wxWidgets 3.0 - en to it translation catalogue (1829 entries)

en: 
    Please send this report to the program maintainer, thank you!
it: 
    Invia questa segnalazione all'autore del programma, grazie!

en:               Thank you and we're sorry for the inconvenience!
it:               Grazie, e ci scusiamo per il disturbo!

en:  (copy %d of %d)
it:  (copia %d di %d)

en:  (error %ld: %s)
it:  (errore %ld: %s)

en:  (in module "%s")
it:  (nel modulo "%s")

en:  Preview
it:  Anteprima

en:  bold
it:  grassetto

en:  italic
it:  corsivo

en:  light
it:  leggero

en:  strikethrough
it:  barrato

en: #10 Envelope, 4 1/8 x 9 1/2 in
it: Busta #10, 4 1/8 x 9 1/2 pollici

en: #11 Envelope, 4 1/2 x 10 3/8 in
it: Busta #11, 4 1/2 x 10 3/8 pollici

en: #12 Envelope, 4 3/4 x 11 in
it: Busta #12, 4 3/4 x 11 pollici

en: #14 Envelope, 5 x 11 1/2 in
it: Busta #14, 5 x 11 1/2 pollici

en: #9 Envelope, 3 7/8 x 8 7/8 in
it: Busta #9, 3 7/8 x 8 7/8 pollici

en: %d of %lu
it: %d di %lu

en: %i of %u
it: %i di %u

en: %lu of %lu
it: %lu di %lu

en: %s (or %s)
it: %s (o %s)

en: %s Error
it: %s errore

en: %s Information
it: %s: informazione

en: %s Preferences
it: Preferenze %s

en: %s Warning
it: %s: avviso

en: %s did not fit the tar header for entry '%s'
it: %s non ha trovato l'intestazione del file tar per l'elemento '%s'

en: %s files (%s)|%s
it: %s file (%s)|%s

en: %u of %u
it: %u di %u

en: &About
it: Inform&azioni su

en: &Actual Size
it: Dimensione &attuale

en: &After a paragraph:
it: Dopo un p&aragrafo:

en: &Alignment
it: &Allineamento

en: &Apply
it: &Applica

en: &Apply Style
it: &Applica lo stile

en: &Arrange Icons
it: &Disponi icone

en: &Ascending
it: &Ascendente

en: &Back
it: &Indietro

en: &Based on:
it: &Basato su:

en: &Before a paragraph:
it: &Prima di un paragrafo:

en: &Bg colour:
it: &Colore sfondo:

en: &Blur distance:
it: Distanza &sfocatura:

en: &Bold
it: &Grassetto

en: &Bottom
it: &Basso

en: &Bottom:
it: &Basso:

en: &Box
it: &Riquadro

en: &Bullet style:
it: Stile del &punto:

en: &Cancel
it: &Annulla

en: &Cascade
it: &Sovrapponi finestre

en: &Cell
it: &Cella

en: &Character code:
it: &Codice carattere:

en: &Clear
it: &Pulisci

en: &Close
it: &Chiudi

en: &Color
it: &Colore

en: &Colour:
it: &Colore:

en: &Convert
it: &Converti

en: &Copy
it: &Copia

en: &Copy URL
it: &Copia URL

en: &Customize...
it: &Personalizza...

en: &Debug report preview:
it: Anteprima &della segnalazione di errore:

en: &Delete
it: &Elimina

en: &Delete Style...
it: &Elimina lo stile...

en: &Descending
it: &Discendente

en: &Details
it: &Dettagli

en: &Down
it: &Giù

en: &Edit
it: &Modifica

en: &Edit Style...
it: &Modifica lo stile

en: &Execute
it: &Esegui

en: &Find
it: &Trova

en: &Finish
it: &Fine

en: &First
it: &Primo

en: &Floating mode:
it: Modo &flottante:

en: &Font family:
it: &Tipo carattere:

en: &Font for Level...
it: &Font per questo livello...

en: &Forward
it: &Avanti

en: &From:
it: &Da:

en: &Harddisk
it: &Disco fisso

en: &Height:
it: &Altezza:

en: &Help
it: &Aiuto

en: &Hide details
it: &Nascondi dettagli

en: &Horizontal offset:
it: Offset &verticale:

en: &Indentation (tenths of a mm)
it: &Rientro (decimi di millimetro)

en: &Indeterminate
it: &Indeterminato

en: &Index
it: &Indice

en: &Italic
it: &Corsivo

en: &Jump to
it: &Vai a

en: &Justified
it: &Giustificato

en: &Last
it: &Ultimo

en: &Left
it: &Sinistra

en: &Left:
it: &Sinistra:

en: &List level:
it: &Livello elenco:

en: &Log
it: &Registro

en: &Move
it: &Sposta

en: &Move the object to:
it: &Sposta l'oggetto in:

en: &Network
it: &Rete

en: &New
it: &Nuovo

en: &Next
it: &Successivo

en: &Next >
it: &Successivo >

en: &Next Paragraph
it: &Prossimo paragrafo

en: &Next Tip
it: &Prossimo suggerimento

en: &Next style:
it: Stile &successivo:

en: &Notes:
it: &Note:

en: &Number:
it: &Numero:

en: &Open...
it: &Apri...

en: &Outline level:
it: &Livello contorno:

en: &Page Break
it: Interruzione di &pagina

en: &Paste
it: Incoll&a

en: &Picture
it: &Immagine

en: &Point size:
it: Dimensione &punto:

en: &Position (tenths of a mm):
it: &Posizione (decimi di millimetro):

en: &Position mode:
it: Modo &posizione:

en: &Preferences
it: &Preferenze

en: &Previous
it: &Precedente

en: &Previous Paragraph
it: &Paragrafo precedente

en: &Print...
it: &Stampa...

en: &Properties
it: &Proprietà

en: &Quit
it: &Esci

en: &Redo
it: &Ripeti

en: &Redo
it: &Ripeti

en: &Rename Style...
it: &Rinomina lo stile...

en: &Replace
it: &Sostituisci

en: &Restart numbering
it: &Ricomincia la numerazione

en: &Restore
it: &Ripristina

en: &Right
it: &Destra

en: &Right:
it: &Destra:

en: &Save
it: &Salva

en: &Save as
it: &Salva come

en: &See details
it: &Visualizza dettagli

en: &Show tips at startup
it: Vi&sualizza suggerimenti all'avvio

en: &Size
it: Dimen&sione

en: &Size:
it: Dimen&sione:

en: &Skip
it: &Salta

en: &Spacing (tenths of a mm)
it: &Spaziatura (decimi di millimetro)

en: &Spell Check
it: &Controllo ortografia

en: &Strikethrough
it: &Barrato

en: &Style:
it: &Stile:

en: &Styles:
it: &Stili:

en: &Subset:
it: &Sottoinsieme:

en: &Symbol:
it: &Simbolo:

en: &Synchronize values
it: &Sincronizza valori

en: &Table
it: &Tabella

en: &Top
it: Al&to

en: &Top:
it: Al&to:

en: &Underline
it: &Sottolinea

en: &Underlining:
it: &Sottolineatura:

en: &Undo
it: &Annulla

en: &Undo
it: &Annulla

en: &Unindent
it: &Rimuovi indentazione

en: &Up
it: &Su

en: &Vertical alignment:
it: Allineamento &verticale:

en: &Vertical offset:
it: Offset &verticale:

en: &View...
it: &Vedi...

en: &Weight:
it: &Peso:

en: &Width:
it: &Larghezza:

en: &Window
it: &Finestra

en: &Yes
it: &Si

en: '%s' contains illegal characters
it: '%s' contiene caratteri non validi.

en: '%s' doesn't consist only of valid characters
it: '%s' non consiste solo in caratteri validi.

en: '%s' has extra '..', ignored.
it: '%s' ha troppi '..', ignorati.

en: '%s' is not a correct numeric value for option '%s'.
it: '%s' non è un valore numerico corretto per l'opzione '%s'.

en: '%s' is not a valid message catalog.
it: '%s' non è un catalogo di messaggi valido.

en: '%s' is not one of the valid strings
it: '%s' non è una delle stringhe non valide.

en: '%s' is one of the invalid strings
it: '%s' è uan delle stringhe non valide.

en: '%s' is probably a binary buffer.
it: '%s' probabilmente è un buffer binario.

en: '%s' should be numeric.
it: '%s' deve essere numerico.

en: '%s' should only contain ASCII characters.
it: '%s' deve contenere unicamente caratteri ASCII.

en: '%s' should only contain alphabetic characters.
it: '%s' deve contenere unicamente caratteri alfabetici.

en: '%s' should only contain alphabetic or numeric characters.
it: '%s' deve contenere unicamente caratteri alfabetici o numerici.

en: '%s' should only contain digits.
it: '%s' deve contenere unicamente numeri.

en: (Help)
it: (Aiuto)

en: (None)
it: (Nessuno)

en: (Normal text)
it: (Testo normale)

en: (bookmarks)
it: (segnalibri)

en: (none)
it: (nessuno)

en: , 64-bit edition
it: , versione 64-bit

en: 10 x 11 in
it: 10 x 11 pollici

en: 10 x 14 in
it: 10 x 14 pollici

en: 11 x 17 in
it: 11 x 17 pollici

en: 12 x 11 in
it: 12 x 11 pollici

en: 15 x 11 in
it: 15 x 11 pollici

en: 6 3/4 Envelope, 3 5/8 x 6 1/2 in
it: Busta 6 3/4, 3 5/8 x 6 1/2 pollici

en: 9 x 11 in
it: 9 x 11 pollici

en: : file does not exist!
it: : file non esiste!

en: : unknown charset
it: : set di caratteri sconosciuto

en: : unknown encoding
it: : codifica sconosciuta

en: < &Back
it: < &Indietro

en: <Any Decorative>
it: <Qualunque Decorativo>

en: <Any Modern>
it: <Qualunque Modern>

en: <Any Roman>
it: <Qualunque Roman>

en: <Any Script>
it: <Qualunque Script>

en: <Any Swiss>
it: <Qualunque Svizzero>

en: <Any Teletype>
it: <Qualunque Teletype>

en: <Any>
it: <Qualunque>

en: <b><i>Bold italic face.</i></b><br>
it: <b><i>Grassetto corsivo.</i></b><br>

en: <b><i>bold italic <u>underlined</u></i></b><br>
it: <b><i>grassetto corsivo <u>sottolineato</u></i></b><br>

en: <b>Bold face.</b>
it: <b>Grassetto.</b>

en: <i>Italic face.</i>
it: <i>Corsivo.</i>

en: A debug report has been generated in the directory
it: Una segnalazione di errore è stata generata nella cartella

en: A debug report has been generated. It can be found in
it: È stata generato un rapporto di debug  nella cartella

en: A non empty collection must consist of 'element' nodes
it: Una collezione non vuota deve contenere nodi 'element'

en: A standard bullet name.
it: Il nome di una puntatura standard.

en: A0 sheet, 841 x 1189 mm
it: Foglio A0, 841 x 1189 mm

en: A1 sheet, 594 x 841 mm
it: Foglio A1, 594 x 841 mm

en: A2 420 x 594 mm
it: Foglio A2 420 x 594 mm

en: A3 Extra 322 x 445 mm
it: Foglio A3 Extra 322 x 445 mm

en: A3 Extra Transverse 322 x 445 mm
it: Foglio A3 Extra Transverse 322 x 445 mm

en: A3 Rotated 420 x 297 mm
it: Foglio A3 Ruotato 420 x 297 mm

en: A3 Transverse 297 x 420 mm
it: Foglio A3 Transverse 297 x 420 mm

en: A3 sheet, 297 x 420 mm
it: Foglio A3, 297 x 420 mm

en: A4 Extra 9.27 x 12.69 in
it: Foglio A4 Extra 235 x 322 mm

en: A4 Plus 210 x 330 mm
it: Foglio A4 Plus 210 x 330 mm

en: A4 Rotated 297 x 210 mm
it: Foglio A4 Ruotato 297 x 210 mm

en: A4 Transverse 210 x 297 mm
it: Foglio A4 Transverse 210 x 297 mm

en: A4 sheet, 210 x 297 mm
it: Foglio A4, 210 x 297 mm

en: A4 small sheet, 210 x 297 mm
it: Foglio A4, 210 x 297 mm

en: A5 Extra 174 x 235 mm
it: Foglio A5 Extra 174 x 235 mm

en: A5 Rotated 210 x 148 mm
it: Foglio A5 Ruotato 210 x 148 mm

en: A5 Transverse 148 x 210 mm
it: Foglio A5 Transverse 148 x 210 mm

en: A5 sheet, 148 x 210 mm
it: Foglio A5, 148 x 210 mm

en: A6 105 x 148 mm
it: Foglio A6 105 x 148 mm

en: A6 Rotated 148 x 105 mm
it: Foglio A6 Ruotato 148 x 105 mm

en: About
it: Informazioni su

en: About %s
it: Informazioni su %s

en: About...
it: Informazioni su...

en: Absolute
it: Assoluto

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ActiveBorder
it: Bordo attivo

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ActiveCaption
it: Titolo attivo

en: Actual Size
it: Dimensione attuale

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Add
it: Aggiungi

en: Add Column
it: Aggiungi colonna

en: Add Row
it: Aggiungi riga

en: Add current page to bookmarks
it: Aggiungi la pagina corrente ai segnalibri

en: Add to custom colours
it: Aggiungi ai colori personalizzati

en: AddToPropertyCollection called on a generic accessor
it: AddToPropertyCollection chiamata su 'generic accessor'

en: AddToPropertyCollection called w/o valid adder
it: AddToPropertyCollection chiamata senza 'valid adder'

en: Adding book %s
it: Aggiunta del libro %s in corso

en: Adding flavor TEXT failed
it: Aggiunta TESTO fallita

en: Adding flavor utxt failed
it: Aggiunta utxt fallita

en: Advanced
it: Avanzate

en: After a paragraph:
it: Dopo un paragrafo:

en: Align Left
it: Allinea a destra

en: Align Right
it: Allinea a destra

en: Alignment
it: Allineamento

en: All
it: Tutto

en: All files (%s)|%s
it: Tutti i file (%s)|%s

en: All files (*)|*
it: Tutti i file (*)|*

en: All files (*.*)|*.*
it: Tutti i file (*.*)|*.*

en: All styles
it: Tutti gli stili

en: Alphabetic Mode
it: Modo alfabetico

en: Already Registered Object passed to SetObjectClassInfo
it: Oggetto già registrato passato a SetObjectClassInfo

en: Already dialling ISP.
it: Chiamata verso l'ISP già in corso.

en: An optional corner radius for adding rounded corners.
it: Un raggio angolo opzionale per aggiungere angoli arrotondati.

en: And includes the following files:
it: E includi i seguenti file:

en: Animation file is not of type %ld.
it: Il file animazione non è di tipo %ld.

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: AppWorkspace
it: SpazioLavoroApp

en: Append log to file '%s' (choosing [No] will overwrite it)?
it: Aggiungere registro al file '%s' (scegliere [No] per sovrascriverlo)?

en: Application
it: Applicazione

en: Apply
it: Applica

en: Aqua
it: Acqua

en: Arabic
it: Numeri arabi

en: Arabic (ISO-8859-6)
it: Arabo (ISO-8859-6)

en: Argument %u not found.
it: Argomento %u non trovato.

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Arrow
it: Freccia

en: Artists
it: Artisti

en: Ascending
it: Ascendente

en: Attributes
it: Attributi

en: Available fonts.
it: Font disponibili.

en: B4 (ISO) 250 x 353 mm
it: Foglio B4 (ISO) 250 x 354 mm

en: B4 (JIS) Rotated 364 x 257 mm
it: Foglio B4 (JIS) Ruotato 364 x 257 mm

en: B4 Envelope, 250 x 353 mm
it: Busta B4, 250 x 353 mm

en: B4 sheet, 250 x 354 mm
it: Foglio B4, 250 x 354 mm

en: B5 (ISO) Extra 201 x 276 mm
it: Foglio B5 (ISO) Extra 201 x 276 mm

en: B5 (JIS) Rotated 257 x 182 mm
it: Foglio B5 (JIS) Ruotato 257 x 182 mm

en: B5 (JIS) Transverse 182 x 257 mm
it: Foglio B5 (JIS) 182 x 257 millimeter

en: B5 Envelope, 176 x 250 mm
it: Busta B5, 176 x 250 mm

en: B5 sheet, 182 x 257 millimeter
it: Foglio B5, 182 x 257 mm

en: B6 (JIS) 128 x 182 mm
it: Foglio B6 (JIS) 128 x 182 mm

en: B6 (JIS) Rotated 182 x 128 mm
it: Foglio B6 (JIS) Ruotato 182 x 128 mm

en: B6 Envelope, 176 x 125 mm
it: Busta B6, 176 x 125 mm

en: BMP: Couldn't allocate memory.
it: BMP: Impossibile allocare la memoria.

en: BMP: Couldn't save invalid image.
it: BMP: Impossibile salvare un'immagine non valida.

en: BMP: Couldn't write RGB color map.
it: BMP: Impossibile scrivere la mappa dei colori RGB.

en: BMP: Couldn't write data.
it: BMP: Impossibile scrivere i dati.

en: BMP: Couldn't write the file (Bitmap) header.
it: BMP: Impossibile scrivere l'header (Bitmap) del file.

en: BMP: Couldn't write the file (BitmapInfo) header.
it: BMP: Impossibile scrivere l'header (BitmapInfo) del file.

en: BMP: wxImage doesn't have own wxPalette.
it: BMP: l'oggetto wxImage non ha una propria wxPalette.

