Clipdiary 1.0 - en to fi_FI translation catalogue (297 entries)

en: Enter text for search and click "Search" button.
    
    Tip: Use the % symbol to look up partial information matches. (For example enter http://%.edu for find all links to edu domain).
fi_FI: Syötä teksti hakuun ja paina  "Etsi"
    
    Vihje: Käytä % symboolia etsiäksesi osittaisilla tiedoilla. (Esimerkiksi kirjoita http://%.edu joka löytää kaikki linkit .edu domainilla)

en: Search
fi_FI: Etsi

en: Reset filter and show all clips
fi_FI: Nollaa suodatin ja näytä kaikki leikkeet

en: Last page - oldest clips
fi_FI: Viimeinen sivu - vanhimmat leikkeet

en: Previous page - older clips
fi_FI: Edellinen sivu - vanhemmat leikkeet

en: Next page - newer clips
fi_FI: Seuraava sivu - uudemmat leikkeet

en: First page - newest clips
fi_FI: Ensimmäinen sivu - uusimmat leikkeet

en: 
       Title :
fi_FI: 
       Nimi :

en: 
       Application :
fi_FI: 
       Sovellus :

en: &Multiple pasting...
fi_FI: &Liitä useita leikkeitä

en: &Open in browser
fi_FI: &Avaa selaimessa

en: &Save to file...
fi_FI: &Tallenna tiedostoon

en: &Monitor clipboard
fi_FI: &Tarkastele leikepöytää

en: &Always on top
fi_FI: &Aina päälimmäisenä

en: Hide after copying or pasting
fi_FI: Piilota kopioinnin tai liittämisen jälkeen

en: Incremental search
fi_FI: Inkrementaalinen haku

en: Database
fi_FI: Tietokanta

en: &Options
fi_FI: &Asetukset

en: &Minimize to tray
fi_FI: &Pienennä tehtäväpalkkiin

en: E&xit
fi_FI: Sulje

en: &File
fi_FI: &Tiedosto

en: &Paste to active window
fi_FI: &Liitä aktiiviseen ikkunaan

en: &Copy to clipboard
fi_FI: &Kopioi leikepöydältä

en: Pa&ste as plain text
fi_FI: Li&itä tekstimuodossa

en: C&opy as plain text
fi_FI: K&opioi tekstimuodossa

en: &View clip
fi_FI: &Katso leikettä

en: &Rename
fi_FI: &Nimeä uudelleen

en: &Delete
fi_FI: &Poista

en: &Advanced
fi_FI: &Lisäasetukset

en: &Clip
fi_FI: &Leike

en: &Help
fi_FI: &Ohje

en: &About Clipdiary
fi_FI: &Tietoja Clipdiarysta

en: Run Tutorial
fi_FI: Suorita opastus

en: Get full version
fi_FI: Osta täysi versio

en: Enter registration key
fi_FI: Syötä rekisteröintiavain

en: Check for &updates
fi_FI: Tarkista &päivitykset

en: &Visit homepage
fi_FI: &Kotisivuille

en: Subscribe to &newsletter
fi_FI: Tilaa &uutiskirje

en: &Send feedback
fi_FI: &Lähetä palautetta

en: &Blog
fi_FI: &Blogi

en: &Share
fi_FI: &Jaa

en: Paste &as plain text
fi_FI: Liitä tekstimuodossa

en: Copy a&s plain text
fi_FI: Kopioi tekstimuodossa

en: Enter new title:
fi_FI: Lisää uusi otsikko:

en: Error while registering Main Hot Key combination.
fi_FI: Virhe rekisteröidessä ensisijaista pikanäppäinyhdistelmää

en: Error while registering hotkey combination for copying a Previous Clip.
fi_FI: Virhe rekisteröidessä pikanäppäinyhdistelmää, joka kopioi edellisen leikkeen.

en: Error while registering hotkey combination for copying a Next Clip.
fi_FI: Virhe rekisteröidessä pikanäppäinyhdistelmää, joka kopioi seuraavan leikkeen.

en: Error while registering hotkey combination for pasting current clipboard as plain text.
fi_FI: Virhe rekisteröidessä pikanäppäinyhdistelmää, joka liittää nykyisen leikepöydän sisällön tekstimuodossa.

