Clipdiary 1.0 - en to sv translation catalogue (375 entries)

en: Enter text for search and click "Search" button.
    
    Tip: Use the % symbol to look up partial information matches. (For example enter http://%.edu for find all links to edu domain).
sv: Ange en söktext och klicka på "Sök".
    
    Tips: Använd procenttecken (%), för partiella sökträffar. (Ange t.ex. http://%.edu för att hitta alla länkar till edu-domänen).

en: Search
sv: Sök

en: Use Ctrl + F9 in order to reset the filter without changing the selected clip.
sv: Använd Ctrl+F9 för att återställa filtret utan att ändra markerat klipp.

en: Reset filter and show all clips
sv: Återställ filtret och visa alla klipp

en: Last page - oldest clips
sv: Sista sidan - äldst klipp

en: Previous page - older clips
sv: Föregående sida - äldre klipp

en: Next page - newer clips
sv: Nästa sida - nyare klipp

en: First page - newest clips
sv: Första sidan - nyast klipp

en: 
       Title :
sv: 
       Titel:

en: 
       Application :
sv: 
       Program:

en: Any format
sv: Alla format

en: Any text format
sv: Alla textformat

en: Plain text
sv: Oformaterad text

en: Rich Text (RTF)
sv: Formaterad text (RTF)

en: Pictures
sv: Bilder

en: List of files
sv: Fillista

en: Unknow data format
sv: Okänt dataformat

en: &Multiple pasting...
sv: &Klistra in flera...

en: &Open in browser
sv: &Öppna i webbläsaren

en: &Save to file...
sv: &Spara till fil...

en: &Monitor clipboard
sv: &Bevaka Urklipp

en: &Show menu after Smart Capture
sv: &Visa meny efter Smart klipp

en: &Always on top
sv: Alltid &överst

en: Hide after copying or pasting
sv: Dölj efter kopiering eller inklistring

en: Incremental search
sv: Inkrementell sökning

en: Advanced &search
sv: Avancerad &sökning

en: Database
sv: Databas

en: &Options
sv: A&lternativ

en: &Minimize to tray
sv: &Minimera till meddelandefältet

en: E&xit
sv: A&vsluta

en: &File
sv: &Arkiv

en: &Paste to active window
sv: Klistra in i aktivt &fönster

en: &Copy to clipboard
sv: Kopiera till &Urklipp

en: Pa&ste as plain text
sv: Klistra in som &oformaterad text

en: C&opy as plain text
sv: Ko&piera som oformaterad text

en: &View clip
sv: &Visa klipp

en: &Rename
sv: &Byt namn

en: &Delete
sv: &Ta bort

en: &Advanced
sv: &Avancerat

en: &Clip
sv: &Klipp

en: &All clips
sv: &Alla klipp

en: &Starred
sv: &Stjärnmärkta

en: &Unstarred
sv: &Ej stjärnmärkta

en: &View
sv: &Visa

en: &Add star
sv: &Lägg till stjärna

en: &Remove star
sv: &Ta bort stjärna

en: Remove &label
sv: Ta &bort etikett

en: Manage labels
sv: Hantera etiketter

en: Labels
sv: Etiketter

en: &Help
sv: &Hjälp

en: &About Clipdiary
sv: &Om Clipdiary

en: Run Tutorial
sv: Starta guiden

en: Get full version
sv: Skaffa fullversion

en: Activate Free
sv: Aktivera gratis

en: Enter registration key
sv: Ange registreringsnyckel

en: Check for &updates
sv: Sök efter &uppdateringar

en: &Visit homepage
sv: &Besök hemsidan

en: Subscribe to &newsletter
sv: &Prenumerera på nyhetsbrev

en: &Send feedback
sv: &Sänd återkoppling

en: &Blog
sv: &Blogg

en: &Share
sv: &Dela

en: Paste &as plain text
sv: Klistra in som &oformaterad text

en: Copy a&s plain text
sv: Kopiera som o&formaterad text

en: Move up
sv: Flytta upp

en: Move down
sv: Flytta ner

en: Enter new title:
sv: Ange ny titel:

en: You can not delete starred clips, you should first remove star.
sv: Du kan inte ta bort stjärnmärkta klipp. Du måste först ta bort stjärnan.

en: Remove a&ll
sv: Ta bort a&lla

en: Error while registering Main Hot Key combination.
sv: Ett fel inträffade vid registrering av den primära snabbtangentkombination.

en: Error while registering hotkey combination for copying a Previous Clip.
sv: Ett fel inträffade vid registrering av snabbtangentkombination för kopiering av föregående klipp.