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Back
it: Indietro

en: Background
it: Sfondo

en: Background &colour:
it: Colore di &sfondo:

en: Background colour
it: Colore di sfondo

en: Baltic (ISO-8859-13)
it: Baltico (ISO-8859-13)

en: Baltic (old) (ISO-8859-4)
it: Baltico (vecchio) (ISO-8859-4)

en: Before a paragraph:
it: Prima di un paragrafo:

en: Bitmap
it: Immagine

en: Bitmap renderer cannot render value; value type:
it: Renderizzazione bitmap non puà rednere valore; tipo valore:

en: Black
it: Nero

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Blank
it: Vuoto

en: Blue
it: Blu

en: Bold
it: Grassetto

en: Border
it: Bordo

en: Borders
it: Bordi

en: Bottom
it: Basso

en: Bottom margin (mm):
it: Margine inferiore (mm):

en: Box Properties
it: Proprietà riquadro

en: Box styles
it: Stile riquadro

en: Brown
it: marrone

en: Browse
it: Sfoglia

en: Bullet &Alignment:
it: Puntatura e allineamento

en: Bullet style
it: Stile del punto

en: Bullets
it: Puntatura

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Bullseye
it: Stile punto elenco

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ButtonFace
it: ApparenzaPulsante

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ButtonHighlight
it: EvidenziazionePulsante

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ButtonShadow
it: OmbreggiaturaPulasnte

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ButtonText
it: TestoPulsante

en: C sheet, 17 x 22 in
it: Foglio C, 17 x 22 pollici

en: C&lear
it: C&ancella

en: C&olour:
it: C&olore:

en: C3 Envelope, 324 x 458 mm
it: Busta C3, 324 x 458 mm

en: C4 Envelope, 229 x 324 mm
it: Busta C4, 229 x 324 mm

en: C5 Envelope, 162 x 229 mm
it: Busta C5, 162 x 229 mm

en: C6 Envelope, 114 x 162 mm
it: Busta C6, 114 x 162 mm

en: C65 Envelope, 114 x 229 mm
it: Busta C65, 114 x 229 mm

en: CHM handler currently supports only local files!
it: Il gestore di file CHM supporta unicamente file locali!

en: Ca&pitals
it: &Maiuscole

en: Can't &Undo
it: &Annulla impossibile

en: Can't automatically determine the image format for non-seekable input.
it: Impossibile determinare il formato immaggine per input non- selezionabile

en: Can't close registry key '%s'
it: Impossibile chiudere la chiave '%s' del registro di sistema

en: Can't copy values of unsupported type %d.
it: Impossibile copiare valori del tipo non supportato %d.

en: Can't create registry key '%s'
it: Impossibile creare la chiave '%s' del registro di sistema

en: Can't create thread
it: Impossibile creare il thread

en: Can't create window of class %s
it: impossibile creare una finestra di classe '%s'

en: Can't delete key '%s'
it: Impossibile eliminare la chiave '%s'

en: Can't delete the INI file '%s'
it: Impossibile eliminare il file INI '%s'

en: Can't delete value '%s' from key '%s'
it: Impossibile eliminare il valore '%s' dalla chiave '%s'

en: Can't enumerate subkeys of key '%s'
it: Impossibile elencare le sottochiavi della chiave '%s'

en: Can't enumerate values of key '%s'
it: Impossibile elencare i valori della chiave '%s'

en: Can't export value of unsupported type %d.
it: Impossibile esportare valori del tipo non supportato %d.

en: Can't find current position in file '%s'
it: Impossibile determinare la posizione corrente del file '%s'

en: Can't get info about registry key '%s'
it: Impossibile ottenere informazioni sulla chiave '%s' del registro di sistema

en: Can't initialize zlib deflate stream.
it: Impossibile inizializzare il flusso zlib di decompressione.

en: Can't initialize zlib inflate stream.
it: Impossibile inizializzare il flusso di compressione zlib.

en: Can't monitor non-existent directory "%s" for changes.
it: Impossibile monitorare la cartella "%s" per le modifiche.

en: Can't open registry key '%s'
it: Impossibile aprire la chiave '%s' del registro di sistema

en: Can't read from inflate stream: %s
it: Impossibile leggere dal flusso di decompressione: %s

en: Can't read inflate stream: unexpected EOF in underlying stream.
it: Impossibile leggere il flusso di decompressione: fine del file inattesa nel flusso di ingresso.

en: Can't read value of '%s'
it: Impossibile leggere il valore di '%s'

en: Can't read value of key '%s'
it: Impossibile leggere il valore della chiave '%s'

en: Can't save image to file '%s': unknown extension.
it: Impossibile salvare l'immagine nel file '%s': estensione sconosciuta.

en: Can't save log contents to file.
it: Impossibile salvare il contenuto del registro su file.

en: Can't set thread priority
it: Impossibile impostare la priorità del thread

en: Can't set value of '%s'
it: Impossibile impostare il valore di '%s'

en: Can't write to child process's stdin
it: Impossibile scrivere nello stdin del processo figlio

en: Can't write to deflate stream: %s
it: Impossibile scrivere new flusso di compressione: %s

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Cancel
it: Annulla

en: Cannot create new column's ID. Probably max. number of columns reached.
it: Impossibile creare ID nuove colonne. Probabilmente raggiunto numero max. colonne.

en: Cannot enumerate files '%s'
it: Impossibile elencare i file '%s'

en: Cannot enumerate files in directory '%s'
it: Impossibile elencare i file nella cartella '%s'

en: Cannot find active dialup connection: %s
it: Impossibile trovare la connessione attiva: %s

en: Cannot find the location of address book file
it: Impossibile trovare il file degli indirizzi

en: Cannot get an active instance of "%s"
it: Impossibile ottenere una istanza attiva di "%s"

en: Cannot get priority range for scheduling policy %d.
it: Impossibile ottenere un intervallo di priorità per la strategia di scheduling %d.

en: Cannot get the hostname
it: Impossibile ottenere il nome dell'host

en: Cannot get the official hostname
it: Impossibile ottenere il nome ufficiale dell'host

en: Cannot hang up - no active dialup connection.
it: Impossibile disconnettersi - nessuna connessione attiva.

en: Cannot initialize OLE
it: Impossibile inizializzare OLE

en: Cannot initialize sockets
it: Impossibile inizializzare socket

en: Cannot load icon from '%s'.
it: Impossibile caricare l'icona da '%s'.

en: Cannot load resources from '%s'.
it: Impossibile caricare le risorse da '%s'.

en: Cannot load resources from file '%s'.
it: Impossibile caricare le risorse dal file '%s'.

en: Cannot open HTML document: %s
it: Impossibile aprire il documento HTML: %s

en: Cannot open HTML help book: %s
it: Impossibile aprire il libro di help HTML: %s

en: Cannot open contents file: %s
it: Impossibile aprire il file sommario: %s

en: Cannot open file for PostScript printing!
it: Impossibile aprire il file per la stampa PostScript!

en: Cannot open index file: %s
it: Impossibile aprire il file di indice: %s

en: Cannot open resources file '%s'.
it: Impossibile aprire il file risorse '%s'.

en: Cannot print empty page.
it: Impossibile stampare una pagina vuota.

en: Cannot read typename from '%s'!
it: Impossibile leggere l'identificatore di tipo da '%s'!

en: Cannot resume thread %lx
it: Impossibile riprendere il thread %lx

en: Cannot retrieve thread scheduling policy.
it: Impossibile determinare la strategia di scheduling.

en: Cannot set locale to language "%s".
it: Impossibile impostare locale a lingua  "%s".

en: Cannot start thread: error writing TLS.
it: Impossibile avviare il thread: errore nella scrittura del TLS.

en: Cannot suspend thread %lx
it: Impossibile sospendere il thread %lx

en: Cannot wait for thread termination
it: Impossibile attendere la fine del thread

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Capital
it: Capitale

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: CaptionText
it: TitoloTesto

en: Case sensitive
it: Maiuscole/minuscole

en: Categorized Mode
it: Modo categorizzato

en: Cell Properties
it: Proprietà cella

en: Celtic (ISO-8859-14)
it: Celtico (ISO-8859-14)

en: Cen&tred
it: Cen&trato

en: Centered
it: Centrato

en: Central European (ISO-8859-2)
it: Europeo Centrale (ISO-8859-2)

en: Centre
it: Centro

en: Centre text.
it: Centra il testo.

en: Centred
it: Centrato

en: Ch&oose...
it: &Scegli...

en: Change List Style
it: Modifica lo stile dell'elenco

en: Change Object Style
it: Modifica stile oggetto

en: Change Properties
it: Modifica proprietà

en: Change Style
it: Modifica lo stile

en: Changes won't be saved to avoid overwriting the existing file "%s"
it: I cambiamenti non verranno salvati per evitare la sovrascrittura del file  "%s"

en: Changing current directory to "%s" failed
it: Impossibile modificare la cartella attuale a "%s"

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Character
it: Carattere

en: Character styles
it: Stili di carattere

en: Check to add a period after the bullet.
it: Spunta per aggiungere un punto dopo il pallino

en: Check to add a right parenthesis.
it: Spunta per aggiungere una parentesi chiusa a destra.

en: Check to edit all borders simultaneously.
it: Seleziona per modificare simultaneamente tutti i bordi.

en: Check to enclose the bullet in parentheses.
it: Spunta pe racchiudere la puntatura in una coppia di parentesi

en: Check to indicate right-to-left text layout.
it: Seleziona per indicare layout testo destra-a-sinistra.

en: Check to make the font bold.
it: Clic per rendere il font grassetto

en: Check to make the font italic.
it: Seleziona per rendere il font corsivo

en: Check to make the font underlined.
it: Seleziona per rendere il font sottolineato

en: Check to restart numbering.
it: Spunta per ricominciare la numerazione.

en: Check to show a line through the text.
it: Spunta per visualizzare una linea attraverso il testo

en: Check to show the text in capitals.
it: Spunta per visualizzare il testo in maiuscolo.

en: Check to show the text in small capitals.
it: Spunta per visualizzare il testo in maiuscoletto.

en: Check to show the text in subscript.
it: Spunta per visualizzare il testo come pedice.

en: Check to show the text in superscript.
it: Spunta pe visualizzare il testo ome apice.

en: Check to suppress hyphenation.
it: Seleziona per disabliltare la sillabazione.

en: Choose ISP to dial
it: Scegliere l'ISP da chiamare

en: Choose a directory:
it: Secli una cartella:

en: Choose a file
it: Scegli un file

en: Choose colour
it: Scegli un colore

en: Choose font
it: Carattere

en: Circular dependency involving module "%s" detected.
it: È stata trovata una dipendenza circolare che coinvolge il modulo "%s".

en: Cl&ose
it: C&hiudi

en: Class not registered.
it: Classe non registrata.

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Clear
it: Azzera

en: Clear the log contents
it: Eliminare il contenuto del registro

en: Click to apply the selected style.
it: Seleziona per applicare lo stile corrente.

en: Click to browse for a symbol.
it: Seleziona per selezionare un simbolo.

en: Click to cancel changes to the font.
it: Seleziona per annullare le modifiche al font

en: Click to cancel the font selection.
it: Seleziona per annullare la selezione del font

en: Click to change the font colour.
it: Seleziona per modificare il colore del font

en: Click to change the text background colour.
it: Clic per modificare il colore di sfondo del testo.

en: Click to change the text colour.
it: Seleziona per modificare il colore del testo.

en: Click to choose the font for this level.
it: Seleziona per selezionare il font per il livello corrente

en: Click to close this window.
it: Seleziona per chiudere questa finestra.

en: Click to confirm changes to the font.
it: Seleziona per confermare le modifiche al font

en: Click to confirm the font selection.
it: Seleziona per confermare la selezione del font

en: Click to create a new box style.
it: Seleziona per creare un nuovo stile riquadro.

en: Click to create a new character style.
it: Seleziona per creare un nuovo stile di carattere

en: Click to create a new list style.
it: Clic per creare un nuovo stile di elenco

en: Click to create a new paragraph style.
it: Clic per creare un nuovo stile di paragrafo

en: Click to create a new tab position.
it: Clic per creare un nuovo punto di tabulazione.

en: Click to delete all tab positions.
it: Clic per eliminare tutti i punti di tabulazione.

en: Click to delete the selected style.
it: Clic per eliminare lo stile selezionato

en: Click to delete the selected tab position.
it: Clic per eliminare il punto di tabulazione selezionato.

en: Click to edit the selected style.
it: Clic per modificare lo stile selezionato.

en: Click to rename the selected style.
it: Clic per rinominare lo stile selezionato.

en: Close
it: Chiudi

en: Close All
it: Chiudi &tutto

en: Close current document
it: Chiudi il documento corrente

en: Close this window
it: Chiudi questa finestra

en: Color
it: Colore

en: Colour
it: Colore

en: Colour selection dialog failed with error %0lx.
it: Finestra selezione colore fallita con errore %0lx.

en: Colour:
it: Colore:

en: Column could not be added.
it: la colonna non può essere aggiunta.

en: Column description could not be initialized.
it: La descrizione colonna non può essere inzializzata.

en: Column index not found.
it: Indice colonna non trovato.

en: Column width could not be determined
it: Impossibile determinare larghezza colonna

en: Column width could not be set.
it: Impossibile impostare la larghezza della colonna.

