Clipdiary 1.0 - en to da translation catalogue (297 entries)

en: 	Processing... Please wait...
da: 	Arbejder... Vent et øjeblik...

en: 	Saved from Clipdiary %s
    
    =-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=
da: 	Gemt fra Clipdiary %s
    
    =-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

en: 
    
    Do you want to open website for an update?
da: 
    
    Vil du åbne opdateringssiden?

en: 
       Application :
da: 
       Program :

en: 
       Created : %s  	  size : %s bytes
da: 
       Oprettet : %s  	  str. : %s bytes

en: 
       Title :
da: 
       Titel :

en: 
     ...[text is truncated]
da: 
     ...[tekst afkortet]

en:  Check for new version
da: Søg efter opdatering

en:  copied from
da: kopieret fra

en:  view details
da: Se detaljer

en: %i clips from %i were successfully exported to:
    
    %s
da: %i klip a' %i blev eksporteret til:
    
    %s

en: &About Clipdiary
da: &Om Clipdiary

en: &Add new
da: &Tilføj

en: &Advanced
da: &Avanceret

en: &Always on top
da: &Altid øverst

en: &Cancel
da: A&nnuller

en: &Clip
da: &Klip

en: &Copy to clipboard
da: &Kopier til udklipsholder

en: &Delete
da: &Slet

en: &Display icon in the system tray
da: &Vis ikon på proceslinie (ved uret)

en: &Empty database
da: &Tøm database

en: &File
da: &Fil

en: &From Clipboard
da: &Fra udklipsholder

en: &Help
da: &Hjælp

en: &Images
da: &Billeder

en: &Lists of copied files
da: &Liste med kopierede filer

en: &Minimize to the system tray on run
da: &Minimer til proceslinie

en: &Minimize to tray
da: &Minimer til proceslinie

en: &Monitor Clipboard
da: &Overvåg udklipsholder

en: &Monitor clipboard
da: &Overvåg udklipsholder

en: &Multiple pasting...
da: &Multi indsætning...

en: &Open Main Window
da: &Åben hovedvindue

en: &Open folder
da: Åben mappe

en: &Open in browser
da: Åben i browser

en: &Options
da: &Indstillinger

en: &Other
da: &Andet

en: &Paste to active window
da: &Sæt ind i aktivt vindue

en: &Rename
da: &Omdøb

en: &Reset to default
da: &Gendan standard

en: &Run on Windows startup
da: &Start sammen med Windows

en: &Save to file...
da: &Gem som fil...

en: &Set of original clips
da: &Sæt af originale klip

en: &Share
da: Del

en: &Single file - all clips in one txt file
da: &En fil - alle klip i en tekstfil

en: &Specify path to file
da: &Angiv filsti

en: &Standard formats
da: Standardformater

en: &Text clips
da: &Tekstklip

en: &View clip
da: Vis klip

en: &Visit homepage
da: &Besøg hjemmeside

en: 1. First of all, press this button in order to copy a few clips to the clipboard
da: 1. Klik på knappen for at anbringe nogle få klip i Clipdiary's hukommelse

en: 1. Press the main hot key (CTRL+D by default)
da: 1. Tryk på  genvejstasten (Ctrl+D som standard)

en: 1. Select a clip using hot key combinations for copying previous or next clip from the history back to clipboard
da: 1. Send et klip fra Clipdiary tilbage til udklipsholderen, med genvejstasterne for forrige eller næste klip

en: 2. Now place the cursor into the input field below and press the hot key you selected (CTRL+D by default). Select any clip and press Enter.
da: 2. Klik i feltet herunder og tryk på dine genvejstasert (Ctrl+D?). Vælg et klip i Clipdiary's vindue og tast Enter.

