Wink - en to da translation catalogue (560 entries)

en: dstrAboutDlgThanks
da: En særlig tak til Bent Møller Madsen for at hjælpe med øvelserne og manualen samt til alle betatesterne.
    
    Tak til Bent Møller Madsen for den danske oversættelse.

en: dstrAudioEditor
da: Lydredigering

en: dstrCBIText1
da: &Vælg en farve som baggrund

en: dstrCBIText2
da: &Baggrundsstørrelse

en: dstrCBIText3
da: &Farve

en: dstrCBIText4
da: &Indlæs billede

en: dstrCCADText1
da: &Rediger

en: dstrCCADText2
da: Opret &ny

en: dstrCCADText3
da: Opret &kopi

en: dstrCCADText4
da: &Slet

en: dstrCCADText6
da: Standard:

en: dstrCCDText1
da: Standard&markører

en: dstrCCDText2
da: &Brugerdefinerede markører

en: dstrCCDText3
da: &Eksporter til...

en: dstrCCDText4
da: &Importer fra...

en: dstrCCDText5
da: &Opret kopi

en: dstrCCDText6
da: &Slet

en: dstrCFCBDText1
da: &Rediger

en: dstrCFCBDText2
da: Opret &ny

en: dstrCFCBDText3
da: &Slet

en: dstrCFPDText1
da: &Rediger

en: dstrCFPDText2
da: Opret &ny

en: dstrCFPDText3
da: Opret &kopi

en: dstrCFPDText4
da: &Slet

en: dstrCNPDText1
da: Vælg metode til oprettelse af palette

en: dstrCNPDText2
da: Windows standard &16 farver

en: dstrCNPDText3
da: Web-sikre &216 farver

en: dstrCNPDText4
da: &Optimeret Octree

en: dstrCNPDText5
da: Antal &farver

en: dstrCNPDText6
da: &Nuværende dias

en: dstrCNPDText7
da: &Alle dias

en: dstrCNPDText8
da: Opret ud fra

en: dstrCNPDText9
da: &Histogram + Optimeret Octree

en: dstrCPText1
da: Du er nu klar til at optage skærmbilleder til Wink-projektet
    vha. nedenstående teknikker og tastaturgenveje. Dette
    vindue kan minimeres, mens du optager alle handlinger.
    
    Klik på knappen Afslut for at stoppe optagelsen.
    
    Optagelsesteknikker og tastaturgenveje:

en: dstrCPText2
da: Optag ét skærmbillede manuelt -

en: dstrCPText3
da: Start/stop tidsafhængig optagelse -

en: dstrCPText4
da: Antal skærmbilleder optaget :

en: dstrCPText5
da: Start/stop automatisk optagelse -

en: dstrCTDText1
da: Skabelon:

en: dstrCTDText2
da: Vælg en skabelon...

en: dstrCapture
da: Guiden nyt projekt - trin 2 af 2

en: dstrChooseBackgroundImage
da: Vælg baggrund

en: dstrChooseCallout
da: Vælg tekstboks

en: dstrChooseCursor
da: Vælg markør

en: dstrChooseFile
da: &Vælg fil

en: dstrChooseFlashControlBar
da: Vælg kontrolpanel

en: dstrChooseFlashPreloader
da: Vælg indlæsningsdias til præsentation

en: dstrChooseGotoFrame
da: Vælg dias der skal springes til

en: dstrChooseShape
da: Vælg figur

en: dstrChooseTemplateItems
da: Vælg elementer i skabelon

en: dstrChooseTemplateItemsText1
da: Baggrund

en: dstrChooseTemplateItemsText10
da: Spring-knapper position

en: dstrChooseTemplateItemsText11
da: Fortsæt-knap billede

en: dstrChooseTemplateItemsText12
da: Tilbage-knap billede

en: dstrChooseTemplateItemsText13
da: Spring-knapper billeder

en: dstrChooseTemplateItemsText14
da: Billedfrekvens

en: dstrChooseTemplateItemsText15
da: Anvend palette

en: dstrChooseTemplateItemsText16
da: Markørbevægelse

en: dstrChooseTemplateItemsText2
da: Diasposition

en: dstrChooseTemplateItemsText3
da: Anvend titel

en: dstrChooseTemplateItemsText4
da: Titel skrifttype && justering

en: dstrChooseTemplateItemsText5
da: Titelposition

en: dstrChooseTemplateItemsText6
da: Tekstboks

en: dstrChooseTemplateItemsText7
da: Tekstboks skrifttype && justering

en: dstrChooseTemplateItemsText8
da: Fortsæt-knap position

en: dstrChooseTemplateItemsText9
da: Tilbage-knap position

en: dstrChooseTemplateToApply
da: Vælg skabelon

en: dstrCreateNewPalette
da: Opret ny palette

en: dstrCropFrames
da: Beskær alle dias

en: dstrCropFramesText1
da: Nuværende størrelse på dias

en: dstrCropFramesText2
da: Beskær til

en: dstrEAHDText1
da: &Gem som fil...

