teracopy - en to it_IT translation catalogue (258 entries)

note: mode
en: Copying
it_IT: Copio

en: Moving
it_IT: Sposto

en: Testing
it_IT: Analizzo

en: Verifying
it_IT: Verifico

en: Deleting
it_IT: Elimino

note: results
en: Added
it_IT: Aggiunta

en: Verified
it_IT: Verificato

en: Error
it_IT: Errore

note: File list filter
en: Skipped
it_IT: Saltati

en: Deleted
it_IT: Eliminati

en: Moved
it_IT: Spostati

en: Absent
it_IT: Assenti

note: File list filter
en: Ignored
it_IT: Ignorati

en: File list
it_IT: Elenco files

note: target mode log second line
en: Target
it_IT: Destinaz.

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Status
it_IT: Stato

en: Log
it_IT: Registro

note: File list filter
en: All items
it_IT: Tutte le voci

note: File list filter
en: Successful
it_IT: Completati

note: File list filter
en: Failed
it_IT: Falliti

en: No files added
it_IT: Nessun file aggiunto

en: No target
it_IT: Nessuna destinazione

note: foder
en: Folder
it_IT: Cartella

en: Category
it_IT: Categoria

en: Files
it_IT: File

en: Bytes
it_IT: Byte

en: Time
it_IT: Tempo

en: Total
it_IT: Totale

en: days
it_IT: giorni

en: hours
it_IT: ore

note: minutes
en: min
it_IT: minuti

en: Prompt on filename collision
it_IT: Chiedi in caso di conflitto nomi file

en: Overwrite
it_IT: Sovrascrivi

en: Overwrite all
it_IT: Sovrascrivi tutti

en: Skip
it_IT: Salta

en: Skip all
it_IT: Salta tutti

en: Keep both
it_IT: Tieni entrambi

note: replace dialog
en: Overwrite all older files
it_IT: Sovrascrivi tutti i file più vecchi

en: Replace all smaller files
it_IT: Sostituisci tutti i file più piccoli

en: Replace all files if size different
it_IT: Sostituisci tutti i file se di dimensioni differenti

en: Rename all copied files
it_IT: Rinomina tutti i file copiati

en: Rename all target files
it_IT: Rinomina tutti i file di destinazione

en: Rename all older target files
it_IT: Rinomina tutti i file di destinazione più vecchi

note: replace dialog
en: More
it_IT: Più dettagli

note: tooltips
en: Select target path
it_IT: Seleziona il percorso di destinazione

en: Add files or folders
it_IT: Aggiungi files o cartelle

en: Expanded view
it_IT: Vista estesa

note: delete button
en: Delete all files in the list
it_IT: Elimina tutti i file nell'elenco

en: Read target files and compare checksums
it_IT: Leggi i file di destinazione e confronta i checksums

en: Read source files and create checksums
it_IT: Leggi i file di origine e crea checksums

en: Create a new list
it_IT: Crea un nuovo elenco

en: Transfers history
it_IT: Cronologia trasferimenti

en: Running with administrator priviledges
it_IT: Esecuzione con privilegi di amministratore

en: Run as administrator
it_IT: Esegui come amministratore

note: export dialog
en: Print/export
it_IT: Stampa/Esporta

en: Preferences
it_IT: Preferenze

en: About
it_IT: Info

en: Order license
it_IT: Ordina licenza

en: Enter key
it_IT: Inserisci la chiave

note: options
en: (this requires elevated privileges)
it_IT: (ciò richiede privilegi elevati)

en: Toggle row
it_IT: Attiva/disattiva riga

en: Create folders
it_IT: Crea cartelle

en: Keep folder attributes (Read only, Archive...)
it_IT: Mantieni gli attributi delle cartelle (Sola lettura, Archivio...)

en: Keep folder timestamps
it_IT: Mantieni i timestamps delle cartelle

en: Keep folder alternate data streams
it_IT: Mantieni flussi di dati alternativi alle cartelle

en: Copy files
it_IT: Copia i file

en: Keep file attributes (Read only, Archive...)
it_IT: Mantieni gli attributi dei file (Sola lettura, Archivio...)

