teracopy - en to ja_JP translation catalogue (264 entries)

en: %d item | %d items
ja_JP[0]: %d 項目

en: %s hash file saved
ja_JP: %s のハッシュファイルを保存しました

en: %s hash in Clipboard matches: #10%s
ja_JP: %s ハッシュがクリップボードと一致: #10%s

en: %s: completed
ja_JP: %s: 完了

en: (this requires elevated privileges)
ja_JP: (これには権限昇格が必要)

en: ACL
ja_JP: アクセス権(ACL)

en: About
ja_JP: TeraCopy について

en: Absent
ja_JP: 欠落

en: Action to take on filename conflict
ja_JP: ファイル名の衝突時の動作

en: Add files
ja_JP: ファイルを追加

en: Add files or folders
ja_JP: ファイルかフォルダを追加

en: Add folders
ja_JP: フォルダを追加

en: Add to Explorer context menu
ja_JP: コンテキストメニューに追加

en: Add to favorites
ja_JP: お気に入りに追加

en: Add to: %s
ja_JP: %s に追加

en: Added
ja_JP: 追加済

en: Adding files...
ja_JP: ファイルを追加中...

en: Adds Copy and Move buttons to the Total Commander default buttons bar.
ja_JP: Total Commander のデフォルトボタンバーにコピーボタンと移動ボタンを追加。

en: All items
ja_JP: すべての項目

en: Always On Top
ja_JP: 常に手前に表示

en: Always test after copy
ja_JP: 常にコピー後にテストする

en: Append path
ja_JP: パスを追加

en: Applying attributes and removing folders...
ja_JP: フォルダに属性を適用し削除中...

en: Applying folder attributes...
ja_JP: フォルダに属性を適用中...

en: Attributes
ja_JP: 属性

en: Audit
ja_JP: 監査

en: Auto
ja_JP: 自動

en: Auto-scroll
ja_JP: 自動スクロール

en: Automatic updates
ja_JP: 自動アップデート

en: Bigger
ja_JP: 大きい

en: Browse
ja_JP: 参照

en: Buffer size for all operations
ja_JP: すべての操作のためのバッファサイズ

en: Bytes
ja_JP: バイト

en: CSV (to import in Excel, etc)
ja_JP: CSV (エクセルなどにインポート可能)

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Cancelled
ja_JP: キャンセルされました

en: Category
ja_JP: 分類

en: Check for updates
ja_JP: 最新版を確認

en: Check free space
ja_JP: 空き容量のチェック

en: Checksum copied
ja_JP: チェックサムをコピーしました

en: Clean history now
ja_JP: 今すぐ履歴を消去

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Close all panels
ja_JP: すべてのパネルを閉じる

en: Close app
ja_JP: アプリを閉じる

en: Confirm drag and drop
ja_JP: ドラッグ＆ドロップ時に確認

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Copy files
ja_JP: ファイルのコピー

en: Copying
ja_JP: コピー中

en: Create a new list
ja_JP: 一覧の新規作成

en: Create folders
ja_JP: フォルダを作成

en: Created
ja_JP: 作成日時

en: Data
ja_JP: データ

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete %d file from disk? | Delete %d files from disk?
ja_JP[0]: %d ファイルをディスクから削除しますか ?

en: Delete ALL files in the list?
ja_JP: 一覧中のすべてのファイルを削除しますか？

en: Delete all files in the list
ja_JP: 一覧中のすべてのファイルを削除しますか ?

en: Delete from disk
ja_JP: ディスクから削除

en: Deleted
ja_JP: 削除済

en: Deleting
ja_JP: 削除中

en: Deselect all
ja_JP: すべて選択を解除

en: Destination File Already Exists
ja_JP: 出力先のファイルが既に存在します

en: Disable asynchronous file transfer
ja_JP: 非同期のファイル転送を無効に

en: Disk is full, please free up %s
ja_JP: ディスクの空き容量を確保してください %s

en: Done
ja_JP: 完了

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: Drag files or folders here
ja_JP: ここにファイルかフォルダをドラッグ