en: dstrEAHDText2
da: Gem &dias i det valgte format

en: dstrEAHDText3
da: Bemærk:

en: dstrEAHDText4
da: For at kunne vise dias på en hjemmeside skal
    formatet enten være BMP, JPG eller PNG.

en: dstrEAPSDText1
da: &Gem som fil...

en: dstrEAPSDText2
da: &Vælg papirstørrelse

en: dstrEAPSDText3
da: &Landskabsformat

en: dstrEAPSDText4
da: &Medtag knapper

en: dstrEAPSDText5
da: &Tilpas sidestørrelsen til dias

en: dstrEDCText1
da: Linie&bredde

en: dstrEDCText10
da: &Ubrudt

en: dstrEDCText11
da: Te&kstfarve

en: dstrEDCText12
da: Ele&menter i tekstboks/figur

en: dstrEDCText13
da: &Intelligent størrelsesændring

en: dstrEDCText2
da: Linie&farve

en: dstrEDCText3
da: Egenskaber for elementet

en: dstrEDCText4
da: Farve&overgang

en: dstrEDCText5
da: F&yldfarve

en: dstrEDCText6
da: &Startfarve

en: dstrEDCText7
da: Slutf&arve

en: dstrEDCText8
da: Ret&ning for farveovergang

en: dstrEFCBDText1
da: Normal

en: dstrEFCBDText10
da: Statusindikator

en: dstrEFCBDText11
da: Venstre

en: dstrEFCBDText12
da: Højre

en: dstrEFCBDText13
da: Indikator

en: dstrEFCBDText14
da: Tom midte

en: dstrEFCBDText15
da: Fyldt midte

en: dstrEFCBDText2
da: MarkørOver

en: dstrEFCBDText3
da: Nedtrykket

en: dstrEFCBDText4
da: Visning

en: dstrEFCBDText5
da: Afspilningsknap

en: dstrEFCBDText6
da: Normal

en: dstrEFCBDText7
da: MarkørOver

en: dstrEFCBDText8
da: Nedtrykket

en: dstrEFCBDText9
da: Pauseknap

en: dstrEFPDText1
da: &Vis tekstelement

en: dstrEFPDText10
da: &Baggrundsbillede

en: dstrEFPDText11
da: B&aggrund

en: dstrEFPDText2
da: &Tekst

en: dstrEFPDText3
da: Tekst&farve

en: dstrEFPDText4
da: &Procent

en: dstrEFPDText5
da: P&osition

en: dstrEFPDText6
da: Vis status&indikator

en: dstrEFPDText7
da: &Glat

en: dstrEFPDText8
da: &Ramme

en: dstrEFPDText9
da: &Skrifttype

en: dstrEPDText1
da: &Antal farver:

en: dstrEPDText2
da: &Opret ny

en: dstrEPDText3
da: &Indlæs

en: dstrEPDText4
da: &Gem

en: dstrEditCallout
da: Rediger tekstboks

en: dstrEditFlashControlBar
da: Rediger kontrolpanel

en: dstrEditFlashPreloader
da: Rediger indlæsningsdias

en: dstrEditPalette
da: Rediger palette

en: dstrEditShape
da: Rediger figur

en: dstrExportAsHtml
da: HTML eksportindstillinger

en: dstrExportAsPdf
da: PDF eksportindstillinger

en: dstrExportAsPostScript
da: PostScript Eksportindstillinger

en: dstrFNCapFramesType1
da: billeder/sekund

en: dstrFNCapFramesType2
da: billeder/minut

en: dstrFNCapFramesType3
da: billeder/time

en: dstrFNCapType1
da: Skærm

en: dstrFNCapType10
da: 400 x 300 rektangel

en: dstrFNCapType2
da: Vindue

en: dstrFNCapType3
da: Brugerdefineret rektangel

en: dstrFNCapType4
da: 800 x 600 rektangel

en: dstrFNCapType5
da: 740 x 520 rektangel

en: dstrFNCapType6
da: 640 x 480 rektangel

en: dstrFNCapType7
da: 600 x 450 rektangel

en: dstrFNCapType8
da: 600 x 400 rektangel

en: dstrFNCapType9
da: 512 x 384 rektangel

en: dstrFNText1
da: Størrelse:

en: dstrFNText10
da: &Museklik

en: dstrFNText11
da: &Tastetryk

en: dstrFNText12
da: Optag &lyd

en: dstrFNText2
da: Start med at &optage skærmbilleder

en: dstrFNText3
da: &Region :

en: dstrFNText4
da: &Vælg

en: dstrFNText5
da: &Skjul Winks vindue

en: dstrFNText7
da: Tidsafhængig &frekvens

en: dstrFNText8
da: Nuværende markørposition :

en: dstrFNText9
da: Automatisk optagelse af

en: dstrFileNew
da: Guiden nyt projekt - trin 1 af 2

en: dstrGUPTDText1
da: Webside (en absolut adresse skal starte med "http://")

en: dstrGUPTDText2
da: Mål for adresse (hvis tomt åbnes adressen i samme browser-vindue). 
    Standard HTML mål er _blank, _self, _parent og _top.

