teracopy - en to fr_FR translation catalogue (259 entries)

en: %d item | %d items
fr_FR[0]: %d éléments
fr_FR[1]: %d éléments

en: %s hash file saved
fr_FR: %s fichier de hachage sauvegardé

en: %s hash in Clipboard matches: #10%s
fr_FR: %s hachage dans le presse-papier correspondances : #10%s

en: %s: completed
fr_FR: %s: terminé

en: (this requires elevated privileges)
fr_FR: (cela requiert des privilèges élevés)

en: About
fr_FR: À propos de

en: Action to take on filename conflict
fr_FR: Action à prendre en cas de conflit de nom de fichier

en: Add files
fr_FR: Ajouter fichiers

en: Add files or folders
fr_FR: Ajouter des fichiers ou des dossiers

en: Add folders
fr_FR: Ajouter dossiers

en: Add to Explorer context menu
fr_FR: Ajouter au menu contextuel de l'Explorateur

en: Add to favorites
fr_FR: Ajouter aux favoris

en: Add to: %s
fr_FR: Ajouter à: %s

en: Added
fr_FR: Ajouté

en: Adding files...
fr_FR: Ajouter des fichiers...

en: Adds Copy and Move buttons to the Total Commander default buttons bar.
fr_FR: Ajouter boutons Copier et Déplacer à barre boutons par défaut de Total Commander.

en: All items
fr_FR: Tous les éléments

en: Always On Top
fr_FR: Toujours visible

en: Always test after copy
fr_FR: Toujours tester après la copie

en: Append path
fr_FR: Ajouter un chemin

en: Applying attributes and removing folders...
fr_FR: Application des attributs et retrait de dossiers ...

en: Applying folder attributes...
fr_FR: Application des attributs de dossier ...

en: Attributes
fr_FR: Attributs

en: Auto-scroll
fr_FR: Défilement automatique

en: Automatic updates
fr_FR: Mises à jour automatiques

en: Bigger
fr_FR: Plus grand

en: Browse
fr_FR: Parcourir

en: Buffer size for all operations
fr_FR: Taille du tampon pour toutes les opérations

en: Bytes
fr_FR: Octets

en: CSV (to import in Excel, etc)
fr_FR: CSV (pour importer dans Excel, etc.)

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cancelled
fr_FR: Annulé

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Check for updates
fr_FR: Vérifier les mises à jour

en: Check free space
fr_FR: Vérifier l'espace libre

en: Checksum copied
fr_FR: Somme de contrôle copiée

en: Clean history now
fr_FR: Vider historique maintenant

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Close all panels
fr_FR: Fermer tous les panneaux

en: Close app
fr_FR: Fermer l'application

en: Confirm drag and drop
fr_FR: Confirmer le glisser-déposer

en: Copy
fr_FR: Copier

en: Copy files
fr_FR: Copier les fichiers

en: Copying
fr_FR: Copie en cours

en: Create a new list
fr_FR: Créer une nouvelle liste

en: Create folders
fr_FR: Créer des dossiers

en: Created
fr_FR: Créé

en: Data
fr_FR: Données

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete %d file from disk? | Delete %d files from disk?
fr_FR[0]: Supprimer %d fichier du disque ?
fr_FR[1]: Supprimer %d fichiers du disque ?

en: Delete ALL files in the list?
fr_FR: Supprimer TOUS les fichiers de la liste ?

en: Delete all files in the list
fr_FR: Supprimer tous les fichiers de la liste

en: Delete from disk
fr_FR: Supprimer du disque

en: Deleted
fr_FR: Supprimé

en: Deleting
fr_FR: Suppression de

en: Deselect all
fr_FR: Désélectionner tous

en: Destination File Already Exists
fr_FR: Le fichier de destination existe déjà

en: Disable asynchronous file transfer
fr_FR: Désactiver transfert fichiers asynchrone

en: Disk is full, please free up %s
fr_FR: Disque est plein, libérez %s

en: Done
fr_FR: Terminé

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: Drag files or folders here
fr_FR: Déposez les fichiers ou dossiers ici

en: Edit
fr_FR: Éditer

en: Edit in Notepad
fr_FR: Éditer dans le bloc-notes

en: Empty
fr_FR: Vide

en: Enter key
fr_FR: Entrer la clé

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error creating folder.
fr_FR: Erreur de création du dossier.

