teracopy - en to da_DK translation catalogue (253 entries)

note: mode
en: Copying
da_DK: Kopierer

en: Moving
da_DK: Flytter

en: Testing
da_DK: Afprøver

en: Verifying
da_DK: Verificerer

en: Deleting
da_DK: Sletter

note: results
en: Added
da_DK: Tilføjet

en: Verified
da_DK: Verificeret

en: Error
da_DK: Fejl

note: File list filter
en: Skipped
da_DK: Sprunget over

en: Deleted
da_DK: Slettet

en: Moved
da_DK: Flyttet

en: Absent
da_DK: Ikke til stede

note: File list filter
en: Ignored
da_DK: Ignoreret

en: File list
da_DK: Fil liste

note: target mode log second line
en: Target
da_DK: Destination

en: Options
da_DK: Valg

note: File list filter
en: All items
da_DK: Alle objekter

note: File list filter
en: Successful
da_DK: Vellykket

note: File list filter
en: Failed
da_DK: Mislykket

en: No files added
da_DK: Ingen filer tilføjet

en: No target
da_DK: Ingen destination valgt

note: foder
en: Folder
da_DK: Mappe

en: Category
da_DK: Kategori

en: Files
da_DK: Filer

en: Time
da_DK: Tid

en: Total
da_DK: I alt

en: days
da_DK: dage

en: hours
da_DK: timer

note: minutes
en: min
da_DK: minutter

en: Prompt on filename collision
da_DK: Meld om filnavn konflikt

en: Overwrite
da_DK: Overskriv

en: Overwrite all
da_DK: Overskriv alle

en: Skip
da_DK: Spring over

en: Skip all
da_DK: Spring alle over

en: Keep both
da_DK: Behold begge

note: replace dialog
en: Overwrite all older files
da_DK: Overskriv alle ældre filer

en: Replace all smaller files
da_DK: Erstat alle mindre filer

en: Replace all files if size different
da_DK: Erstat alle filer, hvis størrelse er forskellig

en: Rename all copied files
da_DK: Omdøb alle kopierede filer

en: Rename all target files
da_DK: Omdøb alle destinationsfiler

en: Rename all older target files
da_DK: Omdøb alle ældre destinationsfiler

note: replace dialog
en: More
da_DK: Mere

note: tooltips
en: Select target path
da_DK: Vælg destinations sti

en: Add files or folders
da_DK: Tilføj filer eller mapper

en: Expanded view
da_DK: Udvidet visning

note: delete button
en: Delete all files in the list
da_DK: Slet alle filer på listen

en: Read target files and compare checksums
da_DK: Læs destinationsfiler og sammenlign kontrolsum

en: Read source files and create checksums
da_DK: Læs destinationsfiler og opret kontrolsum

en: Create a new list
da_DK: Opret en ny liste

en: Transfers history
da_DK: Overførselshistorik

en: Running with administrator priviledges
da_DK: Kører med administratorrettigheder

en: Run as administrator
da_DK: Kør som administrator

note: export dialog
en: Print/export
da_DK: Udskriv/eksportér

en: Preferences
da_DK: Indstillinger

en: About
da_DK: Om

en: Order license
da_DK: Bestil licens

en: Enter key
da_DK: Indtast nøgle

note: options
en: (this requires elevated privileges)
da_DK: (Dette kræver forhøjede rettigheder)

en: Toggle row
da_DK: Skift række

en: Create folders
da_DK: Opret mapper

en: Keep folder attributes (Read only, Archive...)
da_DK: Behold mappeattributter (Læs kun, arkiv...)

en: Keep folder timestamps
da_DK: Behold mappe tidsstempler

en: Keep folder alternate data streams
da_DK: Behold alternative mappe data streams

en: Copy files
da_DK: Kopiér filer

en: Keep file attributes (Read only, Archive...)
da_DK: Behold filattributter (Læs kun, arkiv...)