en: Evaluation version: %i day(s) left
fi_FI: Kokeiluversio: %i päivä(ä) jäljellä

en: Quit program?
fi_FI: Sulje ohjelma?

en: Registration information:
fi_FI: Registeröintitiedot

en: Version
fi_FI: Versio

en: Release date
fi_FI: Julkaisupäivämäärä

en: Web Site
fi_FI: Internet-sivu

en: Support
fi_FI: Tuki

en: contact us
fi_FI: Ota yhteyttä

en: Blog
fi_FI: Blogi

en: become a fan
fi_FI: Tule faniksi

en: useful tips
fi_FI: Hyödylliset neuvot

en: Close window
fi_FI: Sulje ikkuna

en: Enter a license key
fi_FI: Syötä rekisteröintikoodi

en: Get License Now...
fi_FI: Osta lisenssi nyt

en: license(s)
fi_FI: Lisenssi(t)

en: View detail information
fi_FI: Tarkastele yksityiskohtaisia tietoja

en: Thanks! Clipdiary will be restarted now...
fi_FI: Kiitos! Clipdiary käynnistyy uudelleen...

en: Clipdiary Achievement
fi_FI: Clipdiary Saavutukset

en: You have new achievement, click to view it!
fi_FI: Ansaitsit uuden saavutuksen, paina tästä katsoaksesi sitä!

en: Close
fi_FI: Sulje

en: Sorry, your subscription for free UPGRADES has expired,
fi_FI: Pahoittelut, sinun tilauksesi ilmaisista PÄIVITYKSISTÄ on päättynyt,

en:  view details
fi_FI: katso lisätietoja

en: You can <a href="%RegUrl%"> find more information at this page
fi_FI: Voit <a href="%RegUrl%"> etsiä lisää tietoa tältä sivustolta

en: You have 5 days trial to evaluate new feature.
fi_FI: Sinulla on 5 päivän kokeiluversio arvioidaksesi uusia ominaisuuksia

en: Evaluate LAST day
fi_FI: Kokeiluversion VIIMEINEN päivä

en: Evaluate now - %i day(s) left
fi_FI: Arvioi nyt - %i päivä(ä) jäljellä

en: Sorry, but your trial period has expired
fi_FI: Pahoittelut, mutta kokeilujaksosi on päättynyt

en: This is LAST day of your %i-day trial period
fi_FI: Tämä on VIIMEINEN päivä sinun %i-päivän kokeiluajasta

en: This is day %i of your %i-day trial period
fi_FI: Tämä on %i päivä sinun %i-päivän kokeiluajasta

en: Evaluate now
fi_FI: Arvioi nyt

en: Your license is invalid, click here to view details
fi_FI: Lisenssi on virheellinen, paina tästä nähdäksesi lisätietoja

en: Order Clipdiary Now and get the full version within minutes!
fi_FI: Osta Clipdiary nyt ja saa täysi versio käyttöösi minuuteissa!

en: Get full power of Clipdiary for all time!
fi_FI: Hanki kaikki ominaisuudet Clipdiaryyn!

en: Let it save your time day by day
fi_FI: Säästäköön se aikaasi päivisin

en: Risk free unconditional 30 day money-back guarantee
fi_FI: Riskitön 30-päivän rahat takaisin takuu

en: Support Clipdiary development
fi_FI: Tue Clipdiaryn kehitystä

en: I Want to Buy Now
fi_FI: Haluan ostaa nyt

en: Secure Online Ordering
fi_FI: Suojattu online ostaminen

en: Enter Key
fi_FI: Syötä avain

en: Visit Home Page
fi_FI: Kotisivuille

en: Contact us
fi_FI: Ota yhteyttä

en: &Add new
fi_FI: &Lisää uusi

en: Can't make description and title :(
fi_FI: Kuvausta ja nimikettä ei voida tehdä :(

en: List of copied files:
fi_FI: Listaa kopioidut tiedostot:

en: Image %ix%i, %i Bit Depth
fi_FI: Kuva  %ix%i, %i Bittisyvyys

en:  copied from
fi_FI: Kopioitu lähteestä

en: Image: Can't get information about image:(
fi_FI: Kuva: Kuvan tietoja ei ole saatavilla :(

en: Unknown data format: Data was taken from %s - %s
fi_FI: Tuntematon tiedostomuoto: Tiedot on ottanut %s - %s

en: Unsupported data format
fi_FI: Ei-tuettu tiedostoformaatti

en: Failed to close the clipboard.
fi_FI: Leikepöydän sulkeminen epäonnistui.