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Command
it: Comando

en: Command line argument %d couldn't be converted to Unicode and will be ignored.
it: L'argomento %d della linea di comando non può essere convertito in Unicode e verrà ignorato.

en: Common dialog failed with error code %0lx.
it: Finestra di dialogo comune fallita con codice errore %0lx.

en: Compositing not supported by this system, please enable it in your Window Manager.
it: Composizione non supportata da questo sistema. Abilitala nel tuo gestore finestra.

en: Compressed HTML Help file (*.chm)|*.chm|
it: HTML Help (*.chm)|*.chm|

en: Config entry name cannot start with '%c'.
it: Il nome di una voce di configurazione non può iniziare con '%c'.

en: Confirm
it: Conferma

en: Confirm registry update
it: Conferma l'aggiornamento del registro di sistema

en: Connecting...
it: Connessione...

en: Contents
it: Sommario

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ControlDark
it: ControlloScuro

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ControlLight
it: ControlloChiaro

en: Conversion to charset '%s' doesn't work.
it: La conversione nella codifica '%s' non funziona.

en: Convert
it: Converti

en: Copied to clipboard:"%s"
it: Copiato negli appunti:"%s"

en: Copies:
it: Copie:

en: Copy
it: Copia

en: Copy selection
it: Copia selezione

en: Core OpenGL profile is not supported by the OpenGL driver.
it: Profilo core OpenGL non supportato dal driver openGL.

en: Corner
it: Angolo

en: Corner &radius:
it: &Raggio angolo:

en: Could not create temporary file '%s'
it: Impossibile creare il file temporaneo '%s'

en: Could not determine column index.
it: Impossibile determinare indice colonna.

en: Could not determine column's position
it: Impossibile determinare posizione colonne

en: Could not determine number of columns.
it: Impossibile determinare il numero di colonne

en: Could not determine number of items
it: Impossibile determinare numero elementi.

en: Could not extract %s into %s: %s
it: Impossibile estrarre %s in %s: %s

en: Could not find tab for id
it: Impossibile trovare l'etichetta per l'id

en: Could not get header description.
it: Impossibile ottenere descrione intestazione.

en: Could not get items.
it: Impossibile ottenere elementi.

en: Could not get property flags.
it: Impossibile ottenere indicatori proprietà.

en: Could not get selected items.
it: Impossibile ottenere elementi selezionati.

en: Could not locate file '%s'.
it: Impossibile trovare il file '%s'.

en: Could not remove column.
it: Impossibnile rimuovere colonne.

en: Could not retrieve number of items
it: Impossibile ottenere numero elementi

en: Could not set alignment.
it: Impossibile impostare allineamento

en: Could not set column width.
it: Impossibile impostare larghezza colonna.

en: Could not set current working directory
it: Impossibile impostare la cartella di lavoro

en: Could not set header description.
it: Impossibile impostare descrizione intestazione.

en: Could not set icon.
it: Impossibile impostare icona.

en: Could not set maximum width.
it: Impossibile impostare larghezza amssima

en: Could not set minimum width.
it: Impossibile impostare larghezza minima

en: Could not set property flags.
it: Impossibile impostare indicatori proprietà.

en: Could not start document preview.
it: Impossibile visualizzare l'anteprima del documento.

en: Could not start printing.
it: Impossibile avviare la stampa.

en: Could not transfer data to window
it: Impossibile trasferire i dati verso la finestra

en: Couldn't add an image to the image list.
it: Impossibile aggiungere un'immagine all'elenco.

en: Couldn't create a timer
it: Impossibile creare un timer

en: Couldn't create the overlay window
it: Impossibile creare la finestra di overlay

en: Couldn't enumerate translations
it: Impossibile enumerare la traduzione

en: Couldn't find symbol '%s' in a dynamic library
it: Impossibile trovare il simbolo '%s' nella libreria dinamica

en: Couldn't get the current thread pointer
it: Impossibile ottenere un puntatore al thread corrente

en: Couldn't init the context on the overlay window
it: Impossibile inizializzare il contesto della finestra di overlay

en: Couldn't initialize GIF hash table.
it: Impossibile inizializzare la tabella GIF hash.

en: Couldn't load a PNG image - file is corrupted or not enough memory.
it: Impossibile caricare un'immagine PNG - file danneggiato o memoria insufficiente.

en: Couldn't load sound data from '%s'.
it: Impossibile leggere dati sonori da '%s'.

en: Couldn't obtain folder name
it: Impossibile ottenere nome cartella

en: Couldn't open audio: %s
it: Impossibile inizializzare l'audio: %s

en: Couldn't register clipboard format '%s'.
it: Impossibile registrare il formato '%s' degli appunti.

en: Couldn't retrieve information about list control item %d.
it: Impossibile ottenere informazioni sull'elemento %d del list control.

en: Couldn't save PNG image.
it: Impossibile salvare l'immagine PNG.

en: Couldn't terminate thread
it: Impossibile terminare il thread

en: Create Parameter %s not found in declared RTTI Parameters
it: Create Parameter %s non trovato nella dichiarazione dei parametri RTTI

en: Create directory
it: Crea cartella

en: Create new directory
it: Crea una nuova cartella

en: Creating %s "%s" failed.
it: Creazione di %s "%s" fallita.

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Cross
it: Incrocio

en: Cu&t
it: Ta&glia

en: Current directory:
it: Cartella corrente:

note: TRANSLATORS: Custom colour choice entry
en: Custom
it: Personalizzata

en: Custom size
it: Dimensione personalizzata

en: Customize Columns
it: Personalizzazione colonne

en: Cut
it: Taglia

en: Cut selection
it: taglia selezione

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
it: Cirillico (ISO-8859-5)

en: D sheet, 22 x 34 in
it: Foglio D, 22 x 34 pollici

en: DDE poke request failed
it: Richiesta DDE (poke) fallita

en: DIB Header: Encoding doesn't match bitdepth.
it: Intestazione DIB: La codifica non corrisponde al numero di bit per pixel.

en: DIB Header: Image height > 32767 pixels for file.
it: Intestazione DIB: L'altezza dell'immagine nel file è > di 32767 pixel.

en: DIB Header: Image width > 32767 pixels for file.
it: Intestazione DIB: La larghezza dell'immagine nel file è > di 32767 pixel.

en: DIB Header: Unknown bitdepth in file.
it: Header DIB: Numero di bit per pixel nel file sconosciuto.

en: DIB Header: Unknown encoding in file.
it: Header DIB: Codifica del file sconosciuta.

en: DL Envelope, 110 x 220 mm
it: Busta DL, 110 x 220 mm

en: Dashed
it: Tratteggiato

en: Data object has invalid data format
it: Oggetto dati ha un formato dati non valido

en: Date renderer cannot render value; value type:
it: Data renderizzazione non può rendere valore; tipo valore:

en: Debug report "%s"
it: Segnalazione di errore "%s"

en: Debug report couldn't be created.
it: Impossibile creare la segnalazione di errore.

en: Debug report generation has failed.
it: Generazione della segnalazione di errore fallita.

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Decimal
it: Decimale

en: Decorative
it: Decorativo

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Default
it: Predefinito

en: Default encoding
it: Codifca predefinita

en: Default font
it: Fint predefinita

en: Default printer
it: Stampante predefinita

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Del
it: Canc

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Delete
it: Cancella

en: Delete A&ll
it: &Candella tutti

en: Delete Column
it: Elimina colonna

en: Delete Row
it: Elimina riga

en: Delete Style
it: Elimina stile

en: Delete Text
it: Elimina testo

en: Delete item
it: Elimina elemento

en: Delete selection
it: Elimina selezione

en: Delete style %s?
it: Eliminare stile %s?

en: Deleted stale lock file '%s'.
it: Eliminato file di lock obsoleto '%s'

en: Dependency "%s" of module "%s" doesn't exist.
it: La dipendenza "%s" del modulo "%s" non esiste.

en: Descending
it: Discendente

en: Developed by
it: Sviluppato da

en: Developers
it: Sviluppatori

en: Dial up functions are unavailable because the remote access service (RAS) is not installed on this machine. Please install it.
it: Funzionalità di composizione telefonica non disponibili perchè il servizio di Accesso Remoto (RAS) non è installato su questo computer. Si prega di installarlo.

en: Did you know...
it: Sapevate...

en: DirectFB error %d occurred.
it: Si è verificato un errore DirectFB %d

en: Directories
it: Cartelle

en: Directory '%s' couldn't be created
it: Impossibile creare la cartella '%s'

en: Directory '%s' couldn't be deleted
it: La cartella '%s' non può essere eliminata

en: Directory does not exist
it: Cartella non esistente

en: Directory doesn't exist.
it: Cartella non esistente.

en: Discard changes and reload the last saved version?
it: Annullare le modifiche e ricaricare l'ultima versione salvata?

en: Display all index items that contain given substring. Search is case insensitive.
it: Visualizza tutte le voci dell'indice contenenti un dato testo. La ricerca non distingue maiuscole e minuscole.

en: Display options dialog
it: Visualizza riquadro di dialogo per le opzioni

en: Displays help as you browse the books on the left.
it: Visualizza la guida mentre sfogli i manuali sulla sinistra.

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Divide
it: Dividi

en: Do you want to overwrite the command used to %s files with extension "%s" ?
    Current value is 
    %s, 
    New value is 
    %s %1
it: Si desidera modificare il comando utilizzato per %s i file con estensione "%s"?
    Il valore corrente è 
    %s, 
    Il nuovo valore è 
    %s %1

en: Do you want to save changes to %s?
it: Salvare le modifiche in %s?

en: Document:
it: Documento:

en: Documentation by
it: Documentazione di

en: Documentation writers
it: Autori documentazione

en: Don't Save
it: Non salvare

en: Done
it: Finito

en: Done.
it: Finito.

en: Dotted
it: Punteggiato

en: Double
it: Doppio

en: Double Japanese Postcard Rotated 148 x 200 mm
it: Doppia cartolina giapponese ruotata 148 x 200 mm

en: Doubly used id : %d
it: Doppio utilizzo di id : %d

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Down
it: Giù

en: E sheet, 34 x 44 in
it: Foglio E, 34 x 44 pollici

en: EOF while reading from inotify descriptor
it: Fine file durante lettura da descrittore inotify

en: Edit
it: Modifica

en: Edit item
it: Modifica elemento

en: Elapsed time:
it: Tempo trascorso:

en: Enable the height value.
it: Abilita il valore altezza.

en: Enable the maximum width value.
it: Abilita il valore massimo larghezza.

en: Enable the minimum height value.
it: Abilita il valore massimo altezza.

en: Enable the minimum width value.
it: Abilita il valore minimo larghezza.

en: Enable the width value.
it: Abilita il valore larghezza.

en: Enable vertical alignment.
it: Abilita allineamento verticale.

en: Enables a background colour.
it: Abilita colore di sfondo.

en: Enables a shadow.
it: Abilita ombra.

en: Enables the blur distance.
it: Abilita distanza sfocatura.

en: Enables the shadow colour.
it: Abilita colore ombra.

en: Enables the shadow opacity.
it: Abilita opacità ombra.

en: Enables the shadow spread.
it: Abilita diffusione ombra.

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: End
it: Fine

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Enter
it: Invio

en: Enter a box style name
it: Inserisci il nome di un nuovo stile

en: Enter a character style name
it: Immetti il nome dello stile di carattere

en: Enter a list style name
it: Immetti il nome dello stile dell'eelnco

en: Enter a new style name
it: Inserisci il nome di un nuovo stile

en: Enter a paragraph style name
it: Immetti il nome dello stile di paragrafo

en: Enter command to open file "%s":
it: Specificare il comando per aprire il file "%s":

en: Entries found
it: Trovati

en: Envelope Invite 220 x 220 mm
it: Busta Invite 220 x 220 mm

en: Environment variables expansion failed: missing '%c' at position %u in '%s'.
it: Espansione delle variabili di ambiente fallita: carattere '%c' non trovato alla posizione %u in '%s'.

en: Error
it: Errore

en: Error closing epoll descriptor
it: Errore nella chiusura descrittore epoll

en: Error closing kqueue instance
it: Errore chiusra istanza kqueue

en: Error creating directory
it: Errore nella creazione della cartella

en: Error in reading image DIB.
it: Errore durante la lettura dell'immagine DIB.

en: Error in resource: %s
it: Errore nella risorsa: %s

en: Error reading config options.
it: Errore durante la lettura del file di configurazione.

en: Error saving user configuration data.
it: Errore durante il salvataggio del file di configurazione.

en: Error while printing:
it: Errore durante la stampa:

en: Error:
it: Errore:

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Escape
it: Esci

en: Estimated time:
it: Tempo stimato:

en: Executable files (*.exe)|*.exe|
it: File eseguibili (*.exe)|*.exe|

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Execute
it: Esegui

en: Execution of command '%s' failed
it: Esecuzione del comando '%s' fallita

en: Executive, 7 1/4 x 10 1/2 in
it: Executive, 7 1/4 x 10 1/2 pollici

en: Exporting registry key: file "%s" already exists and won't be overwritten.
it: Durante l'esportazione dela chiave di registro: il file "%s" esiste e non verrà sovrascritto.

en: Extended Unix Codepage for Japanese (EUC-JP)
it: Pagina codici Unix estesa per il Giapponese (EUC-JP)

en: Extraction of '%s' into '%s' failed.
it: Estrazione di '%s' in '%s' fallita.

note: TRANSLATORS: Label of font face name
en: Face Name
it: Nome faccia

en: Failed to access lock file.
it: Impossibile accedere al file di lock.

en: Failed to add descriptor %d to epoll descriptor %d
it: impossibile aggiungere descrittore %d al descrittore epoll %d

en: Failed to allocate %luKb of memory for bitmap data.
it: Impossibile allocare %luKb di memoria per i dati bitmap.

en: Failed to allocate colour for OpenGL
it: Impossibile allocare colore per OpenGL.

en: Failed to change video mode
it: Impossibile cambiare la modalità video

en: Failed to check format of image file "%s".
it: Impossibile verificare formato immagine file "%s".

en: Failed to clean up debug report directory "%s"
it: Impossibile svuotare la cartella "%s" delle segnalazioni di errore

en: Failed to close file handle
it: Impossibile chiudere il file

en: Failed to close lock file '%s'
it: Impossibile chiudere il file di lock '%s'

en: Failed to close the clipboard.
it: Impossibile chiudere gli appunti.

en: Failed to close the display "%s"
it: Impossibile chiudere il display "%s".

en: Failed to connect: missing username/password.
it: Connessione impossibile: mancano nome utente/password.

en: Failed to connect: no ISP to dial.
it: Connessione impossibile: numero dell'ISP mancante.

en: Failed to convert file "%s" to Unicode.
it: Impossibile convertire il file "%s" in Unicode.

en: Failed to copy dialog contents to the clipboard.
it: Impossibile copiare contenuto finestra di dialogo negli Appunti.

en: Failed to copy registry value '%s'
it: Impossibile copiare il valore '%s' del registro di sistema

en: Failed to copy the contents of registry key '%s' to '%s'.
it: Impossibile copiare il contenuto della chiave '%s' del registro di sistema in '%s'.

en: Failed to copy the file '%s' to '%s'
it: Impossibile copiare copiare il file '%s' in '%s'

en: Failed to copy the registry subkey '%s' to '%s'.
it: Impossibile copiare la chiave '%s' del registro di sistema in '%s'.

en: Failed to create DDE string
it: Impossibile creare la stringa DDE

en: Failed to create MDI parent frame.
it: Impossibile creare la finestra MDI madre.

en: Failed to create a temporary file name
it: Impossibile creare il nome per il file temporaneo

en: Failed to create an anonymous pipe
it: Impossibile creare una pipe anonima.

en: Failed to create an instance of "%s"
it: Impossibile creare una istanza di "%s"

en: Failed to create connection to server '%s' on topic '%s'
it: Impossibile creare la connessione al server '%s' sull'argomento '%s'

en: Failed to create cursor.
it: Impossibile creare il cursore.

en: Failed to create directory "%s"
it: Impossibile creare la cartella "%s"

en: Failed to create directory '%s'
    (Do you have the required permissions?)
it: Impossibile creare la cartella '%s'
    (Si dispone dei permessi necessari?)

en: Failed to create epoll descriptor
it: Impossibile creare descrittore epoll.

en: Failed to create registry entry for '%s' files.
it: Impossibile creare la voce del registro di sistema per i file '%s'.

en: Failed to create the standard find/replace dialog (error code %d)
it: Impossibile creare riquadro di ricerca/sostituzione standard (codice di errore %d)

en: Failed to create wake up pipe used by event loop.
it: Impossibile creare coda risveglio usato da un loop evento.

en: Failed to display HTML document in %s encoding
it: Impossibile visualizzare la pagina HTML con la codifica %s

en: Failed to empty the clipboard.
it: Impossibile eliminare il contenuto degli appunti.

en: Failed to enumerate video modes
it: Impossibile enumerare le modalità video

en: Failed to establish an advise loop with DDE server
it: Impossibile stabilire un ciclo advise con il server DDE

en: Failed to establish dialup connection: %s
it: Impossibile connettersi: %s

en: Failed to execute '%s'
it: Impossibile eseguire '%s'

en: Failed to execute curl, please install it in PATH.
it: Impossibile eseguire 'curl', si prega di installarlo nel PATH.

en: Failed to find CLSID of "%s"
it: Impossibile trovare CLSID di "%s"

en: Failed to find match for regular expression: %s
it: Impossibile trovare una corrispondenza per l'espressione regolare (regular expression): %s

en: Failed to get ISP names: %s
it: Impossibile ottenere i nomi degli ISP: %s

en: Failed to get OLE automation interface for "%s"
it: Impossibile ottenere intrefaccia automazione OLE per "%s"

en: Failed to get data from the clipboard
it: Impossibile ottenere i dati dagli appunti

en: Failed to get the local system time
it: Impossibile ottenere l'ora locale di sistema

en: Failed to get the working directory
it: Impossibile determinare la cartella di lavoro

en: Failed to initialize GUI: no built-in themes found.
it: Impossibile inizializzare l'interfaccia grafica (GUI): temi predefiniti non trovati.

en: Failed to initialize MS HTML Help.
it: Impossibile inizializzare MS HTML Help

en: Failed to initialize OpenGL
it: Impossibile inizializzare OpenGL

en: Failed to initiate dialup connection: %s
it: Impossibile inizializzare connessione dialup: %s

en: Failed to insert text in the control.
it: Impossibile inserire il testo nella casella di testo.

en: Failed to inspect the lock file '%s'
it: Impossibile leggere il file di lock '%s'

en: Failed to install signal handler
it: Impossibile installare gestore segnale

en: Failed to join a thread, potential memory leak detected - please restart the program
it: Impossibile esegure la join su di un thread, possibile memoria persa (leak) - per favore lanciare nuovamente il programma

en: Failed to kill process %d
it: Impossibile terminare il processo %d

en: Failed to load bitmap "%s" from resources.
it: Impossibile caricare bitmap  "%s" dalle risorse.