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit in Notepad
ja_JP: メモ帳で編集

en: Empty
ja_JP: なし

en: Enter key
ja_JP: キーを入力

en: Error
ja_JP: エラー

en: Error creating folder.
ja_JP: フォルダ作成エラー。

en: Error deleting file.
ja_JP: ファイルの削除に失敗しました。

en: Error opening file.
ja_JP: ファイルを開く際にエラー。

en: Error reading file.
ja_JP: ファイル読み込みエラー。

en: Error writing file.
ja_JP: ファイル書き込みエラー。

en: Expanded
ja_JP: 拡張表示

en: Expanded view
ja_JP: 拡張表示

en: Export as
ja_JP: 指定してエクスポート

en: Export only
ja_JP: 以下のみエクスポート

en: Extension
ja_JP: 拡張子

en: Failed
ja_JP: 失敗

en: Faster, hard to recover.
ja_JP: 早い、復元しにくい。

en: Favorites & recent
ja_JP: お気に入り & 最近の使用

en: File
ja_JP: ファイル

en: File info
ja_JP: ファイル情報

en: File is offline, waiting...
ja_JP: ファイルはオフラインです。待機中...

en: File is too large for this file system
ja_JP: このファイルシステムにはファイルが巨大すぎます

en: File list
ja_JP: ファイル一覧

en: File list is empty
ja_JP: ファイル一覧は空です

en: File managers
ja_JP: ファイルマネージャー

en: File skipped
ja_JP: ファイルをスキップ

en: Files
ja_JP: ファイル

en: Files & folders
ja_JP: ファイルとフォルダ

en: Filter
ja_JP: 絞り込み

en: Folder
ja_JP: フォルダ

en: Folder not found
ja_JP: フォルダが見つかりません

en: Free for Home Users
ja_JP: 個人的な利用は無料です

en: Free space: %s
ja_JP: 空き容量: %s

en: Get Pro version
ja_JP: Pro 版を入手

en: HTML (with sortable columns)
ja_JP: HTML (列の並び替え可能)

en: Handle drag and drop files using left mouse button as well as copy and paste commands in Explorer.
ja_JP: マウス左ボタンでドラッグ＆ドロップ、またはコピー＆ペーストしたファイルの処理を TeraCopy で行う

en: Hash
ja_JP: ハッシュ

en: Hashes mismatch
ja_JP: ハッシュの不一致

en: Hibernate
ja_JP: 休止状態

en: Ignore
ja_JP: 無視

en: Ignored
ja_JP: 無視済

en: Interface
ja_JP: インターフェース

en: Inverse selection
ja_JP: 選択状態を反転

en: Keep ACLs for files
ja_JP: ファイルのアクセス権(ACL)を維持

en: Keep ACLs for folders
ja_JP: フォルダのアクセス権(ACL)を維持

en: Keep app open
ja_JP: アプリを開いたまま

en: Keep audit information for files
ja_JP: ファイルの監査情報を維持

en: Keep audit information for folders
ja_JP: フォルダの監査情報を維持

en: Keep both
ja_JP: 両方とも残す

en: Keep file alternate data streams
ja_JP: ファイルの代替データストリームを維持

en: Keep file attributes (Read only, Archive...)
ja_JP: ファイルの属性を維持 (読み取り専用、アーカイブなど)

en: Keep file timestamps
ja_JP: ファイルの日時を維持

en: Keep folder alternate data streams
ja_JP: フォルダの代替データストリームを維持

en: Keep folder attributes (Read only, Archive...)
ja_JP: フォルダの属性を維持 (読み取り専用、アーカイブなど)

en: Keep folder timestamps
ja_JP: フォルダの日時を維持

en: Keep history for 1 day
ja_JP: 履歴を 1 日保持

en: Keep history for 1 week
ja_JP: 履歴を 1 週間保持

en: Keep history permanently
ja_JP: 履歴を無期限に保持

en: Keep owner information for files
ja_JP: ファイルの所有者情報を維持

en: Keep owner information for folders
ja_JP: フォルダの所有者情報を維持

en: Log
ja_JP: ログ

en: Menu
ja_JP: メニュー

en: Method to calculate checksums while transferring or testing files
ja_JP: 転送またはテストに使うファイルのチェックサムの計算方法