en: Failed to empty the clipboard.
fi_FI: Leikepöydän tyhjentäminen epäonnistui.

en: 
     ...[text is truncated]
fi_FI: 
     ...[teksti on typistetty]

en: Open folder
fi_FI: Avaa kansio

en: Format list
fi_FI: Tyyppiluettelo

en: Application list
fi_FI: Ohjelmalista

en: Save to file...
fi_FI: Tallenna tiedostoon...

en: Delete
fi_FI: Poista

en: Actual size
fi_FI: Todellinen koko

en: Cancel
fi_FI: Peruuta

en: Description:
fi_FI: Kuvaus:

en: 
       Created : %s  	  size : %s bytes
fi_FI: 
       Luotu : %s  	  koko : %s tavua

en: Information:
fi_FI: Tiedot:

en: Save to file(s) wizard
fi_FI: Tallenna tiedosto(t) ohjattuna

en: This wizard helps you export clips to file(s)
fi_FI: Tämä

en: Export clips into:
fi_FI: Vie leikkeet...

en: &Single file - all clips in one txt file
fi_FI: &Yksi tiedosto - Kaikki leikkeet yhdessä tekstitiedostossa

en: Set of &files - each clip into personal file
fi_FI: Monta &tiedostoa - Jokainen leike omassa tiedostossaan

en: Export:
fi_FI: Vie:

en: &Text clips
fi_FI: &Tekstileike

en: &Images
fi_FI: &Kuvat

en: &Lists of copied files
fi_FI: &Luettelo kopioiduista tiedostoista

en: Select destination
fi_FI: Valitse kohde

en: Save exported clips into:
fi_FI: Tallenna

en: Destination folder:
fi_FI: Lähdekansio:

en: Browse...
fi_FI: Selaa...

en: Name:
fi_FI: Nimi:

en: Choose a directory
fi_FI: Valitse hakemisto

en: Result:
fi_FI: Tulos:

en: Open file
fi_FI: Avaa tiedosto

en: 	Processing... Please wait...
fi_FI: 	Käsitellään... Odota hetki...

en: %i clips from %i were successfully exported to:
    
    %s
fi_FI: %i leikettä lähteestä %i onnistuneesti viety kohteeseen:
    
    %s

en: 	Saved from Clipdiary %s
    
    =-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=
fi_FI: 	Tallennettu Clipdiaryyn %s
    
    =-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

en: Error
fi_FI: Virhe

en: Paste as:
fi_FI: Liitä nimellä

en: One &plain text clip
fi_FI: Yksi &tekstimuotoinen leike

en: &Set of original clips
fi_FI: &Aseta alkuperäiset leikkeet

en: &TAB
fi_FI: &Sarkain

en: &Other
fi_FI: &Muuta

en: Paste
fi_FI: Liitä

en: &Cancel
fi_FI: &Peruuta

en: &Open folder
fi_FI: Avaa kansio

en: I have pasted or copied data %i times. Clipdiary clipboard manager saved lots of my time, thanks http://clipdiary.com/?s=shp
fi_FI: Olen liittänyt tai kopioinut tietoja %i kertaa. Clipdiary leikepöytä-avustaja pelasti paljon aikaani, kiitos http://clipdiary.com/?s=shp

en: Please, help us and share information about Clipdiary
fi_FI: Auta meitä jakamaan tietoa Clipdiarysta

en: don't ask me any more
fi_FI: Älä kysy uudestaan

en: Copy to clipboard
fi_FI: Kopioi leikepöydälle

en: Clip Viewer
fi_FI: Esikatsele leike

en: Multiple Pasting
fi_FI: Liitä useita

en: Share information about Clipdiary
fi_FI: Jaa tietoa Clipdiarysta

en: Number of clips per page
fi_FI: Leikkeiden lukumäärä sivulla

en: How many clips per page Clipdiary should show in the main window?
fi_FI: Kuinka monta leikettä Clipdiary näyttää yhdellä sivullä pääikkunassa?