en: Error deleting file.
fr_FR: Erreur de suppression du fichier.

en: Error opening file.
fr_FR: Erreur d’ouverture du fichier.

en: Error reading file.
fr_FR: Erreur de lecture du fichier.

en: Error writing file.
fr_FR: Erreur d'écriture du fichier.

en: Expanded
fr_FR: Étendu

en: Expanded view
fr_FR: Vue étendue

en: Export as
fr_FR: Exporter en tant que

en: Export only
fr_FR: Exporter uniquement

en: Failed
fr_FR: Échec

en: Faster, hard to recover.
fr_FR: Plus rapide, difficile à récupérer.

en: Favorites & recent
fr_FR: Favoris & récents

en: File
fr_FR: Fichier

en: File info
fr_FR: Informations fichier

en: File is offline, waiting...
fr_FR: Fichier est hors-ligne, en attente ...

en: File is too large for this file system
fr_FR: Fichier est trop volumineux pour ce système de fichiers

en: File list
fr_FR: Liste des fichiers

en: File list is empty
fr_FR: La liste des fichiers est vide

en: File managers
fr_FR: Gestionnaires de fichiers

en: File skipped
fr_FR: Fichier ignoré

en: Files
fr_FR: Fichiers

en: Files & folders
fr_FR: Fichiers & dossiers

en: Filter
fr_FR: Filtre

en: Folder
fr_FR: Dossier

en: Folder not found
fr_FR: Dossier non trouvé

en: Free for Home Users
fr_FR: Gratuit pour les particuliers

en: Free space: %s
fr_FR: Espace libre : %s

en: GB
fr_FR: Go

en: Get Pro version
fr_FR: Obtenez la version Pro

en: HTML (with sortable columns)
fr_FR: HTML (avec colonnes triables)

en: Handle drag and drop files using left mouse button as well as copy and paste commands in Explorer.
fr_FR: Glisser/déposer les fichiers avec le bouton gauche de la souris équivaut aux commandes copier/coller de l'Explorateur.

en: Hash
fr_FR: Hachage

en: Hashes mismatch
fr_FR: Hachages incompatibles

en: Hibernate
fr_FR: Mettre en veille prolongée

en: Ignore
fr_FR: Ignorer

en: Ignored
fr_FR: Ignoré

en: Inverse selection
fr_FR: Inverser sélection

en: KB
fr_FR: Ko

en: Keep ACLs for files
fr_FR: Conserver les ACLs pour les fichiers

en: Keep ACLs for folders
fr_FR: Conserver les ACLs pour les dossiers

en: Keep app open
fr_FR: Garder l'application ouverte

en: Keep audit information for files
fr_FR: Conserver les informations d'audit pour les fichiers

en: Keep audit information for folders
fr_FR: Conserver les informations d'audit pour les dossiers

en: Keep both
fr_FR: Garder les deux

en: Keep file alternate data streams
fr_FR: Conserver les flux de données alternatifs du fichier

en: Keep file attributes (Read only, Archive...)
fr_FR: Conserver les attributs de fichier (lecture seule, archives...)

en: Keep file timestamps
fr_FR: Conserver l'horodatage du fichier

en: Keep folder alternate data streams
fr_FR: Conserver les flux de données alternatifs du dossier

en: Keep folder attributes (Read only, Archive...)
fr_FR: Conserver les attributs du dossier (Lecture seule, Archive...)

en: Keep folder timestamps
fr_FR: Conserver l'horodatage du dossier

en: Keep history for 1 day
fr_FR: Garder historique pendant 1 jour

en: Keep history for 1 week
fr_FR: Garder historique pendant 1 semaine

en: Keep history permanently
fr_FR: Garder l’historique en permanence

en: Keep owner information for files
fr_FR: Conserver les informations du propriétaire des fichiers

en: Keep owner information for folders
fr_FR: Conserver les informations du propriétaire des dossiers

en: Log
fr_FR: Journal

en: MB
fr_FR: Mo

en: Method to calculate checksums while transferring or testing files
fr_FR: Méthode pour calculer les sommes de contrôle lors du transfert ou du test des fichiers

en: Misc
fr_FR: Divers

en: Modified
fr_FR: Modifié le

en: More
fr_FR: Plus

en: More options, applicable to all files
fr_FR: Plus d’options, applicables à tous les fichiers