en: Error while registering hotkey combination for copying a Next Clip.
sv: Ett fel inträffade vid registrering av snabbtangentkombination för kopiering av nästa klipp.

en: Error while registering hotkey combination for pasting current clipboard as plain text.
sv: Ett fel inträffade vid registrering av snabbtangentkombination för inklistring av aktuellt urklipp som oformaterad text.

en: Error while registering Smart Capture hot key combination.
sv: Ett fel inträffade vid registrering av snabbtangentkombination för smart inhämtning.

en: Evaluation version: %i day(s) left
sv: Utvärderingsversion: %i dag(ar) kvar

en: Free personal license
sv: Personlig gratislicens

en: Quit program?
sv: Vill du avsluta programmet?

en: Take full control over your clipboard history
sv: Ta full kontroll över din urklippshistorik

en: Registration information:
sv: Registreringsinformation:

en: Release date
sv: Publiceringsdatum

en: Web Site
sv: Webbsida

en: contact us
sv: Kontakta oss

en: Blog
sv: Blogg

en: become a fan
sv: Följ oss

en: useful tips
sv: Användbara tips

en: Close window
sv: Stäng fönstret

en: Enter a license key
sv: Ange en licensnyckel

en: Get License Now...
sv: Skaffa licens nu...

en: Invalid License!
sv: Ogiltig licens!

en: license(s)
sv: licens(er)

en: View detail information
sv: Visa detaljerad information

en: Thanks! Clipdiary will be restarted now...
sv: Tack! Clipdiary kommer att startas om nu...

en: Clipdiary Achievement
sv: Clipdiary-förbättringar

en: You have new achievement, click to view it!
sv: Du har nya förbättringar, klicka för att visa!

en: Close
sv: Stäng

en: Sorry, your subscription for free UPGRADES has expired,
sv: Din prenumeration på fria UPPGRADERINGAR har löpt ut,

en:  view details
sv:  visa detaljerad info

en: You can <a href="%RegUrl%"> find more information at this page
sv: Du kan <a href="%RegUrl%"> hitta mer information på denna sida

en: You have 5 days trial to evaluate new feature.
sv: Du har 5 dagar för att utvärdera nya funktioner.

en: Evaluate LAST day
sv: Utvärderingens SISTA dag

en: Evaluate now - %i day(s) left
sv: Utvärdera nu - %i dag(ar) kvar

en: Sorry, but your trial period has expired
sv: Din utvärderingsperiod har löpt ut

en: This is LAST day of your %i-day trial period
sv: Detta är SISTA dagen av din %i-dagars utvärderingsperiod

en: This is day %i of your %i-day trial period
sv: Detta är dag %i av din %i-dagars utvärderingsperiod

en: Evaluate now
sv: Utvärdera nu

en: Your license is invalid, click here to view details
sv: Din licens är ogiltig, klicka här för detaljerad information

en: Order Clipdiary Now and get the full version within minutes!
sv: Beställ Clipdiary nu och få fullversionen inom några minuter.

en: Get full power of Clipdiary for all time!
sv: Få full effekt från Clipdiary för alltid!

en: Let it save your time day by day
sv: Låt det spara tid åt dig, dag efter dag.

en: Risk free unconditional 30 day money-back guarantee
sv: Riskfri och ovillkorlig 30-dagars, pengarna-tillbaka-garanti

en: Support Clipdiary development
sv: Stöd Clipdiarys utveckling

en: I Want to Buy Now
sv: Jag vill köpa nu

en: Secure Online Ordering
sv: Säker online-beställning

en: Enter Key
sv: Ange nyckel

en: Visit Home Page
sv: Besök hemsidan

en: Contact us
sv: Kontakta oss

en: &Add new
sv: &Lägg till ny

en: Can't make description and title :(
sv: Kan inte skapa beskrivning och titel :(

en: List of copied files:
sv: Lista över kopierade filer:

en: Image %ix%i, %i Bit Depth
sv: Bild %ix%i, %i bitdjup

en:  copied from
sv:  kopierad från

en: Image: Can't get information about image:(
sv: Bild: Kan inte hämta information om bilden :(

en: Unknown data format: Data was taken from %s - %s
sv: Okänt dataformat: Data hämtades från %s - %s

en: Unsupported data format
sv: Dataformatet saknar stöd

en: Failed to close the clipboard.
sv: Kunde inte stänga klippbordet.

en: Failed to empty the clipboard.
sv: Kunde inte tömma klippbordet.