en: dstrGotoURLButtonTargetDialog
da: Indtast webside-adresse der skal åbnes

en: dstrHKText1
da: Tryk tastaturgenvejen du vil anvende

en: dstrHelpAbout
da: Om Wink...

en: dstrHotkey
da: Vælg tastaturgenvej

en: dstrIDCIKText1
da: &Tilføj

en: dstrIDCIKText2
da: &Fjern

en: dstrIDCIKText3
da: Alt, Ctrl og Skift anvendt alene ignoreres altid.

en: dstrInputDrivenCaptureIgnoreKeys
da: Tastaturgenveje der skal ignoreres

en: dstrInsertFrames
da: Indsæt dias

en: dstrInsertFramesText1
da: &Antal dias

en: dstrInsertFramesText2
da: Indsæt hvad?

en: dstrInsertFramesText3
da: &Diasstørrelse

en: dstrInsertFramesText4
da: &Kopi af dette dias

en: dstrInsertFramesText5
da: &Tomt dias

en: dstrInsertFramesText6
da: Dit nuværende projekt indeholder ingen dias.
    
    De nye dias, der indsættes, vil have størrelsen, der
    bestemmes ovenover.

en: dstrInsertFramesText7
da: Indsæt hvor?

en: dstrInsertFramesText8
da: &Før dette dias

en: dstrInsertFramesText9
da: &Efter dette dias

en: dstrLicenseText
da: Dette program er gjort tilgængelig "som beset", uden garanti af nogen art, det være sig udtrykte eller underforståede garantier. Under ingen omstændigheder kan udvikleren være erstatningsansvarlig over for dem vedrørende skader, herunder generelle, specifikke og tilfældige skader samt følgeskader i forbindelse med brug af eller manglende brug af programmet.
    
    Dette program og de medfølgende DLL-filer/udvidelsesmoduler er FREEWARE (gratis). De kan anvende programmet til personlige, erhversrelaterede, uddannelsesrelaterede eller enhvert andet formål underlagt de følgende begrænsninger:
    
    1. De har ret til at kopiere og distribuere dette program som en del af enhver gratis programsamling efter at have underrettet udvikleren. Hvis de vil kopiere og distribuere dette program som en del af en kommerciel løsning er dette kun tilladt efter skriftligt samtykke fra udvikleren. ('gratis' betyder i denne sammenhæng, at der ikke må tages betaling for programmet med undtagelse af et eventuelt gebyr for det fysiske medie og at der ikke må tages betaling for at gøre programmet tilgængeligt på internettet.)
    
    2. Denne tekst må ikke slettes eller ændres i enhver form for distribution.
    
    3. De må ikke foretage dekompilering, reverse engineering eller disassemblering af programmet.
    
    4. De må ikke give en forkert fremstilling af den originale kilde til dette program (herunder, men ikke begrænset til, billeder, animationer, film, lyde og tekst). Hvis de vil distribuere programmet/dele af programmet, skal det tydeligt fremgå at filerne er en del af programmet DebugMode Wink.

en: dstrPDText1
da: Forløbet tid:

en: dstrPDText2
da: Estimeret tid tilbage:

en: dstrPDText3
da: Arbejder...

en: dstrPFDText1
da: Indlæs sidste &projekt ved opstart

en: dstrPFDText10
da: Vis hjælpeikoner &under miniaturer

en: dstrPFDText11
da: &Gem projekt før præsentation oprettes

en: dstrPFDText12
da: Tilføj &kontrolpanel til præsentation

en: dstrPFDText13
da: &Automatisk optagelse

en: dstrPFDText14
da: Komprimer &hurtigt under optagelse

en: dstrPFDText15
da: Tillad &nye instanser af Wink, når projekter åbnes via filhåndtering

en: dstrPFDText16
da: Taster der skal ignoreres ved automatisk optagelse

en: dstrPFDText17
da: Vælg ta&ster

en: dstrPFDText2
da: &Miniaturestørrelse (i punkter)

en: dstrPFDText3
da: Rediger genveje til

en: dstrPFDText4
da: &Optag ét skærmbillede

en: dstrPFDText5
da: &Tidsafhængig optagelse

en: dstrPFDText6
da: &Lyd der skal afspilles efter optagelse af hvert skærmbillede (blankt felt = ingen lyd)

en: dstrPFDText7
da: &Brugerdefineret webbrowser (blankt felt = operativsystemets standardwebbrowser)

en: dstrPFDText8
da: Tilføj &indlæsningsdias til præsentation

en: dstrPFDText9
da: &Vælg

en: dstrPSDOutputFileTypes1
da: Macromedia Flash (*.swf)

en: dstrPSDOutputFileTypes2
da: Windows eksekverbar fil (*.exe)

en: dstrPSDText1
da: &Præsentationens filnavn

en: dstrPSDText2
da: Præsentationens &filformat

en: dstrPSDText3
da: &Billedfrekvens

en: dstrPSDText4
da: &Markørbevægelse

en: dstrPSDText5
da: Blød

en: dstrPSDText6
da: Grov

en: dstrPSDText7
da: &Anvend palette (reducerer filstørrelsen)

en: dstrPSDText8
da: Medtag lyd i præsentation

en: dstrPreferences
da: Indstillinger

en: dstrProgressDialog
da: Arbejder...

