teracopy - en to pt_PT translation catalogue (257 entries)

note: mode
en: Copying
pt_PT: Copiando

en: Moving
pt_PT: Movendo

en: Testing
pt_PT: Testando

en: Verifying
pt_PT: Verificando

en: Deleting
pt_PT: Eliminando

note: results
en: Added
pt_PT: Adicionado

en: Verified
pt_PT: Verificado

en: Error
pt_PT: Erro

note: File list filter
en: Skipped
pt_PT: Ignorado(s)

en: Deleted
pt_PT: Eliminado

en: Moved
pt_PT: Movido

en: Absent
pt_PT: Ausente

note: File list filter
en: Ignored
pt_PT: Ignorado

en: File list
pt_PT: Lista de ficheiros

note: target mode log second line
en: Target
pt_PT: Destino

en: Options
pt_PT: Opções

en: Status
pt_PT: Estado

en: Log
pt_PT: Registo

note: File list filter
en: All items
pt_PT: Todos os itens

note: File list filter
en: Successful
pt_PT: Com êxito

note: File list filter
en: Failed
pt_PT: Falha

en: No files added
pt_PT: Nenhum ficheiro adicionado

en: No target
pt_PT: Nenhum destino escolhido

note: foder
en: Folder
pt_PT: Pasta

en: Category
pt_PT: Categoria

en: Files
pt_PT: Ficheiros

en: Time
pt_PT: Tempo

en: days
pt_PT: dias

en: hours
pt_PT: horas

en: Prompt on filename collision
pt_PT: Avisar em caso de conflito de nome de ficheiro

en: Overwrite
pt_PT: Substituir

en: Overwrite all
pt_PT: Substituir todos

en: Skip
pt_PT: Ignorar

en: Skip all
pt_PT: Ignorar todos

en: Keep both
pt_PT: Manter ambos

note: replace dialog
en: Overwrite all older files
pt_PT: Substituir todos os ficheiros antigos

en: Replace all smaller files
pt_PT: Substituir todos os ficheiros mais pequenos

en: Replace all files if size different
pt_PT: Substituir todos os ficheiros com tamanho diferente

en: Rename all copied files
pt_PT: Renomear todos os ficheiros copiados

en: Rename all target files
pt_PT: Renomear todos os ficheiros de destino

en: Rename all older target files
pt_PT: Renomear todos os ficheiros de destino mais antigos

note: replace dialog
en: More
pt_PT: Mais

note: tooltips
en: Select target path
pt_PT: Selecione o caminho alvo

en: Add files or folders
pt_PT: Adicionar ficheiros ou pastas

en: Expanded view
pt_PT: Vista expandida

note: delete button
en: Delete all files in the list
pt_PT: Eliminar todos os ficheiros da lista

en: Read target files and compare checksums
pt_PT: Ler os ficheiros de destino e comparar os checksums

en: Read source files and create checksums
pt_PT: Ler os ficheiros de origem e criar os checksums

en: Create a new list
pt_PT: Criar uma nova lista

en: Transfers history
pt_PT: Histórico de transferências

en: Running with administrator priviledges
pt_PT: Executar com privilégios de administrador

en: Run as administrator
pt_PT: Executar como administrador

note: export dialog
en: Print/export
pt_PT: Imprimir/exportar

en: Preferences
pt_PT: Opções

en: About
pt_PT: Acerca

en: Order license
pt_PT: Pedir uma Licença

en: Enter key
pt_PT: Introduzir chave

note: options
en: (this requires elevated privileges)
pt_PT: (isto requer privilégios elevados)

en: Toggle row
pt_PT: Marcar fila

en: Create folders
pt_PT: Criar pastas

en: Keep folder attributes (Read only, Archive...)
pt_PT: Manter atributos da pasta (Ler apenas, Ficheiro...)

en: Keep folder timestamps
pt_PT: Manter carimbos da pasta

en: Keep folder alternate data streams
pt_PT: Manter fluxos de dados alternativos da pasta

en: Copy files
pt_PT: Copiar ficheiros

en: Keep file attributes (Read only, Archive...)
pt_PT: Manter atributos da pasta (Ler apenas, Ficheiro...)