en: 
     ...[text is truncated]
sv: 
     ...[texten är nerkortad]

en: Cleanup database wizard
sv: Guide för databasrensning

en: Open folder
sv: Öppna mapp

en: You should clean your database from time to time, deleting old unnecessary clips. This saves disk space and significantly speeds up the program. Even more, deleting unused clips allows you to find useful information more quickly.
sv: Du bör städa din databas då och då, för att ta bort gamla onödiga klipp. Detta sparar diskutrymme och förbättrar programmets prestanda betydligt. Du hittar också användbar information fortare, om du tar bort oanvända klipp.

en: The master section contains 3 pages of various filters. You can go through them in any order. Use filter configuration options and the Show button to preview selected clips in the Clipdiary gallery window. Also, don't forget to compress the database on the last page.
sv: Huvudsektionen innehåller 3 sidor, med varierande filter. Du kan gå igenom dem, i valfri ordning. Använd filterinställningarna och Visa-knappen, för att förhandsgranska valda klipp i Clipdiarys gallerifönster. Glöm heller inte att komprimera databasen på sista sidan.

en: It's impossible to restore deleted clips. You can copy databases by hand. Use the lower button to copy file %s anywhere.
sv: Det är inte möjligt att återställa borttagna klipp. Du kan kopiera databaser manuellt. Använd den nedre knappen för att kopiera %s till valfri plats.

en: Database size - %s, count of clips - %i, starred - %i
sv: Databasstorlek - %s, antal klipp - %i, stjärnmärkta - %i

en: Format list
sv: Formatlista

en: Additionally:
sv: Tillägg:

en: Large clips (in KB)
sv: Stora klipp (i KB)

en: Short text clips (in characters)
sv: Korta textklipp (i antal tecken)

en: Process only clips older than X days
sv: Bearbeta endast klipp äldre än X dagar

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Compact database
sv: Komprimera databasen

en: Compression reduces the database's size and improves performance speed.
sv: Komprimering reducerar databasens storlek och förbättrar hastighetsprestanda.

en: Filter options is empty. There are no clips for deletion.
sv: Filteralternativet är tomt. Det finns inga klipp för borttagning.

en: %i clips selected (from %i).
sv: %i klipp valda (av %i).

en: Are you sure you want delete clips?
sv: Vill du verkligen ta bort klippen?

en: Please wait...
sv: Vänta...

en: %i clips were deleted, %i still in database.
sv: %i klipp togs bort, %i kvarstår i databasen.

en: Application list
sv: Programlista

en: Now, you can delete all clips copied from a specific program. The number of clips captured from a program is shown before its name. Use Ctrl and Shift to select multiple items.
sv: Nu kan du ta bort alla klipp, kopierade från ett specifikt program. Antalet klipp från ett program, visas före programnamnet. Använd Ctrl+Shift för att välja flera objekt.

en: Delete duplicates
sv: Ta bort dubbletter

en: Summary:
sv: Sammandrag:

en: %s was saved, current database size is %s
sv: %s sparades, aktuell databasstorlek är %s

en: Save to file...
sv: Spara till fil...

en: Delete
sv: Ta bort

en: Actual size
sv: Faktisk storlek

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: 
       Created : %s  	  size : %s bytes
sv: 
       Skapad: %s  	  Storlek: %s byte

en: Save to file(s) wizard
sv: Guide för att spara till fil(er)

en: This wizard helps you export clips to file(s)
sv: Den här guiden hjälper dig att exportera klipp till fil(er)

en: Export clips into:
sv: Exportera klipp till:

en: &Single file - all clips in one txt file
sv: &En fil - Alla klipp i en enda textfil

en: Set of &files - each clip into personal file
sv: &Filuppsättning - Varje klipp i en enskild fil

en: Export:
sv: Exportera:

en: &Text clips
sv: &Textklipp

en: &Images
sv: &Bilder

en: &Lists of copied files
sv: &Lista över kopierade filer

en: Save images as:
sv: Spara bild som:

en: Select destination
sv: Välj målmapp

en: Save exported clips into:
sv: Spara valda klipp till:

en: Destination folder:
sv: Målmapp:

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: Name:
sv: Namn:

en: Choose a directory
sv: Välj en mapp

en: Result:
sv: Resultat:

en: Open file
sv: Öppna fil

en: 	Processing... Please wait...
sv: 	Bearbetar. Vänta...

en: %i clips from %i were successfully exported to:
    
    %s
sv: %i klipp från %i exporterades till:
    
    %s

en: 	Saved from Clipdiary %s
    
    =-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=
sv: 	Sparat från Clipdiary %s
    