en: 2. Now when needed data is copied, place the cursor into the input field below and paste data as usual (ctrl+v or shift+insert)
da: 2. Når valgte data er kopieret, placeres markøren det ønskede sted, og der indsættes helt normalt (Ctrl+V eller Shift+insert)

en: 2. Select necessary clip
da: 2. Vælg det ønskede klip

en: 3. Get it!
da: 3. Brug det!

en: Actual size
da: Aktuel størrelse

en: Add CVIF when copying data
da: Tilføj CVIF ved kopiering

en: Add CVIF when pasting data to target window
da: Tilføj CVIF ved indsætning i vindue

en: Add CVIF when restoring clipboard after pasting data
da: Tilføj CVIF ved gendannelse af udklipsholder efter indsætning af data

en: Advanced
da: Avanceret

en: Always
da: Altid

en: Application list
da: Programliste

en: Are you sure you want to close this Wizard?
da: Vil du lukke guiden?

en: Are you sure you want to select %s language? Please confirm
da: Vil du vælge %s? Bekræft

en: Automatically paste a clip after the Quick Copy (when you release keys)
da: Indsæt automatisk efter Hurtigkopi (når tasterne slippes)

en: Automatically show tooltip when main window is opened
da: Vis automatisk værktøjstip når hovedvinduet åbnes

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Browse...
da: Gennemse...

en: C&opy as plain text
da: K&opier som tekst

en: Can't make description and title :(
da: Beskrivelse og titel kan ikke oprettes :(

en: Cancel
da: Annuller

en: Catch data when copying clip from Clipdiary
da: Tilføj data ved kopiering af klip fra Clipdiary

en: Change background color
da: Skift baggrundsfarve

en: Change colors for pasted item, so you can find it quickly
da: Skift farve på indsatte emner, så de kan findes hurtigt

en: Change text color
da: Skift tekstfarve

en: Change them if you prefer other hot key combinations
da: Skift kombinationen hvis du foretrækker en anden

en: Check for &updates
da: Søg efter opdatering

en: Check for &updates every 30 days
da: Søg efter &opdatering hver 30. dag

en: Choose a directory
da: Vælg en mappe

en: Choose a new database
da: Vælg en ny database

en: Click Next if Ctrl+D is suitable for you
da: Klik Næste hvis Ctrl+D passer dig

en: Click Next to continue
da: Klik Næste for at forsætte

en: Clip Viewer
da: Fremviser

en: Clipdiary FAQ - answers for your questions
da: Clipdiary FAQ - ofte stillede spørgsmål

en: Clipdiary compares every new caught data with several latest clips and doesn't save data if it is a duplicate. Remember, the bigger this value is, the less duplicate copies at the database would be, and the more slowly Clipdiary would work and the more memory it would require. We recommend using a value from 5 to 10.
da: Clipdiary sammenligner alle nye klip med et antal eksisterende klip, og gemmer ikke hvis der findes et tilsvarende. Husk at jo større værdi, jo færre dubletter i databasen. Det vil få Clipdiary til at arbejde langsommere og bruge mere hukommelse (RAM). Vi anbefaler en værdi mellem 5 og 10.

en: Clipdiary creates titles for each clip and stores them in the database. You can see these titles in the clipboard history list.
da: Clipdiary opretter en titel til hvert klip og gemmer dem i databasen. Titlerne vises i Clipdiary's hovedvindue.

en: Clipdiary window will appear at the screen
da: Clipdiary's hovedvindue åbnes

en: Clone and Switch
da: Klon og skift

en: Close
da: Luk

en: Close window
da: Luk vindue

en: Compatibility Delay (ms)
da: Kompabilitets forsinkelse (ms)

en: Configuration Wizard for Clipdiary
da: Clipdiary indstillingsguide

en: Contact us
da: Kontakt os

en: Copy a few Clips to Clipboard
da: Anbring nogle få klip

en: Copy a&s plain text
da: Kopier& som tekst

en: Copy to clipboard
da: Kopier

en: Ctrl+C - copy it to the clipboard
da: Ctrl+C kopierer det til udklipsholderen

en: Delay (ms)
da: Forsinkelse (ms)

en: Delay before catching data (ms)
da: Forsinkelse før kopiering (ms)

en: Delete
da: Slet

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Destination folder:
da: Destinationsmappe:

en: Do not capture data in case of the Clipboard Viewer Ignore Format
da: Gem ikke klippet, hvis formatet er indstillet til at blive ignoreret.

