teracopy - en to id_ID translation catalogue (186 entries)

note: mode
en: Copying
id_ID: Membuat Salinan

en: Moving
id_ID: Memindahkan

en: Testing
id_ID: Menguji

en: Verifying
id_ID: Memeriksa

en: Deleting
id_ID: Menghapus

note: results
en: Added
id_ID: Ditambahkan

en: OK
id_ID: Oke

en: Verified
id_ID: Sudah diperiksa

en: Error
id_ID: Terjadi kesalahan

note: File list filter
en: Skipped
id_ID: Dilewatkan

en: Deleted
id_ID: Sudah dihapus

en: Moved
id_ID: Sudah dipindahkan

en: Absent
id_ID: Tidak ada

note: File list filter
en: Ignored
id_ID: Sudah diabaikan

en: File list
id_ID: Daftar berkas

note: target mode log second line
en: Target
id_ID: Tujuan

en: Options
id_ID: Opsi

en: Status
id_ID: Kondisi

en: Log
id_ID: Riwayat aktifitas

note: File list filter
en: All items
id_ID: Semua item

note: File list filter
en: Successful
id_ID: Sukses

note: File list filter
en: Failed
id_ID: Gagal

en: No files added
id_ID: Tidak ada yang ditambahkan

en: No target
id_ID: Tujuan tidak ditemukan

note: foder
en: Folder
id_ID: Direktori

en: Category
id_ID: Kategori

en: Files
id_ID: Berkas-berkas

en: Time
id_ID: Waktu

en: Total
id_ID: Jumlah Keseluruhan

note: bytes
en: B
id_ID: Bits

en: KB
id_ID: KiloBytes

en: MB
id_ID: MegaBytes

en: GB
id_ID: GigaBytes

en: TB
id_ID: Terabytes

en: days
id_ID: hari

en: hours
id_ID: jam

note: minutes
en: min
id_ID: menit

note: seconds
en: s
id_ID: detik

note: millions
en: m
id_ID: meter

en: Prompt on filename collision
id_ID: Tampilkan pada nama berkas yang sama

en: Overwrite
id_ID: Timpa

en: Overwrite all
id_ID: Timpa semua

en: Skip
id_ID: Lewatkan

en: Skip all
id_ID: Lewatkan semua

en: Keep both
id_ID: Simpan keduanya

note: replace dialog
en: Overwrite all older files
id_ID: Timpa semua berkas yang lama

en: Replace all smaller files
id_ID: Ganti semua berkas yang lebih kecil

en: Replace all files if size different
id_ID: Ganti semua berkas jika ukuran berbeda

en: Rename all copied files
id_ID: Ubah semua nama berkas yang disalin

en: Rename all target files
id_ID: Ubah semua nama berkas target

en: Rename all older target files
id_ID: Ubah semua nama berkas target yang lebih tua

note: replace dialog
en: More
id_ID: Lebih

note: tooltips
en: Select target path
id_ID: Pilih perangkat/alamat tujuan

en: Add files or folders
id_ID: Tambah Data

en: Expanded view
id_ID: Perluas tampilan

note: delete button
en: Delete all files in the list
id_ID: Hapus daftar data

en: Read target files and compare checksums
id_ID: Bandingkan checksums dari data yang diproses

en: Read source files and create checksums
id_ID: Membuat checksums dari data awal

en: Create a new list
id_ID: Buat daftar baru

en: Transfers history
id_ID: Riwayat pemindahan

en: Running with administrator priviledges
id_ID: Menjalan proses tanpa akses administrator

en: Run as administrator
id_ID: Jalankan dengan akses administrator

note: export dialog
en: Print/export
id_ID: Cetak/ekspor

en: Preferences
id_ID: Pilihan

en: About
id_ID: Tentang

en: Order license
id_ID: Beli lisensi

en: Enter key
id_ID: Masukkan kunci

note: options
en: (this requires elevated privileges)
id_ID: (Membutuhkan akses administrator yang lebih tinggi)

en: Toggle row
id_ID: Sembunyikan Baris

en: Create folders
id_ID: Buat folder baru

en: Keep folder attributes (Read only, Archive...)
id_ID: Menggunakan atribut direktori sebelumnya (Read Only, Archive, dll)