en: Misc
ja_JP: その他

en: Modified
ja_JP: 更新日時

en: More
ja_JP: その他

en: More options, applicable to all files
ja_JP: すべてのファイルに適用されるその他のオプション

en: More space is required: %s
ja_JP: もっと空き容量が必要です: %s

en: Move
ja_JP: 移動

en: Move to Recycle Bin
ja_JP: ごみ箱へ移動

en: Moved
ja_JP: 移動済

en: Moving
ja_JP: 移動中

en: Never keep history
ja_JP: 履歴を保存しない

en: New file list
ja_JP: 新しいファイル一覧

en: Newer
ja_JP: 新しい

en: Next
ja_JP: 次へ

en: No checksums are available, please copy or test files first.
ja_JP: チェックサムはありません。先にファイルのコピーかテストを行ってください。

en: No files added
ja_JP: ファイルの追加なし

en: No items to show. Remove filters to see all files.
ja_JP: 表示できる項目なし。すべてのファイルを表示するには絞り込みを解除します。

en: No open windows
ja_JP: 開いているウィンドウなし

en: No target
ja_JP: 対象なし

en: No target file
ja_JP: 対象ファイルなし

en: Not calculated
ja_JP: 計算なし

en: Not registered for Commercial Use
ja_JP: 商用利用としては未登録

en: Older
ja_JP: 古い

en: On every operation
ja_JP: 操作ごとに

en: On finish: %s
ja_JP: 完了時: %s

en: Only when Scroll Lock is OFF
ja_JP: スクロールロックがオフのときのみ

en: Open file
ja_JP: ファイルを開く

en: Open folder
ja_JP: フォルダを開く

en: Opening via service:
ja_JP: サービスを通して開始中:

en: Options
ja_JP: オプション

en: Order license
ja_JP: ライセンスを購入

en: Overwrite
ja_JP: 上書き

en: Overwrite all
ja_JP: すべて上書き

en: Overwrite all older files
ja_JP: 古いファイルを上書き

en: Owner
ja_JP: 所有者

en: Pause
ja_JP: 一時停止

en: Paused
ja_JP: 停止しました

en: Play sound
ja_JP: 音を鳴らす

en: Preferences
ja_JP: 設定

en: Print/export
ja_JP: 印刷/エクスポート

en: Process files:
ja_JP: 処理するファイル:

en: Prompt on filename collision
ja_JP: ファイル名の衝突時に質問する

en: Querying...
ja_JP: 処理待ちに追加中...

en: Read how to add Copy and Move buttons to the Directory Opus.
ja_JP: Directory Opus にコピーボタン・移動ボタンを追加する方法を読む。

en: Read source files and create checksums
ja_JP: 入力元のファイルを読み込みチェックサムを作成

en: Read target files and compare checksums
ja_JP: 出力ファイルを読み込みチェックサムを比較

en: Register Copy Handler
ja_JP: コピーハンドラの登録

en: Remove from favorites
ja_JP: お気に入りから削除

en: Remove selected
ja_JP: 選択項目を除去

en: Rename all copied files
ja_JP: コピーされたファイルの名前を変更

en: Rename all older target files
ja_JP: 古い対象のファイル名前を変更

en: Rename all target files
ja_JP: 対象のファイルの名前を変更

en: Replace all files if size different
ja_JP: サイズが異なるファイルを置き換え

en: Replace all smaller files
ja_JP: すべての小さいファイルを置き換え

en: Reset completed and process all added files?
ja_JP: リセット完了。追加されたすべてのファイルを処理しますか?