en: Do you want to delete all records from the database?
da: Vil du slette alle klip fra databasen?

en: E&xit
da: L&uk Clipdiary

en: Emulate Ctrl+V for pasting
da: Efterlign Ctrl+V for indsætning

en: Emulate Ctrl+V or Shift+Insert when pasting clip from Clipdiary.
da: Efterlign Ctrl+V eller Shift+Insert ved indsætning fra Clipdiary.

en: Enter Key
da: Indsæt licens

en: Enter a license key
da: Indsæt licens

en: Enter clipboard format name:
da: Angiv formatnavn:

en: Enter name &manually
da: Angiv navn &manuelt

en: Enter new title:
da: Angiv ny titel:

en: Enter or double click - paste clip to the target window
da: Enter eller dobbeltklik indsætter klippet i det aktive vindue

en: Enter registration key
da: Indsæt licens

en: Error
da: Fejl

en: Error while getting information about new version of %s
da: Fejl ved søgning efter ny udgave af %s

en: Error while registering Main Hot Key combination.
da: Registreringsfejl af hoved genvejstaster.

en: Error while registering hotkey combination for copying a Next Clip.
da: Registreringsfejl af genvejstast til kopiering af næste klip.

en: Error while registering hotkey combination for copying a Previous Clip.
da: Registreringsfejl af genvejstast til kopiering af forrige klip.

en: Error while registering hotkey combination for pasting current clipboard as plain text.
da: Registreringsfejl af genvejstast til indsætning af aktuel udklipsholder som almed tekst.

en: Error while registering main hot key combination.
da: Fejl ved registrering af genvejstaster.

en: Evaluate LAST day
da: Sidste prøvedag

en: Evaluate now
da: Prøv nu

en: Evaluate now - %i day(s) left
da: Prøv nu - %i dage tilbage

en: Evaluation version: %i day(s) left
da: Prøveversion  %i dage tilbage

en: Example of clip #1
da: Eksempel #1

en: Export clips into:
da: Eksporter klip til:

en: Export:
da: Eksporter:

en: Failed to close the clipboard.
da: Kunne ikke lukke udklipsholder.

en: Failed to empty the clipboard.
da: Kunne ikke tømme udklipsholder.

en: Filtering
da: Filtrering

en: First page - newest clips
da: Første side - nyeste klip

en: Flashnote is a rough copy for your texts.
da: Flashnote til en rå kopi af  dine tekster.

en: For a tooltip used for the Quick Copy (in milliseconds, 1 second = 1000 ms. Set 0 to cancel automatic hide)
da: For Hurtigkopi værktøjstips (i millisekunder, 1 sekund = 1000 ms. Sæt til 0 for at deaktivere autoskjul)

en: For a tooltip with the full clip data in the main window (in milliseconds, 1 second = 1000 ms. Set 0 to cancel automatic hide)
da: For værktøjstips vist i hovedvinduet (i millisekunder, 1 sekund = 1000 ms. Sæt til 0 for at deaktivere autoskjul)

en: Format list
da: Formatliste

en: Formats filter
da: Formatfilter

en: From &Database
da: Fra D&atabase

en: General
da: Generelt

en: Get License Now...
da: Køb licens nu...

en: Get full power of Clipdiary for all time!
da: Brug Clipdiary ubegrænset!

en: Get full version
da: Køb fuld version

en: Good Luck!
da: Held og lykke!