    =-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

en: Delete A&ll
sv: Ta bort a&lla

en: Please enter a new label name:
sv: Ange ett nytt etikettnamn:

en: Error
sv: Fel

en: Delete label?
sv: Vill du ta bort etiketten?

en: Delete all labels?
sv: Vill du ta bort alla etiketter?

en: Paste as:
sv: Klistra in som:

en: One &plain text clip
sv: Ett &oformaterat textklipp

en: &Set of original clips
sv: En &uppsättning originalklipp

en: Separate by:
sv: Separerade med:

en: &Other
sv: &Annat

en: Process only:
sv: Bearbeta endast:

en: Paste
sv: Klistra in

en: &Cancel
sv: A&vbryt

en: &Open folder
sv: &Öppna mappen

en: I have pasted or copied data %i times. Clipdiary clipboard manager saved lots of my time, thanks http://clipdiary.com/?s=shp
sv: Jag har klistrat in eller kopierat data %i gånger. Clipdiary urklippshanterare sparade mycket av min tid. Tack http://clipdiary.com/?s=shp

en: Please, help us and share information about Clipdiary
sv: Hjälp oss att dela informationen om Clipdiary

en: don't ask me any more
sv: Fråga inte fler gånger

en: Copy to clipboard
sv: Kopiera till Urklipp

en: Clip Viewer
sv: Klippvisare

en: Multiple Pasting
sv: Klistra in flera

en: Share information about Clipdiary
sv: Dela information om Clipdiary

en: Number of clips per page
sv: Antal klipp per sida

en: How many clips per page Clipdiary should show in the main window?
sv: Hur många klipp skall Clipdiary visa per sida, i huvudfönstret?

en: Use 0 for automatic mode.
sv: 0 för automatiskt läge.

en: Title length
sv: Titellängd

en: Clipdiary creates titles for each clip and stores them in the database. You can see these titles in the clipboard history list.
sv: Clipdiary skapar namntitlar för varje klipp och lagrar dem i databasen. Du kan se dessa namntitlar i urklippshistoriken.

en: Number of clips to check for duplicate
sv: Antal klipp att genomsöka efter dubbletter

en: Clipdiary compares every new caught data with several latest clips and doesn't save data if it is a duplicate. Remember, the bigger this value is, the less duplicate copies at the database would be, and the more slowly Clipdiary would work and the more memory it would require. We recommend using a value from 5 to 10.
sv: Clipdiary jämför varje nytt klipp med flera av de senaste klippen och sparar inte data om det är en dubblett. Kom ihåg att ju större det här värdet är, desto färre dubbletter blir det i databasen. Clipdiary arbetar också långsammare och kräver mer minnesresurser, vid ett högt värde. Vi rekommenderar ett värde mellan 5 och 10.

en: Always
sv: Alltid

en: Yes, but check for duplicates
sv: Ja, men sök efter dubbletter

en: Never
sv: Aldrig

en: Catch data when copying clip from Clipdiary
sv: Hämta data när klipp kopieras från Clipdiary

en: Should Clipdiary add a new clip to the top of the clipboard history list when you copy data from the program? Does not affect the Quick Copy feature.
sv: Skall Clipdiary lägga till ett nytt klipp överst i klipphistoriken, när du kopierar data från programmet? Det påverkar inte snabbkopieringsfunktionen.

en: Pasting clip to the window is a default action
sv: Inklistring av klipp i fönstret, är standardåtgärd

en: Turn off this option if you prefer copying clip back into clipboard instead of pasting it to the active window by pressing Enter or double-clicking at clip tree.
sv: Inaktivera detta alternativ om du föredrar att kopiera klipp tillbaka till Urklipp, istället för det aktiva fönstret, genom att trycka Enter eller dubbelklicka i klippträdet.

en: Always move focus to newly captured clip
sv: Flytta alltid fokus till nyhämtade klipp

en: In other case, focus will be automatically moved to new clip only if current clip is last in list.
sv: I annat fall, flyttas fokus automatiskt till nya klipp endast om det aktuella klippet ligger sist i listan.

en: Url for search selected text in the web
sv: URL för webbsökning efter markerad text

en: You can use this parameter for customize search engine for search selected text in the web, default value is http://www.google.com/#q={SelectedText}. {SelectedText} will be replaced with selected text
sv: Du kan använda denna parameter för att anpassa sökmotorn för webbsökning av markerad text. Standardvärdet är http://www.google.com/#q={SelectedText}. {SelectedText} kommer att ersättas av markerad text.