en: dstrProjectInfo
da: Information om projektet

en: dstrProjectInfoText1
da: Filnavn:

en: dstrProjectInfoText2
da: Mappe:

en: dstrProjectInfoText3
da: Baggrundsstørrelse:

en: dstrProjectInfoText4
da: Diasstørrelse

en: dstrProjectInfoText5
da: Anvendes palette?

en: dstrProjectInfoText6
da: Antal dias:

en: dstrProjectSettings
da: Projektets egenskaber

en: dstrRFText1
da: Ny &størrelse

en: dstrRFText2
da: Diasstørrelse

en: dstrRFText3
da: &Alle elementer

en: dstrRFText4
da: &Kun skærmbilleder og markør

en: dstrRFText5
da: Størrelse i &procent

en: dstrRFText6
da: Størrelse i p&unkter

en: dstrRFText7
da: Kun skærm&billeder

en: dstrRFText8
da: Ændre størrelsen på hvad?

en: dstrResizeFrames
da: Ændre størrelsen på alle dias

en: dstrSAEText
da: Flyt alle elementer (med undtagelse af 
    baggrunden) i alle dias.

en: dstrShiftAllElements
da: Flyt alle elementer

en: dstrTemplateItems
da: &Elementer

en: midTextAlignCenter
da: &Centreret

en: midTextAlignJustify
da: &Lige margener

en: midTextAlignLeft
da: &Venstrejusteret

en: midTextAlignRight
da: &Højrejusteret

en: mstrCalloutEditorHSCreatePoint
da: &Opret nyt punkt

en: mstrCalloutEditorHSDeletePoint
da: &Slet punkt

en: mstrCapCancelCapture
da: &Annuller optagelse

en: mstrCapCaptureNow
da: &Optag ét skærmbillede nu

en: mstrCapFinishCapture
da: Af&slut optagelse

en: mstrCapMinimizeWindowToTray
da: &Minimer til statusfelt

en: mstrCapRestoreWindow
da: &Vis optagelsesvindue

en: mstrCapStartTimedCapture
da: Start tidsafhængig optagelse

en: mstrCapStopTimedCapture
da: Stop tidsafhængig optagelse

en: mstrCapture
da: Optag

en: mstrEdit
da: &Rediger

en: mstrEditCopy
da: K&opier

en: mstrEditCopyMerged
da: Kopier sa&mmensat

en: mstrEditCut
da: &Klip

en: mstrEditDelete
da: &Slet

en: mstrEditPaste
da: Sæt i&nd

en: mstrEditSelectAll
da: &Vælg alt

en: mstrFile
da: &Filer

en: mstrFileChooseLanguage
da: &Vælg sprog

en: mstrFileClose
da: &Luk

en: mstrFileExit
da: &Afslut

en: mstrFileExportAsHtml
da: Eksporter til &HTML

en: mstrFileExportAsPdf
da: Eksporter til P&DF

en: mstrFileExportAsPostScript
da: Eksporter til &PostScript

en: mstrFileNew
da: &Ny

en: mstrFileOpen
da: Å&bn

en: mstrFilePreferences
da: &Indstillinger

en: mstrFileSave
da: &Gem

en: mstrFileSaveAs
da: Ge&m som

en: mstrFileSaveCompressed
da: Gem &komprimeret

en: mstrFileSaveProjectTemplate
da: &Gem skabelon

en: mstrHelp
da: &Hjælp

en: mstrHelpAbout
da: &Om Wink...

