teracopy - en to de_DE translation catalogue (254 entries)

en: %d item | %d items
de_DE[0]: %d Element
de_DE[1]: %d Elemente

en: %s hash file saved
de_DE: %s Prüfsummen gespeichert

en: %s hash in Clipboard matches: #10%s
de_DE: %s Hash in der Zwischenablage entspricht: #10%s

en: %s: completed
de_DE: %s: beendet

en: (this requires elevated privileges)
de_DE: (Höhere Berechtigungen benötigt)

en: About
de_DE: Über TeraCopy

en: Absent
de_DE: Nicht vorhanden

en: Action to take on filename conflict
de_DE: Maßnahmen bei Dateinamenkonflikten

en: Add files
de_DE: Dateien hinzufügen

en: Add files or folders
de_DE: Dateien oder Ordner hinzufügen

en: Add folders
de_DE: Ordner hinzufügen

en: Add to Explorer context menu
de_DE: Zum Kontextmenü hinzufügen

en: Add to favorites
de_DE: Zu Favoriten hinzufügen

en: Add to: %s
de_DE: Hinzufügen zu: %s

en: Added
de_DE: Hinzugefügt

en: Adding files...
de_DE: Dateien werden hinzugefügt...

en: Adds Copy and Move buttons to the Total Commander default buttons bar.
de_DE: Integriert "Kopieren" und "Verschieben" in
    die Werkzeugleiste des Total Commanders

en: All items
de_DE: Alle Elemente

en: Always On Top
de_DE: In den Vordergrund

en: Always test after copy
de_DE: Prüfung nach jedem Kopiervorgang

en: Append path
de_DE: Pfad anhängen

en: Applying attributes and removing folders...
de_DE: Lege Attribute an und entferne Ordner...

en: Applying folder attributes...
de_DE: Lege Attribute für Ordner an...

en: Attributes
de_DE: Attribute

en: Auto
de_DE: Automatisch

en: Auto-scroll
de_DE: Automatisches Scrollen

en: Automatic updates
de_DE: Automatische Updates

en: Bigger
de_DE: Größer

en: Browse
de_DE: Durchsuchen

en: Buffer size for all operations
de_DE: Puffergröße für alle Aufgaben

en: CSV (to import in Excel, etc)
de_DE: CSV (zum Import in Excel, usw.)

en: Cancel
de_DE: Abbrechen

en: Cancelled
de_DE: Abgebrochen

en: Category
de_DE: Kategorie

en: Check for updates
de_DE: Nach Updates suchen

en: Check free space
de_DE: Verfügbaren Speicherplatz ermitteln

en: Checksum copied
de_DE: Prüfsumme kopiert

en: Clean history now
de_DE: Verlauf jetzt bereinigen

en: Close
de_DE: Schließen

en: Close all panels
de_DE: Alle Panels schließen

en: Close app
de_DE: Sofort schließen

en: Confirm drag and drop
de_DE: Drag and Drop bestätigen

en: Copy
de_DE: Kopieren

en: Copy files
de_DE: Dateien kopieren

en: Copying
de_DE: Kopieren

en: Create a new list
de_DE: Neue Liste erstellen

en: Create folders
de_DE: Ordner erstellen

en: Created
de_DE: Erstellt

en: Data
de_DE: Daten

en: Delete
de_DE: Löschen

en: Delete %d file from disk? | Delete %d files from disk?
de_DE[0]: %d Element vom Datenträger löschen?
de_DE[1]: %d Dateien vom Datenträger löschen?

en: Delete ALL files in the list?
de_DE: Alle Dateien der Liste löschen?

en: Delete all files in the list
de_DE: Alle Dateien der Liste löschen

en: Delete from disk
de_DE: Vom Datenträger löschen

en: Deleted
de_DE: Gelöscht

en: Deleting
de_DE: Löschen

en: Deselect all
de_DE: Alle abwählen

en: Destination File Already Exists
de_DE: Zieldatei ist bereits vorhanden

en: Disable asynchronous file transfer
de_DE: Asynchrone Transfers deaktivieren

en: Disk is full, please free up %s
de_DE: Fehlender Speicherplatz: %s

en: Done
de_DE: Beendet

en: Drag files or folders here
de_DE: Dateien oder Ordner hierherziehen

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

en: Edit in Notepad
de_DE: Im Editor bearbeiten

en: Empty
de_DE: Leer

en: Enter key
de_DE: Schlüssel eingeben

en: Error
de_DE: Fehler

en: Error creating folder.
de_DE: Fehler beim Erstellen des Ordners.