en: More space is required: %s
fr_FR: Plus d'espace est requis : %s

en: Move
fr_FR: Déplacer

en: Move to Recycle Bin
fr_FR: Déplacer vers la corbeille

en: Moved
fr_FR: Déplacé

en: Moving
fr_FR: Déplacement en cours

en: Never keep history
fr_FR: Ne jamais conserver d'historique

en: New file list
fr_FR: Nouvelle liste de fichiers

en: Newer
fr_FR: Plus récents

en: Next
fr_FR: Suivant

en: No checksums are available, please copy or test files first.
fr_FR: Aucune somme de contrôle n'est disponible, copiez ou testez d'abord les fichiers.

en: No files added
fr_FR: Aucun fichier ajouté

en: No items to show. Remove filters to see all files.
fr_FR: Aucun élément. Retirez les filtres pour voir tous les fichiers.

en: No open windows
fr_FR: Aucune fenêtre ouverte

en: No target
fr_FR: Aucune cible

en: No target file
fr_FR: Aucun fichier cible

en: Not calculated
fr_FR: Non calculé

en: Not registered for Commercial Use
fr_FR: Non enregistré pour une utilisation commerciale

en: OK
fr_FR: Ok

en: Older
fr_FR: Plus anciens

en: On every operation
fr_FR: Sur chaque opération

en: On finish: %s
fr_FR: À la fin : %s

en: Only when Scroll Lock is OFF
fr_FR: Seulement quand le verrou de défilement est INACTIF

en: Open file
fr_FR: Ouvrir un fichier

en: Open folder
fr_FR: Ouvrir un dossier

en: Opening via service:
fr_FR: Ouverture via le service :

en: Order license
fr_FR: Commander une licence

en: Overwrite
fr_FR: Écraser

en: Overwrite all
fr_FR: Écraser tous

en: Overwrite all older files
fr_FR: Écraser tous les anciens fichiers

en: Owner
fr_FR: Propriétaire

en: Paused
fr_FR: En pause

en: Play sound
fr_FR: Jouer son

en: Preferences
fr_FR: Préférences

en: Print/export
fr_FR: Imprimer/exporter

en: Process files:
fr_FR: Traiter les fichiers :

en: Prompt on filename collision
fr_FR: Demander si conflit de nom de fichier

en: Querying...
fr_FR: Requête...

en: Read how to add Copy and Move buttons to the Directory Opus.
fr_FR: Lire comment ajouter les boutons Copier et Déplacer à Directory Opus.

en: Read source files and create checksums
fr_FR: Lire les fichiers source et créer les sommes de contrôle

en: Read target files and compare checksums
fr_FR: Lire les fichiers cibles et comparer les sommes de contrôle

en: Register Copy Handler
fr_FR: Inscrire le gestionnaire

en: Remove from favorites
fr_FR: Retirer des favoris

en: Remove selected
fr_FR: Retirer la sélection

en: Rename all copied files
fr_FR: Renommer tous les fichiers copiés

en: Rename all older target files
fr_FR: Renommer tous les fichiers cibles plus anciens

en: Rename all target files
fr_FR: Renommer tous les fichiers cibles

en: Replace all files if size different
fr_FR: Remplacer tous les fichiers si tailles différentes

en: Replace all smaller files
fr_FR: Remplacer tous les fichiers plus petits

en: Reset completed and process all added files?
fr_FR: Réinitialiser les fichiers terminés et traiter tous les fichiers ajoutés ?

en: Reset list
fr_FR: Réinitialiser la liste

en: Reset to default
fr_FR: Réinitialiser par défaut

en: Result
fr_FR: Résultat

en: Resume
fr_FR: Reprendre

en: Run as administrator
fr_FR: Exécuter en tant qu'administrateur

en: Running with administrator priviledges
fr_FR: Exécution avec des privilèges d'administrateur

en: Same date
fr_FR: Même date

en: Same extension
fr_FR: Même extension

en: Same folder
fr_FR: Même dossier

en: Same size
fr_FR: Même taille

en: Save Hash
fr_FR: Sauvegarder Hash

en: Save as default
fr_FR: Sauvegarder par défaut

en: Save checksum file on finish
fr_FR: À la fin, sauvegarder la somme de contrôle du fichier