en: Keep file timestamps
it_IT: Mantieni timestamps dei file

en: Keep file alternate data streams
it_IT: Mantieni flussi di dati alternativi ai file

note: security
en: Keep ACLs for folders
it_IT: Mantieni ACLs per le cartelle

en: Keep owner information for folders
it_IT: Mantieni le informazioni sul proprietario per le cartelle

en: Keep audit information for folders
it_IT: Mantieni le informazioni di audit per le cartelle

en: Keep ACLs for files
it_IT: Mantieni ACLs per i file

en: Keep owner information for files
it_IT: Mantieni le informazioni sul proprietario per i file

en: Keep audit information for files
it_IT: Mantieni le informazioni di audit per i file

note: trasfer options
en: Buffer size for all operations
it_IT: Dimensione del buffer per tutte le operazioni

en: Action to take on filename conflict
it_IT: Azione da intraprendere in caso di conflitto nomi file

en: Method to calculate checksums while transferring or testing files
it_IT: Metodo per calcolare le checksums durante il trasferimento o il test dei file

en: Save the checksum file to the target folder
it_IT: Salva il file di checksum nella cartella di destinazione

note: testing options
en: Save the checksum file to the source folder
it_IT: Salva il file checksum nella cartella di origine

en: Store calculated checksum inside the file using Alternate Data Streams
it_IT: Memorizza il checksum calcolato all'interno del file utilizzando i Flussi di Dati Alternativi

note: all idle, closing
en: Stop all operations?
it_IT: Interrompere tutte le operazioni?

note: text text := _('On finish') + ': ' + _(text).ToLower;
en: Close app
it_IT: Chiudi l'app

en: Keep app open
it_IT: Mantieni l'app aperta

en: Shutdown
it_IT: Spegni

en: Sleep
it_IT: Sospendi

en: Hibernate
it_IT: Iberna

note: Close app / shutdown
en: On finish: %s
it_IT: Al termine: %s

en: Always On Top
it_IT: Sempre in 1° piano

en: Shell integration
it_IT: Integrazione shell

en: Handle drag and drop files using left mouse button as well as copy and paste commands in Explorer.
it_IT: Gestisce il trascinamento dei file col tasto sinistro del mouse e i comandi Copia e Incolla in Esplora Risorse.

en: Adds Copy and Move buttons to the Total Commander default buttons bar.
it_IT: Aggiunge i pulsanti Copia e Sposta alla barra pulsanti predefinita di Total Commander.

en: Read how to add Copy and Move buttons to the Directory Opus.
it_IT: Leggi come aggiungere i pulsanti Copia e Sposta in Directory Opus.

en: Misc
it_IT: Varie

en: Interface
it_IT: Interfaccia

en: Register Copy Handler
it_IT: Registra il Gestore Copia

en: Unregister Copy Handler
it_IT: Deregistra il Gestore Copia

en: Use TeraCopy as default copy handler
it_IT: Usa TeraCopy come Gestore Copia predefinito

en: Only when Scroll Lock is OFF
it_IT: Solo quando Scroll Lock è disattivato

en: Add to Explorer context menu
it_IT: Aggiungi al menù contestuale di Esplora Risorse

en: Play sound
it_IT: Riproduci un suono

en: Check free space
it_IT: Controlla lo spazio libero

en: Always test after copy
it_IT: Verifica sempre dopo la copia

en: Disable asynchronous file transfer
it_IT: Disabilita il trasferimento file asincrono

en: Use system write cache
it_IT: Usa la cache di scrittura di sistema

en: Confirm drag and drop
it_IT: Conferma Trascina e Rilascia

en: Test single files against a checksum in Clipboard
it_IT: Verifica singoli file rispetto a una checksum negli Appunti