en: Keep folder timestamps
id_ID: Gunakan data waktu direktori awal

en: Keep folder alternate data streams
id_ID: Gunakan jalur data direktori awal

en: Copy files
id_ID: Menyalin data

en: Keep file attributes (Read only, Archive...)
id_ID: Gunakan atribut data sebelumnya (Read only, Archive, dll)

en: Keep file timestamps
id_ID: Gunakan waktu pada data awal

en: Keep file alternate data streams
id_ID: Gunakan jalur data direktori awal

note: security
en: Keep ACLs for folders
id_ID: Direktori menggunakan data ACLs awal

en: Keep owner information for folders
id_ID: Gunakan Informasi pemilik direktori sebelumnya

en: Keep audit information for folders
id_ID: Gunakan informasi audit direktori awal

en: Keep ACLs for files
id_ID: Data menggunakan ACLS awal

en: Keep owner information for files
id_ID: Jaga informasi pemilik berkas

note: text text := _('On finish') + ': ' + _(text).ToLower;
en: Close app
id_ID: Tutup aplikasi

en: Keep app open
id_ID: Biarkan aplikasi tetap terbuka

en: Shutdown
id_ID: Matikan komputer

en: Sleep
id_ID: Tidur

en: Hibernate
id_ID: Hibernasi

en: Always On Top
id_ID: Selalu di atas

en: Handle drag and drop files using left mouse button as well as copy and paste commands in Explorer.
id_ID: Kendalikan "tarik dan letakkan" pada file menggunakan tombol kiri tetikus seperti perintah salin dan tempel pada Explorer

en: Adds Copy and Move buttons to the Total Commander default buttons bar.
id_ID: Menambahkan tombol "Copy" dan "Move" pada bilah tombol aplikasi bawaan Total Commander

en: Read how to add Copy and Move buttons to the Directory Opus.
id_ID: Pelajari bagaimana cara menambahkan tombol "Copy" dan "Move" pada Directory Opus

en: Misc
id_ID: Lain-lain

en: Interface
id_ID: Antarmuka

en: Register Copy Handler
id_ID: Daftarkan sebagai pengendali penyalinan

en: Unregister Copy Handler
id_ID: Lepaskan dari pengendalian penyalinan

en: Use TeraCopy as default copy handler
id_ID: Pakai TeraCopy sebagai pengendali penyalinan bawaan

en: Only when Scroll Lock is OFF
id_ID: Hanya jika Scroll Lock mati

en: Add to Explorer context menu
id_ID: Tambahkan ke konteks menu pada Explorer

en: Check free space
id_ID: Periksa ruang kosong

en: Always test after copy
id_ID: Selalu uji setelah penyalinan

en: Disable asynchronous file transfer
id_ID: Nonaktifkan pemindahan berkas secara asinkron

en: Confirm drag and drop
id_ID: Konfirmasi drag dan drop

note: / file managers
en: File managers
id_ID: Kelola berkas

en: Cancel
id_ID: Batal

en: Not registered for Commercial Use
id_ID: Tidak terdaftar untuk pemakaian komersial

en: Free for Home Users
id_ID: Gratis untuk pemakaian di rumah

note: cancel timer
en: Close
id_ID: Tutup

note: history options
en: Never keep history
id_ID: Jangan simpan riwayat

en: Keep history for 1 day
id_ID: Simpan riwayat selama 1 hari

en: Keep history for 1 week
id_ID: Simpan riwayat selama 1 minggu

en: Clean history now
id_ID: Bersihkan riwayat sekarang

en: Delete
id_ID: Hapus

en: Unattended
id_ID: Tanpa pengawasan

note: source mode add busy drives
en: Source
id_ID: Asal

note: file - use target if renamed
en: File
id_ID: Berkas

en: Not calculated
id_ID: Tidak dikalkulasi

en: File info
id_ID: Info berkas

note: select
en: This item
id_ID: Item ini

note: space bar key
en: Space
id_ID: Ruang

en: Inverse selection
id_ID: Seleksi terbalik

note: select
en: Same folder
id_ID: Folder yang sama

note: select
en: Same extension
id_ID: Ekstensi yang sama

en: Deselect all
id_ID: Semua tidak dipilih

en: Select
id_ID: Pilih

note: remove selected items from list
en: Remove selected
id_ID: Hapus yang dipilih dari daftar