en: mstrHelpTutorial1
da: Vis øvelsesprojekt &1

en: mstrHelpTutorial2
da: Vis øvelsesprojekt &2

en: mstrHelpUserguide
da: &Manual

en: mstrImage
da: &Dias

en: mstrImageChooseCallout
da: Vælg &tekstboks

en: mstrImageChooseCursor
da: Vælg &markør

en: mstrImageChooseGoto1Frame
da: Vælg mål for spring-knap &1

en: mstrImageChooseGoto2Frame
da: Vælg mål for spring-knap &2

en: mstrImageChooseTextFont
da: Vælg &skrifttype til tekstboks

en: mstrImageCropFrames
da: Beskæ&r alle dias

en: mstrImageEditText
da: Rediger T&ekst

en: mstrImageEditTitle
da: Rediger &titel

en: mstrImageInsertFrames
da: &Indsæt dias

en: mstrImageShiftAllElements
da: F&lyt alle elementer

en: mstrLanguageBrazilianPortuguese
da: Brasiliansk-portugisisk

en: mstrLanguageChineseSimplified
da: Forenklet kinesisk

en: mstrLanguageChineseTraditional
da: Traditionel kinesisk

en: mstrLanguageDanish
da: Dansk

en: mstrLanguageEnglish
da: Engelsk

en: mstrLanguageFrench
da: Fransk

en: mstrLanguageGerman
da: Tysk

en: mstrLanguageItalian
da: Italiensk

en: mstrLanguageJapanese
da: Japansk

en: mstrLanguageRussian
da: Russisk

en: mstrLanguageSerbian
da: Serbisk

en: mstrLanguageSpanish
da: Spansk

en: mstrProject
da: &Projekt

en: mstrProjectApplyTemplate
da: &Anvend skabelon

en: mstrProjectChooseBackgroundImage
da: Vælg &baggrundsbillede

en: mstrProjectChooseGoto1Image
da: Vælg billede til spring-knap &1

en: mstrProjectChooseGoto2Image
da: Vælg billede til spring-knap &2

en: mstrProjectChooseNextButtonImage
da: Vælg billede til &fortsæt-knap

en: mstrProjectChoosePreviousButtonImage
da: Vælg billede til &tilbage-knap

en: mstrProjectChooseTitleFont
da: Vælg skriftt&ype til titel

en: mstrProjectEditPalette
da: Rediger &palette

en: mstrProjectExportText
da: E&ksporter tekst til fil

en: mstrProjectImportText
da: I&mporter tekst fra fil

en: mstrProjectInformation
da: &Information

en: mstrProjectRender
da: &Opret præsentation

en: mstrProjectResizeFrames
da: Ændre &størrelsen på alle dias

en: mstrProjectSettings
da: &Egenskaber

en: mstrProjectViewRenderedOutput
da: &Vis præsentation

en: mstrRecentProjects
da: Seneste pr&ojekter

en: mstrTextAlign
da: Tekstjustering

en: mstrTextAlignCenter
da: &Centreret

en: mstrTextAlignJustify
da: &Lige margener

en: mstrTextAlignLeft
da: &Venstrejusteret

en: mstrTextAlignRight
da: &Højrejusteret

en: mstrThumbnail
da: Miniaturer

en: mstrTray
da: Statusfelt

en: mstrView
da: &Vis

en: mstrViewCurrentFrame
da: Vælg &dias

en: mstrViewFirstFrame
da: &Første dias

en: mstrViewLastFrame
da: S&idste dias

en: mstrViewNextFrame
da: &Næste dias

en: mstrViewPreviousFrame
da: F&orrige dias

en: mstrViewPropsbar
da: &Egenskabspanel

en: mstrViewPropsbarAdvanced
da: &Avanceret panel

en: mstrViewPropsbarSimple
da: &Simpelt panel

en: mstrViewPropsbarToggle
da: &Vis egenskabspanel

en: mstrViewStatusbar
da: &Statuslinie

en: mstrViewThumbnailsOnly
da: Kun &miniaturer

en: mstrViewToolbar
da: &Værktøjslinie

en: mstrWindow
da: &Vindue

en: strAllFiles
da: Alle filer

en: strAllFilesFilter
da: Alle filer (*.*)|*.*

en: strAllSupportedFormats
da: Alle understøttede formater

en: strBackgroundTooSmall
da: Størrelsen på baggrunden skal være større end dias.
    
    Indtast enten en større baggrundsstørrelse eller vælg
    et større baggrundsbillede.

en: strBrowse
da: &Søg

en: strCancel
da: Annuller

en: strCannotCreateFile
da: Præsentationen kan ikke oprettes

en: strCannotCreateTempFile
da: Kan ikke oprette en midlertidig fil, som er nødvendig til denne handling.

en: strCannotDeleteFile
da: Filen kan ikke slettes. Se efter om den er skrivebeskyttet.

en: strCannotDragAndDropBetweenInstances
da: Træk-og-slip mellem forskellige instanser af Wink er ikke muligt.
    Som alternativ er det muligt at kopiere og indsætte i stedet.

en: strCannotLoadFlashControlBar
da: Kan ikke indlæse kontrolpanel

en: strCannotLoadFlashPreloader
da: Kan ikke indlæse indlæsningsdias

en: strCannotOpenInputFile
da: Filen kan ikke åbnes

en: strCannotRegisterHotkey
da: Tastaturgenvejene kan ikke registreres. Anvend genvejsmenuen
    via ikonet i statusfeltet til at optage skærmbilleder i stedet

en: strCannotSaveCaptureFrame
da: Der opstod en fejl, da skærmbilledet skulle gemmes

en: strCantSetTimer
da: Ikke i stand til at håndtere tid

en: strCapConfAudioFilesFilter
da: WAV-filer (*.wav)|*.wav|Alle filer (*.*)|*.*

en: strCapturing
da: Optager

en: strChooseImageFileToLoad
da: Vælg billede der skal indlæses...