en: Failed to load icon "%s" from resources.
it: Impossibile caricare icona  "%s" dalle risorse.

en: Failed to load image %%d from file '%s'.
it: Impossibile caricare immagine %%d dal file '%s'.

en: Failed to load image %d from stream.
it: Impossibile caricare immagine %d dallo stream.

en: Failed to load image from file "%s".
it: Impossibile caricare il file immagine "%s".

en: Failed to load metafile from file "%s".
it: Impossibile leggere il metafile dal file '%s'.

en: Failed to load mpr.dll.
it: Impossibile caricare mpr.dll.

en: Failed to load resource "%s".
it: Impossibile caricare risorsa  "%s".

en: Failed to load shared library '%s'
it: Impossibile caricare la libreria dinamica '%s'

en: Failed to load sound from "%s" (error %d).
it: Impossibile caricare suono da "%s" (errore %d).

en: Failed to lock resource "%s".
it: Impossibile bloccare risorsa "%s".

en: Failed to lock the lock file '%s'
it: Impossibile bloccare il file di lock '%s'

en: Failed to modify descriptor %d in epoll descriptor %d
it: Impossibile modificare il descrittore %d nel descrittore epoll %d

en: Failed to modify file times for '%s'
it: Impossibile modificare le date del file '%s'

en: Failed to monitor I/O channels
it: Impossibile monitorare canali I/O

en: Failed to open '%s' for reading
it: Impossibile aprire '%s' in lettura

en: Failed to open '%s' for writing
it: Impossibile aprire '%s' in scrittura

en: Failed to open CHM archive '%s'.
it: Impossibile aprire l'archivio CHM '%s'.

en: Failed to open URL "%s" in default browser.
it: Impossibile aprire URL '%s' nel browser predefinito.

en: Failed to open directory "%s" for monitoring.
it: Impossibile aprire cartella "%s" per il monitoraggio.

en: Failed to open display "%s".
it: Impossibile aprire il display "%s".

en: Failed to open temporary file.
it: Impossibile aprire un file temporaneo.

en: Failed to open the clipboard.
it: Impossibile aprire gli appunti.

en: Failed to parse Plural-Forms: '%s'
it: Impossibile lanalizzare forme plurali: '%s'

en: Failed to prepare playing "%s".
it: Impossibile preparare riproduzione "%s".

en: Failed to put data on the clipboard
it: Impossibile mettere dati negli appunti

en: Failed to read PID from lock file.
it: Impossibile leggere il PID dal file di lock.

en: Failed to read config options.
it: Impossibile leggere opzioni configurazione.

en: Failed to read document from the file "%s".
it: Impossibile leggere il documento dal file "%s".

en: Failed to read event from DirectFB pipe
it: Impossibile leggere evento dalla coda DirectFB.

en: Failed to read from wake-up pipe
it: Impossibile leggere dalla coda di risveglio.

en: Failed to redirect child process input/output
it: Impossibile redirigere l'input/output del processo figlio

en: Failed to redirect the child process IO
it: Impossibile redirigere l'input/output del processo figlio

en: Failed to register DDE server '%s'
it: Impossibile registrare il server DDE '%s'

en: Failed to remember the encoding for the charset '%s'.
it: Impossibile ricordare la codifica per il set di caratteri '%s'.

en: Failed to remove debug report file "%s"
it: Impossibile eliminare il file "%s" della segnalazione di errore

en: Failed to remove lock file '%s'
it: Impossibile eliminare il file di lock '%s'

en: Failed to remove stale lock file '%s'.
it: Impossibile eliminare il file di lock obsoleto '%s'.

en: Failed to rename registry value '%s' to '%s'.
it: Impossibile rinominare il valore '%s' del registro di sistema in '%s'.

en: Failed to rename the file '%s' to '%s' because the destination file already exists.
it: Impossibile rinominare il file '%s' in '%s' perchè la destinazione esiste già.

en: Failed to rename the registry key '%s' to '%s'.
it: Impossibile rinominare la chiave '%s' del registro di sistema in '%s'.

en: Failed to retrieve data from the clipboard.
it: Impossibile leggere dati dagli appunti.

en: Failed to retrieve file times for '%s'
it: Impossibile ottenere le date del file '%s'

en: Failed to retrieve text of RAS error message
it: Impossibile ottenere il testo del messaggio di errore di Accesso Remoto (RAS)

en: Failed to retrieve the supported clipboard formats
it: Impossibile ottenere i formati supportati dagli appunti

en: Failed to save document to the file "%s".
it: Impossibile salvare il dcoumento nel file "%s".

en: Failed to save the bitmap image to file "%s".
it: Impossibile salvare l'immagine bitmap nel file '%s'.

en: Failed to send DDE advise notification
it: Impossibile inviare una notifica advise DDE

en: Failed to set FTP transfer mode to %s.
it: Impossibile impostare la modalità di trasferimneto FTP %s..

en: Failed to set clipboard data.
it: Impossibile scrivere i dati degli appunti.

en: Failed to set permissions on lock file '%s'
it: Impossibile impostare i permessi per il file di lock '%s'

en: Failed to set process priority
it: Impossibile impostare la priorità

en: Failed to set temporary file permissions
it: Impossibile impostare i permessi del file temporaneo.

en: Failed to set text in the text control.
it: Impossibile impostare il testo nella casella di testo.

en: Failed to set thread concurrency level to %lu
it: Impossibile impostare livello concorrenza a %lu

en: Failed to set thread priority %d.
it: Impossibile assegnare la priorità %d al thread.

en: Failed to set up non-blocking pipe, the program might hang.
it: Impossibile impostare pipe non bloccante, il programma potrebbe bloccarsi.

en: Failed to store image '%s' to memory VFS!
it: Impossibile memorizzare l'immagine '%s' nella memoria VFS!

en: Failed to switch DirectFB pipe to non-blocking mode
it: Impossibile commutare coda DirectFB in modalità non bloccante.

en: Failed to switch wake up pipe to non-blocking mode
it: Impossibile commutare coda risevglio in modalità non bloccante.

en: Failed to terminate a thread.
it: Impossibile terminare il thread.

en: Failed to terminate the advise loop with DDE server
it: Impossibile terminare il ciclo advise con il server DDE

en: Failed to terminate the dialup connection: %s
it: Impossibile terminare la connessione: %s

en: Failed to touch the file '%s'
it: Impossibile eseguire 'touch' sul file '%s'

en: Failed to unlock lock file '%s'
it: Impossibile sbloccare il file di lock '%s'

en: Failed to unregister DDE server '%s'
it: Impossibile cancellare la registrazione del server DDE '%s'

en: Failed to unregister descriptor %d from epoll descriptor %d
it: Impossibile deregistrare descrittore %d dal descrittore epoll %d

en: Failed to update user configuration file.
it: impossibile aggiornare il file di configurazione utente.

en: Failed to upload the debug report (error code %d).
it: Impossibile inviare la segnalazione di errore (codice di errore %d).

en: Failed to write to lock file '%s'
it: Impossibile scrivere nel file di lock '%s'

note: TRANSLATORS: Name of Boolean false value
en: False
it: Falso

note: TRANSLATORS: Label of font family
en: Family
it: Famiglia

en: File "%s" could not be opened for reading.
it: Impossibile aprire il file  "%s" per la lettura.

en: File "%s" could not be opened for writing.
it: Impossibile aprire il file "%s" per la scrittura.

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
it: File '%s' esistente, si desidera sovrascriverlo?

en: File '%s' couldn't be removed
it: Il file '%s' non può essere rimosso

en: File '%s' couldn't be renamed '%s'
it: Il file '%s' non può essere rinominato '%s'

en: File couldn't be loaded.
it: Impossibile caricare il file.

en: File dialog failed with error code %0lx.
it: Finestra dialogo file fallita con codice errore %0lx.

en: File error
it: Errore di file

en: File name exists already.
it: Nome di file esistente.

en: Files
it: File

en: Files (%s)
it: File (%s)

en: Filter
it: Filtra

en: Find
it: Trova

en: First
it: Primo

en: First page
it: Prima pagina

en: Fixed
it: Fisso

en: Fixed font:
it: Carattere a corpo fisso:

en: Fixed size face.<br> <b>bold</b> <i>italic</i>
it: Larghezza fissa.<br> <b>grassetto</b> <i>corsivo</i>

en: Floating
it: Fluttuante

en: Folio, 8 1/2 x 13 in
it: Folio, 8 1/2 x 13 pollici

en: Font &weight:
it: &Peso del font

en: Font size:
it: Corpo:

en: Font st&yle:
it: St&ile:

en: Fonts index file %s disappeared while loading fonts.
it: Il file indice font %s è sparito durante il caricamento delle font.

en: Fork failed
it: Fork fallita

en: Forward
it: Avanti

en: Forward hrefs are not supported
it: Forward hrefs non supportata

en: Found %i matches
it: Trovate %i corrispondenze

en: From:
it: Da:

en: Fuchsia
it: Fucsia

en: GIF: Invalid gif index.
it: GIF: Indice dell'immagine non valido.

en: GIF: data stream seems to be truncated.
it: GIF: il flusso dati dembra essere interrotto.

en: GIF: error in GIF image format.
it: GIF: errore nel formato GIF dell'immagine.

en: GIF: not enough memory.
it: GIF: memoria insufficiente.

en: GIF: unknown error!!!
it: GIF: errore sconosciuto!!!

en: GTK+ installed on this machine is too old to support screen compositing, please install GTK+ 2.12 or later.
it: GTK+ installato su questo computer è troppo vecchio per supportare composizione schermo. Installa GTK+ 2.12 o superiore.

en: GTK+ theme
it: Tema GTK+

en: General
it: Generale

en: Generic PostScript
it: PostScript generico

en: German Legal Fanfold, 8 1/2 x 13 in
it: German Legal Fanfold, 8 1/2 x 13 pollici

en: German Std Fanfold, 8 1/2 x 12 in
it: German Std Fanfold, 8 1/2 x 12 pollici

en: GetProperty called w/o valid getter
it: GetProperty chiamato senza un 'valid getter'

en: GetPropertyCollection called on a generic accessor
it: GetPropertyCollection chiamato su  'generic accessor'

en: GetPropertyCollection called w/o valid collection getter
it: GetPropertyCollection chiamato senza un valido 'collection getter'

en: Go back
it: Indietro

en: Go forward
it: Avanti

en: Go one level up in document hierarchy
it: Livello superiore nella gerarchia di documenti

en: Go to home directory
it: Vai alla Home directory

en: Go to parent directory
it: Cartella superiore

en: Graphics art by
it: Grafica di

en: Gray
it: Grigio

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: GrayText
it: Testo grigio

en: Greek (ISO-8859-7)
it: Greco (ISO-8859-7)

en: Green
it: Verde

en: Groove
it: Scanalatura

en: Gzip not supported by this version of zlib
it: Gzip non è supportato da questa versione della libreria zlib

en: HTML Help Project (*.hhp)|*.hhp|
it: Progetto HTML Help (*.hhp)|*.hhp|

en: HTML anchor %s does not exist.
it: Ancora HTML %s non esistente.

en: HTML files (*.html;*.htm)|*.html;*.htm|
it: File HTML (*.html;*.htm)|*.html;*.htm|

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Hand
it: Mano

en: Harddisk
it: Disco fisso

en: Hebrew (ISO-8859-8)
it: Ebraico (ISO-8859-8)

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Help
it: Aiuto

en: Help Browser Options
it: Opzioni del browser della Guida

en: Help Index
it: Indice

en: Help Printing
it: Stampa

en: Help Topics
it: Contenuti

en: Help books (*.htb)|*.htb|Help books (*.zip)|*.zip|
it: Help book (*.htb)|*.htb|Help books (*.zip)|*.zip|

en: Help directory "%s" not found.
it: Cartella "%s" della guida non trovata.

en: Help file "%s" not found.
it: File della guida "%s" non trovato.

en: Help: %s
it: Aiuto: %s

en: Hide %s
it: Nascondi %s

en: Hide Others
it: Nascondi altri

en: Hide this notification message.
it: Nascondi questo messaggio di notifica.

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: Highlight
it: Evidenzia

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: HighlightText
it: Testo evidenziato

en: Home directory
it: Cartella home

en: How the object will float relative to the text.
it: Come l'oggetto sarà fluttauante rispetto al testo.

en: ICO: Error in reading mask DIB.
it: ICO: Errore durante la lettura della maschera DIB.

en: ICO: Error writing the image file!
it: ICO: Errore durante la scrittura dell'immagine.

en: ICO: Image too tall for an icon.
it: ICO: Immagine troppo alta per essere un'icona.

en: ICO: Image too wide for an icon.
it: ICO: Immagine troppo larga per essere un'icona.

en: ICO: Invalid icon index.
it: ICO: Indice dell'icona non valido.

en: IFF: data stream seems to be truncated.
it: IFF: il flusso dati dembra essere interrotto.

en: IFF: error in IFF image format.
it: IFF: errore nel formato IFF dell'immagine.

en: IFF: not enough memory.
it: IFF: memoria insufficiente.

en: IFF: unknown error!!!
it: IFF: errore sconosciuto!!!

en: Icon & text renderer cannot render value; value type:
it: Rendirizzatore icona e testo non può rendirizzare valore; tipo valore:

en: If possible, try changing the layout parameters to make the printout more narrow.
it: Se possibile prova a modificare i parametri del layout per rendere la stampa più stretta.

en: If you have any additional information pertaining to this bug
    report, please enter it here and it will be joined to it:
it: Se si dispone di ulteriori informazioni relativamente a questo errore,
    si prega di digitarle e verranno allegate:

en: If you wish to suppress this debug report completely, please choose the "Cancel" button,
    but be warned that it may hinder improving the program, so if
    at all possible please do continue with the report generation.
it: Se non si desidera inviare una segnalazione di errore, scegliere il pulsante "Annulla",
    anche se questo potrebbe ostacolare il miglioramento del programma. Si
    invita pertanto a continuare con la generazione della segnalazione.

en: Ignoring value "%s" of the key "%s".
it: Il valore "%s" della chiave "%s" è stato ignorato.

en: Illegal Object Class (Non-wxEvtHandler) as Event Source
it: Object Class (Non-wxEvtHandler) come Event Source non consentito

en: Illegal Parameter Count for ConstructObject Method
it: Parameter Count per ConstructObject non consentito

en: Illegal Parameter Count for Create Method
it: Parameter Count per Create Method non consentito

en: Illegal directory name.
it: Nome di cartella non valido.

en: Illegal file specification.
it: Specifica di file non valida.

en: Image and mask have different sizes.
it: L'immagine e la maschera hanno dimensioni diverse

en: Image file is not of type %d.
it: Il file immagine non è di tipo %d.

en: Image is not of type %s.
it: L'immagine non è di tipo %s.

en: Impossible to create a rich edit control, using simple text control instead. Please reinstall riched32.dll
it: Impossibile creare un controllo rich edit, impiegato un controllo di tipo testo semplice. Per favore reinstallare riched32.dll

en: Impossible to get child process input
it: Impossibile ottenere l'input del processo figlio

en: Impossible to get permissions for file '%s'
it: Impossibile determinare i permessi per il file '%s'

en: Impossible to overwrite the file '%s'
it: impossibile sovrascrivere il file '%s'

en: Impossible to set permissions for the file '%s'
it: Impossibile impostare i permessi per il file '%s'

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: InactiveBorder
it: Bordo non attivo

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: InactiveCaption
it: TitoloNonAttivo

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: InactiveCaptionText
it: TestoTitoloNonAttivo

en: Incorrect GIF frame size (%u, %d) for the frame #%u
it: Dimensione frame GTK non valida  (%u, %d) per il frame #%u

en: Incorrect number of arguments.
it: Numeri non validi degli argomenti.

en: Indent
it: Indenta

en: Indents && Spacing
it: Rientri e spaziatura

en: Index
it: Indice

en: Indian (ISO-8859-12)
it: Indiano (ISO-8859-12)

en: Initialization failed in post init, aborting.
it: Inizializzazione fallita in "post init", esco.