en: Save checksums
fr_FR: Sauvegarder les sommes de contrôle

en: Save the checksum file to the source folder
fr_FR: Enregistrez le fichier de somme de contrôle dans le dossier source

en: Save the checksum file to the target folder
fr_FR: Enregistrez le fichier de somme de contrôle dans le dossier cible

en: Security
fr_FR: Sécurité

en: Select
fr_FR: Choisir

en: Select ignore list
fr_FR: Sélectionnez la liste des ignorés

en: Select target path
fr_FR: Choisir le chemin cible

en: Shared options
fr_FR: Options partagées

en: Shell integration
fr_FR: Intégration au menu contextuel

en: Show notifications
fr_FR: Afficher notifications

en: Shutdown
fr_FR: Arrêter le Pc

en: Sizes mismatch
fr_FR: Les tailles diffèrent

en: Skip
fr_FR: Ignorer

en: Skip all
fr_FR: Ignorer tous

en: Skip requested by user
fr_FR: Omission demandée par l'utilisateur

en: Skipped
fr_FR: Ignoré

en: Sleep
fr_FR: Mode veille

en: Slower, easy to recover.
fr_FR: Plus lent, facile à récupérer.

en: Smaller
fr_FR: Plus petit

en: Source is the same as target
fr_FR: Source identique à la cible

en: Space
fr_FR: Espace

en: Stacks
fr_FR: Cumulable

en: Start Now
fr_FR: Démarrer maintenant

en: Status
fr_FR: Statut

en: Stop
fr_FR: Arrêter

en: Stop all operations?
fr_FR: Arrêter toutes les opérations ?

en: Stop requested by user
fr_FR: Arrêt demandé par l'utilisateur

en: Stopped
fr_FR: Arrêté

en: Store calculated checksum inside the file using Alternate Data Streams
fr_FR: Stocker la somme de contrôle calculée dans le fichier en utilisant des flux de données alternatifs

en: Store/verify checksum in ADS
fr_FR: Stocker/vérifier la somme de contrôle dans les ADS

en: Streams
fr_FR: Flux

en: Successful
fr_FR: Réussite

en: TB
fr_FR: To

en: Target
fr_FR: Cible

en: Test
fr_FR: Tester

en: Test options
fr_FR: Options de test

en: Test single files against a checksum in Clipboard
fr_FR: Tests fichiers simples envers une somme de contrôle dans presse-papiers

en: Testing
fr_FR: Essai en cours

en: The destination folder is a subfolder of the source folder!
fr_FR: Le dossier de destination est un sous-dossier du dossier source!

en: The file is available again, resuming transfer...
fr_FR: Le fichier est à nouveau disponible, reprise du transfert ...

en: This item
fr_FR: Cet élément

en: Time
fr_FR: Heure

en: Timestamps
fr_FR: Horodatages

en: Toggle row
fr_FR: Basculer la ligne

en: Transfer
fr_FR: Transfert

en: Transfer options
fr_FR: Options de transfert

en: Transfers history
fr_FR: Historique des transferts

en: Unattended
fr_FR: Sans surveillance

en: Unavailable
fr_FR: Indisponible

en: Unregister Copy Handler
fr_FR: Désinscrire le gestionnaire

en: Use TeraCopy as default copy handler
fr_FR: Utiliser TeraCopy comme gestionnaire de copie par défaut

en: Use system write cache
fr_FR: Utiliser le cache d'écriture du système

en: Verified
fr_FR: Vérifié

en: Verify
fr_FR: Vérifier

en: Verify files after transfer
fr_FR: Vérifier les fichiers après transfert

en: Verifying
fr_FR: Vérification

en: Very slow, one pass with random data, useless for solid state drives.
fr_FR: Très lent, une passe avec des données aléatoires, inutile pour les lecteurs SSD.

en: Waiting for other transfers...
fr_FR: En attente d'autres transferts ...

en: Window
fr_FR: Fenêtre

en: Wipe data
fr_FR: Effacer les données

en: buffer size
fr_FR: taille du tampon

en: days
fr_FR: jours

en: errors: %d
fr_FR: erreurs: %d

en: hours
fr_FR: heures

en: min
fr_FR: min.

en: s
fr_FR: sec.

en: skip all in %d s
fr_FR: ignorer tout dans %d s

en: skipped: %d
fr_FR: ignoré : %d