note: / file managers
en: File managers
it_IT: Gestori di file

en: Window
it_IT: Finestre

en: Show notifications
it_IT: Mostra notifiche

en: Automatic updates
it_IT: Aggiornamenti automatici

en: Cancel
it_IT: Annulla

note: Window mode
en: Expanded
it_IT: Vista estesa

en: Stacks
it_IT: Impilate

en: Not registered for Commercial Use
it_IT: Non registrato per Uso Commerciale

en: Free for Home Users
it_IT: Gratuito per gli Utenti Privati

note: cancel timer
en: Close
it_IT: Chiudi

en: Check for updates
it_IT: Controlla aggiornamenti

note: history options
en: Never keep history
it_IT: Non mantenere lo storico

en: Keep history for 1 day
it_IT: Mantieni lo storico per 1 giorno

en: Keep history for 1 week
it_IT: Mantieni lo storico per 1 settimana

en: Keep history permanently
it_IT: Mantieni lo storico per sempre

en: Clean history now
it_IT: Pulisci ora lo storico

en: Delete
it_IT: Elimina

note: date
en: Created
it_IT: Creato

en: Unattended
it_IT: Silenzioso

note: source mode add busy drives
en: Source
it_IT: Origine

en: Not calculated
it_IT: Non calcolato

en: Modified
it_IT: Modificato

en: File info
it_IT: Informazioni sul file

note: select
en: This item
it_IT: Questa voce

note: space bar key
en: Space
it_IT: Barra spaziatrice

en: Inverse selection
it_IT: Inverti selezione

note: select
en: Same folder
it_IT: Stessa cartella

note: select
en: Same extension
it_IT: Stessa estensione

en: Deselect all
it_IT: Deseleziona tutti

en: Select
it_IT: Seleziona

note: remove selected items from list
en: Remove selected
it_IT: Rimuovi i selezionati

note: ignore
en: Ignore
it_IT: Ignora

en: Extension
it_IT: Estensione

en: Select ignore list
it_IT: Seleziona elenco ignorati

en: Add to: %s
it_IT: Aggiungi a: %s

en: New file list
it_IT: Nuovo elenco di file

en: Close all panels
it_IT: Chiudi tutte le finestre

en: Add files
it_IT: Aggiungi file

en: Add folders
it_IT: Aggiungi cartelle

en: Save checksums
it_IT: Salva checksums

note: Buy Pro version
en: Get Pro version
it_IT: Ottieni la versione Pro

en: Export as
it_IT: Esporta come

en: HTML (with sortable columns)
it_IT: HTML (con colonne ordinabili)

en: CSV (to import in Excel, etc)
it_IT: CSV (da importare in Excel, ecc)

en: Export only
it_IT: Esporta solo

en: Reset list
it_IT: Azzera elenco

note: ignore always
en: Empty
it_IT: Svuota

note: always
en: Edit
it_IT: Modifica

en: On every operation
it_IT: In ogni operazione

en: Browse
it_IT: Sfoglia

en: Favorites & recent
it_IT: Preferiti & Recenti

en: No open windows
it_IT: Non aprire finestre

en: Checksum copied
it_IT: Checksum copiato

en: Copy
it_IT: Copia

en: Move
it_IT: Sposta

note: 3rd line
en: Filter
it_IT: Filtro

en: Process files:
it_IT: Elabora file:

en: Start Now
it_IT: Inizia ora

en: Adding files...
it_IT: Aggiunta file...

en: Stop
it_IT: Ferma

en: Pause
it_IT: Pausa

en: Resume
it_IT: Riprendi

en: Applying attributes and removing folders...
it_IT: Applicazione degli attributi e rimozione delle cartelle...

en: Applying folder attributes...
it_IT: Applicazione degli attributi della cartella...

note: result
en: Result
it_IT: Risultato

note: e.g. Testing: completed copy: completed
en: %s: completed
it_IT: %s: completato

en: Next
it_IT: Successivo

en: Verify
it_IT: Verifica

note: save checksums file (e.g. *.md5)
en: Save Hash
it_IT: Salva Hash

note: operation buttons
en: Test
it_IT: Verifica

en: Opening via service:
it_IT: Apertura tramite servizio:

en: %s hash file saved
it_IT: %s hash file salvati

en: No checksums are available, please copy or test files first.
it_IT: Non sono disponibili checksums. Si prega di copiare o testare prima i files.

note: check sizes before
en: No target file
it_IT: Nessun file di destinazione

en: Sizes mismatch
it_IT: Discrepanza dimensioni

en: Hashes mismatch
it_IT: Discrepanza hashes

en: Waiting for other transfers...
it_IT: In attesa di ulteriori trasferimenti...

note: ask to merge
en: Reset completed and process all added files?
it_IT: Reimposto i completati e processo tutti i file aggiunti?

en: More space is required: %s
it_IT: È necessario più spazio: %s

note: Moving within the same folder
en: Source is the same as target
it_IT: Origine e destinazione coincidono

note: Source is inside the target?
en: The destination folder is a subfolder of the source folder!
it_IT: La cartella di destinazione è una sottocartella della cartella di origine!