en: strChooseImageFileToSave
da: Angiv navnet på billedet der skal gemmes...

en: strComputingPalette
da: Opretter palette...

en: strConfirmCaptureCancel
da: Er du sikker på at du vil annullere optagelsen?
    Alle skærmbilleder vil gå tabt!

en: strConfirmDeleteCallout
da: Er du sikker på at du vil slette denne tekstboks?

en: strConfirmDeleteFlashControlBar
da: Er du sikker på at du vil slette dette kontrolpanel?
    (De anvendte billeder vil ikke blive slettet.)

en: strConfirmDeleteFlashPreloader
da: Er du sikker på at du vil slette dette indlæsningsdias?

en: strConfirmDeleteShape
da: Er du sikker på, at du vil slette denne figur?

en: strCorruptProject
da: Projektet kan ikke indlæses, fordi filen er beskadiget.

en: strCropping
da: Beskærer...

en: strCurAppStarting
da: Arbejder i baggrunden

en: strCurArrow
da: Normal markering

en: strCurCross
da: Præcisionsmarkør

en: strCurHand
da: Markeret hyperlink

en: strCurHelp
da: Hjælp-markør

en: strCurIBeam
da: Tekstmarkering

en: strCurNo
da: Ikke tilgængelig

en: strCurSizeAll
da: Flyt

en: strCurSizeNESW
da: Diagonal tilpasning 2

en: strCurSizeNS
da: Lodret tilpasning

en: strCurSizeNWSE
da: Diagonal tilpasning 1

en: strCurSizeWE
da: Vandret tilpasning

en: strCurUpArrow
da: Alternativ markør

en: strCurWait
da: Optaget

en: strCurrentCursor
da: Nuværende markør

en: strCurve
da: Kurve

en: strDelete
da: Slet

en: strErrorInsertFrames
da: Ikke i stand til at indsætte dias.

en: strErrorSavingProject
da: Filen kunne ikke gemmes. Se efter om der er fri plads på harddisken og prøv igen.

en: strExportingAsHtml
da: Exporterer til HTML...

en: strExportingAsPdf
da: Exporterer til PDF...

en: strExportingAsPostScript
da: Exporterer til PostScript...

en: strFinish
da: &Afslut

en: strFinishingCapture
da: Afslutter optagelse...

en: strFlashPreloaderLoading
da: Indlæser

en: strFrameObjectListItemAudio
da: Lyd (%.2lf %s)

en: strFrameObjectListItemCursor
da: Markør

en: strFrameObjectListItemFrame
da: Dias

en: strFrameObjectListItemGotoFrameButton
da: Knap: (Dias %d)

en: strFrameObjectListItemGotoUrlButton
da: Knap: (%s)

en: strFrameObjectListItemImage
da: Billede

en: strFrameObjectListItemNextButton
da: Knap: (Fortsæt)

en: strFrameObjectListItemPrevButton
da: Knap: (Tilbage)

en: strFrameObjectListItemShape
da: Figur

en: strFrameObjectListItemText
da: Tekstboks (%s)

en: strFrames
da: Skærmbilleder

en: strHtmlFilesFilter
da: HTML-filer (*.htm;*.html)|*.htm;*.html|Alle filer (*.*)|*.*

en: strImportTextNumFramesDontMatch
da: Antallet af dias i tekstfilen stemmer ikke overens
    med antallet af dias i det nuværende projekt.

en: strImportTextSyntaxError
da: Fejl i tekstfilen ved linie %d.

en: strInitializingThumbnails
da: Forbereder miniaturer...

en: strInvalidCropRect
da: Størrelsen på rektanglet, du har valgt at beskære til, er større end de
    nuværende dias. Vælg en mindre størrelse for at kunne beskære.

en: strInvalidProject
da: Ikke et gyldigt Wink projekt

en: strLegacyItems
da: < Gamle tekstbokse >

en: strLoadFile
da: Indlæs fil...

en: strLoadProjectTemplatePrompt
da: Vælg skabelon der skal indlæses...

en: strLoadingCompressedProject
da: Indlæser komprimeret projekt...

en: strModify
da: &Rediger

en: strMultipleCallouts
da: <Flere tekstbokse>

en: strMultipleFonts
da: <Flere skrifttyper>

en: strNameForNewCalloutPrompt
da: Indtast et navn for den nye tekstboks/figur
    (anvend '.' mellem ord for at bestemme mappestrukturen)

en: strNameForNewCursorPrompt
da: Indtast et navn for den nye markør

en: strNameForNewFlashControlBarPrompt
da: Indtast navn for det nye kontrolpanel

en: strNameForNewFlashPreloaderPrompt
da: Indtast navn for det nye indlæsningsdias

en: strNeedOutputFileName
da: Angiv navnet på præsentationen for dette projekt og prøv igen.