en: Tooltip options
sv: Beskrivningsalternativ

en: Automatically show tooltip when main window is opened
sv: Visa innehållsbeskrivningar automatiskt, när huvudfönstret är öppet

en: In other case, you should select other clip or press right arrow in order to activate tooltip.
sv: I annat fall, måste du välja ett annat klipp eller trycka högerpil för att aktivera innehållsbeskrivningen.

en: Show the full text of a clip in a tooltip
sv: Visa all klipptext i innehållsbeskrivningen

en: If this option is disabled you still can show and hide a tooltip using CTRL + Arrow Right and Arrow Left keys
sv: Om det här alternativet är inaktiverat, kan du fortfarande visa och dölja innehållsbeskrivningen med Ctrl+högerpil/vänsterpil

en: Show images in a tooltip
sv: Visa bilder i innehållsbeskrivningen

en: Time to show a tooltip (ms)
sv: Varaktighet för innehållsbeskrivning (ms)

en: For a tooltip with the full clip data in the main window (in milliseconds, 1 second = 1000 ms. Set 0 to cancel automatic hide)
sv: För en innehållsbeskrivning med fullständig klippdata i huvudfönstret (i millisekunder, 1 sekund = 1000 ms. ange 0 för att inte dölja automatisk )

en: Time to show a tooltip for the Quick Copy (ms)
sv: Varaktighet för en innehållsbeskrivning av snabbkopieringen (ms)

en: For a tooltip used for the Quick Copy (in milliseconds, 1 second = 1000 ms. Set 0 to cancel automatic hide)
sv: För en innehållsbeskrivning av snabbkopieringen (i millisekunder, 1 sekund = 1000 ms. ange 0 för att inte dölja automatisk )

en: Title for Quick Copy tooltip
sv: Titel för innehållsbeskrivning av snabbkopiering

en: Use own word-wrap algorithm for tooltip text
sv: Använd egen inramningsalgoritm för innehållsbeskrivningen

en: Switch to own word-wrap algorithm for tooltip text under Vista and Window 7 as workaround Windows bug.
sv: Växla till egen inramningsalgoritm för innehållsbeskrivning under Vista och Windows 7, som "workaround" för ett Windows-fel.

en: Do not capture data in case of the Clipboard Viewer Ignore Format
sv: Hämta inte data vid "Clipboard Viewer Ignore Format"

en: Most of modern password managers add Clipboard Viewer Ignore Format when copying passwords to notify that this data should not be saved by Clipboard Managers
sv: De flesta moderna lösenordshanterare lägger till "Clipboard Viewer Ignore Format" (CVIF) vid kopiering av lösenord, för att avisera att denna data inte skall sparas av urklippshanterare

en: Add CVIF when pasting data to target window
sv: Lägg till CVIF vid inklistring av data i målfönster

en: Turn this on if you are using other clipboard managers that monitor clipboard data in order to avoid problems
sv: Aktivera detta för att undvika problem, om du använder andra urklippshanterare som bevakar urklippsdata

en: Add CVIF when copying data
sv: Lägg till CVIF vid kopiering av data

en: Add CVIF when restoring clipboard after pasting data
sv: Lägg till CVIF vid återställning av klippbordet efter inklistring av data

en: Start after (characters)
sv: Starta efter (tecken)

en: Delay (ms)
sv: Fördröjning (ms)

en: Troubleshooting
sv: Felsökning

en: Delay before catching data (ms)
sv: Fördröjning före inhämtning av data (ms)

en: Try to increase this value only if you have trouble with catching data from Clipboard! Default value is 20
sv: Försök öka detta värde, endast om du har problem med att hämta data från Urklipp! Standardvärde är 20.

en: Filter out big text clips (Kb)
sv: Filtrera bort stora textklipp (Kb)

en: If you want Clipdiary to ignore hot keys pressing in some applications (in games, for example), just add them to this list.
sv: Om du vill att Clipdiary skall ignorera snabbtangenttryckningar i vissa program (t.ex i spel), kan du lägga till dem i denna lista.

en: This application already in the list.
sv: Detta program finns redan i listan.

en: If attempts to get data from the clipboard cause problems with some applications - add them to this list. Clipdiary won't try to get data from these applications.
sv: Om försök att hämta data från urklipp orsakar problem med vissa program, kan du lägga till dem i denna lista. Clipdiary kommer inte att försöka hämta data från dessa program.

en: If attempts to get data in some particular formats from the clipboard cause problems - add them to this list. Clipdiary won't try to get data in these formats.
sv: Om försök att hämta data i specifika format orsakar problem, kan du lägga till dem i denna lista. Clipdiary kommer inte att försöka hämta data i dessa format.