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Ins
it: Aggiungi

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Insert
it: Inserisci

en: Insert Field
it: Inserisci campo

en: Insert Image
it: Inserisci un'immagine

en: Insert Object
it: Inserisci oggetto

en: Insert Text
it: Inserisci del testo

en: Inserts a page break before the paragraph.
it: Inserisci una interruzione pagina prima del paragrafo.

en: Inset
it: Aggiunta

en: Invalid GTK+ command line option, use "%s --help"
it: Opzione non valida linea di comando GTK, usare "%s --help"

en: Invalid TIFF image index.
it: Indice dell'immagine TIFF non valido.

en: Invalid data view item
it: Dati elemento visualizzazione non validi

en: Invalid display mode specification '%s'.
it: Specifica della modalità video '%s' non valida.

en: Invalid geometry specification '%s'
it: Specifica della posizione e/o dimensioni '%s' non valida.

en: Invalid inotify event for "%s"
it: Evento inotify non valido per "%s"

en: Invalid lock file '%s'.
it: File di blocco '%s' non valido.

en: Invalid message catalog.
it: Messaggio catalogo non valido.

en: Invalid or Null Object ID passed to GetObjectClassInfo
it: ID Oggetto Invalid o Null passato a GetObjectClassInfo

en: Invalid or Null Object ID passed to HasObjectClassInfo
it: ID Oggetto Invalid o Null passato a HasObjectClassInfo

en: Invalid regular expression '%s': %s
it: Espressione regolare ( regular expression ) '%s' non valida: %s

en: Invalid value %ld for a boolean key "%s" in config file.
it: Valore non valido %ld per la chiave booleana "%s"  nel file di configurazione.

en: Italic
it: Corsivo

en: Italy Envelope, 110 x 230 mm
it: Busta Italiana, 110 x 230 mm

en: JPEG: Couldn't load - file is probably corrupted.
it: JPEG: Caricamento impossibile - probabilmente il file è danneggiato.

en: JPEG: Couldn't save image.
it: JPEG: Impossibile salvare l'immagine.

en: Japanese Double Postcard 200 x 148 mm
it: Doppia cartolina giapponese 200 x 148 mm

en: Japanese Envelope Chou #3
it: Busta giapponese Chou #3

en: Japanese Envelope Chou #3 Rotated
it: Busta giapponese  Chou #3 Ruotata

en: Japanese Envelope Chou #4
it: Busta giapponese  Chou #4

en: Japanese Envelope Chou #4 Rotated
it: Busta giapponese  Chou #4 Ruotata

en: Japanese Envelope Kaku #2
it: Busta giapponese  Kaku #2

en: Japanese Envelope Kaku #2 Rotated
it: Busta giapponese  Kaku #2 Ruotata

en: Japanese Envelope Kaku #3
it: Busta giapponese  Kaku #3

en: Japanese Envelope Kaku #3 Rotated
it: Busta giapponese  Kaku #3 Ruotata

en: Japanese Envelope You #4
it: Busta giapponese You #4

en: Japanese Envelope You #4 Rotated
it: Busta giapponese You #4 Ruotata

en: Japanese Postcard 100 x 148 mm
it: Cartolina giapponese 100 x 148 mm

en: Japanese Postcard Rotated 148 x 100 mm
it: Cartolina giapponese ruotata 148 x 100 mm

en: Jump to
it: Vai a

en: Justified
it: Giustificato

en: Justify text left and right.
it: Justifica il testo a sinistra e a destra.

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Add
it: KP_Aggiungi

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Begin
it: KP_Inizio

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Decimal
it: KP_decimale

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Delete
it: KP_Elimina

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Divide
it: KP_Dividi

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Down
it: KP_Giù

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_End
it: KP_Fine

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Enter
it: KP_Invio

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Equal
it: KP_Uguale

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Insert
it: KP_Inserisci

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Left
it: KP_Sinistra

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Multiply
it: KP_Moltiplica

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Next
it: KP_Successivo

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_PageDown
it: KP_PagGiù

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_PageUp
it: KP_PagSu

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Prior
it: KP_Precedente

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Right
it: K_Destra

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Separator
it: KP_Separatore

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Space
it: KP_Spazio

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Subtract
it: KP_Sottrai

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Up
it: KP_Su

en: L&ine spacing:
it: &Interlinea:

en: Landscape
it: Orizzontale

en: Last
it: Ultimo

en: Last page
it: Ultima pagina

en: Last repeated message ("%s", %u time) wasn't output | Last repeated message ("%s", %u times) wasn't output
it[0]: L'ultimo messaggio ripetuto  ("%s", %u volta) non è stato inviato
it[1]: L'ultimo messaggio ripetuto  ("%s", %u volte) non è stato inviato

en: Ledger, 17 x 11 in
it: Ledger, 17 x 11 pollici

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Left
it: Sinistra

en: Left (&first line):
it: Sinistra (&prima riga):

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Left Button
it: Puslante sinistro

en: Left margin (mm):
it: Margine sinistro (mm):

en: Left-align text.
it: Allinea a sinistra

en: Legal Extra 9 1/2 x 15 in
it: Legal Extra 9 1/2 x 15 pollici

en: Legal, 8 1/2 x 14 in
it: Legal, 8 1/2 x 14 pollici

en: Letter Extra 9 1/2 x 12 in
it: Letter Extra 9 1/2 x 12 pollici

en: Letter Extra Transverse 9.275 x 12 in
it: Letter Extra Transverse 235 x 305 mm

en: Letter Plus 8 1/2 x 12.69 in
it: Letter Plus 8 1/2 x 12.69 pollici

en: Letter Rotated 11 x 8 1/2 in
it: Letter Ruotato 11 x 8 1/2 pollici

en: Letter Small, 8 1/2 x 11 in
it: Letter Small, 8 1/2 x 11 pollici

en: Letter Transverse 8 1/2 x 11 in
it: Letter Transverse 8 1/2 x 11 pollici

en: Letter, 8 1/2 x 11 in
it: Letter, 8 1/2 x 11 pollici

en: License
it: Licenza

en: Light
it: Leggero

en: Line %lu of map file "%s" has invalid syntax, skipped.
it: La riga %lu del file di mappa "%s" è stata scartata in quanto scorretta.

en: Line spacing:
it: Interlinea:

en: Link contained '//', converted to absolute link.
it: Il collegamnto conteneva '//', è stato convertito a un collegamento assoluto.

en: List Style
it: Stile elenco

en: List styles
it: Stili elenco

en: Lists font sizes in points.
it: Elenca le dimensioni in punti del font.

en: Lists the available fonts.
it: Elenca i font disponibili.

en: Load %s file
it: Caricare il file %s

en: Loading :
it: Caricamento :

en: Lock file '%s' has incorrect owner.
it: Il file di lock '%s' ha un proprietario errato.

en: Lock file '%s' has incorrect permissions.
it: Il file di lock '%s' ha permessi scorretti.

en: Log saved to the file '%s'.
it: Registro salvato nel file '%s'.

en: Lower case letters
it: Lettere minuscole

en: Lower case roman numerals
it: Numeri romani minuscoli

en: MDI child
it: Figlio MDI

en: MS HTML Help functions are unavailable because the MS HTML Help library is not installed on this machine. Please install it.
it: Funzionalità MS HTML Help non disponibili perchè la relativa libreria non è installata su questo computer. Si prega di installarla.

en: Ma&ximize
it: &Ingrandisci

en: MacArabic
it: Numeri arabi Mac

en: MacArmenian
it: Mac armeno

en: MacBengali
it: Mac bengali

en: MacBurmese
it: Mac burmese

en: MacCeltic
it: Mac celtico

en: MacCentralEurRoman
it: Mac Europa centrale roman

en: MacChineseSimp
it: Mac cinese simplificato

en: MacChineseTrad
it: Mac cinese tradizionale

en: MacCroatian
it: Mac croato

en: MacCyrillic
it: Mac cirilico

en: MacDevanagari
it: Mac devangari

en: MacDingbats
it: Mac Dingbats

en: MacEthiopic
it: Mac etiopico

en: MacExtArabic
it: Mac arabico esteso

en: MacGaelic
it: Mac gaelico

en: MacGeorgian
it: Mac georgiano

en: MacGreek
it: Mac greco

en: MacGujarati
it: Mac gujarati

en: MacGurmukhi
it: Mac gurmukhi

en: MacHebrew
it: Mac ebraico

en: MacIcelandic
it: Ma islandese

en: MacJapanese
it: Mac giapponese

en: MacKannada
it: Mac kannadia

en: MacKeyboardGlyphs
it: Mac tastiera glyphs

en: MacKhmer
it: Mac khmer

en: MacKorean
it: mac coreano

en: MacLaotian
it: Mac loatiano

en: MacMalayalam
it: Mac malayalam

en: MacMongolian
it: Mac mongolo

en: MacOriya
it: Mac oriya

en: MacRoman
it: Mac Roman

en: MacRomanian
it: Mac Romanian

en: MacSinhalese
it: Mac Sinhalese

en: MacSymbol
it: mac Symbol

en: MacTamil
it: Mac tamil

en: MacTelugu
it: Mac telegu

en: MacThai
it: Mac tailandese

en: MacTibetan
it: Mac tibetano

en: MacTurkish
it: Mac turco

en: MacVietnamese
it: Mac vietnamita

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Magnifier
it: Ingrandimento

en: Make a selection:
it: Effettua una selezione

en: Margins
it: Margini

en: Maroon
it: Marrone

en: Match case
it: &Maiuscole/minuscole

en: Max height:
it: Altezza max:

en: Max width:
it: Larghezza max:

en: Media playback error: %s
it: Errore riproduzione: %s

en: Memory VFS already contains file '%s'!
it: La memoria VFS contiene già il file '%s'!

en: Message
it: Messaggio

en: Metal theme
it: Tema metallico

en: Method or property not found.
it: Metodo o proprietà non trovata.

en: Mi&nimize
it: Riduci a &icona

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Middle Button
it: Pulsante centrale

en: Min height:
it: Altezza min.:

en: Min width:
it: Larghezza min.:

en: Missing a required parameter.
it: Parametro richiesto mancante.

en: Modified
it: Modificato

en: Module "%s" initialization failed
it: Inizializzazione del modulo "%s" fallita

en: Monarch Envelope, 3 7/8 x 7 1/2 in
it: Busta Monarch, 3 7/8 x 7 1/2 pollici

en: Monitoring individual files for changes is not supported currently.
it: Il controllo dei cambiamenti dei file individuali non è attualmente supportato.

en: Move down
it: Sposta verso il basso

en: Move up
it: Sposta verso il basso

en: Moves the object to the next paragraph.
it: Sposta l'oggetto nel prossimo paragrafo.

en: Moves the object to the previous paragraph.
it: Sposta l'oggetto nel paragrafo precedente.

en: Multiple Cell Properties
it: Proprietà celle multiple

en: Name
it: Nome

en: Network
it: Rete

en: New
it: Nuovo

en: New &Box Style...
it: Nuovo stile &riquadro...

en: New &Character Style...
it: Nuovo stile di &carattere...

en: New &List Style...
it: Nuovo stile di e&lenco...

en: New &Paragraph Style...
it: Nuovo stile di &paragrafo...

en: New Style
it: Nuovo stile

en: New directory
it: Crea cartella

en: New item
it: Nuova elemento

en: NewName
it: NuovoNome

en: Next
it: Successivo

en: Next page
it: Pagina successiva

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: No Entry
it: Nessun elemento

en: No animation handler for type %ld defined.
it: Gestore non disponibile per il formato di immagine %ld.

en: No bitmap handler for type %d defined.
it: Nessun gestore bitmap definito per il tipo %d.

en: No column existing.
it: Nesssuna colonna esistente.

en: No column for the specified column existing.
it: Nessuna colonna per la colonna esistente specificata.

en: No column for the specified column position existing.
it: Nessuna colonna per la posizione esistente specificata.

en: No default application configured for HTML files.
it: Nessuna applicazione predefinita configurata per i file HTML.

en: No entries found.
it: Voci non trovate.

en: No font for displaying text in encoding '%s' found,
    but an alternative encoding '%s' is available.
    Do you want to use this encoding (otherwise you will have to choose another one)?
it: Impossibile trovare un tipo di carattere per la codifica '%s',
    ma è disponibile la codifica alternativa '%s'.
    Si desidera utilizzare tale codifica (altrimenti sarà necessario sceglierne una differente)?

en: No font for displaying text in encoding '%s' found.
    Would you like to select a font to be used for this encoding
    (otherwise the text in this encoding will not be shown correctly)?
it: Impossibile trovare un tipo di carattere per la codifica del testo '%s'.
    Si desidera scegliere un carattere da utilizzare per questa codifica
    (altrimenti il testo con tale codifica non verrà visualizzato correttamente)?

en: No handler found for animation type.
it: Gestore non disponibile per questo formato di animazione.

en: No handler found for image type.
it: Funzionalità non disponibili per questo formato di immagine.

en: No image handler for type %d defined.
it: Funzionalità non disponibili per il formato di immagine %d.

en: No image handler for type %s defined.
it: Funzionalità non disponibili per il formato di immagine %s.

en: No matching page found yet
it: Pagina corrispondente non ancora trovata

en: No renderer or invalid renderer type specified for custom data column.
it: Nessuna o renderizzazione o tipo renderizzazione specificata non valida per i dati personali colonna.

en: No renderer specified for column.
it: Nessuna renderizzazione specificata per la colonna.

en: No sound
it: Nessun suono

en: No unused colour in image being masked.
it: Nessun colore inutilizzato nell'immagine da mascherare.

en: No unused colour in image.
it: Nessun colore inutilizzato nell'immagine.

en: No valid mappings found in the file "%s".
it: Il file "%s" non contiene mappature valide.

en: None
it: Nessuno

en: Nordic (ISO-8859-10)
it: Nordico (ISO-8859-10)

en: Normal
it: Normale

en: Normal face<br>and <u>underlined</u>.
it: Normale <br>e <u>sottolineato</u>.

en: Normal font:
it: Carattere normale:

en: Not %s
it: Non %s

en: Not available
it: Non disponibile

en: Not underlined
it: Non sottolineato

en: Note, 8 1/2 x 11 in
it: Nota, 8 1/2 x 11 pollici

en: Notice
it: Nota

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Num Begin
it: Num Inizio

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Num Delete
it: Cancella

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Num Down
it: Giù

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Num End
it: Num Fine

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Num Enter
it: Num Invio

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Num Insert
it: Num Inserisci

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Num Lock
it: Num Blocco

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Num Page Down
it: Num Pag giù

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Num Page Up
it: Num Pag Su

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Num Right
it: Num Destra

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Num Space
it: Num Spazio

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Num Up
it: Num Su

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Num left
it: Num sinistra

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Num_lock
it: Num_blocco

en: Number of columns could not be determined.
it: Numero non determinato di colonne.

en: Numbered outline
it: Numeri gerarchici

en: OLE Automation error in %s: %s
it: Errore automazione OLE in %s: %s

en: Object Properties
it: Proprietà oggetto

en: Object implementation does not support named arguments.
it: L'implementazione dell'oggetto non supporta argomenti nominali.

en: Objects must have an id attribute
it: L'oggetto deve avere un ID ed un attributo

en: Olive
it: Oliva

en: Opaci&ty:
it: Opcai&tà:

en: Open File
it: Apri file

en: Open HTML document
it: Apri un documento HTML

en: Open file "%s"
it: Apri il file "%s"

en: Open...
it: Apri...

en: OpenGL function "%s" failed: %s (error %d)
it: Funzioen OpenGL  "%s" fallita: %s (errore %d)

en: Operation not permitted.
it: Operazione non permessa.

en: Option '%s' can't be negated
it: L'opzione '%s' non può essere negata.

en: Option '%s' requires a value.
it: L'opzione '%s' richiede un valore.

en: Option '%s': '%s' cannot be converted to a date.
it: Opzione '%s': impossibile convertire '%s' in una data.

en: Options
it: Opzioni

en: Orange
it: Arancio

en: Orientation
it: Orientamento

en: Out of window IDs.  Recommend shutting down application.
it: ID fuori della finestra. Si raccomanda la chiusura dell'applicazione.

en: Outline
it: Contorno

en: Outset
it: Rimozione

en: Overflow while coercing argument values.
it: Overflow durante forzatura valori argomento.

en: PCX: couldn't allocate memory
it: PCX: Impossibile allocare la memoria.

en: PCX: image format unsupported
it: PCX: formato non supportato

en: PCX: invalid image
it: PCX: Immagine non valida.

en: PCX: this is not a PCX file.
it: PCX: questo non è un file PCX.

en: PCX: unknown error !!!
it: PCX: errore sconosciuto!!!

en: PCX: version number too low
it: PCX: numero di versione troppo piccolo

en: PNM: Couldn't allocate memory.
it: PNM: Impossibile allocare la memoria.

en: PNM: File format is not recognized.
it: PNM: Formato del file sconosciuto.

en: PNM: File seems truncated.
it: PNM: Il file sembra troncato.

