar implicit de copiere

en: Only when Scroll Lock is OFF
ro_RO: Numai când modul Scroll Lock este dezactivat

en: Add to Explorer context menu
ro_RO: Adăugare la meniul contextual Explorer

en: Play sound
ro_RO: Redare sunet

en: Check free space
ro_RO: Verifică spațiul liber

en: Always test after copy
ro_RO: Verifică întotdeauna după copiere

en: Disable asynchronous file transfer
ro_RO: Dezactivare transfer asyncron

en: Use system write cache
ro_RO: Utilizare cache sistem

en: Confirm drag and drop
ro_RO: Confirmare operațiuni drag and drop

en: Test single files against a checksum in Clipboard
ro_RO: Testare fișier cu suma de control din Clipboard

note: / file managers
en: File managers
ro_RO: Manager de fișiere

en: Window
ro_RO: Fereastră

en: Show notifications
ro_RO: Afișare notificări

en: Automatic updates
ro_RO: Actualizări automate

en: Cancel
ro_RO: Anulează

note: Window mode
en: Expanded
ro_RO: Extins

en: Stacks
ro_RO: Stive

en: Not registered for Commercial Use
ro_RO: Neînregistrat pentru uz comercial

en: Free for Home Users
ro_RO: Gratuit pentru utilizatorii casnici

note: cancel timer
en: Close
ro_RO: Închide

en: Check for updates
ro_RO: Căutare actualizări

note: history options
en: Never keep history
ro_RO: Fără păstrarea istoricului

en: Keep history for 1 day
ro_RO: Păstrare istoric pentru 1 zi

en: Keep history for 1 week
ro_RO: Păstrare istoric pentru 1 săptămână

en: Keep history permanently
ro_RO: Păstrare permanentă istoric

en: Clean history now
ro_RO: Ștergere imediată istoric

en: Delete
ro_RO: Şterge

note: date
en: Created
ro_RO: Creat

en: Unattended
ro_RO: Fără supraveghere

note: source mode add busy drives
en: Source
ro_RO: Sursă

note: file - use target if renamed
en: File
ro_RO: Fişier

en: Not calculated
ro_RO: Necalculat

en: Modified
ro_RO: Modificat

en: File info
ro_RO: Informații despre fișier

note: select
en: This item
ro_RO: Acest element

note: space bar key
en: Space
ro_RO: Tasta Spațiu

en: Inverse selection
ro_RO: Inversare selecție

note: select
en: Same folder
ro_RO: Același folder

note: select
en: Same extension
ro_RO: Aceeaşi extensie

en: Deselect all
ro_RO: Deselectează tot

en: Select
ro_RO: Selectează

note: remove selected items from list
en: Remove selected
ro_RO: Elimină elementele selectate

note: ignore
en: Ignore
ro_RO: Ignoră

en: Extension
ro_RO: Extensie

en: Select ignore list
ro_RO: Selectare listă de ignorare

en: Add to: %s
ro_RO: Adăugare la: %s

en: New file list
ro_RO: Lista nouă de fișiere

en: Close all panels
ro_RO: Închide toate panourile

en: Add files
ro_RO: Adăugare fișiere

en: Add folders
ro_RO: Adaugare foldere

en: Save checksums
ro_RO: Salvare sumă de control

note: Buy Pro version
en: Get Pro version
ro_RO: Obţineţi versiunea Pro

en: Export as
ro_RO: Exportă ca

en: HTML (with sortable columns)
ro_RO: HTML (coloane sortabile)

en: CSV (to import in Excel, etc)
ro_RO: CSV (pentru import în Excel)

en: Export only
ro_RO: Exportă doar

en: Reset list
ro_RO: Resetare listă

note: ignore always
en: Empty
ro_RO: Golire

note: always
en: Edit
ro_RO: Editare

en: Download
ro_RO: Descărcare

en: On every operation
ro_RO: La fiecare operațiune

en: Browse
ro_RO: Navigare

en: Favorites & recent
ro_RO: Favorite & recente

en: No open windows
ro_RO: Nicio fereastră deschisă

en: Checksum copied
ro_RO: Sumă de control copiată

en: Copy
ro_RO: Copiere

en: Move
ro_RO: Mutare

note: 3rd line
en: Filter
ro_RO: Filtru

en: Process files:
ro_RO: Procesare fișiere:

en: Start Now
ro_RO: Porneşte acum

en: Adding files...
ro_RO: Adăugare fișiere...

en: Stop
ro_RO: Oprire

en: Pause
ro_RO: Pauză

en: Resume
ro_RO: Reluare

en: Applying attributes and removing folders...
ro_RO: Aplicare atribute și eliminare foldere...

en: Applying folder attributes...
ro_RO: Aplicare atribute foldere...

note: result
en: Result
ro_RO: Rezultat

note: e.g. Testing: completed copy: completed
en: %s: completed
ro_RO: %s: complet

en: Next
ro_RO: Următorul

en: Verify
ro_RO: Verificare

note: save checksums file (e.g. *.md5)
en: Save Hash
ro_RO: Salvare sumă Hash

note: operation buttons
en: Test
ro_RO: Verifică

en: Opening via service:
ro_RO: Deschide via:

en: %s hash file saved
ro_RO: %s sumă hash salvată

en: No checksums are available, please copy or test files first.
ro_RO: Sumă de control indisponibilă, copiați sau verificați un fișier mai întâi.

note: check sizes before
en: No target file
ro_RO: Niciun fișier destinație

en: Sizes mismatch
ro_RO: Dimensiuni diferite

en: Hashes mismatch
ro_RO: Sume de control diferite

en: Waiting for other transfers...
ro_RO: Se așteaptă finalizarea altor transferuri...