en: Have all your often used texts at your fingertips
da: Hav ofte brugte tekster lige ved hånden

en: Hide after copying or pasting
da: &Skjul efter kopier/indsæt

en: Highlight pasted items
da: Fremhæv indsatte emner

en: Hot keys
da: Genvejstaster

en: How It Works
da: Sådan virker det

en: How many clips per page Clipdiary should show in the main window?
da: Hvor mange klip pr. side skal vises i Clipdiary's hovedvindue?

en: I Want to Buy Now
da: Jeg vil købe

en: I have pasted or copied data %i times. Clipdiary clipboard manager saved lots of my time, thanks http://clipdiary.com/?s=shp
da: Jeg har kopieret og indsat data %i gange. Clipdiary har sparet meget tid, tak http://clipdiary.com/?s=shp

en: I understand how to work with the program
da: Jeg forstår hvordan programmet virker

en: If attempts to get data from the clipboard cause problems with some applications - add them to this list. Clipdiary won't try to get data from these applications.
da: Hvis nogen programmer skaber problemer med at hente data fra udklipsholderen, så tilføj dem til listen. Clipdairy vil derefter ikke forsøge at hente data fra disse programmer.

en: If attempts to get data in some particular formats from the clipboard cause problems - add them to this list. Clipdiary won't try to get data in these formats.
da: Hvis nogen formater skaber problemer med at hente data fra udklipsholderen, så tilføj dem til listen. Clipdairy vil derefter ikke forsøge at hente data med disse formater.

en: If you want Clipdiary to ignore hot keys pressing in some applications (in games, for example), just add them to this list.
da: Hvis Clipdiary skal ignorere genvejstaster i bestemte programmer (f.eks spil), så tilføj dem til listen.

en: Image %ix%i, %i Bit Depth
da: Billede %ix%i, %i Bitdybde

en: Image: Can't get information about image:(
da: Billede: Kan ikke hente billedinformation :(

en: In other case, focus will be automatically moved to new clip only if current clip is last in list.
da: Ellers vil fokus kun blive flyttet til nyeste klip, hvis det aktuelle klip er øverst på listen.

en: In other case, you should select other clip or press right arrow in order to activate tooltip.
da: Uden flueben skal du vælge klippet eller bruge højre pil for at aktivere værktøjstippet.

en: Incremental search
da: Progressiv søgning

en: Interface
da: Brugerflade

en: Interface language:
da: Sprog:

en: Just click Next if these combinations are suitable for you
da: Klik Næste hvis kombinationerne passer dig

en: Just one more text for your practice
da: Et mere for øvelsens skyld

en: Just place the cursor into the field below and press any key combination
da: Klik en gang i feltet herunder, og tryk på den ønskede tastekombination

en: Last copied clip
da: Sidste klip

en: Last page - oldest clips
da: Sidste side - ældste klip

en: Let it save your time day by day
da: Spar tid hver dag

en: List of copied files:
da: Kopierede filer:

en: Maximum clips saved in the database between sessions
da: Maksimalt antal klip der gemmes i databasen mellem sessioner

en: Minimize to the system tray instead of &closing
da: Minimer til proceslinie istedet for at &lukke

en: Most of modern password managers add Clipboard Viewer Ignore Format when copying passwords to notify that this data should not be saved by Clipboard Managers
da: De fleste nyere kodeordsprogrammer tilføjer et format der skal ignoreres til overvågningsfunktionen, så kodeord ikke bliver gemt af Clipdiary og lignende programmer.

en: Multiple Pasting
da: Multi indsætning

en: Name:
da: Navn:

en: Never
da: Aldrig

en: New version of %s is available.
    
       Current version:  %s
       New version:  %s
       Release date:  %s
    
    %s
da: Ny version af %s blev fundet.
    