en: Error deleting file.
de_DE: Fehler beim Löschen der Datei.

en: Error opening file.
de_DE: Fehler beim Öffnen der Datei.

en: Error reading file.
de_DE: Fehler beim Lesen der Datei.

en: Error writing file.
de_DE: Fehler beim Schreiben der Datei.

en: Expanded
de_DE: Erweitert

en: Expanded view
de_DE: Erweiterte Ansicht

en: Export as
de_DE: Exportieren als

en: Export only
de_DE: Nur Exportieren

en: Extension
de_DE: Erweiterung

en: Failed
de_DE: Fehlgeschlagen

en: Faster, hard to recover.
de_DE: Schnell, schwer wiederherzustellen.

en: Favorites & recent
de_DE: Favoriten & Zuletzt verwendet

en: File
de_DE: Datei

en: File info
de_DE: Dateiinfo

en: File is offline, waiting...
de_DE: Dateizugriff unterbrochen...

en: File is too large for this file system
de_DE: Datei ist zu groß für dieses Dateisystem

en: File list
de_DE: Dateiliste

en: File list is empty
de_DE: Dateiliste ist leer

en: File managers
de_DE: Dateimanager

en: File skipped
de_DE: Datei übersprungen

en: Files
de_DE: Dateien

en: Files & folders
de_DE: Dateien & Ordner

en: Folder
de_DE: Ordner

en: Folder not found
de_DE: Ordner nicht gefunden

en: Free for Home Users
de_DE: Kostenlos für Privatnutzer

en: Free space: %s
de_DE: Freier Speicher: %s

en: Get Pro version
de_DE: TeraCopy Pro kaufen

en: HTML (with sortable columns)
de_DE: HTML (mit sortierbaren Spalten)

en: Handle drag and drop files using left mouse button as well as copy and paste commands in Explorer.
de_DE: Verwaltet Drag and Drop mit linker Maustaste, 
    sowie das Kopieren und Einfügen von Dateien

en: Hash
de_DE: Prüfsumme

en: Hashes mismatch
de_DE: Abweichende Prüfsummen

en: Hibernate
de_DE: Ruhezustand

en: Ignore
de_DE: Ignorieren

en: Ignored
de_DE: Ignoriert

en: Interface
de_DE: Benutzeroberfläche

en: Inverse selection
de_DE: Auswahl umkehren

en: Keep ACLs for files
de_DE: ACLs für Dateien behalten

en: Keep ACLs for folders
de_DE: ACLs für Ordner behalten

en: Keep app open
de_DE: Nicht schließen

en: Keep audit information for files
de_DE: Audit-Informationen für Dateien behalten

en: Keep audit information for folders
de_DE: Audit-Informationen für Ordner behalten

en: Keep both
de_DE: Beide behalten

en: Keep file alternate data streams
de_DE: Alternate Data Streams der Dateien behalten

en: Keep file attributes (Read only, Archive...)
de_DE: Dateiattribute behalten (Nur lesen, Archivieren...)

en: Keep file timestamps
de_DE: Datei-Zeitstempel behalten

en: Keep folder alternate data streams
de_DE: Alternate Data Streams der Ordner behalten

en: Keep folder attributes (Read only, Archive...)
de_DE: Ordnerattribute behalten (Nur lesen, Archivieren...)

en: Keep folder timestamps
de_DE: Ordner-Zeitstempel behalten

en: Keep history for 1 day
de_DE: Verlauf für 1 Tag behalten

en: Keep history for 1 week
de_DE: Verlauf für 1 Woche behalten

en: Keep history permanently
de_DE: Verlauf dauerhaft behalten

en: Keep owner information for files
de_DE: Besitzerinformationen für Dateien behalten

en: Keep owner information for folders
de_DE: Besitzerinformationen für Ordner behalten

en: Log
de_DE: Bericht

en: Menu
de_DE: Menü

en: Method to calculate checksums while transferring or testing files
de_DE: Methode zur Berechnung der Prüfsummen beim Übertragen oder Testen