note: ignore
en: Ignore
id_ID: Abaikan

en: New file list
id_ID: Daftar berkas baru

en: Close all panels
id_ID: Tutup semua panel

en: Add files
id_ID: Tambah berkas

en: Add folders
id_ID: Tambah folder

en: Save checksums
id_ID: Simpan checksum

note: Buy Pro version
en: Get Pro version
id_ID: Dapatkan versi Pro

en: Export as
id_ID: Ekspor sebagai

en: HTML (with sortable columns)
id_ID: HTML (dengan kolom terurut)

en: CSV (to import in Excel, etc)
id_ID: CSV (untuk mengimpor di Excel, dll)

en: Export only
id_ID: Hanya ekspor

en: Browse
id_ID: Rambah

en: Favorites & recent
id_ID: Favorit & baru saja

en: Copy
id_ID: Salin

en: Move
id_ID: Pindahkan

en: Start Now
id_ID: Mulai Sekarang!

en: Stop
id_ID: Berhenti

en: Pause
id_ID: Berhenti sejenak

en: Resume
id_ID: Lanjutkan

en: Applying attributes and removing folders...
id_ID: Menerapkan atribut dan menghapus folder...

en: Applying folder attributes...
id_ID: Menerapkan atribut folder...

en: Verify
id_ID: Verifikasi

note: save checksums file (e.g. *.md5)
en: Save Hash
id_ID: Simpan Hash

note: operation buttons
en: Test
id_ID: Periksa

en: Opening via service:
id_ID: Buka melalui layanan:

en: No checksums are available, please copy or test files first.
id_ID: Checksum tidak tersedia, silakan salin atau menguji berkas dahulu.

en: Sizes mismatch
id_ID: Ukuran tidak sesuai

en: Hashes mismatch
id_ID: Hash tidak cocok

en: Waiting for other transfers...
id_ID: Menunggu untuk pemindahan...

en: More space is required: %s
id_ID: Lebih banyak ruang diperlukan: %s

note: Moving within the same folder
en: Source is the same as target
id_ID: Sumber sama dengan target

en: Destination File Already Exists
id_ID: Berkas tujuan sudah ada

en: Open file
id_ID: Buka berkas

en: Open folder
id_ID: Buka folder

en: Bigger
id_ID: Lebih besar

en: Smaller
id_ID: Lebih kecil

en: Same size
id_ID: Ukuran sama

note: replace dialog, auto-select Skip all button in N seconds
en: skip all in %d s
id_ID: Lewatkan semua dalam %d s

note: more options in file replace dialog
en: More options, applicable to all files
id_ID: Opsi lainnya, berlaku untuk semua berkas

en: Older
id_ID: Lebih lama

en: Newer
id_ID: Lebih baru

en: Same date
id_ID: Tanggal sama

en: File is offline, waiting...
id_ID: Berkas tidak tersedia, menunggu ...

en: Cancelled
id_ID: Dibatalkan

en: The file is available again, resuming transfer...
id_ID: Berkas ini tersedia lagi, melanjutkan transfer...

en: Disk is full, please free up %s
id_ID: Disk penuh, harap beri ruang %s

en: File is too large for this file system
id_ID: File terlalu besar untuk sistem berkas ini

en: File skipped
id_ID: Berkas dilewatkan

en: Stopped
id_ID: Diberhentikan

en: Skip requested by user
id_ID: Dilewatkan oleh pengguna

en: Stop requested by user
id_ID: Diberhentikan oleh pengguna

en: Move to Recycle Bin
id_ID: Pindahkan ke Recycle Bin

en: Delete from disk
id_ID: Hapus dari disk

en: Wipe data
id_ID: Hapus permanen data

note: Wipe data
en: Very slow, one pass with random data, useless for solid state drives.
id_ID: Sangat lambat, satu pass dengan data acak, tidak berguna untuk solid state drive.

en: Delete ALL files in the list?
id_ID: Hapus SEMUA berkas dalam daftar?

en: Paused
id_ID: Dihentikan sejenak

en: Drag files or folders here
id_ID: Tarik berkas atau folder disini

en: Save checksum file on finish
id_ID: Simpan checksum berkas saat selesai

en: Auto-scroll
id_ID: Scroll otomatis

note: captions
en: Transfer
id_ID: Pindah