       Aktuel version:  %s
       Ny version:  %s
       Udgivelsesdato:  %s
    
    %s

en: Next page - newer clips
da: Næste side - nyere klip

en: Now you are ready to paste clip from the clipboard history. Try to do this in order to understand main principles of work
da: Nu er du klar til at indsætte et gemt klip fra Clipdiary. Prøv at gøre følgende for at forstå arbejdsgangen

en: Now you are ready to work with Clipdiary. We wish you good luck and hope Clipdiary will become a reliable and good assistant for you.
da: Nu er du klar til at bruge Clipdiary. Vi ønsker dig god fornøjelse og håber at Clipdiary vil blive en god samarbejdspartner.

en: Now you know that it's easy to paste text from the clipboard history, do you?
da: Nu ved du hvor let det er at indsætte fra Clipdiary, eller gør du?

en: Number of clips per page
da: Antal klip pr. side

en: Number of clips to check for duplicate
da: Antal klip der kontrolleres for dubletter

en: One &plain text clip
da: Et helt tekstklip

en: Open file
da: Åben fil

en: Open folder
da: Åben mappe

en: Open the Clip Selection Dialog Box:
da: Åben hovedvinduet:

en: Options
da: Indstillinger

en: Order Clipdiary Now and get the full version within minutes!
da: Bestil Clipdiary og modtag en licens indenfor få minutter!

en: Pa&ste as plain text
da: In&dsæt som tekst

en: Paste
da: Indsæt

en: Paste &as plain text
da: Indsæt &som tekst

en: Paste as:
da: Indsæt som:

en: Paste current clipboard contents as plain text:
da: Indsæt aktuel udklipsholder som tekst:

en: Paste key
da: Indsæt licens

en: Paste options
da: Sæt ind valg

en: Paste your registration key:
da: Indsæt din licens:

en: Pasting clip to the window is a default action
da: Standardhandling er indsæt i vindue

en: Path to the database
da: Databasens placering

en: Play sound:
da: Afspil lyd:

en: Please select a subentry from the list!
da: Vælg et underpunkt på listen

en: Please, help us and share information about Clipdiary
da: Hjælp med at udbrede Clipdiary

en: Practice page
da: Øveside

en: Practice page #2
da: Øveside #2

en: Previous page - older clips
da: Forrige side - ældre klip

en: Problem applications
da: Programmer

en: Problem formats
da: Formater

en: Process only:
da: Behandl kun:

en: Quick copy the next clip to the clipboard
da: Hurtigkopier næste klip til udklipsholder

en: Quick copy the next clip to the clipboard:
da: Hurtigkopier næste klip til udklipsholder:

en: Quick copy the previous clip to the clipboard:
da: Hurtigkopier forrige klip til udklipsholder

en: Quit program?
da: Vil du lukke Clipdiary?

en: Read Clipdiary BLOG - a lot of useful tips
da: Læs Clipdiary BLOG - mange nyttigel tips

en: Register it
da: Registrer

en: Registration information:
da: Registreringsinformation:

en: Registration window
da: Registreringsvindue

en: Release date
da: Udgivelsesdato

en: Reset filter and show all clips
da: Nulstil filter og vis alle klip

en: Restore clipboard contents after pasting a Clip
da: Gendan udklipsholder indhold efter indsætning af klip

en: Result:
da: Resultat:

en: Risk free unconditional 30 day money-back guarantee
da: Garanteret penge tilbage indenfor 30 dage

en: Run Tutorial
da: Kør vejledning

en: Save exported clips into:
da: Gem eksporterede filer i:

en: Save to file(s) wizard
da: Gem som fil... guide

en: Save to file...
da: &Gem som fil...