en: Keep file timestamps
pt_PT: Manter carimbos do ficheiro

en: Keep file alternate data streams
pt_PT: Manter fluxos de dados alternativos do ficheiro

note: security
en: Keep ACLs for folders
pt_PT: Manter ACLs para pastas

en: Keep owner information for folders
pt_PT: Manter as informações de proprietário para pastas

en: Keep audit information for folders
pt_PT: Manter as informações de auditoria para pastas

en: Keep ACLs for files
pt_PT: Manter ACLs para ficheiros

en: Keep owner information for files
pt_PT: Manter as informações de proprietário para os ficheiros

en: Keep audit information for files
pt_PT: Manter as informações de auditoria para os ficheiros

note: trasfer options
en: Buffer size for all operations
pt_PT: Tamanho do buffer para todas as operações

en: Action to take on filename conflict
pt_PT: Ação a ser tomada em caso de conflito de nomes dos ficheiros

en: Method to calculate checksums while transferring or testing files
pt_PT: Método para calcular checksums durante a transferência ou teste de ficheiros

en: Save the checksum file to the target folder
pt_PT: Salvar o ficheiro checksum na pasta de destino

note: testing options
en: Save the checksum file to the source folder
pt_PT: Salvar o ficheiro checksum na pasta de origem

en: Store calculated checksum inside the file using Alternate Data Streams
pt_PT: Armazenar os checksums calculados dentro do ficheiros usando Fluxos de Dados Alternativos

note: all idle, closing
en: Stop all operations?
pt_PT: Parar todas as operações?

note: text text := _('On finish') + ': ' + _(text).ToLower;
en: Close app
pt_PT: Fechar programa

en: Keep app open
pt_PT: Manter programa aberto

en: Shutdown
pt_PT: Encerrar

en: Sleep
pt_PT: Repousar

en: Hibernate
pt_PT: Hibernar

note: Close app / shutdown
en: On finish: %s
pt_PT: Ao terminar: %s

en: Always On Top
pt_PT: Sempre visível

en: Shell integration
pt_PT: Integração no menu de contexto

en: Handle drag and drop files using left mouse button as well as copy and paste commands in Explorer.
pt_PT: Permite 'arrastar e largar' ficheiros com o botão do rato, bem como comandos de 'copiar e colar' no Explorador.

en: Adds Copy and Move buttons to the Total Commander default buttons bar.
pt_PT: Adiciona botões de Copiar e Mover na barra de botões do Total Commander.

en: Read how to add Copy and Move buttons to the Directory Opus.
pt_PT: Ler como adicionar os botões de Copiar e Mover no Directory Opus.

en: Misc
pt_PT: Diversos

en: Register Copy Handler
pt_PT: Registar evento de Cópia

en: Unregister Copy Handler
pt_PT: Remover evento de Cópia

en: Use TeraCopy as default copy handler
pt_PT: Usar o TeraCopy como gestor de cópias padrão

en: Only when Scroll Lock is OFF
pt_PT: Apenas quando o Scroll Lock estiver DESLIGADO

en: Add to Explorer context menu
pt_PT: Adicionar ao menu de contexto do Explorer

en: Play sound
pt_PT: Reproduzir som

en: Check free space
pt_PT: Verificar espaço livre

en: Always test after copy
pt_PT: Testar sempre após a cópia

en: Disable asynchronous file transfer
pt_PT: Desactivar transferência assíncrona de ficheiros

en: Use system write cache
pt_PT: Usar cache de gravação do sistema

en: Confirm drag and drop
pt_PT: Confirmar arrastar e largar

en: Test single files against a checksum in Clipboard
pt_PT: Testar ficheiros únicos contra um checksum na Área de Transferência

note: / file managers
en: File managers
pt_PT: Gestores de ficheiros

en: Window
pt_PT: Janela

en: Show notifications
pt_PT: Mostrar notificações

en: Automatic updates
pt_PT: Atualizações automáticas

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

note: Window mode
en: Expanded
pt_PT: Expandido

en: Stacks
pt_PT: Conjuntos

en: Auto
pt_PT: Automático

en: Not registered for Commercial Use
pt_PT: Não registado para Uso Comercial

en: Free for Home Users
pt_PT: Gratuito para Utilizadores Domésticos

note: cancel timer
en: Close
pt_PT: Fechar

en: Check for updates
pt_PT: Procurar atualizações

note: history options
en: Never keep history
pt_PT: Nunca manter histórico

en: Keep history for 1 day
pt_PT: Manter histórico 1 dia

en: Keep history for 1 week
pt_PT: Manter histórico 1 semana

en: Keep history permanently
pt_PT: Manter histórico permanentemente

en: Clean history now
pt_PT: Limpar histórico

en: Delete
pt_PT: Eliminar

note: date
en: Created
pt_PT: Criado

en: Unattended
pt_PT: Ignorado

note: source mode add busy drives
en: Source
pt_PT: Origem

note: file - use target if renamed
en: File
pt_PT: Ficheiro

en: Not calculated
pt_PT: Não calculado

en: Modified
pt_PT: Modificado

en: File info
pt_PT: Informação do ficheiro

note: select
en: This item
pt_PT: Este item

note: space bar key
en: Space
pt_PT: Espaço

en: Inverse selection
pt_PT: Inverter selecção

note: select
en: Same folder
pt_PT: Mesma pasta

note: select
en: Same extension
pt_PT: Mesma extensão

en: Deselect all
pt_PT: Desmarcar todos

en: Select
pt_PT: Seleccionar

note: remove selected items from list
en: Remove selected
pt_PT: Remover seleccionados