en: Destination File Already Exists
it_IT: File di destinazione già esistente

en: Open file
it_IT: Apri file

en: Open folder
it_IT: Apri cartella

en: Bigger
it_IT: Più grande

en: Smaller
it_IT: Più piccolo

en: Same size
it_IT: Stessa dimensione

note: replace dialog, auto-select Skip all button in N seconds
en: skip all in %d s
it_IT: salta tutti dopo %d secondi

note: more options in file replace dialog
en: More options, applicable to all files
it_IT: Più opzioni, applicabili a tutti i file

en: Older
it_IT: Più vecchio

en: Newer
it_IT: Più recente

en: Same date
it_IT: Stessa data

en: File is offline, waiting...
it_IT: In attesa che il file sia disponibile...

en: Cancelled
it_IT: Annullato

en: The file is available again, resuming transfer...
it_IT: File nuovamente disponibile, ripresa trasferimento...

en: Disk is full, please free up %s
it_IT: Il disco è pieno! Libera almeno %s

en: File is too large for this file system
it_IT: File troppo grande per questo file system

en: Error reading file.
it_IT: Errore nella lettura del file.

en: Error writing file.
it_IT: Errore nella scrittura del file.

en: File skipped
it_IT: File saltato

en: Stopped
it_IT: Fermato

en: Error creating folder.
it_IT: Errore nella creazione della cartella.

en: Edit in Notepad
it_IT: Modifica in Blocco Note

en: Remove from favorites
it_IT: Rimuovi dai Preferiti

en: Add to favorites
it_IT: Aggiungi a Preferiti

en: %d item | %d items
it_IT[0]: %d voce
it_IT[1]: %d voci

en: Skip requested by user
it_IT: Saltato dall'utente

en: Stop requested by user
it_IT: Fermato dall'utente

en: Delete %d file from disk? | Delete %d files from disk?
it_IT[0]: Elimina %d file dal disco?
it_IT[1]: Elimina %d files dal disco?

en: Move to Recycle Bin
it_IT: Sposta nel Cestino

en: Delete from disk
it_IT: Elimina dal disco

en: Wipe data
it_IT: Distruzione dati

note: Move to Recycle Bin
en: Slower, easy to recover.
it_IT: Più lenta, facile da recuperare.

note: Delete from disk
en: Faster, hard to recover.
it_IT: Più veloce, difficile da recuperare.

note: Wipe data
en: Very slow, one pass with random data, useless for solid state drives.
it_IT: Molto lento, sovrascrittura -1 passaggio- con dati casuali, inutile per SSD.

en: Delete ALL files in the list?
it_IT: Eliminare TUTTI i file elencati?

en: Folder not found
it_IT: Cartella non trovata

note: compare with hash in clipboard
en: %s hash in Clipboard matches: #10%s
it_IT: L'hash %s negli Appunti corrisponde a: #10%s

en: Error opening file.
it_IT: Errore durante l'apertura del file.

en: Error deleting file.
it_IT: Errore nell'eliminazione del file.

en: Paused
it_IT: In pausa

note: errors count
en: errors: %d
it_IT: errori: %d

note: skipped files count
en: skipped: %d
it_IT: saltati: %d

en: Append path
it_IT: Accoda percorso

en: File list is empty
it_IT: L'elenco dei file è vuoto

en: Free space: %s
it_IT: Spazio libero: %s

en: Unavailable
it_IT: Non disponibile

en: Querying...
it_IT: Interrogazione...

en: Drag files or folders here
it_IT: Trascina qui i file o le cartelle

en: No items to show. Remove filters to see all files.
it_IT: Nessuna voce da mostrare. Rimuovi i filtri per vedere tutti i file.

en: Verify files after transfer
it_IT: Verifica i file dopo il trasferimento

en: Save checksum file on finish
it_IT: Salva il file checksum al termine

en: Auto-scroll
it_IT: Scorrimento automatico

note: menu
en: Menu
it_IT: Menù

en: Shared options
it_IT: Opzioni condivise

en: buffer size
it_IT: dimensione buffer

note: captions
en: Transfer
it_IT: Trasferimento

en: Transfer options
it_IT: Opzioni di trasferimento

en: Files & folders
it_IT: File & cartelle

en: Data
it_IT: Dati

en: Attributes
it_IT: Attributi

en: Timestamps
it_IT: Data e ora

en: Streams
it_IT: Flussi

en: Security
it_IT: Sicurezza

en: Owner
it_IT: Proprietario

en: Test options
it_IT: Opzioni Test

en: Store/verify checksum in ADS
it_IT: Memorizza/Verifica il checksum in ADS

en: Save as default
it_IT: Salva come predefinito

en: Reset to default
it_IT: Ripristina ai valori predefiniti

en: Done
it_IT: Fatto