en: Reset list
ja_JP: 一覧を初期化

en: Reset to default
ja_JP: 初期設定に戻す

en: Result
ja_JP: 結果

en: Resume
ja_JP: 再開

en: Run as administrator
ja_JP: 管理者として実行

en: Running with administrator priviledges
ja_JP: 管理者権限で実行中

en: Same date
ja_JP: 同じ日時

en: Same extension
ja_JP: 同じ拡張子

en: Same folder
ja_JP: 同じフォルダ内

en: Same size
ja_JP: 同じサイズ

en: Save Hash
ja_JP: ハッシュを保存

en: Save as default
ja_JP: 初期設定として記憶

en: Save checksum file on finish
ja_JP: 完了時にチェックサムファイルを保存

en: Save checksums
ja_JP: チェックサムを保存

en: Save the checksum file to the source folder
ja_JP: 入力元フォルダにファイルのチェックサムを保存

en: Save the checksum file to the target folder
ja_JP: 出力先フォルダにファイルのチェックサムを保存

en: Security
ja_JP: セキュリティ

en: Select
ja_JP: 選択

en: Select ignore list
ja_JP: 一覧から無視対象を選択

en: Select target path
ja_JP: 出力先を選択

en: Shared options
ja_JP: 共有オプション

en: Shell integration
ja_JP: シェルとの統合

en: Show notifications
ja_JP: 通知を表示

en: Shutdown
ja_JP: シャットダウン

en: Sizes mismatch
ja_JP: サイズの不一致

en: Skip
ja_JP: スキップ

en: Skip all
ja_JP: すべてスキップ

en: Skip requested by user
ja_JP: ユーザーによるスキップの要求

en: Skipped
ja_JP: スキップ済

en: Sleep
ja_JP: スリープ

en: Slower, easy to recover.
ja_JP: 遅い、復元が簡単。

en: Smaller
ja_JP: 小さい

en: Source
ja_JP: 入力元

en: Source is the same as target
ja_JP: 入力元と出力先が同じです

en: Stacks
ja_JP: 積み重ね

en: Start Now
ja_JP: すぐに開始

en: Status
ja_JP: 状態

en: Stop
ja_JP: 中止

en: Stop all operations?
ja_JP: すべての操作を停止しますか？

en: Stop requested by user
ja_JP: ユーザーによる中止の要求

en: Stopped
ja_JP: 中止しました

en: Store calculated checksum inside the file using Alternate Data Streams
ja_JP: 代替データストリームを使って、計算したチェックサムをファイル内部に格納

en: Store/verify checksum in ADS
ja_JP: ADS内にチェックサムを保存/検証

en: Streams
ja_JP: ストリーム

en: Successful
ja_JP: 成功

en: Target
ja_JP: 出力先

en: Test
ja_JP: テスト

en: Test options
ja_JP: テスト時のオプション

en: Test single files against a checksum in Clipboard
ja_JP: クリップボード内のチェックサムで単一ファイルをテスト

en: Testing
ja_JP: テスト実行

en: The destination folder is a subfolder of the source folder!
ja_JP: 出力先のフォルダは、入力元フォルダのサブフォルダです !

en: The file is available again, resuming transfer...
ja_JP: ファイルが再び利用可能です。転送再開...

en: This item
ja_JP: この項目

en: Time
ja_JP: 日時

en: Timestamps
ja_JP: 日時

en: Toggle row
ja_JP: 行の切り替え

en: Total
ja_JP: 計

en: Transfer
ja_JP: 転送

en: Transfer options
ja_JP: 転送オプション

en: Transfers history
ja_JP: 転送履歴

en: Unattended
ja_JP: 自動応答

en: Unavailable
ja_JP: 使用不可

en: Unregister Copy Handler
ja_JP: コピーハンドラの登録を解除

en: Use TeraCopy as default copy handler
ja_JP: TeraCopy を標準のコピーハンドラとして使用

en: Use system write cache
ja_JP: システムの書き込みキャッシュを使用

en: Verified
ja_JP: 検証済

en: Verify
ja_JP: 検証

en: Verify files after transfer
ja_JP: 転送後にファイルを検証

en: Verifying
ja_JP: 検証中

en: Very slow, one pass with random data, useless for solid state drives.
ja_JP: 非常に遅い。ランダムなデータの 1 回上書き。SSDのドライブでは無効です。

en: Waiting for other transfers...
ja_JP: 別の転送を待機中...

en: Window
ja_JP: ウィンドウ

en: Wipe data
ja_JP: データ抹消

en: buffer size
ja_JP: バッファサイズ

en: days
ja_JP: 日

en: errors: %d
ja_JP: エラー: %d

en: hours
ja_JP: 時間

en: min
ja_JP: 分

en: s
ja_JP: 秒

en: skip all in %d s
ja_JP: %d 秒後にすべてスキップ

en: skipped: %d
ja_JP: スキップ: %d