en: strNeedToCreatePalette
da: Da du har valgt at anvende en palette i dette projekt, skal du
    før præsentationen kan oprettes første gang lave denne palette.

en: strNo
da: Nej

en: strNoHtmlViewerConfigured
da: Indtast stien til den HTML-viser, der skal anvendes.

en: strNoOutputFileRenderPrompt
da: Der er endnu ikke oprettet en præsentation for dette projekt.
    Vil du oprette denne nu?

en: strOk
da: OK

en: strOpenAnotherDocumentInstancePrompt
da: Denne fil er allerede åbnet i Wink. Vil du åbne den igen i et nyt vindue?

en: strOpenUserguideYourself1
da: Manualen er tilgængelig her

en: strOpenUserguideYourself2
da: Åbn den i et program til at vise PDF-filer

en: strPaletteFilesFilter
da: Palette-filer (*.pal)|*.pal|Alle filer (*.*)|*.*

en: strPdfFilesFilter
da: PDF-filer (*.pdf)|*.pdf|Alle filer (*.*)|*.*

en: strPixels
da: punkter

en: strPolygon
da: Polygon

en: strPolyline
da: Polylinie

en: strPostScriptFilesFilter
da: PostScript-filer (*.ps)|*.txt|Alle filer (*.*)|*.*

en: strPreview
da: Eksempel

en: strProjectCorruptFromFrame
da: Der er fejl i projektfilen og Wink kunne kun indlæse %d dias.
    
    Du bør kopiere diasene til et nyt projekt, før du fortsætter dit arbejde.

en: strProjectExportTextTitle
da: Angiv navnet på tekstfilen der skal eksporteres til...

en: strProjectImportTextTitle
da: Vælg tekstfilen der skal importeres fra...

en: strPromptActionCannotBeUndone
da: Denne handling kan ikke fortrydes. Vil du fortsætte?
    (Det anbefales at gemme data før du fortsætter.)

en: strPromptAudioSamplingRateDifferent
da: Advarsel: Kvaliteten af den importerede lyd bliver bedst, hvis frekvensen af lydfilen er den samme som Wink's interne værdi (11025 Hz). Hvis det er muligt, så konverter lydfilens frekvens til denne værdi, før filen importeres.

en: strPropsBarCommonProps
da: Fælles egenskaber for alle dias

en: strPropsBarMultipleFramesTitle
da: Egenskaber for flere dias

en: strPropsBarSingleFrameTitle
da: Egenskaber for dias %d

en: strPropsBarText1
da: Titel

en: strPropsBarText10
da: Tekstboks

en: strPropsBarText11
da: Tekstboks:

en: strPropsBarText12
da: Skrifttype:

en: strPropsBarText14
da: Baggrund

en: strPropsBarText15
da: Diasposition

en: strPropsBarText16
da: Diastitler

en: strPropsBarText17
da: Billeder

en: strPropsBarText18
da: Egenskaber:

en: strPropsBarText19
da: <ingen>

en: strPropsBarText2
da: Vent i dette dias i

en: strPropsBarText21
da: % uigennemsigtig

en: strPropsBarText22
da: Farver:

en: strPropsBarText23
da: Lag:

en: strPropsBarText3
da: ms

en: strPropsBarText4
da: Position

en: strPropsBarText5
da: Markør

en: strPropsBarText6
da: Fortsæt-knap

en: strPropsBarText7
da: Tilbage-knap

en: strPropsBarText8
da: Spring-knap 1

en: strPropsBarText9
da: Spring-knap 2

en: strRedo
da: Gendan

en: strRemoveBackgroundPrompt
da: Dette vil fjerne baggrunden i projektet. Hvis du have den tilbage igen senere,
    skal den tilføjes på ny. Vil du fortsætte?

en: strRendering
da: Opretter præsentation...

en: strResizingFrames
da: Ændrer størrelse...

en: strRestartToApplyChanges
da: Programmet skal genstartes før ændringerne træder i kraft.

en: strSaveAs
da: Gem som...

en: strSaveFile
da: Gem Fil...

en: strSaveProjectTemplatePrompt
da: Gem skabelon som...

en: strSavingCompressedProject
da: Gemmer komprimeret projekt...

en: strSeconds
da: sek.

en: strStockCursorName1
da: Pil

en: strStockCursorName10
da: Blyant

en: strStockCursorName11
da: Peg til venstre

en: strStockCursorName12
da: Peg til højre

en: strStockCursorName13
da: Spørgsmål-Pil

en: strStockCursorName14
da: Tilpasning NØSV

en: strStockCursorName15
da: Tilpasning NS

en: strStockCursorName16
da: Tilpasning NVSØ

en: strStockCursorName17
da: Tilpasning VØ

en: strStockCursorName18
da: Tilpasning

en: strStockCursorName19
da: Vent

en: strStockCursorName2
da: Højrepil

en: strStockCursorName20
da: Se

en: strStockCursorName21
da: Pil-vent

en: strStockCursorName3
da: Centrum

en: strStockCursorName4
da: Kryds

en: strStockCursorName5
da: Hånd

en: strStockCursorName6
da: I-bjælke

en: strStockCursorName7
da: Forstørrelsesglas

en: strStockCursorName8
da: Ingen indtastning

en: strStockCursorName9
da: Pensel

en: strTextField
da: Tekstfelt

en: strTextFilesFilter
da: Tekstfiler (*.txt)|*.txt|Alle filer (*.*)|*.*

en: strUnableToLoadFile
da: Kan ikke indlæse fil.