en: Misc
de_DE: Sonstiges

en: Modified
de_DE: Geändert

en: More
de_DE: Mehr

en: More options, applicable to all files
de_DE: Weitere Optionen, anwendbar auf alle Dateien

en: More space is required: %s
de_DE: Fehlender Speicherplatz: %s

en: Move
de_DE: Verschieben

en: Move to Recycle Bin
de_DE: In Papierkorb verschieben

en: Moved
de_DE: Verschoben

en: Moving
de_DE: Verschieben

en: Never keep history
de_DE: Verlauf nie behalten

en: New file list
de_DE: Neue Dateiliste

en: Newer
de_DE: Neuer

en: Next
de_DE: Weiter

en: No checksums are available, please copy or test files first.
de_DE: Es sind momentan keine Prüfsummen vorhanden, 
    bitte kopieren oder überprüfen sie zuerst Dateien.

en: No files added
de_DE: Keine Dateien hinzugefügt

en: No items to show. Remove filters to see all files.
de_DE: Filter entfernen, um alle Dateien anzuzeigen.

en: No open windows
de_DE: Keine geöffneten Fenster

en: No target
de_DE: Kein Ziel angegeben

en: No target file
de_DE: Keine Zieldatei

en: Not calculated
de_DE: Nicht berechnet

en: Not registered for Commercial Use
de_DE: Nicht für kommerziellen Gebrauch

en: Older
de_DE: Älter

en: On every operation
de_DE: Bei jeder Aufgabe

en: On finish: %s
de_DE: Nach Beenden: %s

en: Only when Scroll Lock is OFF
de_DE: Nur bei inaktiver Rollen-Taste ( Scroll Lock )

en: Open file
de_DE: Datei öffnen

en: Open folder
de_DE: Ordner öffnen

en: Opening via service:
de_DE: Öffnen mit:

en: Options
de_DE: Einstellungen

en: Order license
de_DE: Lizenz kaufen

en: Overwrite
de_DE: Überschreiben

en: Overwrite all
de_DE: Alle überschreiben

en: Overwrite all older files
de_DE: Ältere Dateien überschreiben

en: Owner
de_DE: Besitzer

en: Paused
de_DE: Pausiert

en: Play sound
de_DE: Signalton aktivieren

en: Preferences
de_DE: Einstellungen

en: Print/export
de_DE: Drucken/Exportieren

en: Process files:
de_DE: Verarbeite Dateien:

en: Prompt on filename collision
de_DE: Bei Dateinamenkonflikt fragen

en: Querying...
de_DE: Abfrage läuft...

en: Read how to add Copy and Move buttons to the Directory Opus.
de_DE: Anleitung um die "Kopieren" und "Verschieben"
    Schaltflächen in Directory Opus zu integrieren.

en: Read source files and create checksums
de_DE: Quelldateien lesen und Prüfsummen erstellen

en: Read target files and compare checksums
de_DE: Zieldateien lesen und Prüfsummen vergleichen

en: Register Copy Handler
de_DE: TeraCopy registrieren

en: Remove from favorites
de_DE: Aus Favoriten entfernen

en: Remove selected
de_DE: Ausgewählte entfernen

en: Rename all copied files
de_DE: Kopierte Dateien umbenennen

en: Rename all older target files
de_DE: Ältere Zieldateien umbenennen

en: Rename all target files
de_DE: Alle Zieldateien umbenennen

en: Replace all files if size different
de_DE: Bei Größenabweichung ersetzen

en: Replace all smaller files
de_DE: Kleinere Dateien überschreiben

en: Reset completed and process all added files?
de_DE: Beendete zurücksetzen und alle hinzugefügten Dateien verarbeiten?