en: Title length
fi_FI: Nimen pituus

en: Clipdiary creates titles for each clip and stores them in the database. You can see these titles in the clipboard history list.
fi_FI: Clipdiary luo nimen jokaiselle leikkeelle ja tallentaa ne tietokantaan. Voit nähdä nämä nimet leikepöydän historia luettelosta.

en: Number of clips to check for duplicate
fi_FI: Kaksoisklippien lukumäärä

en: Clipdiary compares every new caught data with several latest clips and doesn't save data if it is a duplicate. Remember, the bigger this value is, the less duplicate copies at the database would be, and the more slowly Clipdiary would work and the more memory it would require. We recommend using a value from 5 to 10.
fi_FI: Clipdiary vertaa jokaista uutta tietoa useampaan viimeiseen leikkeeseen varmistaakseen että siitä ei ole kaksoiskappaletta. Muista, mitä isompi arvo on sen enemmän kaksoiskappaleita tietokannassa saattaa olla ja se hidastaa Clipdiaryn toimintaa, sekä käyttää muistia enemmän. Me suosittelemme arvoa väliltä 5-10

en: Always
fi_FI: Aina

en: Yes, but check for duplicates
fi_FI: Kyllä, mutta tarkista kaksoiskappaleet

en: Never
fi_FI: Ei koskaan

en: Catch data when copying clip from Clipdiary
fi_FI: Kerää tietoja kopioidessasi leikkeen Clipdiarysta

en: Should Clipdiary add a new clip to the top of the clipboard history list when you copy data from the program? Does not affect the Quick Copy feature.
fi_FI: Voiko Clipdiary lisätä uuden leikkeen leikepöydän historiasta kun kopioit tietoa ohjelmasta? Tämä ei vaikuta pikakopioinnin ominaisuuteen.

en: Pasting clip to the window is a default action
fi_FI: Leikkeen liittäminen ikkunaan on oletustoiminta

en: Turn off this option if you prefer copying clip back into clipboard instead of pasting it to the active window by pressing Enter or double-clicking at clip tree.
fi_FI: Sammuta tämä vaihtoehto, jos haluat leikepöydän kopioinnin sijaan liittämää sen aktiiviseen ikkunaan painamalla Enter tai kaksoisnapsauttamalla leikepuuta.

en: In other case, focus will be automatically moved to new clip only if current clip is last in list.
fi_FI: Muussa tapauksessa keskittyminen siirtyy automaattisesti uuteen leikkeeseen ainoastaan jos kyseessä oleva leike on viimeisenä listalla.

en: Url for search selected text in the web
fi_FI: URL-hae valittua tekstiä internetistä

en: You can use this parameter for customize search engine for search selected text in the web, default value is http://www.google.com/#q={SelectedText}. {SelectedText} will be replaced with selected text
fi_FI: Voit käyttää tätä parametriä muokataksesi hakukonetta joka etsii valittua tekstiä netistä. Oletuksena se on  http://www.google.com/#q={SelectedText}. {Valittu teksti} tullaan kovaamaan valitsemallasi tekstillä

en: Tooltip options
fi_FI: Työkaluvihjeen asetukset

en: Automatically show tooltip when main window is opened
fi_FI: Näytä työkaluvihje automaattisesti kun pääikkuna on auki

en: In other case, you should select other clip or press right arrow in order to activate tooltip.
fi_FI: Muussa tapauksessa sinun tulee valita toinen leike tai painaa oikeaa nuolinäppäintä saadaksesi uuden työkaluvihjeen.

en: Show the full text of a clip in a tooltip
fi_FI: Näytä koko teksti leikkeen työkaluvihjeessä

en: Time to show a tooltip (ms)
fi_FI: Työkaluvihjeen näyttöaika (ms)

en: Time to show a tooltip for the Quick Copy (ms)
fi_FI: Kuinka kauan työkaluvihje näkyy pikakopioinnin aikana (ms)

en: Title for Quick Copy tooltip
fi_FI: Pikakopion työkaluvihjeen otsikko

en: Use own word-wrap algorithm for tooltip text
fi_FI: Käytä omaa rivitysalgoritmiä  työkaluvihjeteksteissä

en: Switch to own word-wrap algorithm for tooltip text under Vista and Window 7 as workaround Windows bug.
fi_FI: Vaihda oman rivitysalgoritmi työkaluvihjeen teksteihin. Vistassa ja Windows 7 :ssa on bugi.