note: ignore
en: Ignore
pt_PT: Ignorar

en: Extension
pt_PT: Extensão

en: Select ignore list
pt_PT: Selecionar lista de ignorados

en: Add to: %s
pt_PT: Adicionar a: %s

en: New file list
pt_PT: Nova lista de ficheiros

en: Close all panels
pt_PT: Fechar todos os painéis

en: Add files
pt_PT: Adicionar ficheiros

en: Add folders
pt_PT: Adicionar pastas

en: Save checksums
pt_PT: Guardar somas de verificação

note: Buy Pro version
en: Get Pro version
pt_PT: Adquirir versão Pro

en: Export as
pt_PT: Exportar como

en: HTML (with sortable columns)
pt_PT: HTML (com colunas ordenáveis)

en: CSV (to import in Excel, etc)
pt_PT: CSV (para importar no Excel, etc.)

en: Export only
pt_PT: Só exportar

en: Reset list
pt_PT: Redefinir lista

note: ignore always
en: Empty
pt_PT: Vazia

note: always
en: Edit
pt_PT: Editar

en: Download
pt_PT: Transferir

en: On every operation
pt_PT: Em todas as operações

en: Browse
pt_PT: Procurar

en: Favorites & recent
pt_PT: Favoritos & recentes

en: No open windows
pt_PT: Nenhuma janela aberta

en: Checksum copied
pt_PT: Checksum copiado

en: Copy
pt_PT: Copiar

en: Move
pt_PT: Mover

note: 3rd line
en: Filter
pt_PT: Filtro

en: Process files:
pt_PT: Processar ficheiros:

en: Start Now
pt_PT: Iniciar agora

en: Adding files...
pt_PT: Adicionando ficheiros...

en: Stop
pt_PT: Parar

en: Pause
pt_PT: Pausar

en: Resume
pt_PT: Continuar

en: Applying attributes and removing folders...
pt_PT: A aplicar atributos e a remover pastas...

en: Applying folder attributes...
pt_PT: A aplicar atributos da pasta...

note: result
en: Result
pt_PT: Resultado

note: e.g. Testing: completed copy: completed
en: %s: completed
pt_PT: %s: concluído(s)

en: Next
pt_PT: Seguinte

en: Verify
pt_PT: Verificar

note: save checksums file (e.g. *.md5)
en: Save Hash
pt_PT: Guardar Hash

note: operation buttons
en: Test
pt_PT: Testar

en: Opening via service:
pt_PT: A abrir com o serviço:

en: %s hash file saved
pt_PT: %s ficheiro hash guardado

en: No checksums are available, please copy or test files first.
pt_PT: Não existem somas de verificação disponíveis, por favor copie ou teste ficheiros primeiro.

note: check sizes before
en: No target file
pt_PT: Nenhum ficheiro de destino

en: Sizes mismatch
pt_PT: O tamanho não corresponde

en: Hashes mismatch
pt_PT: Os hashes não coincidem

en: Waiting for other transfers...
pt_PT: A aguardar novas transferências...

note: ask to merge
en: Reset completed and process all added files?
pt_PT: Redefinir concluído e processar todos os ficheiros adicionados?

en: More space is required: %s
pt_PT: É necessário mais espaço: %s

note: Moving within the same folder
en: Source is the same as target
pt_PT: A origem é a mesma que o destino

note: Source is inside the target?
en: The destination folder is a subfolder of the source folder!
pt_PT: A pasta de destino é uma sub-pasta da pasta de origem!

en: Destination File Already Exists
pt_PT: A pasta de destino já existe

en: Open file
pt_PT: Abrir ficheiro

en: Open folder
pt_PT: Abrir pasta

en: Bigger
pt_PT: Maior

en: Smaller
pt_PT: Mais pequeno

en: Same size
pt_PT: Mesmo tamanho

note: replace dialog, auto-select Skip all button in N seconds
en: skip all in %d s
pt_PT: Ignorar todos em %d s

note: more options in file replace dialog
en: More options, applicable to all files
pt_PT: Mais opções, aplicável a todos os ficheiros

en: Older
pt_PT: Mais antigos

en: Newer
pt_PT: Mais recentes

en: Same date
pt_PT: Mesma data

en: File is offline, waiting...
pt_PT: O ficheiro está offline, a aguardar...