en: &Reset to default
sv: &Återställ till standard

en: &From Clipboard
sv: &Från Urklipp

en: From &Database
sv: Från &databas

en: &Standard formats
sv: &Standardformat

en: Enter name &manually
sv: Ange namn &manuellt

en: Enter clipboard format name:
sv: Ange urklippsformat:

en: Formats filter
sv: Formatfilter

en: Select format(s) that should be ignored
sv: Välj format som skall undantas

en: &Open on the active monitor
sv: &Öppna på aktiv skärm

en: &Display icon in the system tray
sv: &Visa ikon i meddelandefältet

en: &Minimize to the system tray on run
sv: &Minimera till meddelandefältet vid uppstart

en: Minimize to the system tray instead of &closing
sv: Minimera till meddelandefältet istället för att &stänga

en: &Run on Windows startup
sv: Starta vid s&ystemstart

en: Check for &updates every 30 days
sv: Sök efter uppdateringar var 30:e dag

en: Play sound:
sv: Spela upp ljud:

en: Interface language:
sv: Gränssnittsspråk:

en: You must restart %s for interface language change to take effect
sv: Du måste starta om %s, för att språkändring skall få effekt.

en: Are you sure you want to select %s language? Please confirm
sv: Vill du verkligen välja %s som språk? Bekräfta tack!

en: Open the Clip Selection Dialog Box:
sv: Öppna klippfönstret:

en: Quick copy the previous clip to the clipboard:
sv: Snabbkopiera föregående klipp till Urklipp:

en: Quick copy the next clip to the clipboard:
sv: Snabbkopiera nästa klipp till Urklipp:

en: Automatically paste a clip after the Quick Copy (when you release keys)
sv: Klistra automatiskt in ett klipp efter snabbkopiering (när tangenterna släpps)

en: Paste current clipboard contents as plain text:
sv: Klistra in aktuellt urklippsinnehåll som oformaterad text:

en: These are system-wide Hot Keys. You can press them at any time in order to bring the program to the screen, quickly copy the previous or the next clip to the clipboard if Clipdiary is running.
sv: Detta är systemövergripande snabbtangenter. Du kan använda dem när som helst för att öppna programfönstret och för att snabbkopiera föregående eller nästa klipp till Urklipp, förutsatt att Clipdiary är startat.

en: Error while registering main hot key combination.
sv: Ett fel inträffade vid registrering av den primära snabbtangentkombination.

en: No toolbar
sv: Inget verktygsfält

en: Small icons
sv: Små ikoner

en: Big icons
sv: Stora ikoner

en: Toolbar settings
sv: Inställningar för verktygsfält

en: You need restart program after change this option
sv: Du måste starta om programmet efter änding av detta alternativ

en: General
sv: Allmänt

en: Use custom settings
sv: Använd anpassade inställningar

en: Line Height
sv: Radhöjd

en: highlighting
sv: Belysning

en: Highlight pasted items
sv: Belys inklistrade objekt

en: Change colors for pasted item, so you can find it quickly
sv: Ändrar färg på inklistrade objekt, så att du snabbt kan hitta dem

en: Make bold
sv: Fet stil

en: Change text color
sv: Ändra teckenfärg

en: Text color
sv: Teckenfärg

en: Change background color
sv: Ändra bakgrundsfärg

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Emulate Ctrl+V for pasting
sv: Efterlikna Ctrl+V för inklistring

en: Emulate Ctrl+V or Shift+Insert when pasting clip from Clipdiary.
sv: Efterlikna Ctrl+V eller Shift+Insert när klipp klistras in från Clipdiary

en: Restore clipboard contents after pasting a Clip
sv: Återställ urklippsinnehållet efter inklistring av ett klipp

en: Compatibility Delay (ms)
sv: Kompatibilitetsfördröjning (ms)

en: This is used for troubleshooting only and should normally be set to 70 ms or less. If you experience problems while pasting clips, try increasing this value up to 200 ms if required. You may also want to disable restoration of clipboard contents.
sv: Det här används endast för felsökning och skall normalt anges till 70 ms eller mindre. Om du upplever problem vid inklistring av klipp, kan du försöka med att öka detta värde, upp till 200 vid behov. Du kanske också behöver inaktivera återställning av urklippsinnehåll.

en: Smart Capture
sv: Smart klipp

en: You can use Smart Capture to catch data from any program (instead of CTRL+C or CTRL+Insert), even if the monitoring clipboard is disabled. Moreover, it is handy if you want save clip with label.
    