en: Do not capture data in case of the Clipboard Viewer Ignore Format
fi_FI: Älä kopioi tietoja jos Leikepöytä on hiljaisessa tilassa

en: Most of modern password managers add Clipboard Viewer Ignore Format when copying passwords to notify that this data should not be saved by Clipboard Managers
fi_FI: Useimmat salasananhallintaohjelmat lisäävät leikepöydän hiljaiseen tilaan, jotta salasanan kopioiminen olisi turvallista

en: Turn this on if you are using other clipboard managers that monitor clipboard data in order to avoid problems
fi_FI: Valitse tämä, jos käytät toista leikepöytää valvovaa ohjelmaa, ongelmien välttämiseksi

en: Delay (ms)
fi_FI: Viive (ms

en: Troubleshooting
fi_FI: Vianmääritys

en: Delay before catching data (ms)
fi_FI: Kauanko odotetaan, ennenkuin tieto napataan (ms)

en: Try to increase this value only if you have trouble with catching data from Clipboard! Default value is 20
fi_FI: Yritä korvata tämä arvo vain jos sinulla on ongelmia tiedon kopioinnissa Clipdiarystä! Oletusarvo on 20

en: If you want Clipdiary to ignore hot keys pressing in some applications (in games, for example), just add them to this list.
fi_FI: Jos haluat, että Clipdiary ei huomioi pikanäppäinyhdistelmiä joudenkin ohjelmien kohdalla (Esimerkiksi pelit ja elokuvat), lisää ohjelma tälle listalle.

en: This application already in the list.
fi_FI: Tämä ohjelma on jo listalla.

en: If attempts to get data from the clipboard cause problems with some applications - add them to this list. Clipdiary won't try to get data from these applications.
fi_FI: Jos yritykset saada tietoja leikepöydälle aiheuttaa ongelmia joidenkni sovellusten kanssa - Lisää ne luetteloon. Clipdiary ei yritä saada tietoja näistä sovelluksista.

en: If attempts to get data in some particular formats from the clipboard cause problems - add them to this list. Clipdiary won't try to get data in these formats.
fi_FI: Jos yritykset saada tietoja joissakin tiedostomuodossa leikepöydälle aiheuttavat ongelmia - Lisää ne luetteloon. Clipdiary ei yritä saada tietoja näistä muodoista.

en: &Reset to default
fi_FI: &Palauta oletusasetukset

en: &From Clipboard
fi_FI: &Leikepöydältä

en: From &Database
fi_FI: &Tietokannasta

en: &Standard formats
fi_FI: &Vakiomuodot

en: Enter name &manually
fi_FI: Syötä nimi &manuaalisesti

en: Enter clipboard format name:
fi_FI: Syötä leikepöydän tyypin nimi:

en: Formats filter
fi_FI: Tyyppisuodatin

en: Select format(s) that should be ignored
fi_FI: Valitse muodot, jotka pitäisi jättää huomioimatta

en: &Display icon in the system tray
fi_FI: &Näytä kuvake tehtäväpalkissa

en: &Minimize to the system tray on run
fi_FI: &Pienennä tehtäväpalkkiin käynnissä ollessa

en: Minimize to the system tray instead of &closing
fi_FI: Pienennä tehtäväpalkkiin &sulkemisen sijasta

en: &Run on Windows startup
fi_FI: &Käynnistä Windowssin käynnistyessä

en: Check for &updates every 30 days
fi_FI: Tarkista &päivitykset 30-päivän välein.