en: PRC 16K 146 x 215 mm
it: Foglio Rep. Pop. Cinese 16K 146 x 215 mm

en: PRC 16K Rotated
it: Foglio Rep. Pop. Cinese 16K Ruotato

en: PRC 32K 97 x 151 mm
it: Foglio Rep. Pop. Cinese 32K 97 x 151 mm

en: PRC 32K Rotated
it: Foglio Rep. Pop. Cinese 32K Ruotato

en: PRC 32K(Big) 97 x 151 mm
it: Foglio Rep. Pop. Cinese 32K(grande) 97 x 151 mm

en: PRC 32K(Big) Rotated
it: Foglio Rep. Pop. Cinese 32K(grande) ruotato

en: PRC Envelope #1 102 x 165 mm
it: Busta Rep. Pop. Cinese #1 102 x 165 mm

en: PRC Envelope #1 Rotated 165 x 102 mm
it: Busta Rep. Pop. Cinese #1 Ruotata 165 x 102 mm

en: PRC Envelope #10 324 x 458 mm
it: Busta Rep. Pop. Cinese #10 324 x 458 mm

en: PRC Envelope #10 Rotated 458 x 324 mm
it: Busta Rep. Pop. Cinese #10 Ruotata 458 x 324 mm

en: PRC Envelope #2 102 x 176 mm
it: Busta Rep. Pop. Cinese #2 102 x 176 mm

en: PRC Envelope #2 Rotated 176 x 102 mm
it: Busta Rep. Pop. Cinese #2 Ruotata 176 x 102 mm

en: PRC Envelope #3 125 x 176 mm
it: Busta Rep. Pop. Cinese #3 125 x 176 mm

en: PRC Envelope #3 Rotated 176 x 125 mm
it: Busta Rep. Pop. Cinese #3 Ruotata 176 x 125 mm

en: PRC Envelope #4 110 x 208 mm
it: Busta Rep. Pop. Cinese #4 110 x 208 mm

en: PRC Envelope #4 Rotated 208 x 110 mm
it: Busta Rep. Pop. Cinese #4 Ruotata 208 x 110 mm

en: PRC Envelope #5 110 x 220 mm
it: Busta Rep. Pop. Cinese #5 110 x 220 mm

en: PRC Envelope #5 Rotated 220 x 110 mm
it: Busta Rep. Pop. Cinese #5 Ruotata 220 x 110 mm

en: PRC Envelope #6 120 x 230 mm
it: Busta Rep. Pop. Cinese #6 120 x 230 mm

en: PRC Envelope #6 Rotated 230 x 120 mm
it: Busta Rep. Pop. Cinese #6 Ruotata 230 x 120 mm

en: PRC Envelope #7 160 x 230 mm
it: Busta Rep. Pop. Cinese #7 160 x 230 mm

en: PRC Envelope #7 Rotated 230 x 160 mm
it: Busta Rep. Pop. Cinese #7 Ruotata 230 x 160 mm

en: PRC Envelope #8 120 x 309 mm
it: Busta Rep. Pop. Cinese #8 120 x 309 mm

en: PRC Envelope #8 Rotated 309 x 120 mm
it: Busta Rep. Pop. Cinese #8 Ruotata 309 x 120 mm

en: PRC Envelope #9 229 x 324 mm
it: Busta Rep. Pop. Cinese #9 229 x 324 mm

en: PRC Envelope #9 Rotated 324 x 229 mm
it: Busta Rep. Pop. Cinese #9 Ruotata 324 x 229 mm

en: Padding
it: Riempimento

en: Page %d
it: Pagina %d

en: Page %d of %d
it: Pagina %d di %d

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Page Down
it: Pagina giù

en: Page Setup
it: Impostazioni della pagina

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Page Up
it: Pagina su

en: Page setup
it: Impostazioni della pagina

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: PageDown
it: PaginaGiù

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: PageUp
it: PaginaSu

en: Pages
it: Pagine

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Paint Brush
it: Pennello

en: Paper size
it: Dimensione del foglio

en: Paragraph styles
it: Stili di paragrafo

en: Passing a already registered object to SetObject
it: Passato un oggetto già registrato a SetObject

en: Passing an unknown object to GetObject
it: Passato un oggetto sconosciuto a GetObject

en: Paste
it: Incolla

en: Paste selection
it: Incolla la selezione

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Pause
it: Pausa

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Pencil
it: Penna

en: Peri&od
it: Punt&o

en: Permissions
it: Permessi

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: PgDn
it: PgGiù

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: PgUp
it: PgSu

en: Picture Properties
it: Proprietà immagine

en: Pipe creation failed
it: Creazione della pipe fallita

en: Please choose a valid font.
it: Per favore scegliere un carattere valido.

en: Please choose an existing file.
it: Per favore scegliere un file esistente.

en: Please choose the page to display:
it: Per favore scegliere la pagina da visualizzare.

en: Please choose which ISP do you want to connect to
it: Per favore scegliere l'ISP a cui connettersi

en: Please install a newer version of comctl32.dll
    (at least version 4.70 is required but you have %d.%02d)
    or this program won't operate correctly.
it: Si prega di installare una versione aggiornata di comctl32.dll
    (richiesta versione 4.70 o sucessiva, installata %d.%02d)
    oppure il programma non funzionerà correttamente

en: Please select the columns to show and define their order:
it: Selezionare le colonne da visualizzare e il loro ordine:

en: Please wait while printing...
it: Stampa in corso...

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Point Left
it: Allinea a sinistra

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Point Right
it: Allinea a destra

note: TRANSLATORS: Label of font point size
en: Point Size
it: Dimensione corpo

en: Pointer to data view control not set correctly.
it: Puntataore all controllo vista dati non impostato correttamente.

en: Pointer to model not set correctly.
it: Puntatore al modello non impostato correttamente.

en: Portrait
it: Verticale

en: Position
it: Posizione

en: PostScript file
it: File PostScript

en: Preferences
it: Preferenze

en: Preferences...
it: Preferenze...

en: Preparing
it: Preparazione

en: Preview:
it: Anteprima:

en: Previous page
it: Pagina precedente

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Print
it: Stampa

en: Print Preview
it: Anteprima di stampa

en: Print Preview Failure
it: Errore durante l'anteprima di stampa

en: Print Range
it: Intervallo da stampare

en: Print Setup
it: Impostazioni di stampa

en: Print in colour
it: Stampa a colori

en: Print previe&w...
it: Ante&prima di stampa...

en: Print preview creation failed.
it: Creazione anteprima di stampa fallita.

en: Print preview...
it: Anteprima di stampa...

en: Print spooling
it: Coda di stampa

en: Print this page
it: Stampa questa pagina

en: Print to File
it: Stampa su file

en: Print...
it: Stampa...

en: Printer
it: Stampante

en: Printer command:
it: Comando stampante:

en: Printer options
it: Opzioni stampante

en: Printer options:
it: Opzioni stampante:

en: Printer...
it: Stampante...

en: Printer:
it: Stampante:

en: Printing
it: Stampa...

en: Printing
it: Stampa in corso

en: Printing Error
it: Errore durante la stampa

en: Printing page %d
it: Stampa pagina %d...

en: Printing page %d of %d
it: Stampa pagina %d di %d

en: Printing page %d...
it: Stampa della pagina %d...

en: Printing...
it: Stampa in corso...

en: Printout
it: Stampa

en: Processing debug report has failed, leaving the files in "%s" directory.
it: L'elaborazione della segnalazione di errore è fallita, i file sono memorizzati nella cartella "%s".

en: Progress renderer cannot render value type; value type:
it: Progresso renderizzazione non può renderizzare tipo valore; tipo valore:

en: Progress:
it: Progresso:

en: Properties
it: Proprietà

en: Property
it: Proprietà

note: TRANSLATORS: Caption of message box displaying any property error
en: Property Error
it: Errore proprietà

en: Purple
it: Viola

en: Question
it: Domanda

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Question Arrow
it: Freccaid omanda

en: Quit
it: Esci

en: Quit %s
it: Esci da %s

en: Quit this program
it: Esci dal programma

en: Read error on file '%s'
it: Errore di lettura nel file '%s'

en: Ready
it: Pronto

en: Red
it: Rosso

en: Redo
it: Ripeti

en: Redo last action
it: Ripristina l'ultima azione

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Registry key '%s' already exists.
it: Chiave '%s' del registro di sistema già presente.

en: Registry key '%s' does not exist, cannot rename it.
it: Chiave '%s' del registro di sistema non esistente, impossibile rinominarla.

en: Registry key '%s' is needed for normal system operation,
    deleting it will leave your system in unusable state:
    operation aborted.
it: Chiave '%s' del registro di sistema necessaria per un corretto funzionamento del sistema, la cancellazione renderebbe
    il sistema inutilizzabile:
    operazione abbandonata.

en: Registry value '%s' already exists.
it: Valore '%s' del registro di sistema già presente.

en: Regular
it: Normale

en: Relative
it: Relativo

en: Relevant entries:
it: Voci pertinenti:

en: Remaining time:
it: Tempo rimanente :

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove Bullet
it: Rimuovi puntino

en: Remove current page from bookmarks
it: Rimuovi la pagina corrente dai segnalibri

en: Renderer "%s" has incompatible version %d.%d and couldn't be loaded.
it: Il renderer "%s" ha versione %d.%d che non è compatibile, quindi non è stato caricato.

en: Rendering failed.
it: Renderizzazione fallita.

en: Renumber List
it: Rinumera l'elenco

en: Rep&lace
it: &Sostituisci

en: Replace
it: Sostituisci

en: Replace &all
it: Sostituisci t&utto

en: Replace selection
it: Sostituisci la selezione

en: Replace with:
it: Sostituisci con:

en: Required information entry is empty.
it: Campo informazioni richieste vuoto.

en: Resource '%s' is not a valid message catalog.
it: La risorsa '%s' non è un catalogo di messaggi valido.

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Return
it: Invio

en: Revert to Saved
it: Ritorna alla versione salvata

en: Ridge
it: Crinale

en: Rig&ht-to-left
it: &Destra-a-sinistra

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Right
it: Destra

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Right Arrow
it: Freccia Destra

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Right Button
it: Pulsante destro

en: Right margin (mm):
it: Margine destro (mm):

en: Right-align text.
it: Allinea a destra

en: S&tandard bullet name:
it: Nome di una puntatura s&tandard:

en: SPECIAL
it: SPECIALE

en: Save
it: Salva

en: Save %s file
it: Salvare il file %s

en: Save &As...
it: Salva con n&ome...

en: Save As
it: Salva come

en: Save as
it: Salva come

en: Save current document
it: Salvare il documento corrente

en: Save current document with a different filename
it: Salva il documento con un nome differente

en: Save log contents to file
it: Salva il registro su file

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Scroll Lock
it: Blocco scorrimento

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Scroll_lock
it: Blocco_scorrimento

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: Scrollbar
it: Barra scorrimento

en: Search
it: Cerca

en: Search contents of help book(s) for all occurrences of the text you typed above
it: Cerca i contenuti nelle Guida(e) per tutte le occorrenze del testo digitato di seguito

en: Search direction
it: Direzione

en: Search for:
it: Trova:

en: Search in all books
it: Cerca in tutti i libri

en: Searching...
it: Ricerca in corso...

en: Sections
it: Sezioni

en: Seek error on file '%s'
it: Errore durante la seek nel file '%s'

en: Seek error on file '%s' (large files not supported by stdio)
it: Errore durante la seek nel file '%s' (stdio non supporta file di queste dimensioni))

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Select
it: Seleziona

en: Select &All
it: &Seleziona tutto

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select a document template
it: Scegliere un modello di documento

en: Select a document view
it: Scegliere una visualizzazione del documento

en: Select regular or bold.
it: Seleziona tra normale e grassetto.

en: Select regular or italic style.
it: Seleziona tra normale e corsivo.

en: Select underlining or no underlining.
it: Seleziona sottolineato/non sottolineato

en: Selection
it: Selezione

en: Selects the list level to edit.
it: Seleziona il livello da modificare.

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Separator
it: Separatore

en: Separator expected after the option '%s'.
it: Atteso separatore dopo l'opzione '%s'.

en: Services
it: Servizi

en: Set Cell Style
it: Imposta stile cella

en: SetProperty called w/o valid setter
it: SetProperty chiamata senza un 'valid setter'

en: Setting directory access times is not supported under this OS version
it: Impostazione accesso temporizzato all cartella non è supportato da questo sistema operativo.

en: Setup...
it: Configurazione...

en: Several active dialup connections found, choosing one randomly.
it: Trovate più connessioni attive, ne viene scelta una a caso.

en: Sh&adow spread:
it: Di&ffusione ombra:

en: Shadow
it: Ombra

en: Shadow c&olour:
it: C&olore ombreggiatura:

en: Shift+
it: Maiusc+

en: Show &hidden directories
it: Visualizza le &cartelle nascoste

en: Show &hidden files
it: Visualizza i &file nascosti

en: Show All
it: Visualizza tutto

en: Show about dialog
it: Visualizza la finestra di informazioni sul programma

en: Show all
it: Visualizza tutto

en: Show all items in index
it: Visualizza tutti le voci dell'indice

en: Show hidden directories
it: Visualizza le cartelle nascoste

en: Show/hide navigation panel
it: Visualizza/nascondi la barra di navigazione

en: Shows a Unicode subset.
it: Visualizza un sottoinsieme di Unicode.

en: Shows a preview of the bullet settings.
it: Visualizza l'anteprima delle impostazioni di puntatura.

en: Shows a preview of the font settings.
it: Visualizza l'anteprima delle impostazioni del font.

en: Shows a preview of the font.
it: Visualizza l'anteprima del font.

en: Shows a preview of the paragraph settings.
it: Visualizza l'anteprima delle impostazioni di paragrafo.

en: Shows the font preview.
it: Visualizza l'anteprima del font

en: Silver
it: Argento

en: Simple monochrome theme
it: Tema monocromatico

en: Single
it: Singola

en: Size
it: Dimensione

en: Size:
it: Dimensione:

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Sizing
it: Posizionamento

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Sizing N-S
it: Posizionamento N-S

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Sizing NE-SW
it: Posizionamento NE-SO

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Sizing NW-SE
it: Posizionamento NO-SE

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Sizing W-E
it: Posizionamento O-E

en: Skip
it: Salta

en: Small C&apitals
it: M&aiuscoletto

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Snapshot
it: Cattura

en: Solid
it: Grassetto

en: Sorry, could not open this file.
it: Spiacente, impossibile aprire il file.

en: Sorry, not enough memory to create a preview.
it: Spiacente, memoria insufficente per la creazione di un'anteprima.

en: Sorry, that name is taken. Please choose another.
it: Spiacente, il nome è già in uso, si prega di sceglierne uno differente.

en: Sorry, the format for this file is unknown.
it: Spiacente, formato del file sconosciuto.

en: Sound data are in unsupported format.
it: Formato dei dati sonori non supportato.

en: Sound file '%s' is in unsupported format.
it: File sonoro '%s' ha un formato non supportato.

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Space
it: Spazio

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Spell Check
it: Controllo ortografia

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Spraycan
it: Bombola spray

en: Statement, 5 1/2 x 8 1/2 in
it: Statement, 5 1/2 x 8 1/2 pollici

en: Static
it: Statico

en: Status:
it: Stato:

en: Strikethrough
it: Barrato

en: String To Colour : Incorrect colour specification : %s
it: Specifica di colore '%s' non valida

note: TRANSLATORS: Label of font style
en: Style
it: Stile

en: Style Organiser
it: Gestore degli stili

en: Style:
it: Stile:

en: Subscrip&t
it: &Pedice

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Subtract
it: Sottrai

en: Supe&rscript
it: &Apice

en: SuperA/SuperA/A4 227 x 356 mm
it: Foglio SuperA/SuperA/A4 227 x 356 mm

en: SuperB/SuperB/A3 305 x 487 mm
it: Foglio SuperB/SuperB/A3 305 x 487 mm

en: Suppress hyphe&nation
it: Disabilita sillabazio&ne

en: Swiss
it: Svizzero

en: Symbol
it: Simbolo

en: Symbol &font:
it: Font del simbolo:

en: Symbols
it: Simboli

en: TIFF: Couldn't allocate memory.
it: TIFF: Impossibile allocare la memoria.

en: TIFF: Error loading image.
it: TIFF: Errore nel caricamento dell'immagine.

en: TIFF: Error reading image.
it: TIFF: Errore durante la lettura dell'immagine.

en: TIFF: Error saving image.
it: TIFF: Errore nel salvataggio dell'immagine.

en: TIFF: Error writing image.
it: TIFF: Errore durante la scrittura dell'immagine.

en: TIFF: Image size is abnormally big.
it: TIFF: dimensione immaggine esageratamenet grande.