note: ask to merge
en: Reset completed and process all added files?
ro_RO: Resetare completă și procesarea tuturor fișierelor adăugate?

en: More space is required: %s
ro_RO: Este nevoie de mai mult spațiu: %s

note: Moving within the same folder
en: Source is the same as target
ro_RO: Sursa este identică cu destinația

note: Source is inside the target?
en: The destination folder is a subfolder of the source folder!
ro_RO: Folderul destinație este un subfolder al folderului sursă!

en: Destination File Already Exists
ro_RO: Fișierul edstinație există deja

en: Open file
ro_RO: Deschidere fișier

en: Open folder
ro_RO: Deschidere folder

en: Bigger
ro_RO: Mai mare

en: Smaller
ro_RO: Mai mic

en: Same size
ro_RO: Aceeași dimensiune

note: replace dialog, auto-select Skip all button in N seconds
en: skip all in %d s
ro_RO: Sări peste toate în %d s

note: more options in file replace dialog
en: More options, applicable to all files
ro_RO: Mai multe opțiuni, aplicabile tuturor fișierelor

en: Older
ro_RO: Mai vechi

en: Newer
ro_RO: Mai nou

en: Same date
ro_RO: Aceeași dată

en: File is offline, waiting...
ro_RO: Fișier indisponibil, aștept...

en: Cancelled
ro_RO: Anulat

en: The file is available again, resuming transfer...
ro_RO: Fișierul e disponibil din nou, se reia transferul...

en: Disk is full, please free up %s
ro_RO: Discul este plin, eliberați măcar %s

en: File is too large for this file system
ro_RO: Fișierul este prea mare pentru acest sistem de fișiere

en: Error reading file.
ro_RO: Eroare citire fișier.

en: Error writing file.
ro_RO: Eroare scriere fișier.

en: File skipped
ro_RO: Fișier omis

en: Stopped
ro_RO: Oprit

en: Error creating folder.
ro_RO: Eroare creare folder.

en: Edit in Notepad
ro_RO: Editare în Notepad

en: Remove from favorites
ro_RO: Eliminare din favorite

en: Add to favorites
ro_RO: Adăugare la favorite

en: %d item | %d items
ro_RO[0]: %d element
ro_RO[2]: %d elemente

en: Skip requested by user
ro_RO: Omitere solicitată de utilizator

en: Stop requested by user
ro_RO: Oprire solicitată de utilizator

en: Delete %d file from disk? | Delete %d files from disk?
ro_RO[2]: Ștergeți %d fișiere de pe disc?

en: Move to Recycle Bin
ro_RO: Mutare în Recycle Bin

en: Delete from disk
ro_RO: Ștergere de pe disc

en: Wipe data
ro_RO: Ștergere definitivă date

note: Move to Recycle Bin
en: Slower, easy to recover.
ro_RO: Mai încet, ușor de recuperat.

note: Delete from disk
en: Faster, hard to recover.
ro_RO: Rapid, greu de recuperat.

note: Wipe data
en: Very slow, one pass with random data, useless for solid state drives.
ro_RO: Foarte încet, un pas cu date aleatorii, util în cazul discurilor SSD.

en: Delete ALL files in the list?
ro_RO: Ștergeți TOATE fișierele din listă?

en: Folder not found
ro_RO: Folder negăsit

note: compare with hash in clipboard
en: %s hash in Clipboard matches: #10%s
ro_RO: potrivire %s hash în Clipboard: #10%s

en: Error opening file.
ro_RO: Eroare deschidere fișier.

en: Error deleting file.
ro_RO: Eroare ștergere fișier.

en: Paused
ro_RO: Oprit temporar

note: errors count
en: errors: %d
ro_RO: eroare: %d

note: skipped files count
en: skipped: %d
ro_RO: omise: %d

en: Append path
ro_RO: Calea de adăugare

en: File list is empty
ro_RO: Lista de fișiere este goală

en: Free space: %s
ro_RO: Spațiu liber: %s

en: Unavailable
ro_RO: Indisponibil

en: Querying...
ro_RO: Interogare...

en: Drag files or folders here
ro_RO: Trageți aici, cu drag & drop, fișierele și folderele de transferat

en: No items to show. Remove filters to see all files.
ro_RO: Niciun element de afișat. Eliminați filtrele pentru a vizualiza toate fișierele.

en: Verify files after transfer
ro_RO: Verificare fișiere după transfer

en: Save checksum file on finish
ro_RO: Salvare sumă de control la final

en: Auto-scroll
ro_RO: Scrol automat

note: menu
en: Menu
ro_RO: Meniu

en: Shared options
ro_RO: Opțiuni comune

en: buffer size
ro_RO: dimensiune buffer

note: captions
en: Transfer
ro_RO: Transferă

en: Transfer options
ro_RO: Opțiuni transfer

en: Files & folders
ro_RO: Fișiere & foldere

en: Data
ro_RO: Date

en: Attributes
ro_RO: Atribute

en: Timestamps
ro_RO: Marcaj de timp

en: Streams
ro_RO: Fluxuri

en: Security
ro_RO: Securitate

en: Owner
ro_RO: Proprietar

en: Test options
ro_RO: Opțiuni de test

en: Store/verify checksum in ADS
ro_RO: Stocare/verificare sumă de control în ADS

en: Save as default
ro_RO: Salvare ca implicit

en: Reset to default
ro_RO: Resetare la valorile implicite

en: Done
ro_RO: Gata