en: Cancelled
pt_PT: Cancelado

en: The file is available again, resuming transfer...
pt_PT: O ficheiro já está disponível, a continuar a transferência...

en: Disk is full, please free up %s
pt_PT: O disco está cheio, por favor liberte %s

en: File is too large for this file system
pt_PT: O ficheiro é demasiado grande para este sistema de ficheiros

en: Error reading file.
pt_PT: Erro ao ler o ficheiro.

en: Error writing file.
pt_PT: Erro ao escrever o ficheiro.

en: File skipped
pt_PT: Ficheiro ignorado

en: Stopped
pt_PT: Parado

en: Error creating folder.
pt_PT: Erro ao criar a pasta.

en: Edit in Notepad
pt_PT: Editar no Notepad

en: Remove from favorites
pt_PT: Remover dos favoritos

en: Add to favorites
pt_PT: Adicionar aos favoritos

en: %d item | %d items
pt_PT[0]: %d item
pt_PT[1]: %d itens

en: Skip requested by user
pt_PT: Ignorar solicitado pelo utilizador

en: Stop requested by user
pt_PT: Paragem solicitada pelo utilizador

en: Delete %d file from disk? | Delete %d files from disk?
pt_PT[0]: Eliminar %d ficheiro do disco?
pt_PT[1]: Eliminar %d ficheiros do disco?

en: Move to Recycle Bin
pt_PT: Remover para a Reciclagem

en: Delete from disk
pt_PT: Eliminar do disco

en: Wipe data
pt_PT: Limpar dados

note: Move to Recycle Bin
en: Slower, easy to recover.
pt_PT: Mais lento, fácil de recuperar.

note: Delete from disk
en: Faster, hard to recover.
pt_PT: Mais rápido, difícil de recuperar.

note: Wipe data
en: Very slow, one pass with random data, useless for solid state drives.
pt_PT: Muito lento, um passo com dados aleatórios, útil para unidades SSD.

en: Delete ALL files in the list?
pt_PT: Eliminar TODOS os ficheiros da lista?

en: Folder not found
pt_PT: Pasta não encontrada

note: compare with hash in clipboard
en: %s hash in Clipboard matches: #10%s
pt_PT: %s hash na Área de Transferências coincidentes: #10%s

en: Error opening file.
pt_PT: Erro ao abrir ficheiro.

en: Error deleting file.
pt_PT: Erro ao eliminar o ficheiro.

en: Paused
pt_PT: Em pausa

note: errors count
en: errors: %d
pt_PT: erros: %d

note: skipped files count
en: skipped: %d
pt_PT: ignorado: %d

en: Append path
pt_PT: Inserir caminho

en: File list is empty
pt_PT: A lista de ficheiros está vazia

en: Free space: %s
pt_PT: Espaço livre: %s

en: Unavailable
pt_PT: Indisponível

en: Querying...
pt_PT: Consultando...

en: Drag files or folders here
pt_PT: Largue ficheiros e pastas aqui

en: No items to show. Remove filters to see all files.
pt_PT: Não existem itens para mostrar. Remova os filtros para ver todos os ficheiros.

en: Verify files after transfer
pt_PT: Verificar os ficheiros após a transferência

en: Save checksum file on finish
pt_PT: Guardar ficheiro de soma de verificação ao concluír

en: Auto-scroll
pt_PT: Rolagem automática

en: Shared options
pt_PT: Opções partilhas

en: buffer size
pt_PT: tamanho do buffer

note: captions
en: Transfer
pt_PT: Transferir

en: Transfer options
pt_PT: Opções de transferência

en: Files & folders
pt_PT: Ficheiros & pastas

en: Data
pt_PT: Dados

en: Attributes
pt_PT: Atributos

en: Timestamps
pt_PT: Data e hora

en: Streams
pt_PT: Fluxos

en: Security
pt_PT: Segurança

en: Owner
pt_PT: Proprietário

en: Audit
pt_PT: Auditor

en: Test options
pt_PT: Opções de teste

en: Store/verify checksum in ADS
pt_PT: Armazenar/verificar checksum no ADS

en: Save as default
pt_PT: Guardar como predefinição

en: Reset to default
pt_PT: Repor predefinição

en: Done
pt_PT: Feito