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Tab
it: Tabulazione

en: Table Properties
it: Proprietà tabella

en: Tabloid Extra 11.69 x 18 in
it: Tabloid Extra 11,69 x 18 pollici

en: Tabloid, 11 x 17 in
it: Tabloid, 11 x 17 pollici

en: Tabs
it: Tabulazioni

en: Teal
it: Tè

en: Templates
it: Modelli

en: Text renderer cannot render value; value type:
it: Renderizzatore testo non può renderizzare il valore; tipo valore:

en: The FTP server doesn't support passive mode.
it: Il server FTP non supporta la modalità passiva di trasfrimento

en: The FTP server doesn't support the PORT command.
it: Il server FTP non supporta il comando PORT.

en: The available bullet styles.
it: Tipi di puntatura disponibili.

en: The available styles.
it: Gli stili disponibili.

en: The background colour.
it: Colore di sfondo

en: The border line style.
it: Lo stile del bordo.

en: The bottom margin size.
it: La dimensione del margine inferiore.

en: The bottom padding size.
it: La dimensione del riempimento inferiore.

en: The bottom position.
it: La posizione inferiore.

en: The bullet character.
it: Il carattere di puntatura

en: The character code.
it: Il codice del carattere.

en: The charset '%s' is unknown. You may select
    another charset to replace it with or choose
    [Cancel] if it cannot be replaced
it: Il set di caratteri '%s' è sconosciuto. È possibile sceglierne
    un altro in sostituzione oppure scegliere [Annulla]
    se non può essere sostituito.

en: The clipboard format '%d' doesn't exist.
it: Il formato '%d' degli appunti non esiste.

en: The default style for the next paragraph.
it: Lo stile di default per il paragrafo successivo.

en: The directory '%s' does not exist
    Create it now?
it: La cartella '%s' non esiste.
    Crearla adesso?

en: The document "%s" doesn't fit on the page horizontally and will be truncated if printed.
    
    Would you like to proceed with printing it nevertheless?
it: Il documento "%s" non è adattato alla pagina orizzontalmente e verrà troncato in fase di stampa.
    
    Procedere comunue con la stampa?

en: The file '%s' doesn't exist and couldn't be opened.
    It has been removed from the most recently used files list.
it: Il file file '%s' non esiste e non può essere aperto.
    È stato rimosso dall'elenco dei file recentemente usati.

en: The first line indent.
it: Il rientro della prima riga.

en: The following standard GTK+ options are also supported:
it: Sono inoltre supportate le seguenti opzioni standard GTK+:

en: The font colour.
it: Il colore del carattere

en: The font family.
it: La famiglia di caratteri

en: The font from which to take the symbol.
it: Il font da cui prendere il simbolo.

en: The font point size.
it: Il corpo del font

en: The font size in points.
it: La dimensione in punti del font.

en: The font size units, points or pixels.
it: L'unità di misura del carattere, punti o pixel.

en: The font style.
it: Lo stile del carattere

en: The font weight.
it: Il peso del carattere

en: The format of file '%s' couldn't be determined.
it: Impossibile determinare il formato del file '%s'.

en: The horizontal offset.
it: L'ffset orizzontale.

en: The left indent.
it: Il rientro dal margine sinistro.

en: The left margin size.
it: La dimensione del margine sinistro.

en: The left padding size.
it: La dimensione del riempimento a sinistra.

en: The left position.
it: La posizione sinistra.

en: The line spacing.
it: L'interlinea

en: The list item number.
it: Il numero della voce dell'elenco.

en: The locale ID is unknown.
it: L'ID locale è sconosciuto.

en: The object height.
it: L'altezza dell'oggetto.

en: The object maximum height.
it: L'altezza massima dell'oggetto.

en: The object maximum width.
it: La larghezza massima dell'oggetto.

en: The object minimum height.
it: L'altezza minima dell'oggetto.

en: The object minimum width.
it: La larghezza minima dell'oggetto.

en: The object width.
it: La larghezza dell'oggetto.

en: The outline level.
it: Livello contorni.

en: The previous message repeated %u time. | The previous message repeated %u times.
it[0]: Il messaggio precedente è stato ripetuto %u volta.
it[1]: Il messaggio precedente è stato ripetuto %u volte.

en: The previous message repeated once.
it: Il messaggio precedente è stato ripetuto una volta.

en: The range to show.
it: Intervallo da visualizzare.

en: The report contains the files listed below. If any of these files contain private information,
    please uncheck them and they will be removed from the report.
it: La segnalazione contiene i file elencati. Se qualcuno di questi file contenesse informazioni
    private, si prega di rimuovere il segno di spunta per prevenirne l'inclusione nella segnalazione.

en: The required parameter '%s' was not specified.
it: Il parametro '%s' è obbligatorio.

en: The right indent.
it: Rientro da destra.

en: The right margin size.
it: La dimensione del margine destro.

en: The right padding size.
it: La dimensione del riempimento a destra.

en: The right position.
it: La posizione destra.

en: The shadow blur distance.
it: La distanza sfocatura ombreggiatura.

en: The shadow colour.
it: Il colore ombreggiatura.

en: The shadow opacity.
it: L'opacità ombreggiatura.

en: The shadow spread.
it: La diffusione ombraggiatura.

en: The spacing after the paragraph.
it: Spazio dopo il paragrafo.

en: The spacing before the paragraph.
it: Spazio prima del paragrafo.

en: The style name.
it: Il nome dello stile.

en: The style on which this style is based.
it: Lo stile su cui si basa questo stile

en: The style preview.
it: Le anteprime degli stili.

en: The system cannot find the file specified.
it: Il sistema non trova il file specificato

en: The tab position.
it: Il punto di tabulazione.

en: The tab positions.
it: I punti di tabulazione.

en: The text couldn't be saved.
it: Il testo non può essere salvato.

en: The top margin size.
it: La dimensione del margine alto.

en: The top padding size.
it: La dimensione del riempimento in alto.

en: The top position.
it: La posizione alta.

en: The value for the option '%s' must be specified.
it: L'opzione '%s' richiede un parametro.

en: The value of the corner radius.
it: Il valore del raggio angolo.

en: The version of remote access service (RAS) installed on this machine is too old, please upgrade (the following required function is missing: %s).
it: La versione del servizio di Accesso Remoto (RAS) installata è troppo vecchia. Aggiornarla (la funzione richiesta %s è assente).

en: The vertical offset.
it: L'offset verticale.

en: There is no column or renderer for the specified column index.
it: Non ci sono colonne o renderizzatori per l'indice collonen specificato.

en: There was a problem during page setup: you may need to set a default printer.
it: Si è verificato un problema: potrebbe essere necessario impostare una stampante predefinita.

en: This document doesn't fit on the page horizontally and will be truncated when it is printed.
it: Il documento non è adattato alla pagina in orizzontale e verrà troncato in fase di stampa.

en: This is not a %s.
it: Questo non è un %s.

en: This platform does not support background transparency.
it: La piattaforma non supporta la trasparenza sfondo.

en: This program was compiled with a too old version of GTK+, please rebuild with GTK+ 2.12 or newer.
it: Questo programma è stato compilato con una versione troppo vecchia di GTK+. Ricompila con GTK+ 2.12 o superiore.

en: This system doesn't support date controls, please upgrade your version of comctl32.dll
it: Il sistema non supporta il controllo della data, aggiornare la libreria comctl32.dll

en: Thread module initialization failed: cannot store value in thread local storage
it: Inizializzazione modulo dei thread fallita: impossibile memorizzare un valore nella memoria locale del thread

en: Thread module initialization failed: failed to create thread key
it: Inizializzazione del modulo dei thread fallita: errore nella creazione della chiave dei thread

en: Thread module initialization failed: impossible to allocate index in thread local storage
it: Inizializzazione del modulo dei thread fallita: impossibile allocare l'indice nella memoria locale del thread

en: Thread priority setting is ignored.
it: Priorità del thread ignorata.

en: Tile &Horizontally
it: Affianca orizzontalmente

en: Tile &Vertically
it: Affianca verticalmente

en: Timeout while waiting for FTP server to connect, try passive mode.
it: Tempo di attesa eccessivo durante l'attesa per la connessione del server FTP, si prega di provare la modalità assiva.

en: Tip of the Day
it: Suggerimento del giorno

en: Tips not available, sorry!
it: Spiacente, suggerimenti non disponibili!

en: To:
it: Per:

en: Toggle renderer cannot render value; value type:
it: Toogle rendere non puoò renderizzare valore; tipo valore:

en: Too many EndStyle calls!
it: Troppe chiamate a EndStyle!

en: Too many colours in PNG, the image may be slightly blurred.
it: Troppi colori nell'immagine PNG, potrebbe essere leggermente sfuocata.

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: Tooltip
it: Suggerimento

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: TooltipText
it: Testo suggerimento

en: Top
it: Alto

en: Top margin (mm):
it: Margine superiore (mm):

en: Translations by
it: Tradotto da

en: Translators
it: Traduttori

note: TRANSLATORS: Name of Boolean true value
en: True
it: vero

en: Trying to remove file '%s' from memory VFS, but it is not loaded!
it: Tentata la rimozione del file '%s' dalla memoria VFS, ma il file non è caricato!

en: Turkish (ISO-8859-9)
it: Turco (ISO-8859-9)

en: Type
it: Tipo

en: Type a font name.
it: Digita un nome di font

en: Type a size in points.
it: Digita la dimensione in punti.

en: Type mismatch in argument %u.
it: Tipo non corrispondente nell'argomento %u.

en: Type must have enum - long conversion
it: Tipo deve avere enumeratore - convertito a long

en: Type operation "%s" failed: Property labeled "%s" is of type "%s", NOT "%s".
it: Tipo operazione "%s" fallita: etichetta proprietà:  "%s" è del tipo  "%s", NON "%s".

en: US Std Fanfold, 14 7/8 x 11 in
it: US Std Fanfold, 14 7/8 x 11 pollici

en: US-ASCII
it: ASCII

en: Unable to add inotify watch
it: Impossibile aggiungere monitor inotify

en: Unable to add kqueue watch
it: Impossibile aggiungere montor kqueue

en: Unable to associate handle with I/O completion port
it: impossibile associare gestore completamento porta I/O.

en: Unable to close I/O completion port handle
it: Impossibile chiudere gestore porta completamento I/O

en: Unable to close inotify instance
it: Impossibile chiudere istanza inotify

en: Unable to close path '%s'
it: Impossibile chiudere percorso '%s'

en: Unable to close the handle for '%s'
it: Impossibile chiudere gestore di '%s'

en: Unable to create I/O completion port
it: Impossibile creare porta completamento I/O

en: Unable to create IOCP worker thread
it: Impossibile creare thread attività IOCP

en: Unable to create inotify instance
it: Impossibile creare istanza inotify

en: Unable to create kqueue instance
it: Impossibile creare istanza kqueue

en: Unable to dequeue completion packet
it: Impossibile eliminare dalla coda pachetto completamento.

en: Unable to get events from kqueue
it: Impossibile ottenere eventi da kqueue

en: Unable to handle native drag&drop data
it: Impossibile gestire dati drag&drop nativo

en: Unable to initialize GTK+, is DISPLAY set properly?
it: Impossibile inzializzare GTK+, DISPLAY impostato correttamente?

en: Unable to initialize Hildon program
it: Impossibile inizializzare programma Hildon

en: Unable to open path '%s'
it: Impossibile aprire percorso '%s'

en: Unable to open requested HTML document: %s
it: Impossibile aprire il documento HTML richiesto: %s

en: Unable to play sound asynchronously.
it: Impossibile riprodurre il suono in modalità asincrona.

en: Unable to post completion status
it: Impossibiile comunicare stato completamento

en: Unable to read from inotify descriptor
it: impossibile leggere dal descrittore inotify

en: Unable to remove inotify watch
it: Impossibile rimuovere controllo inotify

en: Unable to remove kqueue watch
it: Impossibile rimuoveer controllo kqueue

en: Unable to set up watch for '%s'
it: Impossibile impostare controllo  per '%s'

en: Unable to start IOCP worker thread
it: Impossibile avviare thread attività IOCP

en: Undelete
it: Annulla elimina

en: Underline
it: Sottolineato

note: TRANSLATORS: Label of underlined font
en: Underlined
it: Sottolineato

en: Undo
it: Annulla

en: Undo last action
it: Annulla l'ultima azione

en: Unexpected characters following option '%s'.
it: Caratteri non attesi dopo l'opzione '%s'.

en: Unexpected event for "%s": no matching watch descriptor.
it: Evento inaspettato per "%s": nessun descrittore monitoraggio corrispondente

en: Unexpected parameter '%s'
it: Parametro '%s' non atteso

en: Unexpectedly new I/O completion port was created
it: Una nuova inaspettata porta completamento I/O è stata creata

en: Ungraceful worker thread termination
it: Chiusra del thread inaspettata

en: Unindent
it: Rimuovi indentazione

en: Units for the bottom border width.
it: Unità per larghezza bordo inferiore.

en: Units for the bottom margin.
it: Unità per margine basso.

en: Units for the bottom outline width.
it: Unità per larghezza contorno inferiore.

en: Units for the bottom padding.
it: Unità per riiempimento superiore.

en: Units for the bottom position.
it: Unità per la posizione bassa.

en: Units for the corner radius.
it: Unità per raggio angolo.

en: Units for the left border width.
it: Unità per larghezza bordo sinistro.

en: Units for the left margin.
it: Unità per margine sinistro.

en: Units for the left outline width.
it: Unita per larghezza contorno sinistro.

en: Units for the left padding.
it: Unità per riempimento a sinistra.

en: Units for the left position.
it: Unità per la posizione sinistra.

en: Units for the maximum object height.
it: Unità per altezza oggetto.

en: Units for the maximum object width.
it: Unità per larghezza oggetto.

en: Units for the minimum object height.
it: Unità per altezza oggetto.

en: Units for the minimum object width.
it: Unità per larghezza oggetto.

en: Units for the object height.
it: Unità per altezza oggetto.

en: Units for the object width.
it: Unità per larghezza oggetto.

en: Units for the right border width.
it: Unità per larghezza bordo destro.

en: Units for the right margin.
it: Unità per margine destro.

en: Units for the right outline width.
it: Unità per larghezza contorno destro.

en: Units for the right padding.
it: Unità per riempimento a destra.

en: Units for the right position.
it: Unità per la posizione destra.

en: Units for the top border width.
it: Unita per larghezza bordo superiore.

en: Units for the top margin.
it: Unità per margine superiore.

en: Units for the top outline width.
it: Unita per larghezza contorno superiore.

en: Units for the top padding.
it: Unità per riempimento superiore.

en: Units for the top position.
it: Unità per la posizione alta.

en: Units for this value.
it: Unità per questo valore.

en: Unknown
it: Sconosciuta

en: Unknown DDE error %08x
it: Errore DDE %08x sconosciuto

en: Unknown Object passed to GetObjectClassInfo
it: Oggetto non conosciuto passato a GetObjectClassInfo

en: Unknown PNG resolution unit %d
it: Unità %d risoluzione PNG sconosciuta

en: Unknown Property %s
it: Proprietà %s sconosciuta

en: Unknown TIFF resolution unit %d ignored
it: Unità %d ignorata risoluzione TIFF sconosciuta

en: Unknown data format
it: Formato dati sconosciuto

en: Unknown dynamic library error
it: Errore sconosciuto nella libreria dinamica

en: Unknown encoding (%d)
it: Codifica sconosciuta (%d)

en: Unknown error %08x
it: Errore %08x sconosciuto

en: Unknown exception
it: Eccezione sconosciuta

en: Unknown image data format.
it: Formato dati immagine sconosciuto.

en: Unknown long option '%s'
it: Opzione lunga '%s' sconosciuta

en: Unknown name or named argument.
it: Nome sconosciuto o argomento nominale.

en: Unknown option '%s'
it: Opzione '%s' sconosciuta

en: Unmatched '{' in an entry for mime type %s.
it: '{' spaiata in una voce per il tipo MIME %s.

en: Unnamed command
it: Comando privo di nome

note: TRANSLATORS: Text  displayed for unspecified value
en: Unspecified
it: Non specificato

en: Unsupported clipboard format.
it: Formato degli appunti non supportato.

en: Unsupported theme '%s'.
it: Tema '%s' non supportato.