    Don't use ALT+Character for this hot key, CTRL+SHIFT+C is good idea.
sv: Du kan använda Smart klipp, för att hämta data från alla program (istället för CTRL+C eller CTRL+Insert), även om bevakande klippbord är inaktiverat. Dessutom är det behändigt om du vill spara ett klipp med etikett.
    
    Använd inte ALT+<tecken> för denna snabbtangent, CTRL+SHIFT+C är ett hett tips.

en: Hot keys
sv: Snabbtangenter

en: Interface
sv: Utseende

en: Paste options
sv: Inklistring

en: Filtering
sv: Filtrering

en: Problem applications
sv: Problemprogram

en: Problem formats
sv: Problemformat

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Path to the database
sv: Sökväg till databasen

en: Switch to another database
sv: Byt till annan databas

en: Clone and Switch
sv: Klona och byt

en: Maximum clips saved in the database between sessions
sv: Max antal klipp som sparas i databasen, mellan sessioner

en: Set '0' to empty the database on exit
sv: Ange 0, för att tömma databasen vid avslut

en: &Empty database
sv: &Töm databasen

en: &Clean up database
sv: &Städa databasen

en: Choose a new database
sv: Välj en ny databas

en: Do you want to delete all records from the database?
sv: Vill du ta bort alla poster från databasen?

en: Configuration Wizard for Clipdiary
sv: Inställningsguide för Clipdiary

en: Welcome to the wizard for configuring and
     getting acquainted with Clipdiary!
sv: Välkommen till guiden för att konfigurera
    och bekanta dig med Clipdiary!

en: This wizard will allow you to configure Clipdiary according to your preferences and get acquainted with main methods of work with the program
sv: Denna guide låter dig konfigurera Clipdiary efter dina egna önskemål och bli lite mer bekant med arbetsmetoderna i programmet.

en: Click Next to continue
sv: Klicka "Nästa" för att fortsätta

en: Select Main Hot Key
sv: Välj primär snabbtangent

en: When you need data which have been copied to the clipboard earlier, just press the main hot key and the clip selection dialog box will appear on the screen.
sv: När du behöver data som tidigare kopierats till Urklipp, trycker du bara den primära tangenbordsgenvägen och klippfönstret öppnas på skärmen.

en: What Hot Key do you prefer?
sv: Vilken snabbtangent föredrar du?

en: Just place the cursor into the field below and press any key combination
sv: Placera markören i fältet nedan och tryck valfri tangentkombination

en: Click Next if Ctrl+D is suitable for you
sv: Tryck "Nästa" om Ctrl+D passar dig

en: How It Works
sv: Hur det fungerar

en: There are three simple steps in order to get a clip from the clipboard history
sv: Det finns tre enkla steg för att hämta ett klipp från urklippshistoriken

en: 1. Press the main hot key (CTRL+D by default)
sv: 1. Tryck primär snabbtangent (CTRL+D som standard)

en: Clipdiary window will appear at the screen
sv: Clipdiary-fönstret visas på skärmen

en: 2. Select necessary clip
sv: 2. Markera önskat klipp

en: Use arrow keys on the keyboard or mouse
sv: Använd piltangenterna eller musen

en: 3. Get it!
sv: 3. Hämta det!

en: Enter or double click - paste clip to the target window
sv: Enter eller dubbelklick - Klistra in klippet i målfönstret

en: or
sv: eller

en: Ctrl+C - copy it to the clipboard
sv: Ctrl+C - Kopiera det till Urklipp

en: Practice page
sv: Övningssida

en: Now you are ready to paste clip from the clipboard history. Try to do this in order to understand main principles of work
sv: Nu är du redo att klistra in klipp från urklippshistoriken. Försök göra detta, för att förstå huvudprinciperna för programmet

en: 1. First of all, press this button in order to copy a few clips to the clipboard
sv: Tryck först på den här knappen för att kopiera några klipp till klippbordet

en: Copy a few Clips to Clipboard
sv: Kopiera klipp till klippbordet

en: 2. Now place the cursor into the input field below and press the hot key you selected (CTRL+D by default). Select any clip and press Enter.
sv: 2. Placera nu markören i indatafältet nedan, och tryck den primära snabbtangent du valde (Ctrl+D som standard). Markera valfritt klipp och tryck Enter.