en: Play sound:
fi_FI: Soita ääni:

en: Interface language:
fi_FI: Käyttöliittymän kieli:

en: You must restart %s for interface language change to take effect
fi_FI: Sinun täytyy käynnistää uudelleen %s ennenkuin käyttöliittymän muutokset tulevat voimaan

en: Are you sure you want to select %s language? Please confirm
fi_FI: Oletko varma että valitset %s kielen? Vahvista se

en: Quick copy the previous clip to the clipboard:
fi_FI: Kopioi edellinen leike nopeasti leikepöydälle

en: Quick copy the next clip to the clipboard:
fi_FI: Kopioi seuraava leike nopeasti leikepöydälle

en: Automatically paste a clip after the Quick Copy (when you release keys)
fi_FI: Liitä leike automaattisesti kun painat Pikakopiointi (kun vapautat pikanäppäimet)

en: Paste current clipboard contents as plain text:
fi_FI: Liitä nykyisen leikepöydän sisältö tekstimuodossa:

en: These are system-wide Hot Keys. You can press them at any time in order to bring the program to the screen, quickly copy the previous or the next clip to the clipboard if Clipdiary is running.
fi_FI: Tämä on järjestelmänlaajuinen pikanäppäin. Voit painaa niitä milloin tahansa, jotta ohjelma kopioi edellisen leikkeen tai se uraavan leikkeen, jos Clipdiary on käynnissä.

en: Error while registering main hot key combination.
fi_FI: Virhe rekisteröidessä ensisijaista pikanäppäinyhdistelmää.

en: General
fi_FI: Yleiset

en: highlighting
fi_FI: korostus

en: Highlight pasted items
fi_FI: Korosta liitettyjä tavaroita

en: Change colors for pasted item, so you can find it quickly
fi_FI: Vaihda liitetyn tavaran väriä, jotta löydät sen nopeasti

en: Change text color
fi_FI: Vaihda tekstin väri

en: Text color
fi_FI: Tekstin väri

en: Change background color
fi_FI: Vaihda taustan väri

en: Background color
fi_FI: Taustan väri

en: Emulate Ctrl+V for pasting
fi_FI: Toista Ctrl+V liittääksesi

en: Emulate Ctrl+V or Shift+Insert when pasting clip from Clipdiary.
fi_FI: Toista Ctrl+V tai Shift+Insert kun liität leikettä Clipdiarystä.

en: Restore clipboard contents after pasting a Clip
fi_FI: Palauta leikepöydän sisältö leikkeen liittämisen jälkeen

en: Compatibility Delay (ms)
fi_FI: Yhteensopivuusviive (ms)

en: Hot keys
fi_FI: Pikanäppäimet

en: Interface
fi_FI: Käyttöliittymä

en: Paste options
fi_FI: Liittämisen asetukset

en: Filtering
fi_FI: Suodattimet

en: Problem applications
fi_FI: Ongelmasovellukset

en: Problem formats
fi_FI: Ongelmatiedostotyypit

en: Advanced
fi_FI: Lisäasetukset

en: Path to the database
fi_FI: Tietokannan polku

en: Switch to another database
fi_FI: Vaihda toiseen tietokantaan

en: Clone and Switch
fi_FI: Kloonaa ja vaihda

en: Maximum clips saved in the database between sessions
fi_FI: Leikkeiden enimmäismäärä tietokannassa istuntojen välillä

en: Set '0' to empty the database on exit
fi_FI: Aseta '0'tyhjentääksesi tietokannan sulkiessasi ohjelman

en: &Empty database
fi_FI: &Tyhjä tietokanta

en: Choose a new database
fi_FI: Valitse uusi tietokanta

en: Do you want to delete all records from the database?
fi_FI: Oletko varma, että haluat poistaa kaikki tiedot tietokannasta?

en: Configuration Wizard for Clipdiary
fi_FI: Asetusopas Clipdiaryyn

en: Welcome to the wizard for configuring and
     getting acquainted with Clipdiary!
fi_FI: Tervetuloa asetusoppaaseen ja/n tutustumaan Clipdiaryyn

en: This wizard will allow you to configure Clipdiary according to your preferences and get acquainted with main methods of work with the program
fi_FI: Tämän asetusoppaan avulla voit määrittää Clipdiaryn haluamallasi tavalla ja tutustua ohjelman päätoimintoihin

en: Click Next to continue
fi_FI: Paina Seuraava jatkaaksesi

en: Select Main Hot Key
fi_FI: Valitse pääpikanäppäinyhdistelmä

en: When you need data which have been copied to the clipboard earlier, just press the main hot key and the clip selection dialog box will appear on the screen.
fi_FI: Kun tarvitset tietoja, jotka on kopioitu leikepöydälle aikaisemmin, paina vain pääpikanäppäinyhdistelmää ja leikkeenvalintaruutu ilmestyy näytöllesi.