en: Keep file timestamps
da_DK: Behold fil tidsstempler

en: Keep file alternate data streams
da_DK: Behold alternative fil data streams

note: security
en: Keep ACLs for folders
da_DK: Behold ACL for mapper

en: Keep owner information for folders
da_DK: Behold ejerinformation for mapper

en: Keep audit information for folders
da_DK: Behold revisionsinformation for mapper

en: Keep ACLs for files
da_DK: Behold ACL for filer

en: Keep owner information for files
da_DK: Behold ejerinformation for filer

en: Keep audit information for files
da_DK: Behold revisionsoplysninger for filer

note: trasfer options
en: Buffer size for all operations
da_DK: Buffer størrelse for alle operationer

en: Action to take on filename conflict
da_DK: Handling for at håndtere konflikt ved filnavn

en: Method to calculate checksums while transferring or testing files
da_DK: Metode til beregning af tjeksummer under overførsel eller testning af filer

en: Save the checksum file to the target folder
da_DK: Gem tjeksumfilen i målmappen

note: testing options
en: Save the checksum file to the source folder
da_DK: Gem tjeksumfilen i kildemappen

en: Store calculated checksum inside the file using Alternate Data Streams
da_DK: Gem beregnet checksum inde i filen ved hjælp af Alternative Data Streams

note: all idle, closing
en: Stop all operations?
da_DK: Stop alle operationer?

note: text text := _('On finish') + ': ' + _(text).ToLower;
en: Close app
da_DK: Luk programmet

en: Keep app open
da_DK: Hold programmet åbent

en: Shutdown
da_DK: Luk ned

en: Sleep
da_DK: Slumre

en: Hibernate
da_DK: Dvale

note: Close app / shutdown
en: On finish: %s
da_DK: Ved afslutning: %s

en: Always On Top
da_DK: Alltid øverst

en: Shell integration
da_DK: Shell-integration

en: Handle drag and drop files using left mouse button as well as copy and paste commands in Explorer.
da_DK: Håndter træk og slip filer ved hjælp af venstre museknap samt kopier og indsæt kommandoer i Stifinder.

en: Adds Copy and Move buttons to the Total Commander default buttons bar.
da_DK: Tilføjer knapperne Kopier og Flyt til Total Commanders standardknaplinje.

en: Read how to add Copy and Move buttons to the Directory Opus.
da_DK: Læs, hvordan du tilføjer knapperne Kopier og Flyt til programmet "Directory Opus".

en: Misc
da_DK: Diverse

en: Interface
da_DK: Grænseflade

en: Register Copy Handler
da_DK: Registrer Kopiér Håndtering

en: Unregister Copy Handler
da_DK: Afmeld Kopiér Håndtering

en: Use TeraCopy as default copy handler
da_DK: Brug TeraCopy som standard kopi håndtering

en: Only when Scroll Lock is OFF
da_DK: Kun når Scroll Lock-tasten er FRA

en: Add to Explorer context menu
da_DK: Føj til kontekstmenuen i Explorer

en: Play sound
da_DK: Afspil lyd

en: Check free space
da_DK: Tjek ledig plads

en: Always test after copy
da_DK: Test altid efter kopiering

en: Disable asynchronous file transfer
da_DK: Deaktiver asynkron filoverførsel

en: Use system write cache
da_DK: Brug systemets skrivecache

en: Confirm drag and drop
da_DK: Bekræft træk og slip

en: Test single files against a checksum in Clipboard
da_DK: Test enkeltfiler mod en tjeksum i Udklipsholder

note: / file managers
en: File managers
da_DK: Filhåndtering

en: Window
da_DK: Vindue

en: Show notifications
da_DK: Vis notifikationer

en: Automatic updates
da_DK: Automatiske opdateringer

en: Cancel
da_DK: Annuller

note: Window mode
en: Expanded
da_DK: Udvidet

en: Stacks
da_DK: Stakke

en: Auto
da_DK: Automatisk

en: Not registered for Commercial Use
da_DK: Ikke registreret til kommerciel brug