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Up
it: &Su

en: Upper case letters
it: Lettere maiuscole

en: Upper case roman numerals
it: Numeri romani maiuscoli

en: Usage: %s
it: Utilizzo: %s

en: Use &shadow
it: U&sa ombreggiatura

en: Use the current alignment setting.
it: Utilizza le impostazioni di allineamento correnti.

en: Valid pointer to native data view control does not exist
it: Non esiste un puntatore valido al controllo vista dati nativi

en: Validation conflict
it: Conflitto durante la validazione

en: Value
it: Valore

en: Value must be %s or higher.
it: Il valore deve essere %s o superiore.

en: Value must be %s or less.
it: Il valore deve essere %s o inferiore.

en: Value must be between %s and %s.
it: Il valore deve essere tra %s e %s.

en: Version
it: Versione

en: Vertical alignment.
it: Allineamento verticale.

en: View files as a detailed view
it: Vedi i file - dettagli

en: View files as a list view
it: Vedi i file - elenco

en: Views
it: Visualizzazioni

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Wait
it: Attendi

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Wait Arrow
it: Attendi freccia

en: Waiting for IO on epoll descriptor %d failed
it: Attesa IO descrittore epoll %d fallita

en: Warning:
it: Avviso:

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Watch
it: Monitorizza

note: TRANSLATORS: Label of font weight
en: Weight
it: Peso

en: Western European (ISO-8859-1)
it: Europeo Occidentale (ISO-8859-1)

en: Western European with Euro (ISO-8859-15)
it: Europeo Occidentale con Euro (ISO-8859-15)

en: Whether the font is underlined.
it: Sottolineato

en: White
it: Bianco

en: Whole word
it: Parola intera

en: Whole words only
it: Solo parole intere

en: Win32 theme
it: Tema Win32

en: Win32s on Windows 3.1
it: Win32s su Windows 3.1

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: Window
it: Finestra

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: WindowFrame
it: FrameFinestra

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: WindowText
it: TestoFinestra

en: Windows 8
it: Windows 98

en: Windows 8.1
it: Windows 98

en: Windows Arabic (CP 1256)
it: Windows Arabo (CP 1256)

en: Windows Baltic (CP 1257)
it: Windows Baltico (CP 1257)

en: Windows Central European (CP 1250)
it: Windows Europeo Centrale (CP 1250)

en: Windows Chinese Simplified (CP 936) or GB-2312
it: Windows Cinese Semplificato (CP 936) o GB-2312

en: Windows Chinese Traditional (CP 950) or Big-5
it: Windows Cinese tradizionale (CP 950) o Big-5

en: Windows Cyrillic (CP 1251)
it: Windows Cirillico (CP 1251)

en: Windows Greek (CP 1253)
it: Windows Greco (CP 1253)

en: Windows Hebrew (CP 1255)
it: Windows Ebraico (CP 1255)

en: Windows Japanese (CP 932) or Shift-JIS
it: Windows Giapponese (CP 932) o Shift-JIS

en: Windows Johab (CP 1361)
it: Windows Johab (CP 1231)

en: Windows Korean (CP 949)
it: Windows Coreano (CP 949)

en: Windows Server 2012
it: Windows Server 2003

en: Windows Server 2012 R2
it: Windows Server 2008 R2

en: Windows Thai (CP 874)
it: Windows Tailandese (CP 874)

en: Windows Turkish (CP 1254)
it: Windows Turco (CP 1254)

en: Windows Vietnamese (CP 1258)
it: Windows vietnamita (CP 1258)

en: Windows Western European (CP 1252)
it: Windows Europeo Occidentale (CP 1252)

en: Windows/DOS OEM Cyrillic (CP 866)
it: Windows/DOS OEM Cirillico (CP 866)

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Windows_Left
it: Windows_Sinistra

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Windows_Right
it: Windows_Destra

en: Write error on file '%s'
it: Errore di scrittura nel file '%s'

en: XML parsing error: '%s' at line %d
it: Errore durante il parsing XML: '%s' alla riga '%d'

en: XPM: Malformed pixel data!
it: XPM: Dati dei pixel malformati

en: XPM: incorrect colour description in line %d
it: XPM: Definizione di colore scorretta alla riga %d

en: XPM: incorrect header format!
it: XPM: errore nel formato dell'intestazione!

en: XPM: malformed colour definition '%s' at line %d!
it: XPM: Definizione di colore '%s' malformata alla riga %d!

en: XPM: no colors left to use for mask!
it: XPM: nessun colore restante da usare per la amschera!

en: XPM: truncated image data at line %d!
it: XPM: i dati dell'immagine sono troncati alla riga %d!

en: Yellow
it: Giallo

en: Yes
it: Si

en: You cannot Clear an overlay that is not inited
it: Impossibile richiamare Clear su un overlay non inizializzato

en: You cannot Init an overlay twice
it: Impossibile richiamare Init due volte sullo stesso overlay

en: You cannot add a new directory to this section.
it: Impossibile aggiungere una nuova cartella a questa sezione.

en: You have entered invalid value. Press ESC to cancel editing.
it: È stato inserito un valore non valido. Premi 'ESC' per annullare la modifica.

en: Zoom &In
it: &Ingrandisci

en: Zoom &Out
it: &Rimpicciolisci

en: Zoom In
it: Ingrandisci

en: Zoom Out
it: Riduci

en: Zoom to &Fit
it: &Adatta alla finestra

en: Zoom to Fit
it: Adatta alla finestra

en: a DDEML application has created a prolonged race condition.
it: un'applicazione DDEML ha creato una 'race condition' prolungata.

en: a DDEML function was called without first calling the DdeInitialize function,
    or an invalid instance identifier
    was passed to a DDEML function.
it: una funzione DDEML è stata richiamata senza prima richiamare DdeInitialize, oppure è stato passato ad una funzione DDEML
    un identificatore di istanza non valido.

en: a client's attempt to establish a conversation has failed.
it: un tentativo di un client di stabilire una connessione è fallito.

en: a memory allocation failed.
it: un'allocazione di memoria è fallita.

en: a parameter failed to be validated by the DDEML.
it: un parametro ha fallito la validazione da parte del DDEML.

en: a request for a synchronous advise transaction has timed out.
it: una richiesta di transazione sincrona (advise) ha superato il tempo massimo.

en: a request for a synchronous data transaction has timed out.
it: una richiesta di transazione sincrona (data) ha superato il tempo massimo.

en: a request for a synchronous execute transaction has timed out.
it: una richiesta di transazione sincrona (execute) ha superato il tempo massimo.

en: a request for a synchronous poke transaction has timed out.
it: una richiesta di transazione sincrona (poke) ha superato il tempo massimo.

en: a request to end an advise transaction has timed out.
it: una richiesta di terminazione di transazione (advise) ha superato il tempo massimo.

en: a server-side transaction was attempted on a conversation
    that was terminated by the client, or the server
    terminated before completing a transaction.
it: una transazione server è stata tentata su di una conversazione
    già terminata dal client, oppure il server
    è terminato prima di portare a termine la transazione.

en: a transaction failed.
it: una transazione è fallita.

en: an application initialized as APPCLASS_MONITOR has
    attempted to perform a DDE transaction,
    or an application initialized as APPCMD_CLIENTONLY has 
    attempted to perform server transactions.
it: un'applicazione inizializzata come APPCLASS_MONITOR ha
    cercato di effettuare una transazione DDE,
    oppure un'applicazione inizializzata come APPCMD_CLIENTONLY
    ha cercato di effettuare una transazione server.

en: an internal call to the PostMessage function has failed.
it: una chiamata interna alla funzione PostMessage è fallita.

en: an internal error has occurred in the DDEML.
it: è avvenuto un errore interno nel DDEML.

en: an invalid transaction identifier was passed to a DDEML function.
    Once the application has returned from an XTYP_XACT_COMPLETE callback,
    the transaction identifier for that callback is no longer valid.
it: è stato fornito un identificatore di transazione non valido ad una funzione DDEML.
    Una volta che l'applicazione è uscita da una callback XTYP_XACT_COMPLETE,
    l'identificatore di transazione per questa callback non è più valido.

en: assuming this is a multi-part zip concatenated
it: si assume queste siano più parti di un archivio ZIP concatenate

en: attempt to change immutable key '%s' ignored.
it: tentativo di modificare la chiave non modificabile '%s' ignorato.

en: bad arguments to library function
it: funzione di libreria richiamata con argomento errato

en: bad signature
it: firma errata

en: bad zipfile offset to entry
it: offset scorretto per il file nell'archivio ZIP

en: binary
it: binario

en: bold
it: grassetto

en: can't close file '%s'
it: impossibile chiudere il file '%s'

en: can't close file descriptor %d
it: impossibile chiudere il descrittore di file %d

en: can't commit changes to file '%s'
it: impossibile applicare i cambiamenti al file '%s'

en: can't create file '%s'
it: impossibile creare il file '%s'

en: can't delete user configuration file '%s'
it: impossibile eliminare il file di configurazione utente '%s'

en: can't determine if the end of file is reached on descriptor %d
it: impossibile determinare se il descrittore di file %d ha raggiunto la fine del file

en: can't execute '%s'
it: impossibile eseguire '%s'

en: can't find central directory in zip
it: impossibile trovare il catalogo all'interno del file ZIP

en: can't find length of file on file descriptor %d
it: impossibile determinare la dimensione del file del descritore %d

en: can't find user's HOME, using current directory.
it: impossibile trovare la HOME dell'utente, viene impiegata la cartella corrente.

en: can't flush file descriptor %d
it: impossibile forzare la scrittura su disco del descrittore di file %d

en: can't get seek position on file descriptor %d
it: impossibile determinare la posizione corrente del descrittore di file %d

en: can't load any font, aborting
it: impossibile caricare un qualunque tipo di carattere, abbandono

en: can't open file '%s'
it: impossibile aprire il file '%s'

en: can't open global configuration file '%s'.
it: impossibile aprire il file globale di configurazione '%s'.

en: can't open user configuration file '%s'.
it: impossibile aprire il file di configurazione utente '%s'.

en: can't open user configuration file.
it: impossibile aprire il file di configurazione utente.

en: can't re-initialize zlib deflate stream
it: impossibile reinizializzare il flusso zlib di compressione

en: can't re-initialize zlib inflate stream
it: impossibile reinizializzare il flusso di decompressione zlib.

en: can't read from file descriptor %d
it: impossibile leggere dal descrittore di file %d

en: can't remove file '%s'
it: impossibile eliminare il file '%s'

en: can't remove temporary file '%s'
it: impossibile eliminare il file temporaneo '%s'

en: can't seek on file descriptor %d
it: impossibile eseguire una seek sul descrittore di file %d

en: can't write buffer '%s' to disk.
it: Impossibile scrivere su disco il buffer '%s'.

en: can't write to file descriptor %d
it: impossibile scrivere sul descrittore di file %d

en: can't write user configuration file.
it: impossibile scrivere il file di configurazione utente.

en: checksum error
it: errore nel codice di controllo

en: checksum failure reading tar header block
it: checksum errato durante la lettura dell'intestazione del file TAR

en: compression error
it: errore di compressione

en: conversion to 8-bit encoding failed
it: la conversione in una codifica ad 8 bit è fallita

en: date
it: data

en: decompression error
it: errore di decompressione

en: default
it: predefinito

en: double
it: doppio

en: dump of the process state (binary)
it: immagine dello stato del programma (binario)

en: eighteenth
it: diciotto

en: eighth
it: otto

en: eleventh
it: undici

en: entry '%s' appears more than once in group '%s'
it: la voce '%s' è presente più volte nel gruppo '%s'

en: error in data format
it: errore nel formato dei dati

en: error opening '%s'
it: errore nell'apertura di '%s'

en: error opening file
it: errore nell'apertura file

en: error reading zip central directory
it: errore durante la lettura del catalogo del file ZIP

en: error reading zip local header
it: errore durante la lettura dell'intestazione ZIP locale

en: error writing zip entry '%s': bad crc or length
it: errore durante la scrittura del file '%s': CRC o lunghezza errati

en: failed to flush the file '%s'
it: impossibile forzare la scrittura su disco del file '%s'

en: fifteenth
it: quindici

en: fifth
it: cinque

en: file '%s', line %d: '%s' ignored after group header.
it: file '%s', riga %d: '%s' ignorato dopo l'inizio di un gruppo.

en: file '%s', line %d: '=' expected.
it: file '%s', riga %d: atteso '='.

en: file '%s', line %d: key '%s' was first found at line %d.
it: file '%s', riga %d: la chiave '%s' è già stata trovata alla riga %d.

en: file '%s', line %d: value for immutable key '%s' ignored.
it: file '%s', riga %d: valore per la chiave non configurabile '%s' ignorato.

en: file '%s': unexpected character %c at line %d.
it: file '%s': carattere %c non atteso alla riga %d.

en: files
it: file

en: first
it: primo

en: font size
it: corpo

en: fourteenth
it: quattordici

en: fourth
it: quattro

en: generate verbose log messages
it: genera messaggi del registro dettagliati

en: image
it: immagine

en: incomplete header block in tar
it: blocco di intestazione errato nel file tar

en: incorrect event handler string, missing dot
it: Event handler si stringa non corretto, manca punto

en: incorrect size given for tar entry
it: valore della dimensione errato per una voce del file TAR

en: invalid data in extended tar header
it: dati errati nell'intestazione estesa del file TAR

en: invalid message box return value
it: il riquadro di dialogo ha ritornato un valore non valido

en: invalid zip file
it: file ZIP non valido

en: italic
it: corsivo

en: light
it: leggero

en: locale '%s' cannot be set.
it: impossibile impostare '%s' locale.

en: midnight
it: mezzanotte

en: nineteenth
it: diciannove

en: ninth
it: nove

en: no DDE error.
it: nessun errore DDE.

en: no error
it: nessun errore

en: no fonts found in %s, using builtin font
it: Nessuna font trovata in %s., uso font integrata

en: noname
it: senzanome

en: noon
it: mezzogiorno

en: normal
it: normale

en: objects cannot have XML Text Nodes
it: L'oggetto non può avere nodi XML Text

en: out of memory
it: memoria insufficiente

en: process context description
it: descrizione del contesto del programma

en: rawctrl
it: controllo raw

en: read error
it: errore di lettura

en: reading zip stream (entry %s): bad crc
it: CRC errato durante la lettura del file %s dal file ZIP

en: reading zip stream (entry %s): bad length
it: lunghezza errata durante la lettura del file %s dal file ZIP

en: reentrancy problem.
it: problema di rientranza.

en: second
it: due

en: seek error
it: errore nel riposizionamento

en: seventeenth
it: diciassette

en: seventh
it: sette

en: show this help message
it: visualizza questo messaggio di aiuto

en: sixteenth
it: sedici

en: sixth
it: sei

en: specify display mode to use (e.g. 640x480-16)
it: specifica la modalità video da utilizzare (es. 640x480-16)

en: specify the theme to use
it: specifica il tema da utilizzare

en: standard/circle
it: Standard/cerchio

en: standard/circle-outline
it: Standard/cerchio con contorno

en: standard/diamond
it: standard/diamante

en: standard/square
it: Standard/quadrato

en: standard/triangle
it: standard/triangolo

en: stored file length not in Zip header
it: la lunghezza del file non è memorizzata nell'intestazione del file ZIP

en: strikethrough
it: Barrato

en: tar entry not open
it: voce del file TAR non aperta

en: tenth
it: dieci

en: the response to the transaction caused the DDE_FBUSY bit to be set.
it: la risposta alla transazione ha causato l'impostazione del bit DDE_FBUSY.

en: third
it: tre

en: thirteenth
it: tredici

en: today
it: oggi

en: tomorrow
it: domani

en: trailing backslash ignored in '%s'
it: Barra retroversa finale ignorata in '%s'

en: twelfth
it: dodici

en: twentieth
it: venti

en: underlined
it: sottolineato

en: unexpected " at position %d in '%s'.
it: " non atteso alla posizione %d in '%s'.

en: unexpected end of file
it: fine del file non attesa

en: unknown
it: sconosciuto

en: unknown class %s
it: classe %s sconosciuta

en: unknown error
it: errore sconosciuto

en: unknown error (error code %08x).
it: errore sconosciuto (codice %08x).

en: unknown seek origin
it: origine della seek sconosciuta

en: unknown-%d
it: sconosciuto-%d

en: unnamed
it: senzanome

en: unnamed%d
it: senzanome%d

en: unsupported Zip compression method
it: metodo di compressione non supportato per il file ZIP

en: using catalog '%s' from '%s'.
it: utilizzato catalogo '%s' in '%s'.

en: write error
it: errore di scrittura

en: wxGetTimeOfDay failed.
it: wxGetTimeOfDay fallita.

en: wxWidget control pointer is not a data view pointer
it: Puntatore controllo wxWidget non è un puntatore vista dati

en: wxWidget's control not initialized.
it: Controllo wxWidget non inizializzato.

en: wxWidgets could not open display for '%s': exiting.
it: wxWidgets non può aprire il display per '%s': abbandona.

en: wxWidgets could not open display. Exiting.
it: wxWidgets non può aprire il display. Abbandona.

en: yesterday
it: ieri

en: zlib error %d
it: errore zlib %d