en: What Hot Key do you prefer?
fi_FI: Mistä pikanäppäinyhdistelmää käyttäisit mieluiten?

en: Just place the cursor into the field below and press any key combination
fi_FI: Aseta kursori alla olevaan tekstilaatikkoon ja paina mitä tahansa näppäinyhdistelmää

en: Click Next if Ctrl+D is suitable for you
fi_FI: Paina Seuraava, jos Ctrl+D on sopiva sinulle

en: How It Works
fi_FI: Kuinka se toimii

en: There are three simple steps in order to get a clip from the clipboard history
fi_FI: On olemassa kolme helppoa vaihetta saadaksesi leikkeen leikepöydän historiasta

en: 1. Press the main hot key (CTRL+D by default)
fi_FI: 1. Paina pääpikanäppäinyhdistelmää (CTRL+D oletuksena)

en: Clipdiary window will appear at the screen
fi_FI: Clipdiaryn ikkuna ilmestyy näyttöön

en: 2. Select necessary clip
fi_FI: 2. Valitse tarvittava leike

en: Use arrow keys on the keyboard or mouse
fi_FI: Käytä nuolinäppäimiä tai hiirtä

en: 3. Get it!
fi_FI: 3. Ymmärretty!

en: Enter or double click - paste clip to the target window
fi_FI: Syötä tai kaksoisnapauta - liitä leike kohdeikkunaan

en: or
fi_FI: tai

en: Ctrl+C - copy it to the clipboard
fi_FI: Ctrl+C - kopioi se leikepöydälle

en: Practice page
fi_FI: Harjoitussivu

en: Now you are ready to paste clip from the clipboard history. Try to do this in order to understand main principles of work
fi_FI: Nyt olet valmis liittämään leikkeen leikepöydän historiasta. Yritä tehdä tämä, jotta ymmärrät pääperiaatteet

en: 1. First of all, press this button in order to copy a few clips to the clipboard
fi_FI: 1. Ensinnäkin, paina tätä näppäintä kopioidaksesi muutaman leikkeen leikepöydälle

en: Copy a few Clips to Clipboard
fi_FI: Kopioi muutama leike leikepöydälle

en: 2. Now place the cursor into the input field below and press the hot key you selected (CTRL+D by default). Select any clip and press Enter.
fi_FI: 2. Sijoita kursori alla olevaan tekstikenttään ja paina pääpikanäppäinyhdistelmää, jonka olet määrittänyt (CTRL+D oletuksena). Valitse mikä tahansa leike ja paina Enter.

en: I understand how to work with the program
fi_FI: Ymmärrän miten ohjelma toimii

en: Example of clip #1
fi_FI: Esimerkkileike #1

en: Second clip
fi_FI: Toinen leike

en: This is really very...
    very
    very...
    ...very long clip in several lines
fi_FI: Tämä on todella...
    todella
    todella...
    ...todella pitkä leike usealla rivillä

en: Just one more text for your practice
fi_FI: Vain yksi teksti käytännössä

en: Now you know that it's easy to paste text from the clipboard history, do you?
fi_FI: Nyt tiedät, että on helppoa liittää tekstiä leikepöydän historiasta.