en: Search
da: Søg

en: Second clip
da: Andet klip

en: Secure Online Ordering
da: Sikkert online køb

en: Select Hot Key for quick copying
da: Vælg genvejstast til Hurtigkopi

en: Select Main Hot Key
da: Vælg overordnet genvejstast

en: Select destination
da: Vælg placering

en: Select format(s) that should be ignored
da: Vælg formater der skal ignoreres

en: Separate by:
da: Adskil med:

en: Set '0' to empty the database on exit
da: Sæt til '0' for at tømme databasen ved lukning

en: Set of &files - each clip into personal file
da: Flere f&iler

en: Share information about Clipdiary
da: Fortæl andre om Clipdiary

en: Should Clipdiary add a new clip to the top of the clipboard history list when you copy data from the program? Does not affect the Quick Copy feature.
da: Skal Clipdiary tilføje et nyt klip øverst på listen, når du kopierer data fra programmet selv? Påvirker ikke Hurtigkopi funktionen.

en: Show the full text of a clip in a tooltip
da: Vis hele klippets tekst i et værktøjstip

en: Sorry, but your trial period has expired
da: Desværre, prøveperioden er udløbet

en: Sorry, your subscription for free UPGRADES has expired,
da: Desværre, dit abonnement på gratis opgraderinger er udløbet

en: Start after (characters)
da: Start efter (antal tegn)

en: Subscribe to &newsletter
da: Abonner på nyhedsbrev

en: Support Clipdiary development
da: Støt Clipdiary's udvikling

en: Switch to another database
da: Skift database

en: Switch to own word-wrap algorithm for tooltip text under Vista and Window 7 as workaround Windows bug.
da: Skift til egen ombrydningsalgoritme for tekst i værktøjstips, for at omgå  en Windows bug i Vista og Windows 7.

en: Test clips were successfully copied to clipboard
da: Prøveklip blev korrekt kopieret

en: Test clips were successfully copied to the clipboard
da: Prøveklip blev korrekt kopieret til

en: Text color
da: Tekstfarve

en: Thanks! Clipdiary will be restarted now...
da: Tak! Clipdiary genstarter nu...

en: There are three simple steps in order to get a clip from the clipboard history
da: Der kræves tre simple handlinger, for at hente et tidligere kopieret emne

en: These are system-wide Hot Keys. You can press them at any time in order to bring the program to the screen, quickly copy the previous or the next clip to the clipboard if Clipdiary is running.
da: Dette er generelle genvejstatster. De kan altid bruges til at åbne hovedvinduet og Hurtigkopiere forrige og næste klip til udklipsholderen, hvis Clipdiary er startet.

en: This application already in the list.
da: Programmet er allerede på listen.

en: This is LAST day of your %i-day trial period
da: Det er sidste i din %i-dages prøveperiode

en: This is day %i of your %i-day trial period
da: Det er den %i dag i din %i-dages prøveperiode

en: This is really very...
    very
    very...
    ...very long clip in several lines
da: Dette er et meget...
    meget
    meget...
    ...meget langt klip med flere linier

en: This is used for troubleshooting only and should normally be set to 70 ms or less. If you experience problems while pasting clips, try increasing this value up to 200 ms if required. You may also want to disable restoration of clipboard contents.
da: Bruges til problemløsning og bør normalt sættes til 70 ms eller mindre. Hvis du oplever problemer med indsætning af klip, kan du prøve at øge værdien op til 200 ms. Prøv også at deaktivere automatisk gendannelse af udklipsholderens indhold.

en: This wizard helps you export clips to file(s)
da: Denne guide vil hjælpe med at eksportere klip til filer

en: This wizard will allow you to configure Clipdiary according to your preferences and get acquainted with main methods of work with the program
da: Guiden vil hjælpe med at indstille Clipdiary og  gennemgå programmets hovedfunktioner

en: Time to show a tooltip (ms)
da: Visningstid for værktøjstips (ms)

en: Time to show a tooltip for the Quick Copy (ms)
da: Visningstid for Hurtigkopi (ms)

en: Title for Quick Copy tooltip
da: Titel for Hurtigkopi værktøjstips

en: Title length
da: Titellængde

en: Tooltip options
da: Indstillinger for værktøjstips

en: Troubleshooting
da: Problemløsning

en: Try to increase this value only if you have trouble with catching data from Clipboard! Default value is 20
da: Forøg kun denne værdi, hvis du oplever problemer med at fange data fra udklipsholderen! Standard er 20