en: I understand how to work with the program
sv: Jag förstår hur man arbetar med programmet

en: Example of clip #1
sv: Exempelklipp #1

en: Second clip
sv: Andra klippet

en: This is really very...
    very
    very...
    ...very long clip in several lines
sv: Detta är ett väldigt...
    väldigt,
    vääääldigt...
    ...väldigt långt klipp på flera rader

en: Just one more text for your practice
sv: Ännu en text för övning

en: Now you know that it's easy to paste text from the clipboard history, do you?
sv: Nu vet du att det är enkelt att klistra in text från urklippshistoriken, eller hur?

en: Last copied clip
sv: Sista kopierade klippet

en: Test clips were successfully copied to clipboard
sv: Några testklipp kopierades till klippbordet

en: Test clips were successfully copied to the clipboard
sv: Testklipp kopierades till klippbordet

en: Select Hot Key for quick copying
sv: Välj tangentbordsgenväg för snabbkopiering

en: You can quickly copy any saved clip back to the clipboard even without opening clip selection dialog box. Just use these two hot keys:
sv: Du kan snabbt kopiera vilket sparat klipp som helst, tillbaka till Urklipp, utan att ens öppna klippbordsfönstret. Använd bara de här snabbtangenterna:

en: Change them if you prefer other hot key combinations
sv: Ändra dem, om du föredrar andra tangentkombinationer

en: Quick copy the next clip to the clipboard
sv: Snabbkopiera nästa klipp till Urklipp

en: Just click Next if these combinations are suitable for you
sv: Klicka "Nästa" om dessa kombinationer passar dig

en: Practice page #2
sv: Övningssida #2

en: Try to select a clip and copy it to the clipboard without opening Clip Selection Dialog Box
sv: Försök välja ett klipp och kopiera det till Urklipp utan att öppna klippbordsfönstret

en: 1. Select a clip using hot key combinations for copying previous or next clip from the history back to clipboard
sv: 1. Välj ett klipp med tangentbordskombinationerna för att kopiera föregående eller nästa klipp, från historiken tillbaka till Urklipp

en: 2. Now when needed data is copied, place the cursor into the input field below and paste data as usual (ctrl+v or shift+insert)
sv: 2. Nu när önskad data är kopierad, placerar du markören i indatafältet nedan, och klistrar in som vanligt (Ctrl+V eller Shift+Insert)

en: Good Luck!
sv: Lycka till!

en: Now you are ready to work with Clipdiary. We wish you good luck and hope Clipdiary will become a reliable and good assistant for you.
sv: Nu är du redo att arbeta med Clipdiary. Vi önskar dig lycka till, och hoppas att Clipdiary skall bli en pålitlig och bra assistent för dig.

en: Read Clipdiary BLOG - a lot of useful tips
sv: Läs Clipdiarys BLOGG - Många användbara tips

en: Clipdiary FAQ - answers for your questions
sv: Clipdiary FAQ - Svar på dina frågor

en: You may be interested in our other utilities that make everyday work with a computer easier:
sv: Du kanske är intresserad av våra andra verktyg, som gör det dagliga arbetet vid datorn lite enklare:

en: Have all your often used texts at your fingertips
sv: Ha all din ofta använda text till hands

en: Flashnote is a rough copy for your texts.
sv: Flashnote är en grovkopia för dina texter.

en: Are you sure you want to close this Wizard?
sv: Vill du verkligen stänga denna guide?

en: Options
sv: Alternativ

en: Please select a subentry from the list!
sv: Välj en underpost från menyn!

en: Paste your registration key:
sv: Klistra in din registreringsnyckel:

en: You already have a licence - click to view detail information
sv: Du har redan en licens - Klicka för att visa detaljerad information

en: Paste key
sv: Klistra in licensnyckel

en: Register it
sv: Registrera den

en: Your license information was copied to clipboard:
sv: Din licensinformation kopierades till Urklipp:

en: Registration window
sv: Registrering

en: &Open Main Window
sv: &Öppna huvudfönstret

en: &Monitor Clipboard
sv: &Bevaka Urklipp

en: &Specify path to file
sv: &Specificera sökväg till filen

en:  Check for new version
sv: Sök efter ny version

en: 
    
    Do you want to open website for an update?
sv: 
    
    Vill du gå till webbsidan för uppdatering?

en: Error while getting information about new version of %s
sv: Ett fel inträffade vid hämtning av information om ny version %s.

en: New version of %s is available.
    
       Current version:  %s
       New version:  %s
       Release date:  %s
    
    %s
sv: En ny version av %s finns tillgänglig.
    
       Aktuell version:  %s
       Ny version:  %s
       Publiceringsdatum:  %s
    
    %s

en: You are using the latest version of %s
sv: Du använder senaste versionen av %s