en: Last copied clip
fi_FI: Viimeisin kopioitu leike

en: Test clips were successfully copied to clipboard
fi_FI: Testileikkeet kopioitu onnistuneesti leikepöydälle

en: Test clips were successfully copied to the clipboard
fi_FI: Testileikkeet kopioitu onnistuneesti leikepöydältä

en: Select Hot Key for quick copying
fi_FI: Valitse pikanäppäinyhdistelmä pikakopiointiin

en: You can quickly copy any saved clip back to the clipboard even without opening clip selection dialog box. Just use these two hot keys:
fi_FI: Voit nopeasti kopioida ja tallentaa jokaisen leikkeen takaisin leikepöydälle jopa avaamatta leikkeen valintalaatikkoa. Käyttämällä näitä kahta pikanäppäinyhdistelmää:

en: Change them if you prefer other hot key combinations
fi_FI: Muuta niitä, jos haluat muita pikanäppäinyhdistelmiä

en: Quick copy the next clip to the clipboard
fi_FI: Kopioi nopeasti seuraava leike leikepöydältä

en: Just click Next if these combinations are suitable for you
fi_FI: Paina Seuraava, jos nämä yhdistelmät sopivat sinulle

en: Practice page #2
fi_FI: Harjoitussivu #2

en: Try to select a clip and copy it to the clipboard without opening Clip Selection Dialog Box
fi_FI: Valitse leike ja kopioi se leikepöydälle avaamatta Leikkeen valintalaatikkoa

en: 1. Select a clip using hot key combinations for copying previous or next clip from the history back to clipboard
fi_FI: 1. Valitse leike käyttämällä pikanäppäinyhdistelmää, joka kopioi edellisen tai seuraavan leikkeen historiasta takaisin leikepöydälle.

en: 2. Now when needed data is copied, place the cursor into the input field below and paste data as usual (ctrl+v or shift+insert)
fi_FI: 2. Nyt kun tietoja  kopioidaan, aseta kursori alla olevaan tekstikenttään ja liitä tiedot normaalisti (CTRL+V tai Shift+Insert)

en: Good Luck!
fi_FI: Onnea!

en: Now you are ready to work with Clipdiary. We wish you good luck and hope Clipdiary will become a reliable and good assistant for you.
fi_FI: Nyt olet valmis käyttämään Clipdiarya. Me toivotamme teille hyvää onnea ja toivomme, että Clipdiary tulee olemaan luotettava ja hyvä apulainen teille.

en: Read Clipdiary BLOG - a lot of useful tips
fi_FI: Lue Clipdiary Blogia - Paljon hyödyllisiä vinkkejä

en: Clipdiary FAQ - answers for your questions
fi_FI: Clipdiary UKK - Usein Kysytyt Kysymykset

en: You may be interested in our other utilities that make everyday work with a computer easier:
fi_FI: Saatat olla kiinnostunut meidän muista apuohjelmista, jotka tekevät jokapaiväisestä työstä tietokoneella helpompaa:

en: Have all your often used texts at your fingertips
fi_FI: Kaikki usein käytetyt tekstit käden ulottuvilla

en: Are you sure you want to close this Wizard?
fi_FI: Oletko varma, että haluat sulkea tämän opastuksen?

en: Options
fi_FI: Asetukset

en: Please select a subentry from the list!
fi_FI: Ole hyvä ja valitse alielementti listasta!

en: Paste your registration key:
fi_FI: Liitä rekisteröintiavain:

en: You already have a licence - click to view detail information
fi_FI: Lisenssi on jo käytössä - Paina tästä saadaksesi yksityiskohtaista tietoa

en: Paste key
fi_FI: Liitä avain

en: Register it
fi_FI: Rekisteröi

en: Your license information was copied to clipboard:
fi_FI: Lisenssin tiedot on kopioitu leikepöydälle:

en: Registration window
fi_FI: Rekisteröinti-ikkuna

en: &Open Main Window
fi_FI: &Sulje pääikkuna

en: &Monitor Clipboard
fi_FI: &Tarkastele leikepöytää

en: &Specify path to file
fi_FI: &Määritä tiedoston polku

en:  Check for new version
fi_FI: Etsi uusin versio

en: 
    
    Do you want to open website for an update?
fi_FI: 
    
    Haluatko avata selaimen päivitystä varten?

en: Error while getting information about new version of %s
fi_FI: Virhe haettaessa tietoa uudesta versiosta %s

en: New version of %s is available.
    
       Current version:  %s
       New version:  %s
       Release date:  %s
    
    %s
fi_FI: Uusi versio %s on saatavilla
    
       Nykyinen versio:  %s
       Uusi versio:  %s
       Julkaisupäivämäärä:  %s
    
    %s

en: You are using the latest version of %s
fi_FI: Käytössäsi on uusin versio %s