en: Try to select a clip and copy it to the clipboard without opening Clip Selection Dialog Box
da: Prøv at vælge et klip og kopiere det til udklipsholderen uden at åbne Clipdiary's hovedvindue

en: Turn off this option if you prefer copying clip back into clipboard instead of pasting it to the active window by pressing Enter or double-clicking at clip tree.
da: Slå denne indstilling fra, hvis du fortrækker at kopiere klippet tilbage til udklipsholderen, istedet for at indsætte det direkte med Enter eller dobbeltklik.

en: Turn this on if you are using other clipboard managers that monitor clipboard data in order to avoid problems
da: Deaktiver denne funktion for at undgå problemer, hvis du bruger andre programmer der overvåger udklipsholderen

en: Unknown data format: Data was taken from %s - %s
da: Ukendt dataformat: Data blev taget fra %s - %s

en: Unsupported data format
da: Dataformet ikke understøttet

en: Url for search selected text in the web
da: Url til websøgning af valgt tekst

en: Use arrow keys on the keyboard or mouse
da: Brug piletasterne eller musen

en: Use own word-wrap algorithm for tooltip text
da: Brug egen ombrydningsalgoritme til værktøjstips

en: View detail information
da: Detaljeret information

en: Visit Home Page
da: Besøg hjemmeside

en: Web Site
da: Webside

en: Welcome to the wizard for configuring and
     getting acquainted with Clipdiary!
da: Velkommen til indstillingsguiden hvor du
    også kan lære Clipdiary bedre at kende!

en: What Hot Key do you prefer?
da: Hvilke taster foretrækker du?

en: When you need data which have been copied to the clipboard earlier, just press the main hot key and the clip selection dialog box will appear on the screen.
da: Når du vil flytte tidligere kopierede data til udklipsholderen, skal du blot bruge de overordnede genvejstaster, til at åbne Clipdiary's hovedvindue.

en: Yes, but check for duplicates
da: Ja, men søg efter dubletter

en: You already have a licence - click to view detail information
da: Du har allerede en licens - klik for at se detaljer

en: You are using the latest version of %s
da: Du har allerede den nyeste udgave af %s

en: You can <a href="%RegUrl%"> find more information at this page
da: Du kan <a href="%RegUrl%"> se mere på denne side

en: You can quickly copy any saved clip back to the clipboard even without opening clip selection dialog box. Just use these two hot keys:
da: Du kan også kopiere gemte klip tilbage til udklipsholderen, uden at åbne Clipdiary's hovedvindue. Du bruger blot disse to genvejstaster:

en: You can use this parameter for customize search engine for search selected text in the web, default value is http://www.google.com/#q={SelectedText}. {SelectedText} will be replaced with selected text
da: Her kan du tilpasse søgemaskinen der bruges til søgning efter valgt tekst. Standard er http://www.google.com/#q={SelectedText}. {SelectedText} erstattes med den valgte tekst

en: You have 5 days trial to evaluate new feature.
da: Du kan prøve de nye funktioner i 5 dage

en: You may be interested in our other utilities that make everyday work with a computer easier:
da: Du er måske interesseret i andre af vores programmer, der kan lette din hverdag:

en: You must restart %s for interface language change to take effect
da: %s skal genstartes før sproget ændres

en: Your license information was copied to clipboard:
da: Din licens blev kopieret til udklipsholderen:

en: Your license is invalid, click here to view details
da: Din licens er ugyldig, klik her for flere detaljer

en: become a fan
da: Bliv fan

en: contact us
da: Kontakt os

en: don't ask me any more
da: Vis ikke igen

en: highlighting
da: Fremhævning

en: license(s)
da: Licens(er)

en: or
da: eller

en: useful tips
da: Nyttige tips