en: strUnableToSaveFile
da: Kan ikke gemme fil.

en: strUndo
da: Fortryd

en: strUnknownFileFormat
da: Ukendt filformat

en: strVerifyChangeNumPaletteEntries
da: Vil du ændre antallet af farver i paletten til %d?

en: strWinkCapture
da: Wink-optagelse

en: strWinkProjects
da: Wink-projekter

en: strWinkTemplateFileExt
da: wtp

en: strWinkTemplateFilter
da: Wink-skabeloner (*.wtp)|*.wtp|Alle filer (*.*)|*.*

en: strYes
da: Ja

en: strYourTextWillComeHere
da: Din tekst vil blive vist her...

en: strYourTitleWillComeHere
da: Diasets titel vil blive vist her...

en: tstrAddAudio
da: Tilføj lyd

en: tstrAddGotoFrameButton
da: Tilføj spring-knap

en: tstrAddGotoUrlButton
da: Tilføj webside-knap

en: tstrAddImage
da: Tilføj billede

en: tstrAddNextButton
da: Tilføj fortsæt-knap

en: tstrAddPrevButton
da: Tilføj tilbage-knap

en: tstrAddShape
da: Tilføj figur

en: tstrAddTextbox
da: Tilføj tekstboks

en: tstrChoose
da: Vælg

en: tstrChooseFont
da: Vælg skrifttype

en: tstrChooseGotoButtonFrame
da: Vælg dias der skal springes til

en: tstrChooseGotoButtonUrl
da: Indtast webside-adresse

en: tstrChooseImage
da: Vælg billede

en: tstrChooseTextAlign
da: Vælg tekstjustering

en: tstrEDCCurve
da: Kurve (C)

en: tstrEDCEllipse
da: Ellipse (L)

en: tstrEDCPolyline
da: Polylinie (P)

en: tstrEDCRectangle
da: Rektangel (R)

en: tstrEditCopy
da: Kopier

en: tstrEditCut
da: Klip

en: tstrEditDelete
da: Slet

en: tstrEditPaste
da: Sæt ind

en: tstrEditShape
da: Rediger element (E)

en: tstrFileNew
da: Nyt projekt

en: tstrFileOpen
da: Åbn projekt

en: tstrFilePreferences
da: Indstillinger

en: tstrFileSave
da: Gem projekt

en: tstrFlip
da: Spejlvend lodret

en: tstrHelpAbout
da: Om Wink...

en: tstrImageChooseCallout
da: Vælg tekstboks

en: tstrImageEditCalloutText
da: Rediger teksten i tekstboks

en: tstrMirror
da: Spejlvend vandret

en: tstrMoveObjectDown
da: Flyt objekt ned

en: tstrMoveObjectUp
da: Flyt objekt op

en: tstrPlay
da: Afspil

en: tstrPlaybackControls
da: Juster lydstyrke for afspilning

en: tstrProjectChooseBackgroundImage
da: Vælg baggrundsbillede

en: tstrProjectChooseGoto1Image
da: Vælg billede til spring-knap 1

en: tstrProjectChooseGoto2Image
da: Vælg billede til spring-knap 2

en: tstrProjectChooseNextButtonImage
da: Vælg billede til fortsæt-knap

en: tstrProjectChoosePrevButtonImage
da: Vælg billede til tilbage-knap

en: tstrProjectEditPalette
da: Rediger palette

en: tstrProjectRender
da: Opret præsentation

en: tstrProjectSettings
da: Projektets egenskaber

en: tstrProjectViewRenderedOutput
da: Vis præsentation

en: tstrRecord
da: Optag

en: tstrRecordControls
da: Juster lydstyrke for optagelse

en: tstrRemoveFrameAudio
da: Der er ingen lyd i dette dias

en: tstrResetSize
da: Gendan original størrelse

en: tstrRotateLeft90
da: Roter 90 grader til venstre

en: tstrRotateRight90
da: Roter 90 grader til højre

en: tstrStop
da: Stop

en: tstrTransformShape
da: Transformer element (T)

en: tstrViewCurrentFrame
da: Vælg dias (Ctrl+J)

en: tstrViewFirstFrame
da: Første dias

en: tstrViewLastFrame
da: Sidste dias

en: tstrViewNextFrame
da: Næste dias

en: tstrViewPreviousFrame
da: Forrige dias

en: tstrZoomIn
da: Forstør

en: tstrZoomOut
da: Formindsk