en: Free for Home Users
da_DK: Gratis for hjemmebrugere

note: cancel timer
en: Close
da_DK: Luk

en: Check for updates
da_DK: Søg efter opdateringer

note: history options
en: Never keep history
da_DK: Behold aldrig historik

en: Keep history for 1 day
da_DK: Behold historik i 1 dag

en: Keep history for 1 week
da_DK: Behold historik i 1 uge

en: Keep history permanently
da_DK: Behold historik permanent

en: Clean history now
da_DK: Ryd historik nu

en: Delete
da_DK: Slet

note: date
en: Created
da_DK: Oprettet

en: Unattended
da_DK: Uovervåget

note: source mode add busy drives
en: Source
da_DK: Kilde

note: file - use target if renamed
en: File
da_DK: Fil

en: Not calculated
da_DK: Ikke beregnet

en: Modified
da_DK: Ændret

en: File info
da_DK: Fil information

note: select
en: This item
da_DK: Dette element

note: space bar key
en: Space
da_DK: Mellemrumstast

en: Inverse selection
da_DK: Omvend valg

note: select
en: Same folder
da_DK: Samme mappe

note: select
en: Same extension
da_DK: Samme filtype

en: Deselect all
da_DK: Afmarkér alle

en: Select
da_DK: Vælg

note: remove selected items from list
en: Remove selected
da_DK: Fjern valgte

note: ignore
en: Ignore
da_DK: Ignorer

en: Extension
da_DK: Udvidelse

en: Select ignore list
da_DK: Vælg ignorer liste

en: Add to: %s
da_DK: Tilføj til: %s

en: New file list
da_DK: Ny file liste

en: Close all panels
da_DK: Luk alle paneler

en: Add files
da_DK: Tilføj filer

en: Add folders
da_DK: Tilføj mapper

en: Save checksums
da_DK: Gem tjeksummer

note: Buy Pro version
en: Get Pro version
da_DK: Få Pro version

en: Export as
da_DK: Eksportér som

en: HTML (with sortable columns)
da_DK: HTML (med sorterbare kolonner)

en: CSV (to import in Excel, etc)
da_DK: CSV (for at importere i Excel, osv.)

en: Export only
da_DK: Eksporter kun

en: Reset list
da_DK: Nulstil liste

note: ignore always
en: Empty
da_DK: Intet indhold

note: always
en: Edit
da_DK: Redigér

en: Download
da_DK: Overfør

en: On every operation
da_DK: Ved hver operation

en: Browse
da_DK: Gennemse

en: Favorites & recent
da_DK: Foretrukne & seneste

en: No open windows
da_DK: Ingen åbne vinduer

en: Checksum copied
da_DK: Kontrolsum kopieret

en: Copy
da_DK: Kopier

en: Move
da_DK: Flyt

en: Process files:
da_DK: Behandle filer:

en: Start Now
da_DK: Start Nu

en: Adding files...
da_DK: Tilføjer filer...

en: Resume
da_DK: Genoptag

en: Applying attributes and removing folders...
da_DK: Anvender attributter og fjerner mapper...

en: Applying folder attributes...
da_DK: Anvender mappeegenskaber...

note: result
en: Result
da_DK: Resultat

note: e.g. Testing: completed copy: completed
en: %s: completed
da_DK: %s: fuldført

en: Next
da_DK: Næste

en: Verify
da_DK: Verificér

note: save checksums file (e.g. *.md5)
en: Save Hash
da_DK: Gem Hash

en: Opening via service:
da_DK: Åbner via service:

en: %s hash file saved
da_DK: %s hash-fil gemt

en: No checksums are available, please copy or test files first.
da_DK: Ingen kontrolsummer er tilgængelige, venligst kopier eller test filer først.

note: check sizes before
en: No target file
da_DK: Ingen målfil

en: Sizes mismatch
da_DK: Størrelser matcher ikke

en: Hashes mismatch
da_DK: Hash stemmer ikke

en: Waiting for other transfers...
da_DK: Venter på andre overførsler...

note: ask to merge
en: Reset completed and process all added files?
da_DK: Nulstil færdige og behandl alle tilføjede filer?

en: More space is required: %s
da_DK: Mere plads er påkrævet: %s

note: Moving within the same folder
en: Source is the same as target
da_DK: Kilden er den samme som mål

note: Source is inside the target?
en: The destination folder is a subfolder of the source folder!
da_DK: Destinationsmappen er en undermappe til kildemappen!

en: Destination File Already Exists
da_DK: Destinationsfilen findes allerede

en: Open file
da_DK: Åben fil

en: Open folder
da_DK: Åben mappe

en: Bigger
da_DK: Større

en: Smaller
da_DK: Mindre

en: Same size
da_DK: Samme størrelse

note: replace dialog, auto-select Skip all button in N seconds
en: skip all in %d s
da_DK: spring over alle i %d s

note: more options in file replace dialog
en: More options, applicable to all files
da_DK: Flere muligheder, der gælder for alle filer

en: Older
da_DK: Ældre

en: Newer
da_DK: Nyere

en: Same date
da_DK: Samme dato

en: File is offline, waiting...
da_DK: Filen er offline, venter...