en: Reset list
de_DE: Liste löschen

en: Reset to default
de_DE: Standard wiederherstellen

en: Result
de_DE: Ergebnis

en: Resume
de_DE: Fortsetzen

en: Run as administrator
de_DE: Als Administrator ausführen

en: Running with administrator priviledges
de_DE: Mit Administratorrechten ausführen

en: Same date
de_DE: Gleiches Datum

en: Same extension
de_DE: Gleiche Endung

en: Same folder
de_DE: Gleicher Ordner

en: Same size
de_DE: Gleiche Größe

en: Save Hash
de_DE: Prüfsumme speichern

en: Save as default
de_DE: Als Standard speichern

en: Save checksum file on finish
de_DE: Prüfsummen nach Abschluss speichern

en: Save checksums
de_DE: Prüfsummen speichern

en: Save the checksum file to the source folder
de_DE: Prüfsummendatei im Quellordner speichern

en: Save the checksum file to the target folder
de_DE: Prüfsummendatei im Zielordner speichern

en: Security
de_DE: Sicherheit

en: Select
de_DE: Auswählen

en: Select ignore list
de_DE: Ignorierliste auswählen

en: Select target path
de_DE: Zielpfad festlegen

en: Shared options
de_DE: Gemeinsame Optionen

en: Shell integration
de_DE: Shell Integration

en: Show notifications
de_DE: Benachrichtigungen

en: Shutdown
de_DE: Herunterfahren

en: Sizes mismatch
de_DE: Abweichende Dateigröße

en: Skip
de_DE: Überspringen

en: Skip all
de_DE: Alle überspringen

en: Skip requested by user
de_DE: Übersprungen durch Nutzer

en: Skipped
de_DE: Übersprungen

en: Sleep
de_DE: Standby

en: Slower, easy to recover.
de_DE: Langsam, leicht wiederherzustellen.

en: Smaller
de_DE: Kleiner

en: Source
de_DE: Quelle

en: Source is the same as target
de_DE: Quelle und Ziel sind identisch

en: Space
de_DE: Leertaste

en: Stacks
de_DE: Gestapelt

en: Start Now
de_DE: Starten

en: Stop
de_DE: Beenden

en: Stop all operations?
de_DE: Alle Aufgaben beenden?

en: Stop requested by user
de_DE: Beendet durch Nutzer

en: Stopped
de_DE: Beendet

en: Store calculated checksum inside the file using Alternate Data Streams
de_DE: Berechnete Prüfsumme in der Datei mit Alternate Data Streams speichern

en: Store/verify checksum in ADS
de_DE: Prüfsumme in ADS speichern/überprüfen

en: Successful
de_DE: Erfolgreich

en: Target
de_DE: Ziel

en: Test
de_DE: Testen

en: Test options
de_DE: Testoptionen

en: Test single files against a checksum in Clipboard
de_DE: Mit Prüfsumme in der Zwischenablage vergleichen

en: Testing
de_DE: Testen

en: The destination folder is a subfolder of the source folder!
de_DE: Der Zielordner ist ein Unterordner des Quellordners!

en: The file is available again, resuming transfer...
de_DE: Dateizugriff verfügbar, Transfer wird fortgesetzt...

en: This item
de_DE: Dieses Element

en: Time
de_DE: Zeit

en: Timestamps
de_DE: Zeitstempel

en: Toggle row
de_DE: Zeile umschalten

en: Total
de_DE: Insgesamt

en: Transfer options
de_DE: Transferoptionen

en: Transfers history
de_DE: Transferverlauf

en: Unattended
de_DE: Unbeaufsichtigt

en: Unavailable
de_DE: Nicht verfügbar

en: Unregister Copy Handler
de_DE: TeraCopy deregistrieren

en: Use TeraCopy as default copy handler
de_DE: TeraCopy als Standard beim Kopieren

en: Use system write cache
de_DE: Systemeigenen Schreibcache nutzen

en: Verified
de_DE: Überprüft

en: Verify
de_DE: Überprüfen

en: Verify files after transfer
de_DE: Dateien nach dem Transfer überprüfen

en: Verifying
de_DE: Überprüfen

en: Very slow, one pass with random data, useless for solid state drives.
de_DE: Sehr langsam, ein Durchgang mit Zufallsdaten. Nicht für SSD geeignet.

en: Waiting for other transfers...
de_DE: Warte auf andere Transfers...

en: Window
de_DE: Fensteransicht

en: Wipe data
de_DE: Daten sicher löschen

en: buffer size
de_DE: Puffergröße

en: days
de_DE: Tage

en: errors: %d
de_DE: Fehler: %d

en: hours
de_DE: Std

en: skip all in %d s
de_DE: Überspringe alles in %d s

en: skipped: %d
de_DE: Übersprungen: %d