en: Cancelled
da_DK: Annulleret

en: The file is available again, resuming transfer...
da_DK: Filen er tilgængelig igen, genoptager overførsel...

en: Disk is full, please free up %s
da_DK: Disk er fuld, frigør venligst %s

en: File is too large for this file system
da_DK: Filen er for stor til dette filsystem

en: Error reading file.
da_DK: Fejl ved læsning af fil.

en: Error writing file.
da_DK: Fejl ved skrivning af fil.

en: File skipped
da_DK: Fil sprunget over

en: Stopped
da_DK: Stoppet

en: Error creating folder.
da_DK: Fejl under oprettelse af mappe.

en: Edit in Notepad
da_DK: Rediger i notesblok

en: Remove from favorites
da_DK: Fjern fra favoritter

en: Add to favorites
da_DK: Føj til favoritter

en: %d item | %d items
da_DK[0]: %d element
da_DK[1]: %d elementer

en: Skip requested by user
da_DK: Overspring ønsket af bruger

en: Stop requested by user
da_DK: Stop ønsket af bruger

en: Delete %d file from disk? | Delete %d files from disk?
da_DK[0]: Slet %d fil fra disk?
da_DK[1]: Slet %d filer fra disk?

en: Move to Recycle Bin
da_DK: Flyt til papirkurv

en: Delete from disk
da_DK: Slet fra disk

en: Wipe data
da_DK: Ryd data

note: Move to Recycle Bin
en: Slower, easy to recover.
da_DK: Langsommere, let at genoprette.

note: Delete from disk
en: Faster, hard to recover.
da_DK: Hurtigere, sværere at genoprette.

note: Wipe data
en: Very slow, one pass with random data, useless for solid state drives.
da_DK: Meget langsom, en overskrivning med tilfældige data, ubrugelig for solid state drev.

en: Delete ALL files in the list?
da_DK: Slet alle filer på listen?

en: Folder not found
da_DK: Mappe ikke fundet

note: compare with hash in clipboard
en: %s hash in Clipboard matches: #10%s
da_DK: %s hash i udklipsholder matcher: #10%s

en: Error opening file.
da_DK: Fejl ved åbning af fil.

en: Error deleting file.
da_DK: Fejl ved sletning af fil.

en: Paused
da_DK: Pauset

note: errors count
en: errors: %d
da_DK: fejl: %d

note: skipped files count
en: skipped: %d
da_DK: sprunget over: %d

en: Append path
da_DK: Tilføj sti

en: File list is empty
da_DK: Fillisten er tom

en: Free space: %s
da_DK: Ledig plads: %s

en: Unavailable
da_DK: Ikke tilgængelig

en: Querying...
da_DK: Forespørger...

en: Drag files or folders here
da_DK: Træk filer eller mapper hertil

en: No items to show. Remove filters to see all files.
da_DK: Ingen elementer at vise. Fjern filtre for at se alle filer.

en: Verify files after transfer
da_DK: Verificér filer efter overførsel

en: Save checksum file on finish
da_DK: Gem kontrolsum-fil ved afslutning

en: Auto-scroll
da_DK: Rul automatisk

en: Shared options
da_DK: Delte indstillinger

en: buffer size
da_DK: buffer størrelse

note: captions
en: Transfer
da_DK: Overfør

en: Transfer options
da_DK: Indstillinger for overførsel

en: Files & folders
da_DK: Filer og mapper

en: Attributes
da_DK: Egenskaber

en: Timestamps
da_DK: Tidsstempler

en: Security
da_DK: Sikkerhed

en: ACL
da_DK: Adgangskontrolliste (ACL)

en: Owner
da_DK: Ejer

en: Audit
da_DK: Revidere

en: Test options
da_DK: Test indstillinger

en: Store/verify checksum in ADS
da_DK: Gem/bekræft kontrolsum i ADS (Altenate Data Streams)

en: Save as default
da_DK: Gem som standard

en: Reset to default
da_DK: Nulstil til standardindstillinger

en: Done
da_DK: Udført
